Ministerstvo zdravotníctva

Zdravotníctvo je v poslednom desaťročí vlády strany SMER-SD tunelované, neefektívne spravované a dosahuje podpriemerné hodnoty v kvalite poskytovanej zdravotnej staroslivosti. Výsledkom je, že v porovnaní s krajinami V3 zomierame viac na choroby, ktoré sú liečiteľné, dožívame sa nízkeho veku a užívame si jeden z najkratších životov v plnom zdraví. Naše zdravotníctvo preto potrebuje zrealizovať zásadné reformy, ktoré tento zlý stav vyriešia.

Andrea Kalavská
Marek Krajčí

Naše hlavné výhrady

dobre formulované ciele k zdravotnej politike, avšak bez realizácie potrebných reformných krokov v prvom roku vlády
hasenie "malých požiarov", populistické rušenie niektorých bezvýznamných poplatkov, absentujú systémové riešenia
ututlávanie prešľapov predchádzajúcich nominantov bez vyvodenia adekvátnej zodpovednosti za spôsobené škody
netransparentné výberové konania do riadiacich funkcií štátnych nemocníc a inštitúcií
neskoré oddlženie nemocníc, kapitálovo podfinancované strategické štátne nemocnice sa nebudú môcť uchádzať o financie z eurofondov
zdravotníctvo je podfinancované. Štát každoročne v posledných mesiacoch roka nárazovo dopláca za svojich poistencov. Systém je preto veľmi nestabilný, poisťovne a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti si nedokážu adekvátne plánovať výdavky
ministerstvo nezvláda reguláciu cien, tovarov a služieb. Máme jeden z nejneefektívnejších zdravotných systémov na svete. Niektorí v ňom generujú nadštandartné zisky, štátny sektor sa zadlžuje a kolabuje

Naše hlavné ciele

spokojný pacient, o ktorého bude náležite postarané
vyššia efektivita využitia existujúcich zdrojov v zdravotníctve
viditeľné zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti
zreformujeme primárnu sféru tak, aby lekári mali vyššie kompetencie a viac času na svojich pacientov
zabezpečíme, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostali za svoje výkony adekvátne zaplatené
zefektívnime vedenie nemocníc a zabezpečíme investície do obnovy strategických nemocníc
zadefinujeme štandardy kvality a spôsoby ich hodnotenia, ako pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, tak aj pre poisťovne
obmedzíme zisk zdravotných poisťovní a zavedieme možnosti pripoistenia

Ministerka Kalavská obhajovala stratifikáciu nemocníc, tému chce vrátiť z politickej roviny do odbornej
11. septembra 2019

Chaos vo financovaní zdravotníctva pokračuje. Poslanci neschválili zákon, ktorý by urobil poriadok
11. septembra 2019

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská bude v septembri rokovať s politickými subjektmi o reforme nemocníc.

Spolu s ďalšími odborníkmi tak obhajovala stratifikáciu nemocníc. Ministerku mrzí, že vysoko odborná téma o stratifikácii sa zredukovala na politickú.

Tému preto chce Kalavská vrátiť do odbornej roviny. Myslí si, že ústavná zdravotná starostlivosť je bez radikálnej zmeny dlhodobo neudržateľná. „Slovenská republika musí prijať určité reformy,“ konštatovala šéfka rezortu zdravotníctva.

Zdroj: SITA, 5. septembra 2019

Viac na: https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/ministerka-zdravotnictva-kalavska-bude-presviedcat-politicke-strany-o-potrebe-reformy-nemocnic/

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) predložilo ústavný zákon, ktorý mal zabezpečiť predvídateľné navyšovanie výdavkov na zdravotníctvo, prispieť k dosiahnutiu dlhodobej udržateľnosti zdravotníctva a zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. 114 poslancov sa však včera zdržalo hlasovania a návrh Mareka Krajčího nepodporilo, čím zabezpečili pokračovanie chaotického financovania zdravotníctva.

Návrh ústavného zákona od OĽANO mal stanoviť spôsob výpočtu sumy výdavkov pre zdravotníctvo. SMER-SD plánuje každoročne znižovať podiel HDP Slovenska pre zdravotníctvo o 0,2 %. Rozpočet zdravotníctva by sa mal na základe predloženého zákona každoročne zvyšovať minimálne o 0,1 % podielu HDP, až kým by Slovensko nevynakladalo na zdravotníctvo priemernú hodnotu HDP, ktorú vynakladajú členské štáty EÚ. Takto by bola zabezpečená predvídateľnosť financovania zdravotníctva, a zabezpečilo by sa efektívne plánovanie výdavkov a investícií. Tým by sa dosiahol nevyhnutný rast kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, aj efektivity. Aj na základe včerajšieho hlasovania je jasné, že zdravotníctvo nie je prioritou súčasnej vlády. Žiaľ, zdá sa, že ani ostatné strany či niektorí nezaradení poslanci si dostatočne neuvedomujú alarmujúci stav dnešného zdravotníctva. Inak sa nedá vysvetliť nepodporenie nášho návrhu, ktorý mal prispieť k vyriešeniu roky pretrvávajúcich problémov fungovania zdravotníctva na Slovensku.

Prijatie predloženého zákona je nevyhnutným predpokladom pre realizáciu akýchkoľvek reforiem zdravotníctva. V súčasnosti ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská hľadá podporu pre stratifikáciu – reformu nemocničnej siete. Nikde však neprezentovala, ako chce celú reformu ufinancovať. Každému z nás je pritom jasné, že naše rokmi zanedbávané štátne koncové nemocnice musíme radikálne zmodernizovať a pripraviť na zvýšený nápor pacientov, ktorí v nich budú hľadať útočisko po tom, ako sa ich lokálne nemocnice zmenia na doliečovacie ústavy. Bez predvídateľného a dostatočného financovania rezortu sa takáto zmena nedá uskutočniť.

Úrad pre dohľad a ministerka Kalavská dávajú pre tender na záchranky podnet na generálnu prokuratúru
9. septembra 2019

Podozrenia v súťaži na záchranky pretrvávajú, bude poslanecký prieskum
11. septembra 2019

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podávajú na Generálnu prokuratúru žiadosť o prešetrenie činnosti výberovej komisie, ktorá posudzovala tender na prevádzku staníc záchrannej služby.

Informovali o tom v pondelok na zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo. Výbor zároveň zvoláva poslanecký prieskum, aby sa zistilo, kto vo veci pochybil, presný dátum výbor neurčil.

Zdroj: SITA

Viac na: https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/urad-pre-dohlad-a-ministerka-kalavska-davaju-pre-tender-na-zachranky-podnet-na-generalnu-prokuraturu/

Výberové konanie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby uskutočnené Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nebolo podľa doteraz zistených skutočností a dostupných informácií transparentné. Zhodli sa na tom poslanci Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Zároveň členovia výboru na návrh opozície schválili poslanecký prieskum na ÚDZS.

Dôvodom sú pretrvávajúce podozrenia z konfliktu záujmov členov výberovej komisie na tender za trištvrte miliardy eur. Podľa medializovaných informácií sú viacerí z nich prepojení s víťaznou firmou LSE. Na výbor dnes prišli tieto podozrenia vysvetľovať ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a predseda ÚDZS Tomáš Haško.

Žiaľ, aj po výbore zostalo nejasné, ako členovia komisie rozhodovali a podľa akého kľúča bodovali jednotlivých uchádzačov. Je nepochopiteľné, ako mohli niektoré nemocnice, ktoré sa do tendra prihlásili, neuspieť, keď majú kompletné materiálno-technické zabezpečenie a personálne zabezpečenie záchranárov v zamestnaneckom pomere. A zároveň uspeli súťažiaci, ktorí tieto podmienky mohli splniť iba ak čestným vyhlásením.

Aj preto sme vyzvali predsedu ÚDZS Tomáša Haška, aby bezodkladne zbavil mlčanlivosti všetkých členov komisie pre výberové konanie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Termín poslaneckého prieskumu bude známy zajtra dopoludnia. Poslanci chcú na ňom nahliadnuť do dokumentov o verejnom obstarávaní na prevádzkovanie ambulancie ZZS.

Kalavská odmietla podmienku Fica. Nepredloží reformu zdravotníctva ako ústavný zákon
18. augusta 2019

Smer nie je schopný zreformovať zdravotníctvo tak, aby viac slúžilo občanom
18. augusta 2019

Jedna z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva, tzv. stratifikácia, mala mať formu ústavného zákona, čo ešte v júni žiadal od ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) predseda koaličnej strany Smer-SD Robert Fico. V utorok (13. 8.) premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pripustil, že o forme reformy slovenských nemocníc sa ešte uvažuje a ministerka zdravotníctva v nasledujúcich dňoch pripraví rôzne varianty.

Klub Smeru-SD nepodporí návrh zákona o stratifikácii nemocníc, ak ho Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predloží ako obyčajný zákon. Informoval vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút.

„Ministerka Kalavská bola informovaná predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, že ak predloží návrh zákona o stratifikácii nemocníc obyčajným zákonom, poslanecký klub Smeru tento zákon nepodporí,“ uviedol Mažgút.

Zdroj: Trend

Viac na: https://www.etrend.sk/ekonomika/kalavska-odmietla-podmienku-fica-nepredlozi-reformu-zdravotnictva-ako-ustavny-zakon.html

Ide o ďalší kotrmelec z dielne ministerky zdravotníctva, ktorým len dokazuje, že SMER-SD nedokáže zdravotníctvo reformovať a o zmenách v zdravotníctve vie len rozprávať.

Hnutie OĽANO od začiatku komunikovalo, že nevyhnutnú reformu nemocničnej siete Slovensko potrebuje, ale takáto reforma sa musí realizovať až po tom, ako ministerstvo zákonne zadefinuje nárok pacienta. Rovnako ako budú mať poskytovatelia zdravotnej starostlivosti povinnosť na svojich oddeleniach dosiahnuť určité počty výkonov, musia aj poisťovne zabezpečiť svojim pacientom výkony, ktoré majú byť stratifikáciou koncentrované do nemocníc vyššieho typu, do určitého termínu. Inak by reforma nebola dobre nastavená a doplatil by na ňu pacient zvýšenými čakacími lehotami.

V prípade, že poslanci SMERu v parlamente nepodporia návrh vlastnej ministerky zdravotníctva, Andrea Kalavská by mala okamžite podať demisiu.

Kalavská predložila reformu nemocníc ako ústavný zákon
30. júla 2019

Kalavskej reforma nemá vyjasnené financovanie
1. augusta 2019

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) predložila návrh reformy slovenských nemocníc formou ústavného zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Ministerstvo avizovalo, že reforma si vyžiada ešte novelizáciu viacerých zákonov a vládnych nariadení. Šéfka rezortu chce, aby sa na projekte stratifikácie dohodlo celé politické spektrum, na čom sa dohodla so šéfom Smeru-SD Robertom Ficom. Podporu reforme už avizovali vládny Most-Híd aj opozičná SaS.

Ústavný zákon o nároku na kvalitu, bezpečnosť, miestnu a časovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa nachádza v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Nastavuje hlavné piliere stratifikácie s cieľom zabezpečiť, aby každý občan mal rovnaký nárok na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Tento nárok budú nižšie právne predpisy presnejšie definovať,“ uviedlo pre TASR komunikačné oddelenie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Zdroj: TASR

Viac na: https://www.teraz.sk/slovensko/a-kalavska-predlozila-reformu-nemocn/409978-clanok.html

Pacienti majú právo vedieť už dnes, do akého termínu by im mala ich poisťovňa zabezpečiť plánovanú operáciu alebo diagnostickú hospitalizáciu, ktorú potrebujú. Poslanecký klub OĽANO nebude súhlasiť s tým, aby sa akákoľvek zdravotnícka reforma realizovala na úkor pacienta. Preto potrebujeme najskôr poznať nárok pacienta, ktorý nesmie byť reformou ohrozený.
Naše očakávania sú, že úspešná reforma nemocničnej siete by mala priniesť zvýšenú kvalitu zdravotnej starostlivosti a momentálne čakacie lehoty skrátiť. V žiadnom prípade však pacienti po jej spustení nemôžu čakať na operácie dlhšie, ako v súčasnosti. Túto pripomienku som ministerke niekoľkokrát tlmočil, aj priamo v televíznych diskusiách ešte v máji. Zákon definuje povinnosti pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a preto musí zadefinovať jasnejšie aj povinnosti pre poisťovne, na základe ktorých budú nútené zvažovať odzmluvňovanie výkonov u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regiónoch Slovenska.

Maximálne čakacie lehoty sú takýmto bičom aj na poisťovne. Hnutie OĽANO zároveň konštatuje, že reforma v súčasnosti nemá jasne zadefinované financovanie. Financie si budú vyžadovať investície do desiatich, prevažne štátnych koncových regionálnych a národných nemocníc, ktoré podľa reformy majú zabezpečovať všetky špecializované výkony. Ich súčasný stav je žalostný, ich investičný dlh sa pohybuje v stovkách miliónov eur. No a dodatočné financie bude potrebné investovať aj do lokálnych nemocníc, ktoré sa majú pretransformovať do nemocníc doliečovacieho typu a na liečenie chronických a dlhodobo chorých pacientov. Predpokladáme, že tieto investície budú zohľadnené pri stavbe rozpočtu na rok 2020.

Zároveň upozorňujeme, že vykonateľnosť predloženého ústavného zákona aj v jeho ďalších ustanoveniach bude až na základe dodatočne prijatých zákonov. Bude teda zaujímavé, ako sa k tomuto ústavnému zákonu postavia aj ďalšie poslanecké kluby. Jeho odsúhlasením totiž kupujú mačku vo vreci.

Na reforme nemocníc nie je podľa Kalavskej v koalícii zhoda
3. júla 2019

Najväčším "reformným" krokom vlády v zdravotníctve je toaletný papier pre pacienta
4. júla 2019

Stratifikácia slovenských nemocníc a zmena ústavnej zdravotnej starostlivosti v rámci udržateľnosti zdrojov a zvýšenia kvality zdravotnej starostlivosti je podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) potrebná.

„Ďalšie je už na politickej vôli a na hlasovaní poslancov,“ uviedla v stredu na tlačovom brífingu.

Kalavská má informácie o tom, že materiál o najväčšej reforme zdravotného systému na Slovensku za posledných 30 rokov sa ešte bude musieť prerokovať na koaličnej rade.

„Úplne jednoznačná podpora tam nie je,“ povedala s dôvetkom, že nie je „všemocná“. Pripomenula, že ako ministerka má určité kompetencie a v rámci nich robí všetko pre prijatie stratifikácie.

Zdroj: Sme

Viac na: https://ekonomika.sme.sk/c/22160198/reforma-nemocnic-pojde-do-parlamentu-najskor-v-septembri.html#ixzz5umJNeTnn

Sme sklamaní z toho, že vládna koalícia nepodporuje stratifikáciu nemocníc a potrebná reforma zrejme opäť ostane iba na papieri.
Reformný plán špecializácie nemocníc, ktorý sľuboval premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, mal podporu zdravotníkov a neodmietala ho ani opozícia. Po malých úpravách a zadefinovaní maximálnych čakacích lehôt mohol mať zelenú naprieč politickým spektrom.
O pár mesiacov prejde ďalšie volebné obdobie a pre systémové zmeny v zdravotníctve sa opäť nič neurobí. Obnovu postelí a rozdávanie hygienických balíčkov nepovažujeme za veľký počin.
Vláda týmto ukazuje, ako jej nezáleží na pacientoch a zdravotníkoch. Slovensko si zaslúži vládu, ktorá je pripravená prevziať rezort zdravotníctva a od nástupu do funkcie bude presadzovať nevyhnutné systematické zmeny, ktoré budú znamenať lepšiu, dostupnejšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Kalavská odsúva veľkú reformu nemocníc. Možnosť, že ju schvália, sa zmenšuje
27. júna 2019

Tisícky ľudí umierajú kvôli chaosu vo financovaní zdravotníctva. Predložili sme ústavný návrh zákona, ktorý urobí poriadok
27. júna 2019

Stanovenie minimálnych počtov výkonov na oddeleniach či jasné rozdelenie nemocníc na Slovensku sa odkladajú.

Pred mesiacom a pol premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na tlačovej konferencii opisovali veľkú reformu v nemocniciach, takzvanú stratifikáciu. Má zabezpečiť, aby všetky nemocnice nerobili všetky činnosti, ale aby sa špecializovali, ako aj to, aby sa určili minimálne počty výkonov, ktoré musia oddelenia urobiť. Platí totiž, že čím väčšiu prax s výkonom lekári majú, tým je to pre pacienta bezpečnejšie.

V polovici apríla Pellegrini povedal, že môžu oficiálne oznámiť spustenie tejto reformy. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo zákon a aj opozícia hovorila, že reformu treba.

Vláda mala pôvodne nový zákon prerokovať v stredu 29. mája. Do konca mája sa totiž do parlamentu musia odovzdať zákony, ktoré majú poslanci schvaľovať na júnovej schôdzi.

Zdroj: denník N, 28. máj 2019

Viac na: https://dennikn.sk/1483064/kalavska-odsuva-velku-reformu-v-nemocniciach-moznost-ze-sa-schvali-sa-zmensuje/

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) chce ústavným zákonom zabezpečiť predvídateľné navyšovanie výdavkov na zdravotníctvo. Zákon prispeje k dosiahnutiu dlhodobej udržateľnosti zdravotníctva či zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V zdravotníctve neustále dominuje téma financovania. Jeho investičný dlh sa odhaduje až na 3 miliardy eur, záväzky po lehote splatnosti zdravotníckych zariadení predstavujú ďalších približne 1,5 miliardy eur. Napriek uvedeným dlhom financovanie zdravotníctva v SR dlhodobo zaostáva za priemerom členských štátov Európskej únie. Kým podiel celkových výdavkov v členských štátoch EÚ predstavuje 9,6 % z ich HDP, na Slovensku je to len 7,1 % HDP. Pritom ceny zdravotníckej techniky, liekov, či špeciálneho zdravotníckeho materiálu sa na európskom trhu nemajú prečo výrazne líšiť.

Zdravotníctvo nedopláca len na neefektívne hospodárenie s financiami, ale aj na obrovské dlhy. Stav slovenských nemocníc je pritom len povestnou špičkou ľadovca,“ uviedol Krajčí, podľa ktorého sú príjmy zdravotníctva zo 4/5 tvorené ekonomicky aktívnymi osobami a 1/4 tvoria platby štátu za poistencov na verejné zdravotné poistenie. Práve výška platieb štátu za „svojich“ poistencov zaznamenala v poslednom období najnižšie hodnoty, kolíše z roka na rok a za posledné 4 roky bola už trikrát korigovaná aj v priebehu rozpočtového roka. Ak má zdravotníctvo skutočne napredovať,predvídateľnosť výdavkov štátu do zdravotného systému musí byť samozrejmosťou. Pred nami stoja viaceré nevyhnutné reformy, ktoré nás budú stáť nemalé prostriedky, ako sú reforma starostlivosti o dlhodobo chorých, stratifikácia nemocníc, či reforma primárnej sféry.

Predkladaný ústavný zákon podľa poslanca za OĽANO stanoví spôsob výpočtu sumy výdavkov na celé zdravotníctvo. Rozpočet zdravotníctva by sa mal každoročne zvyšovať aspoň o 0,1 % podiel z HDP, až kým Slovensko nebude vynakladať na zdravotníctvo priemernú hodnotu HDP, ktorú vynakladajú členské štáty EÚ. Tak bude zabezpečená predvídateľnosť financovania zdravotníctva a zabezpečí sa efektívne plánovanie výdavkov a investícií. Tým sa zabezpečí nevyhnutný rast v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale napomôže sa aj zvýšeniu efektivity. Tento typ financovania by tak prispel k vyriešeniu roky pretrvávajúcich problémov fungovania zdravotníctva na Slovensku.

Ak táto krajina vie prijať medzinárodný záväzok, že do obrany bude investovať 2 % svojho HDP, má minimálne takú istú, ak nie väčšiu povinnosť prijať taký istý záväzok vo vzťahu k zdravotníctvu.

Prioritou hnutia OĽANO je fungujúce a efektívne zdravotníctvo. Bez adekvátneho a predvídateľného financovania to však nie je možné dosiahnuť. Náš návrh zákona zabezpečí udržateľné, transparentné a predvídateľné financovanie zdravotníctva. Vyzývame preto všetkých poslancov Národnej rady, aby podporili tento ústavný návrh zákona. Ak im skutočne záleží na občanoch Slovenska, nebudú s tým mať najmenší problém.

VšZP priznala stratu 19 miliónov. Sme stabilní, nútená správa nehrozí, tvrdí
29. mája 2019

Peňazí v zdravotníctve je málo
29. mája 2019

Za prvé štyri mesiace tohto roka vykázala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) stratu 19 miliónov eur. Predstavitelia štátnej poisťovne to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave. Nútená správa však podľa nich nehrozí, deklarujú, že poisťovňa je ekonomicky stabilná.

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková uistila, že schopnosť poisťovne uhrádzať záväzky je zachovaná a pacienti poistení vo VšZP nie sú ohrození. „Všetky naše povinnosti smerom k nim si budeme plniť. Je to naša prvoradá úloha. Našou úlohou je však aj zodpovedne hospodáriť s verejnými zdrojmi a k tomu sa tiež hrdo hlásime,“ zdôraznila.

Zdroj: TREND

Viac na: https://www.etrend.sk/ekonomika/vszp-priznala-stratu-19-milionov-sme-stabilny-nutena-sprava-nehrozi-tvrdi-poistovna.html

SMER nedokáže zodpovedne financovať zdravotníctvo. Už návrh rozpočtu bol podhodnotený až o 160 mil. eur. A k tomu ešte prijímajú sociálne balíčky, ktoré nie sú finančne kryté a potom dolievajú len toľko, aby bol stále nedostatok…

A výsledok? Štátna poisťovňa tento rok opäť hospodári v červených číslach! Štátne nemocnice generujú každoročne dlh cca 100 mil. eur. 
A lekári v ambulanciách tento rok nemohli zvýšiť platy svojich sestier, tak ako to ministerka sľúbila.

Kalavská odsúva veľkú reformu nemocníc. Možnosť, že ju schvália, sa zmenšuje
28. mája 2019

Ministerka sa zrejme bojí nevyhnutnej reformy
29. mája 2019

Stanovenie minimálnych počtov výkonov na oddeleniach či jasné rozdelenie nemocníc na Slovensku sa odkladajú.

Pred mesiacom a pol premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na tlačovej konferencii opisovali veľkú reformu v nemocniciach, takzvanú stratifikáciu. Má zabezpečiť, aby všetky nemocnice nerobili všetky činnosti, ale aby sa špecializovali, ako aj to, aby sa určili minimálne počty výkonov, ktoré musia oddelenia urobiť. Platí totiž, že čím väčšiu prax s výkonom lekári majú, tým je to pre pacienta bezpečnejšie.

V polovici apríla Pellegrini povedal, že môžu oficiálne oznámiť spustenie tejto reformy. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo zákon a aj opozícia hovorila, že reformu treba.

Vláda mala pôvodne nový zákon prerokovať v stredu 29. mája. Do konca mája sa totiž do parlamentu musia odovzdať zákony, ktoré majú poslanci schvaľovať na júnovej schôdzi.

Nakoniec však z toho nič nebude. Ministerka Kalavská v stredu zákon nepredloží a nestihne tak ani júnovú schôdzu.

Čím bližšie budú marcové parlamentné voľby, tým zložitejšie sa bude zákon v parlamente presadzovať. Preto sa odďaľovaním znižuje šanca, že ho schvália. V lete totiž parlament nezasadá, takže najskôr sa tam reforma na jeho rokovanie dostane v septembri, teda zhruba pol roka pred voľbami.

Zdroj: denník N

Viac na: https://dennikn.sk/1483064/kalavska-odsuva-velku-reformu-v-nemocniciach-moznost-ze-sa-schvali-sa-zmensuje/

Ministerka zdravotníctva odstupuje od nevyhnutnej reformy, ktorá sa mala výlučne týkať nemocníc. K reforme bola viac-menej donútená, keďže súčasné vedenie ministerstva nevie vyriešiť nedostatok zdravotníckeho personálu a potrebuje zefektívniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Reforma mala smerovať k centralizácií poskytovania zdravotnej starostlivosti v nemocniciach, a tým zvyšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti. K reforme mali pripomienky odborníci, lekári aj OĽANO. Chceli sme zadefinovať maximálne čakacie doby, aby mal pacient istotu, že nebude na zákrok čakať príliš dlho. Ministerka namiesto úprav zahadzuje všetko do koša.

Potrebná zmena sa ale nakoniec pravdepodobne neudeje a my chceme vedieť prečo. Myslím si, že po zapracovaní pripomienok by s ňou súhlasila opozícia, ale aj odborná a laická verejnosť.

Nesprávne koleno operovali lekári bez atestácie
23. mája 2019

Zdravotníctvo upadá: operovali nesprávne koleno
23. mája 2019

Škandál s operáciou kolena v nitrianskej nemocnici vyplavuje ďalšie závažné zistenia. Komisia, ktorá zákrok prešetrovala, prišla na to, že ho viedol neatestovaný lekár. Podľa šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského tým bolo porušené právo pacienta.

Františkovi Rapanovi (75) vymenili kolenný kĺb na nesprávnom kolene. Bývalý pacient podal na nemocnicu sťažnosť, obrátil sa aj na políciu.

Pochybenie zdravotníkov preverovala interná komisia nemocnice. Jej správu má k dispozícii predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Ten pre Pravdu potvrdil, že pri operácii pána Rapana boli traja lekári bez atestácie, a ani jeden s atestáciou, ktorý by robil dozor.

„Z pozície odborového združenia sme riešili zvažované prepustenie operatéra. Zasadala nemocničná komisia na prešetrenie toho prípadu a záver je taký, že po prvé išlo o systémové zlyhanie a druhá vec je, že pri operácii boli traja neatestovaní lekári,“ konštatoval Visolajský.

Zdroj: Pravdaň

Viac na: https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/513226-nespravne-koleno-operovali-lekari-bez-atestacie/

Operácia nesprávneho kolena a chybná transfúzia krvi. To sú prípady, ktoré v posledných dňoch zarezonovali Slovenskom.
O týchto prípadoch som sa rozprával s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou aj v posledných televíznych diskusiách. V tom čase už musela mať informácie od riaditeľov nemocníc, čo sa v skutočnosti stalo. Napriek tomu to divákom ani slovenským pacientom nepovedala.

Myslím si, že ak chceme pomôcť slovenskému zdravotníctvu, v prvom rade musíme byť čestní ku všetkým pacientom a hovoriť im pravdu.

Ministerstvo zdravotníctva dostane deväťdesiat miliónov navyše
7. mája 2019

Po 12 rokoch vlády SMER máme vydrancované zdravotníctvo
15. mája 2019

Ministerstvo zdravotníctva sa s rezortom financií dohodlo na dofinancovaní vo výške 90 miliónov eur. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) to oznámila po rokovaní vlády.

„Päťdesiat miliónov uvoľní ministerstvo financií v najbližších dňoch a 40 miliónov formou pozmeňovacieho návrhu vo štvrtok v pléne,“ priblížila zámer ministerka, pričom ďalšie detaily neuviedla.

O nutnosti dofinancovania rezortu zdravotníctva na tento rok hovorili obe súkromné zdravotné poisťovne, ale aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) či Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP).

Dôvodom boli viaceré legislatívne zmeny, dovolenkové poukazy či sadzba za poistencov štátu na úrovni 3,2 percenta. Súkromné zdravotné poisťovne v tejto súvislosti uviedli, že historicky najnižšia sadzba za poistencov štátu zásadne ovplyvnila disponibilné príjmy.

Výška dofinancovania je podľa nich závislá aj od prichádzajúcich dodatočných požiadaviek, ktoré stále priebežne vznikajú.

Zdroj: SME

Viac na: https://ekonomika.sme.sk/c/22115672/ministerstvo-zdravotnictva-dostane-devatdesiat-milionov-navyse.html#ixzz5psrByfaX

Dlh zdravotníckych zariadení zaznamenal nový rekord – 1,5 miliardy eur. Investičný dlh v štátnych nemocniciach je ďalších 1,5 miliardy eur. Momentálne nám teda chýbajú 3 miliardy eur! Toto je odpočet vládnutia SMERU v zdravotníctve.

Vlani sme zaznamenali rekordný ekonomický rast, napriek tomu SMER opäť nedal do zdravotníctva dostatočné množstvo financií. 
Táto nezodpovedná politika sa zákonite odzrkadľuje na zdraví, kvalite zdravotnej starostlivosti a dĺžke života Slovákov. V týchto štatistikách nám patria posledné priečky v EÚ. Jednoznačne ju vidíme aj v našich rozpadajúcich sa a plesnivých nemocniciach.

Penta nech stlmí apetít, vyhlásil Pellegrini
24. apríla 2019

Vláda by mala prestať zakrývať svoju neschopnosť a dostavať Rázsochy!
25. apríla 2019

Debata o budúcnosti štátnej koncovej nemocnice v Bratislave uviazla. Peter Pellegrini (Smer) zatiaľ nenašiel spoločnú reč s finančnou skupinou Penta Investments. Predseda vlády navrhol, že štát odkúpi jej nemocnicu na Boroch, investor o tom nechce počuť. Navrhuje zmiešané súkromno-verejné vlastníctvo. Ak finančná skupina nebude ochotná budovu predať, Pellegrini je pripravený urgovať výstavbu štátnej nemocnice na Rázsochách.

K rokovaciemu stolu si premiér, zástupcovia ministerstva zdravotníctva, lekárskeho odborového združenia a partner Penty Eduard Maták sadli včera krátko po obede. Po viac ako dvojhodinovom rokovaní k dohode nedospeli. „Pre nás sú prípustné len dve riešenia – buď nám Penta predá celú nemocnicu s tým, že projekt kapacitne rozšírime, alebo budeme pokračovať v budovaní Rázsoch,“ vyhlásil Pellegrini. Návrh investora, aby bola nemocnica v zmiešanom súkromno-štátnom vlastníctve, premiér odmietol. „Kooperácia neprichádza do úvahy. Buď investor stlmí apetít, alebo bude znášať riziká samostatného podnikania,“ skonštatoval Pellegrini. Pripomenul, že trvá na štátnom vlastníctve strategickej nemocnice.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru) naznačila, že pred ďalším stretnutím so zástupcami investora sa uskutočnia na budúci týždeň interné rokovania s odborníkmi. „Rozoberieme všetky možnosti,“ spresnila Kalavská.

Zdroj: Pravda

Viac na: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/509899-penta-nevidi-dovod-na-predaj-jednej-nemocnice/

Najnovšie rokovania o odkúpení súkromnej nemocnice Penty sú podľa hnutia OĽANO dôkazom neschopnosti Smeru dostavať jednu poriadnu štátnu nemocnicu.

O Rázsochach počúvajú ľudia už viac ako 30 rokov, z toho posledných 12 rokov vládne Smer. Každý druhý rok sa menia plány, robia sa analýzy, raz sa majú Rázsochy dostavať, potom zbúrať, prípadne sa mení lokalita. Len za poradenské služby k poslednému PPP projektu k nemocnici na Patrónke zaplatil štát spoločnostiam Ružička Csekes a Ernst & Young vyše 3,5 milióna EUR. Keď už poslední ministri Smeru rozhodli, že nemocnica bude na Rázsochách, plány sa zasa snaží zmeniť priamo premiér Peter Pellegrini.

Nemocnica na Rázsochách je tunel Višňové slovenského zdravotníctva. Po 30 rokoch sme zasa niekde na začiatku. Premiér Peter Pellegrini už nehovorí iba o dokončení Rázsoch, ale o novej nemocnici v Bratislave a opäť dáva na stôl dva varianty. Toto tu už niekoľkokrát bolo. Doterajšia výstavba skeletu na Rázsochách stála už 80 miliónov EUR, ďalších 65 miliónov zhltlo udržiavanie a stráženie stavby.

To, že je projekt Penty momentálne pripravenejší ako 30 rokov budovaná štátna nemocnica je podľa Krajčího ukážkou neschopnosti posledných vlád. „Vláda Petra Pellegriniho nie že nevie novú nemocnicu postaviť – oni nevedia ani zbúrať skelet nemocnice. Aj preto začal premiér opäť špekulovať o ďalších riešeniach. Pacienti s úžasom sledujú toto divadlo a medzitým trpia v rozbitých bratislavských nemocniciach. Nielen pacienti, ale aj lekári, ktorí kvôli katastrofálnym podmienkam odchádzajú do zahraničia alebo k súkromníkom a potom ich je zúfalý nedostatok.

Keďže podľa vlády hrozí, že nová súkromná nemocnica zhltne kvalifikovaný personál, štát by mal podľa Krajčího vytvoriť lekárom a sestrám také podmienky, aby neodchádzali do zahraničia, prípadne k súkromníkovi. Odborárske združenia a zdravotnícke organizácie na to vyzývajú vlády Smeru posledné desaťročie.

Štát by už nemal špekulovať, ale okamžite dokončiť projekt Rázsochy a nesnažiť sa ponúkať milióny finančnej skupine za projekt, ktorý nebude spĺňať to, čo potrebujeme.

Otázkou je, či má premiér nejaké tajné analýzy na to, čo posledné dni prezentuje, alebo sa len tak ráno rozhodol, že zablokuje výstavbu ďalšej nemocnice?.

Žiadame preto predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby prestal ťahať slovenských pacientov za nos a nezakrýval neschopnosť posledných vlád Smeru. Žiadame ho, aby čím skôr dokončil projekt Rázsochy a zlepšil podmienky slovenským lekárom tak, aby neodchádzali do zahraničia, prípadne k súkromníkom.

Ministerka zdravotníctva pozastavila podávanie lieku Heberprot, prípad s rakovinou preveria
16. apríla 2019

Výlet hviezdneho tria Kaliňák-Kažimír-Drucker na Kubu sa zmenil na nočnú moru pre pacientov a ich rodiny
17. apríla 2019

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pozastavila podávanie lieku Heberprot, určeného na liečbu tzv. diabetickej nohy. Reagovala tak na prípad pacienta, u ktorého sa po podávaní lieku objavila rakovina prostaty.

Informoval o tom portál vZdravotníctve.sk. Ako Kalavská zdôraznila, štandardná liečba naďalej ostáva rovnaká. Liek dovezený v rámci deblokácie dlhu Kuby podávali len so súhlasom pacienta, ktorého informovali, že je to liek neregistrovaný v EÚ, teda ani na Slovensku.

Ako pre portál vZdravotnictve.sk povedala Kalavská, budú teraz skúmať možné prepojenie Heberprotu a nádorom u pacienta. Dokázať príčinnú súvislosť však môže byť ťažké. Ako Kalavská pripustila, na vzniku rakoviny sa podieľa obvykle viacero faktorov.

Zdroj: SITA

Viac na: https://www.webnoviny.sk/ministerka-zdravotnictva-pozastavila-podavanie-lieku-heberprot-pripad-s-rakovinou-preveria/

Liek s názvom Heberprot slovenská vláda vyrokovala v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. Lieči takzvanú diabetickú nohu a má zabrániť amputáciám. Na Slovensko bolo privezených 7 000 balení tohto lieku, vyjednaná cena bola na úrovni 700 EUR. Slovenská vláda sa takouto cestou rozhodla znížiť kubánsky dlh voči Slovensku o 5 miliónov EUR.
Tieňový minister zdravotníctva za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Marek Krajčí upozorňuje, že liek nie je registrovaný Európskou liekovou agentúrou (EMA) ani vládnou americkou agentúrou Správa potravín a liečiv (FDA) a nepoužíva sa v žiadnej krajine Európskej únie, nakoľko neboli ukončené jeho klinické testovania. Dnes čítame správy, ako daný liek spôsobuje na liečených Slovákoch nežiadúce účinky vrátane podozrenia na rakovinu. Je pritom zarážajúce, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv nemôže v tomto prípade konať, pretože u nás neschvaľoval žiadne klinické skúšanie tohto lieku. Vláda sa tento liek rozhodla testovať na pacientoch len tak. Pýtam sa aké dôsledky budú vyvodené voči zodpovedným po preukázaní podozrení na nežiadúce účinky? Ako je možné, že vláda takto vedome ohrozí svojich občanov?“
Hnutie OĽANO apeluje na všetky zodpovedné orgány v SR, aby do budúcna zabránili neodborným a neprofesionálnym rozhodnutiam zo strany ministerstva zdravotníctva. Mrzí ma, že dotknutým je opäť pacient. Pre hnutie OĽANO je pacient na prvom mieste a takýto liek by sme za žiadnu cenu na Slovensku neregistrovali, ak by sme si neboli istí jeho bezpečnosťou.

Stratifikácia nemocníc prinesie podľa Kalavskej kvalitnejšiu a bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť
15. apríla 2019

Je zarážajúce, že Smer nebol schopný zrealizovať stratifikáciu nemocníc skôr
16. apríla 2019

Premena nemocníc má priniesť kvalitnejšiu a bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť. Vyplýva to z projektu stratifikácie, ktorého detaily v pondelok na tlačovej besede predstavili predseda vlády Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zdravá zmena, ako nazvali na tlačovej besede stratifikáciu, má priniesť aj nižší počet opakovaných operácií, hospitalizácií či zlepšenie dostupnosti nemocníc. „My chcem dať jasné pravidlá, aby každý pacient v každom kúte Slovenska mal nárok na kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ povedala ministerka.

„Ide o jednu z najväčších zmien v prospech pacienta za posledných 15 rokov,“ uviedol premiér Peter Pellegrini. Podľa neho ide o dlhodobú stratégiu, ktorá sa bude do praxe zavádzať postupne, a to do roku 2030. „V prvom rade ide o pacienta, o kvalitu jeho zdravia a o kvalitu jeho zdravotnej starostlivosti,“ povedal.

Zdroj: SITA

Viac na: https://www.webnoviny.sk/stratifikacia-nemocnic-prinesie-podla-kalavskej-kvalitnejsiu-a-bezpecnejsiu-zdravotnu-starostlivost/

Je zarážajúce, že strana Smer, ktorá riadi zdravotníctvo s malou prestávkou od roku 2006 nebola schopná zrealizovať stratifikáciu nemocníc skôr, a dôsledky a politický tlak tejto reformy necháva na ramenách ďalšej vlády.

Stratifikácia nemocníc je nevyhnutný krok, ktorý je potrebné podstúpiť v prospech pacienta. Každý občan má záujem byť operovaný na čo najkvalitnejšom pracovisku. Preto musia byť náročné výkony koncentrované v desiatich slovenských nemocniciach, čo zákonite zníži dostupnosťou niektorých výkonov v regionálnych nemocniciach, a niektoré všeobecné nemocnice budú musieť zaniknúť v tej forme, ako ich poznáme dnes. Vďaka tomu budeme mať viac lôžok pre následnú starostlivosť a viac lôžok pre dlhodobo chorých.

Hlavným nedostatkom reformy je, že nedefinuje maximálne čakacie lehoty a dofinancovanie 6 regionálnych a 4 národných nemocníc. Ak tieto neprejdú masívnymi renováciami s navýšením lôžok, pacientom hrozia, v porovnaní so súčasným stavom, len ďalšie predĺženia čakacích lehôt na mnohé plánované operácie. Túto obavu podčiarkuje fakt, že Smer nebol schopný doteraz, ani po piatich oddlženiach, zabezpečiť aspoň vyrovnané hospodárenie našich strategických nemocníc. Tie sa aj po poslednom oddlžení naďalej rekordne zadlžujú a ich ozdravné plány sú iba obyčajné zdrapy papiera.

Kubánsky liek, ktorý priniesol Drucker, stopli. Jednému pacientovi vraj spôsobil rakovinu
14. apríla 2019

Výlet hviezdneho tria - Kaliňák, Kažimír, Drucker - na Kubu sa zmenil na nočnú moru pre pacientov a ich rodiny.
15. apríla 2019

Nádej pre cukrovkárov v ohrození. Zázrak v podobe kubánskeho lieku, ktorý k nám priniesol exminister Tomáš Drucker, sa zatiaľ nekoná. Rezort zdravotníctva jeho podávanie pozastavil. Objavil sa totiž pacient, u ktorého vraj liek spôsobil rakovinu. Liek s názvom Heberprot sme dostali v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. Lieči takzvanú diabetickú nohu a má zabrániť amputáciám. Háčik ale bol v tom, že nie je povolený nikde v Európskej únii. Opozícia aj analytik spochybňovali jeho bezpečnosť, testovali ho totiž podľa iných štandardov.

Teraz to vyzerá tak, že prvý vážny problém sa naozaj dostavil. V jednom z našich zdravotníckych centier hovoria, že majú pacienta, ktorému po užívaní kubánskeho lieku zistili nádor prostaty.

Zdroj: TV NOVINY

Viac na: http://www.tvnoviny.sk/domace/1962573_kubansky-liek-ktory-priniesol-drucker-stopli-jednemu-pacientovi-vraj-sposobil-rakovinu

Liek s názvom Heberprot slovenská vláda vyrokovala v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. Lieči takzvanú diabetickú nohu a má zabrániť amputáciám.
Na Slovensko bolo privezených 7 000 balení tohto lieku, vyjednaná cena bola na úrovni 700 EUR. Slovenská vláda sa takouto cestou rozhodla znížiť kubánsky dlh voči Slovensku o 5 miliónov EUR.
Liek nie je registrovaný Európskou liekovou agentúrou (EMA) ani vládnou americkou agentúrou Správa potravín a liečiv (FDA) a nepoužíva sa v žiadnej krajine Európskej únie, nakoľko neboli ukončené jeho klinické testovania.  Dnes čítame správy ako daný liek spôsobuje na liečených Slovákoch nežiadúce účinky vrátane podozrenia na rakovinu. Je zarážajúce, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemôže v tomto prípade konať, pretože u nás neschvaľoval žiadne klinické skúšanie tohto lieku. Vláda sa tento liek rozhodla testovať na pacientoch len tak. Pýtame sa, aké dôsledky budú vyvodené voči zodpovedným po preukázaní podozrení na nežiadúce účinky? Ako je možné, že vláda takto vedome ohrozí svojich občanov?
Apelujem na všetky zodpovedné orgány v SR, aby zabránili do budúcna neodborným a neprofesionálnym rozhodnutiam zo strany ministerstva zdravotníctva. Mrzí ma, že dotknutým je opäť pacient. Pre OĽANO je pacient na prvom mieste a takýto liek by sme za žiadnu cenu na Slovensku neregistrovali, ak by sme si neboli istí jeho bezpečnosťou.

Asociácia nemocníc žiada sto miliónov eur do zdravotníctva a hrozí vypovedaním zmlúv
3. apríla 2019

Rezorty zdravotníctva a financií by mali urýchlene dofinancovať zdravotníctvo
5. apríla 2019

V rezorte zdravotníctva chýba 100 miliónov eur. Upozornil na to na stredajšej tlačovej besede prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Podľa neho ešte v októbri 2018 upozorňovali, že navrhovaný rozpočet na rok 2019 nebude dostatočný.

Pre nemocnice združené v ANS, ktorých je 75, je potrebných na navýšenie miezd, na sociálny balíček a dovolenky 65 mil. eur. Asociácia už 51 mil. eur potrebných na mzdy na prvý kvartál 2019 dostala.

Na sociálny balíček a dovolenky je potrebných ďalších 17 miliónov. „A tu jedine zdravotná poisťovňa Union nám ústne ponúkla, že to bude kompenzovať,“ uviedol Petko. Ďalšie dve poisťovne povedali, že na to nemajú peniaze.

ANS aktuálne nemá zmluvné dodatky, ktoré hovoria, ako sa uhrádza zdravotná starostlivosť od 1. apríla. V prípade, že do 15. apríla nebudú predložené dodatky, ktoré budú akceptovať navýšené náklady ANS v zmysle platnej legislatívy, tak jednotlivým poisťovniam dajú výpoveď zo zmlúv.

ZDROJ: SITA

Viac na: https://www.webnoviny.sk/asociacia-nemocnic-ziada-sto-milionov-eur-do-zdravotnictva-a-hrozi-vypovedanim-zmluv/

 

Hnutie OĽANO vlani v októbri, hneď po zverejnení rozpočtu pre zdravotníctvo, varovalo ministerstvo zdravotníctva, že v roku 2019 nebude v rezorte dostatok financií, nakoľko na jeho príjmovej strane neboli zohľadnené všetky plánované výdavky. Výpadok sme vtedy vyčíslili na 160 miliónov eur. Nakoniec ministerstvo financií čiastočne uznalo naše argumenty a rozpočet pre zdravotníctvo navýšilo o 55 miliónov eur.

Po 1. kvartáli roku 2019 je však jasné, že do zdravotníctva bude musieť ísť aj zvyšných 100 miliónov eur. Poisťovne totiž nemajú z čoho vykryť nemocniciam dopad sociálneho balíčka a náklady na rekreačné poukazy. Tie preto avizujú poisťovniam vypovedanie zmlúv a následne by dali celú vec prešetriť aj Ústavnému súdu. Ten im už v minulosti dal za pravdu. Nové legislatívne zmeny totiž s dopadom na hospodárenie nemocníc musia byť v rozpočte pokryté zvýšenými príjmami poisťovní.

V čase, keď má naša vláda v kase rekordné príjmy od obyvateľov, znížila svoj príspevok za poistencov štátu na rekordné minimum a financovanie zdravotníctva robí opäť nepredvídateľným. To nemocniciam neumožňuje dobre hospodáriť, znemožňuje ich investície do obnovy a rozvoja, nakoľko musia aj tento rok opäť zápasiť o svoje prežitie.

Hnutie OĽANO preto vyzýva ministerku zdravotníctva a ministerstvo financií, aby zdravotníctvo urýchlene dofinancovali a pre budúci rok v súlade zo svojimi záväzkami v rozpočte vykryli všetky náklady na riadne zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti na základe prijatej platnej legislatívy.

Slovenské zdravotníctvo získalo v európskom rebríčku 17. miesto
13. februára 2019

Slovensko sa prepadlo v kvalite zdravotníctva aj preto, že rakovinu začíname liečiť neskoro a na CT čakáme dlhšie
13. marca 2019

V aktuálnom rebríčku Európskeho zdravotníckeho užívateľského indexu (EHCI – Euro Health Consumer Index 2018) sa Slovensko umiestnilo na 17. mieste so 722 bodmi. V správe, ktorú vypracovala organizácia Health Consumer Powerhouse (HCP), sa počínanie Slovenska v oblasti zdravotníctva v roku 2018 hodnotí ako „nie príliš zlé“. Slovensko malo ešte predvlani celkové 13. miesto (749 bodov).

„Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vynakladá všetko úsilie na to, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná v čo najvyššej kvalite, aby pacienti mali čo najlepšie podmienky na liečbu a lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci adekvátne podmienky na svoju prácu,“ uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Rezort si pochvaľuje zlepšenie pracovných podmienok zdravotníckych pracovníkov, diagnostiku a liečbu pacientov, či postupnú modernizáciu nemocníc, rekonštrukcie oddelení i prístrojové vybavenie. „Možno hovoriť o komplexnej modernizácii prístrojovej techniky, aká v rezorte doteraz nebola, ktorá taktiež výrazne prispieva k zlepšovaniu kvality a odrazí sa v blízkych rokoch,“ zdôraznila Eliášová.

Podľa hovorkyne rezort zdravotníctva financie využíva efektívnejšie a kladie dôraz na kvalitu. Ministerstvo chváli aj zlepšenie manažmentu záchrany života pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

Zdroj: Dobré Noviny, 27. február 2019

Viac na: https://www.dobrenoviny.sk/c/156352/slovenske-zdravotnictvo-ziskalo-v-europskom-rebricku-17-miesto

 

Slovensko sa v rebríčku kvality zdravotnej starostlivosti Euro Health Consumer Index (EHCI) prepadlo na 17-te miesto. Po minuloročnom prekvapivom 13-tom mieste ide o zreálnenie hodnotenia nášho zdravotníctva.

Minulý rok sa verejnosť s počudovaním divila, kto vyrobil z nášho zdravotníctva druhé Švajčiarsko. Z rebríčka kvality zdravotnej starostlivosti Euro Health Consumer Index (EHCI) totiž vyplývalo, že Slovensko sa neopodstatnene vyšvihlo z 23. na 13. priečku. Prekvapivo vysoko pozitívne nám vtedy vyskočilo hodnotenie pacientskych organizácií za výbornú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a nízke čakacie lehoty. Tie boli v európskom kontexte porovnateľné iba so Švajčiarskom, tohoročným víťazom rebríčka. Vtedajší minister Tomáš Drucker pozíciu Slovenska v rebríčku nekriticky obhajovali a pripisovali ho výsledkom svojej práce na ministerstve. Ako jednu z príčin dobrého umiestnenia uviedli napríklad zvýšenie počtu CT vyšetrení.

Tento rok vo výsledkoch došlo k zreálneniu našich čakacích lehôt, nie sú v nich už prítomné zjavné nezmysly.

Zarážajúci je však fakt, že sa čakacie lehoty na neakútne CT vyšetrenia opäť predĺžili, dokonca sú dlhšie ako boli pred dvomi rokmi. Tieto výsledky vyznievajú nepochopiteľne, keďže ministerstvo nakupovalo do nemocníc CT prístroje a hoci vo väčšine prípadov nechalo súkromníkom tie isté limity, znížili cenu za vyšetrenie a teda vyšetrení by malo byť realizovaných reálne viac. Na tento problém je potrebné pozrieť sa bližšie, či súkromníci nevykazujú aj fiktívne vyšetrenia, či sa neindikujú vyšetrenia zbytočne alebo ako sa nové CT prístroje využívajú v nemocniciach. Niektorí riaditelia sa totiž sťažujú, že nedostali od poisťovní dostatočné limity.

Problémom u nás je napríklad aj to, že rakovina sa začína liečiť príliš neskoro. Do vyhodnotenia totiž autori rebríčka zaradili aj nový parameter – úspešnosť liečby rakovinových ochorení. Toto porovnanie nás zarmútilo najviac. Takmer každý druhý Slovák, ktorému diagnostikujeme maligné ochorenie, zomiera. Tento fakt považujeme za alarmujúci. Vo vyspelých krajinách je úspešnosť liečby cez 70 %. Výsledok je vizitkou zlej práce ministerstva v oblasti verejného zdravotníctva, nedostatočnej prevencie, absencie skríningových kampaní a zlého životného štýlu Slovákov. Tento rok sa v tejto oblasti síce konečne pohli ľady, no ide o beh na dlhé trate. Verím, že sa čo najskôr dostaví pozitívny výsledok.

V celkovom hodnotení rebríčka nás predbehlo Česko, ktoré je na 13. mieste. V Európe dosahuje Slovensko len priemerné výsledky.

Parlamentá väčšina porušuje zákon o tvorbe právnych predpisov preto, lebo môže
9. novembra 2018

Prílepky do parlamentu nepatria. Podávame podnet na ústavný súd
9. novembra 2018

Hneď po začiatku jesennej parlamentnej sezóny sa do článkov novinárov dostali zmienky o tom, že Národnú radu SR opäť „zaplavili koaličné prílepky“. V poslaneckom slangu má slovo „prílepok“ jasný a konkrétny obsah.

Keď sa k pôvodnému a hlavnému návrhu nejakého zákona, ktorý je riadne prerokovávaný, na poslednú chvíľu v druhom parlamentnom čítaní „prilepí“ taký pozmeňovací návrh, ktorý mení celkom iný zákon, a poslanci to schvália, tak výsledkom tejto legislatívnej – s prepáčením – práce je práve prílepok.

Poslanci vládnej väčšiny predminulý týždeň len za jediný deň schválili tri také prílepky. Všetko nasvedčuje tomu, že parlamentný nikdy sa nekončiaci príbeh prílepkov práve píše novú, čerstvú a obludnú kapitolu.

Zdroj: Trend, 2. október 2018

Viac na: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2018/cislo-39/kedy-sa-skonci-lavina-prilepkov.html

OĽANO podáva návrh na Ústavný súd, aby legislatívne prílepky vyhlásil za protiústavné. Chcú tak zamedziť tomu, aby sa k návrhu zákona „nepriliepal“ rozširujúci obsah, ktorý s pôvodným zákonom nesúvisí a týka sa odlišnej témy.

Legislatívne prílepky považujeme za pokútnu a špekulatívnu prax, kedy rôzne záujmové skupiny a lobisti môžu dostať do zákonov zmeny, ktoré im vyhovujú. Ak by prešli normálnym procesom, to znamená verejným pripomienkovaním, verejnosť, alebo odborníci  by si ich všimli a s veľkou pravdepodobnosťou by ich zastavili. Takéto prílepky spôsobujú chaos v zákonoch a problémy pre ľudí aj pre podnikateľov, ktorí musia vynakladať nemalé prostriedky na to, aby takéto zmätočné novelizovanie zákonov sledovali.

V ČR Ústavný súd takúto prax zakázal z viacerých dôvodov. Vyslovil názor, že je to neúcta k občanom, pretože sa obmedzujú základné práva občanov vyjadriť sa k zákonom. Ústavný súd ČR tiež uviedol, že nezákonným spôsobom zákon, ani iný právny predpis nemôže vzniknúť.

Prílepky k zákonom považujem za veľmi nešťastný spôsob zmeny legislatívy. Na každom jednom zdravotníckom výbore máme v druhom čítaní množstvo pozmeňujúcich návrhov. Opakovane som na to upozorňoval, raz sme na protest dokonca odišli z rokovania výboru. Takáto legislatívna prax spôsobuje častokrát obrovské škody v nastavení zdravotníctva, ale aj v iných rezortoch.

Rozpočet 2019 pre zdravotníctvo má byť historicky najvyšší
5. októbra 2018

Prečo Smer berie zdravotníctvu peniaze?
5. októbra 2018

V roku 2019 bude pre oblasť zdravotníctva vyčlenený historicky najvyšší objem prostriedkov na úrovni 5,2 mld eur. Táto suma predstavuje výdavky verejného zdravotného poistenia a výdavky Ministerstva zdravotníctva SR. Vyplýva to z Návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií SR.

Rozdiel medzi schváleným rozpočtom na rok 2018 a návrhom rozpočtu na rok 2019 na strane výdavkov je 302 miliónov eur, čo predstavuje nárast o 6,22 %. Ide o historicky najväčší rozpočtovaný medziročný rast výdavkov. Celkové príjmy v zdravotníctve majú majú v budúcom roku stúpnuť na 5,04 mld. eur s medziročným rastom o 243,8 mil. eur, t. j o 5,1 % oproti roku 2018.

Najväčšiu časť predstavujú príjmy od ekonomicky aktívnych osôb, čo je dôsledok pozitívneho vývoja rastu ekonomiky a trhu práce. Výdavky MZ sa na rok 2019 predpokladajú na úrovni 1,2 mld. eur. Budú výrazne ovplyvnené zvyšovaním platov zdravotníckych pracovníkov. Na roky 2019 a 2020 sú v rozpočte vyčlenené prostriedky na valorizáciu platov zamestnancov od 1. januára 2019 na úrovni 10 %.

Zdroj: SME

Viac na: https://ekonomika.sme.sk/c/20930697/rozpocet-2019-pre-zdravotnictvo-na-ma-byt-historicky-najvyssi.html#ixzz5khTmEHvN

OĽANO nepovažuje nový rozpočet za „dobré správy“ pre zdravotníctvo, ako ho minulý týždeň nazvali minister financií Peter Kažimír spolu s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou. Do zdravotníctva je nevyhnutné do zdravotníctva investovať väčší objem financií.

Slovensko je dlhodobo na chvoste spomedzi krajín OECD v investovaní do zdravotníctva a vo výdavkoch nás už predbehlo Česko aj Maďarsko. Pokiaľ je naša politika nastavená tak, že nemáme funkčný inštitút pripoistenia a Smer škrtí poplatkovú politiku v zdravotníctve, je dôležité, aby štát do zdravotníctva prispieval za svojich poistencov viac. Ak by sa peniaze v zdravotníctve využili efektívne, dožili by sme sa v priemere o šesť a pol roka dlhšie, ako dnes. V EÚ máme najnižšie dožitie v plnom zdraví a Slováci sa dožívajú nízkeho priemerného veku.

Podľa návrhu rozpočtu verejnej správy má ísť do zdravotníctva o 140 miliónov eur viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za tento rok. Avšak len výdavky na valorizáciu platov pre lekárov a zároveň na zvýšenie platov pre sestry, pôrodné asistentky a stredný zdravotnícky personál o 10% budú predstavovať sumu 200 miliónov eur. Ďalšie výdavky v zdravotníctve budúci rok stúpnu minimálne o 100 miliónov eur. Je preto jasné, že do zdravotníctva by mala vláda dať minimálne o 160 miliónov eur viac ako navrhuje.

Plánovaná platba štátu za svojich poistencov (2,95 milióna poistencov, najmä deti, nezamestnaní a dôchodcovia) bude budúci rok historicky najnižšia. Zatiaľ čo v minulom roku štát zaplatil za svojich poistencov viac ako 1,2 miliardy eur, čo predstavovalo 3,71% z priemernej mzdy, tento rok za nich štát mieni zaplatiť len 960 miliónov eur, teda 2,84%. Sme v období rekordnej konjunktúry a od ekonomicky aktívnych poistencov by poisťovne budúci rok mali získať 4 miliardy eur. Rekordné príjmy bude mať aj štát na daniach, z ktorých financuje platby za svojich poistencov. Nerozumieme prečo potom plánuje platiť za svojich poistencov len 2,84 percenta, pričom ekonomicky aktívni poistenci platia do poisťovní 14 percent. Ak sa plánovaný rozpočet zdravotníctva nenavýši, budeme sa opäť boriť s rovnakými problémami, ako každý rok.

Minister financií Peter Kažimír a ministerka Kalavská by mali prehodnotiť návrh rozpočtu na budúci rok. Je dôležité, aby si uvedomili, že zodpovedná politika je tá, ktorá v čase rekordných príjmov do štátnej pokladnice neškrtí zdroje v zdravotníctve, ale využíva ich tak, aby sme dlhodobo podfinancované zdravotníctvo pozdvihli na novú kvalitatívnu úroveň. Žiaľ, pri takomto rozpočte môžeme o tom iba snívať.

Vykonávacie rozhodnutie Rady o vystavení nových psychoaktívnych látok kontrolným opatreniam
24. septembra 2018

Nové syntetické drogy sú už na kontrolovanom zozname
24. septembra 2018

Dňa 19. decembra 2017 boli v súlade s článkom 5 rozhodnutia Rady 2005/387/SVV predložené dve spoločné správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) a Europolu. Rada 29. januára 2018 na podnet Komisie a ôsmich členských štátov a podľa článku 6 ods. 1 uvedeného rozhodnutia Rady požiadala o hodnotenie rizík vyplývajúcich z užívania a výroby nových psychoaktívnych látok cyklopropylfentanyl a metoxyacetylfentanyl a obchodovania s nimi, zo zapojenia organizovanej trestnej činnosti a možných dôsledkov kontrolných opatrení zavedených v prípade týchto látok. Cieľom tohto návrhu vykonávacieho rozhodnutia Rady je vyzvať členské štáty, aby cyklopropylfentanyl a metoxyacetylfentanyl vystavili kontrolným opatreniam a trestnoprávnym sankciám stanoveným v ich právnych predpisoch v súlade so záväzkami, ktoré im vyplývajú z Jednotného dohovoru Organizácie Spojených národov o omamných látkach z roku 1961 zmeneného protokolom z roku 1972.

Zdroj: Európska komisia, apríl 2018

Viac na: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2018:0253:FIN:SK:PDF

V Národnej rade bol všetkými hlasmi prítomných poslancov prijatý pozmeňujúci návrh, ktorý som predložil a ktorým boli doplnené nové, veľmi nebezpečné, syntetické drogy cyklopropylfentanyl a metoxyacetylfentanyl do zoznamu zakázaných omamných látok. Zaradenie na tento zoznam umožní trestnoprávne dôsledky za výrobu, distribúciu a prechovávanie spomínaných drog.

Cyklopropylfentanyl (prezývaný maf alebo metoxy)  a metoxyacetylfentanyl sú ľahko dostupné, syntetické náhrady heroínu. Kvôli ich vysokej účinnosti bolo v EÚ za pol roka evidovaných 90 úmrtí u ľudí vystavených ich pôsobeniu. Nakoľko sú tieto látky toxické už na dotyk, ohroziť môžu aj náhodne exponovaných ľudí ako napr. rodinných príslušníkov, poštových doručovateľov alebo väzenských pracovníkov.

Komora sestier: Politici nemajú snahu riešiť nedostatok sestier
21. septembra 2018

OĽaNO predložilo návrh na zvýšenie platu zdravotných sestier a pôrodných asistentiek
21. septembra 2018

Parlament odmietol poslaneckú iniciatívu zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek. Komora kritizuje politikov za nesystémové a čiastkové riešenia.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) zatiaľ nezaznamenala žiadnu snahu politikov o riešenie nedostatku sestier.

„Na rozdiel od iných krajín EÚ, ktoré kladú dôraz na systémové riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, slovenská vláda, ministerstvo zdravotníctva a politici riešia nedostatok sestier a pôrodných asistentiek svojráznym spôsobom – nezmyselnými „prílepkami“ zákonov týkajúcich sa iných povolaní, pričom podstata problému sa nerieši,“ uvádza komora vo svojom stanovisku.

Zdroj:

Viac na: https://www.sksapa.sk/obsah/pracovne-ponuky/aktualne-pracovne-ponuky/sksapa-politici-nemaju-snahu-riesit-nedostatok-sestier.html

Slovenské zdravotníctvo čelí akútnemu nedostatku zdravotných sestier, následkom čoho, najmä na Západnom Slovensku dochádza k poklesu operačnej výkonnosti, predlžovaniu čakacích lehôt a celkovému zhoršovaniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Dnes už je smutným faktom, že počet zdravotných sestier v našom zdravotníckom systéme neustále klesá. Za posledných 16 rokov v ňom ubudlo približne 10.000 sestier, Slovensko je jedinou členskou krajinou EÚ, kde počet sestier v posledných rokoch klesal. Len 44% absolventiek ošetrovateľstva sa zamestná v slovenskom zdravotníctve a tretina sestier má viac ako 50 rokov.

Ak máme tento negatívny trend zastaviť, musíme zlepšiť ich ohodnotenie. Preto OĽANO predložilo návrh zákona, ktorého cieľom bola úprava miezd zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Aby nám sestry prestali odchádzať do zahraničia, musí ich mzda dosahovať aspoň úroveň 110 percent priemernej mesačnej mzdy v slovenskom hospodárstve.

Ani tieto argumenty však nepresvedčili poslancov vládnej koalície a SaS, že si naše zdravotné sestry a v konečnom dôsledku aj slovenskí pacienti zaslúžia viac podpory od štátu. Z prítomných 144 poslancov za náš návrh zahlasovalo 50 poslancov, proti boli 12 poslanci a 82 sa ich zdržalo. Je preto zahanbujúce, že vláda, ktorá sama seba nazýva sociálnou, sa takto otočila chrbtom svojím občanom.

Od nedele fungujú pohotovosti len do 22.00 a je ich menej
1. júla 2018

Pripravujeme reformu zdravotníctva, ktorej stredobodom bude pacient a jeho rodinný lekár
1. júla 2018

Od nedele 1. júla sa menia pravidlá fungovania pohotovostí a ich sieť. Pohotovosť, ktorú sme poznali ako Lekársku službu prvej pomoci (LSPP), sa po novom volá Ambulancia pohotovostnej služby (APS). To však nie je jediná a podstatná zmena. Tou je najmä skutočnosť, že od 1. júla nebude pohotovosť poskytovať služby pacientom aj v noci, majú sa o nich postarať urgentné príjmy v nemocniciach.

Od 1. júla 2018 sa bude ambulantná pohotovostná služba poskytovať v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 a počas víkendu alebo sviatku od 07.00 do 22.00.

Ministerstvo zdôvodňuje zmeny tým, že doterajší systém poskytovania ambulantnej pohotovosti fungoval s veľkými problémami a lekári boli preťažovaní. Za návštevu ambulantnej pohotovostnej služby zaplatí pacient poplatok 2 eurá, na urgentnom príjme 10 eur.

Na nový systém fungovania prvej pomoci malo od júla nabehnúť 75 ambulancií pre dospelých a 61 pre deti, táto sieť však nekopíruje dnešný stav, je menšia. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská však ubezpečuje verejnosť, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti zostane zachovaná a pohotovostí bude viac ako doteraz. Zoznam miest ambulantnej pohotovostnej služby bude ministerstvo priebežne aktualizovať.

Nateraz však nebudú fungovať pohotovosti v 15 okresných mestách. Pre dospelých budú chýbať v Detve, Gelnici, Krupine, Poltári, Stropkove, Turčianskych Tepliciach, a Žarnovici. Nemajú ho ani ambulantné pohotovosti pre deti a dorast v Bánovciach nad Bebravou, Dubnici nad Váhom, Malackách, Revúcej, Veľkom Krtíši. V Zlatých Moravciach a Lučenci chýba pohotovosť pre dospelých aj pre deti.

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/475233-od-nedele-funguju-pohotovosti-len-do-22-00-a-je-ich-menej/

Od 1.7. zaviedlo ministerstvo zdravotníctva nový systém pohotovostí, pričom ich počet výraznejšie zredukovalo. Pohotovosti sa po novom zatvárajú o 22:00 hod. Ministerstvo navyše zlyhalo pri výberovom konaní organizátorov ambulantnej pohotovostnej služby (APS), ktorá od tohto dátumu nahradila Lekársku službu prvej pomoci (LSPP), a mnohé body tak ostali neobsadené.

Súčasná sieť pohotovostí nie je dostatočná a vo viacerých okresoch nie je zabezpečená vôbec. Najhoršie sú na tom niektoré okresy Banskobystrického kraja ako Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca a Veľký Krtíš.

Pacienti z týchto oblastí budú musieť za vyšetrením dochádzať niekedy až 70 kilometrov. Ministerka zdravotníctva sa nechala počuť, že pokiaľ sa nenájde organizátor, tak v týchto okresných mestách pohotovosti ani neotvoria.

Fungovanie pohotovostných služieb len do 22. hodiny považujem za nesystémový krok ohrozujúci zdravie pacienta. Tieto zmeny okrem iného predstavujú aj zvýšenú záťaž pre službukonajúci personál nemocníc.

Podľa nových pravidiel sa má o pacientov po 22. hodine postarať lekár ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) nemocnice. Ten však má byť k dispozícii na lôžkovom oddelení a riešiť iba život ohrozujúce stavy, ktorý do nemocnice odoslala LSPP resp. priviezla záchranka.

Zdravotníctvo spravuje strana SMER-SD už viac ako 10 rokov a my sa pozeráme, ako nám postupne kolabuje primárna sféra, ako sa pacientom, najmä v zaostalejších regiónoch Slovenska zhoršuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Čím ďalej, tým viac sa prehlbujú regionálne rozdiely, v týchto oblastiach rastie popularita extrémistických politických síl.

Naše hnutie pripravuje reformu zdravotníctva, postavenú na reforme primárnej sféry, ktorej stredobodom bude pacient a jeho rodinný lekár. Pokúsime sa čo najskôr nastaviť zdravotníctvo tak, aby sme eliminovali negatívne dôsledky škodlivých rozhodnutí súčasného ministerstva zdravotníctva.

Podľa vzoru iných krajín plánujeme zatraktívniť pre všeobecných lekárov aj zaostalejšie regióny Slovenska, kde ich je v súčasnosti nedostatok.

Lekárske odbory odmietajú zásahy štátu do rezidentského programu pre lekárov
14. júna 2018

Presadili sme pozmeňujúci návrh na pomoc matkám-rezidentkám
14. júna 2018

Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta zásahy Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR do rezidentského programu (RP) pre budúcich obvodných lekárov. Uviedol to počas tlačovej konferencie v Bratislave predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Odôvodnil to aj príkladom lekárky zo Žilinského kraja na materskej dovolenke, ktorá musela zaplatiť vyše 12-tisíc eur za retrospektívne zavedené zmeny RP, ďalším podľa LOZ hrozia desaťtisícové pokuty.

„Na Slovensku v ostatných rokoch pracuje málo obvodných lekárov a ich priemerný vek dosahuje 56 rokov,“ povedal Visolajský.

Problém nedostatku lekárov sa každým rokom prehlbuje, jedným z riešení bolo zavedenie rezidentského programu. Štát chce týmto spôsobom zabezpečiť mladých lekárov do lokalít, kde ich je nedostatok.

Ako priblížil Visolajský, lekár po ukončení lekárskej fakulty potrebuje na nástup na obvodnú ambulanciu najprv získať atestáciu, ktorá obvodnému lekárovi pre dospelých trvá tri roky, detskému lekárovi štyri roky.

Lekár, ktorý vstúpi do programu, je platený za svoju prácu programom, nie nemocnicou. V prípade, že lekár po ukončení štúdia nenastúpi na obvodnú ambulanciu v určenej lokalite, vráti vynaložené prostriedky štátu.

Zmeny podľa LOZ nastali vlani v máji. „Zmeny sa prejavili napríklad tak, že sa stanovilo, že prípravu na atestácie môže lekár prerušiť súvisle len na dva roky, čo je veľký problém napríklad pri materskej dovolenke. Tiež sa zrušila možnosť čiastočného úväzku, ďalej lekár po atestácii musí do šiestich mesiacov nastúpiť na obvodnú ambulanciu a musí tam pracovať súvisle minimálne päť rokov,“ priblížil Visolajský.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20765049/lekarske-odbory-vyzyvaju-stat-aby-napravil-rezidentsky-program.html#ixzz5LnyKLSVK

Teší ma, že sa na júnovej schôdzi podarilo presadiť náš pozmeňujúci návrh, ktorý pomôže vytvoriť vhodné podmienky matkám v rezidentskom programe.

Program, ktorého cieľom je doplniť počty  chýbajúcich lekárov, bol zásahmi ministerstva zdravotníctva zle nastavený a nútil mladých lekárov ukončiť materskú resp. rodičovskú dovolenku do dvoch rokov pod hrozbou pokút vo výške hrubej odpracovanej mzdy.

Keďže až 90 % lekárov v tomto programe sú ženy, takéto podmienky ich veľmi poškodzovali a niektorým rezidentkám hrozili desaťtisícové pokuty.

Po novom sa zaviedla možnosť polovičného úväzku, tak pre študentov rezidentov, ako aj pre lekárov po štúdiu. Zároveň sa obdobie, v rámci ktorého musí byť povinná prax vykonaná, predĺžilo z 5 na 7 rokov a v prípade polovičného úväzku až na 10 rokov, do ktorých sa obdobie materskej dovolenky nezapočítava.

Matky-rezidentky sa tak už nemusia báť otehotnieť, keďže polovičný úväzok im zaručí väčšiu flexibilitu pri zakladaní rodiny a rezidentský program by mohol benefitovať z nárastu počtu obvodných lekárov v oblastiach, kde ich bol doteraz akútny nedostatok.

Možné pochybné hospodárenie v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni
30. mája 2018

Hospodárenie VšZP vyvoláva pochybnosti, podal som podnet na Najvyšší kontrolný úrad
30. mája 2018

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) by mal preveriť podozrenie z neefektívneho hospodárenia v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), či neplatí neprimerane vysokú sumu za správu registratúrnych záznamov.

Z rozhodnutia generálneho riaditeľa VšZP Miroslava Kočana sa od 3. júla 2017 zriadila centrálna poštová adresa. Postupne by všetky listové zásielky mali byť centrálne spracovávané na jednom mieste. Dovtedy prišiel klient na pobočku, tá jeho materiál preskenovala a dala do systému. Teraz by sa tieto listové zásielky mali preposielať do Bratislavy.

https://ekonomika.sme.sk/c/20838019/krajci-pre-pochybne-hospodarenie-v-statnej-poistovni-podavame-podnet-na-nku.html#ixzz5LnwTj2Tu

 

V čase, keď je naša štátna poisťovňa v rekordnej strate je jej manažment schopný dať za skenovanie dokumentov a došlej pošty milióny eur externej firme a zároveň platiť ďalšie desiatky tisíc eur za poštovné, ktoré poisťovni v tejto súvislosti narástlo. Digitalizácia dokumentov sa pred tým aj počas trvania Foraiovej zmluvy diala aj priamo na pobočkách poisťovne, podobným spôsobom, akým digitalizáciu a archiváciu zabezpečuje aj poisťovňa Dôvera. Podľa nášho názoru ide o nehospodárne a neefektívne konanie, a preto som včera podal podnet na Najvyšší kontrolný úrad s presvedčením, že náš názor potvrdí.

Druhým rozmerom je podozrenie, do akej miery dochádzalo k reálnemu plneniu zmluvy. NKÚ by sa pri dokladovaní plnenia zmluvy mal zamerať na identifikáciu pôvodu dokumentov v archíve. Teda ktoré dokumenty boli digitalizované na pobočkách zamestnancami VšZP a ktoré mohli byť dodigitalizované externou firmou, resp. či nedochádzalo k neodôvodnením duplicitám.

 

V petržalskej nemocnici je pre chýbajúce sestry veľmi vážna situácia
24. mája 2018

Poslanecký prieskum odhalil radikálny pokles sestier aj operácií
24. mája 2018

Situácia v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke je veľmi vážna až kritická, keďže v zariadení je nedostatok sestier. Po poslaneckom prieskume v tejto nemocnici to vyhlásil Marek Krajčí (OĽaNO).

Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo si boli posvietiť na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v reakcii na medializované problémy s chýbajúcimi sestrami a zníženie počtu operácií. Prieskum mal byť zameraný na dodržiavanie personálnych a prístrojových normatívov, dodržiavanie počtu nadčasov, pohotovosti a spôsobu vykazovania pracovných výkazov.

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/470877-krajci-v-petrzalskej-nemocnici-je-pre-chybajuce-sestry-velmi-vazna-situacia/

 

Poslanecký prieskum, ktorý som inicioval v UNB – Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici, potvrdil naše obavy. Situácia v nemocnici je kritická. Najväčší problém je s nedostatkom sestier inštrumentárok. Napríklad na oddelení ORL (Otorinolaryngológia) sú už len tri inštrumentárky, z toho jedna je v dôchodkovom veku, čo v praxi znamená, že spomenutá sestra môže kedykoľvek odísť. Ak táto sestra odíde, tak oddelenie ORL stratí schopnosť realizovať napríklad výkony v službe, pretože zvyšné dve inštrumentárky to nedokážu pokryť.

Zdravotné sestry fungujú v obrovskom strese a navyše nie sú dostatočne finančne ohodnotené. Ako jedinej krajine EÚ nám ich počet každoročne klesá a mnohé z nich odchádzajú robiť opatrovateľky starých ľudí do zahraničia.

Pokiaľ chceme získať do systému nové sestry a zároveň podporiť návrat skúsených sestier zo západných krajín späť na Slovensko, musíme iniciovať diskusie o zvýšení ich finančného ohodnotenia. Vládna garnitúra tento problém dlhodobo ignoruje a tvrdí, že v rozpočte na to nie sú financie.

V čase rekordnej hospodárskej konjunktúry je však potrebné zabojovať za financovanie zmysluplných vecí. A takým je určite lepšie ohodnotenie sestier. V hnutí OĽaNO sme sa preto dohodli na  predložení návrhu na zvýšenie platu sestier, ktoré by sa im citeľne odrazilo na výplatnej páske.

​Chýba viac ako 15 000 sestier
24. mája 2018

Kvôli poklesu sestier radikálne klesol aj počet operácií
24. mája 2018

SK SaPA je pohoršená prístupom ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá pokračuje v zavádzaní verejnosti ohľadom skutočného stavu sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku, čo sa zaviedlo ešte za ministra zdravotníctva Tomáša Druckera. Je nespochybniteľné, že Slovensko sa dlhodobo nachádza na konci rebríčka OECD, čo sa týka počtu sestier na počet obyvateľov.

Samotné štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) jasne potvrdzujú, že za posledných päť rokov (2012 – 2016) počet sestier klesol o 0,9 %. Tento negatívny trend potvrdzujú aj štatistiky OECD, ktoré uvádzajú, že za posledných 15 rokov (2000 – 2015) klesol počet sestier z 7,4 na 5,7 sestry na 1 000 obyvateľov, pričom priemer OECD je 9,0 na 1 000 obyvateľov. Štatistický úrad SR uvádza, že v roku 2016 Slovensko malo 5 415 949 obyvateľov. V tomto istom období NCZI uvádza, že v systéme zdravotnej starostlivosti pracovalo 31 183 sestier. Na základe týchto údajov musíme konštatovať, že na Slovensku aj v súčasnosti chýba v porovnaní s priemerom OECD viac ako 15 000 sestier a pôrodných asistentiek.

Zdroj: mediweb, 20. apríl 2018

Viac na: https://mediweb.hnonline.sk/diskusia/nazory/chyba-viac-ako-15-000-sestier

Dnes sa uskutočnil poslanecký prieskum v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke, ktorý potvrdil radikálny pokles sestier, na ktorý už dlhšie upozorňovali poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Prieskum bol realizovaný na základe medializovaných informácií z minulého roka, podľa ktorých je na oddeleniach chirurgických disciplín a centrálnych operačných sálach krízový nedostatok zdravotných sestier, čo viedlo k poklesu operačnej výkonnosti a predlžovaniu čakacích lehôt. Najväčší problém je v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. V jej petržalskej nemocnici minulý rok v októbri kvôli nedostatku zdravotných sestier zatvorili na urológii dvanásť lôžok a chýbala vtedy až štvrtina sestier na operačných sálach,. Zamestnanci nemocnice vtedy hovorili o mimoriadnej udalosti.

Túto situáciu sme pozorne sledovali. Zistili sme, že situácia sa nelepšila, naopak postupne sa zhoršovala. Najväčší problém je medzi sestrami inštrumentárkami, ktoré pomáhajú chirurgom pri operáciách. Sestry, ktoré v nemocnici ostali, majú enormné množstvo služieb, čo prispieva k ich frustrácii. Podmienky sú veľmi náročné a takisto platovo nie sú adekvátne ohodnotené.

Podľa dát, ktoré nám poskytla nemocnica, ide o radikálny úbytok sestier. Počet úväzkov klesol v prvom štvrťroku 2018 medziročne z 882,5 na 586. Dáta, ktoré nám nemocnica poskytla potvrdzujú ten najvážnejší scenár. K úbytku sestier došlo na všetkých oddeleniach. Situácia je veľmi vážna. Minimálne na štyroch oddeleniach došlo k markantnému úbytku operačných výkonov, a na dnešnom prieskume sme sa dozvedeli, že za týmto poklesom treba hľadať jednoznačne nedostatok sestier.

Túto situáciu treba akútne riešiť. S vedením sme hovorili o systémovom zvyšovaní miezd. OĽANO predloží do parlamentu návrh na zlepšenie ohodnotenia sestier, sestrám navrhuje zvýšiť koeficienty tak, aby priemerná mzda sestry bola na Slovensku na úrovni 110 % priemernej mzdy v našom hospodárstve. Týmto spôsobom by sme sa dostali aj na priemernú hodnotu ohodnotenia sestier v krajinách OECD. Zároveň je dôležité vytvárať také pracovné podmienky, aby naši absolventi chceli začať pracovať v nemocniciach. Na prieskume zazneli informácie, že absolventi Strednej zdravotníckej školy v Petržalke nemajú záujem pracovať v našom zdravotníctve. Jedným z dôvodov je aj zle nastavený súčasný systém vzdelávania. OĽANO sa preto vo svojej reforme intenzívne zaoberá jeho zmenou tak, aby lepšie odzrkadľoval potreby, ktoré si vyžaduje zdravotná starostlivosť o pacientov v našich nemocniciach.

V bratislavskej nemocnici mal podstúpiť operáciu: Po nečakanej správe odišiel s dlhým nosom
10. mája 2018

Medializované problémy v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda preverí poslanecký prieskum
10. mája 2018

„Nemocnica Antolská nevykonáva od začiatku týždňa operácie. Nemajú personál,“ posťažoval sa náš čitateľ, ktorého mali tento týždeň v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Bratislave operovať, ale odmietli ho prijať s oznámením, že ortopédia, chirurgia a traumatológia fungujú v núdzovom režime. „Neoperujú vraj z dôvodu nedostatku personálu… od pondelka nerobia zákroky,“ dodal pacient. Spresnil, že na svoju operáciu si bude musieť ešte 2-3 týždne počkať. Podľa slov hovorkyne si UNB uvedomuje nedostatok a maximálnu vyťaženosť sestier-inštrumentárok a ich stav sa snaží priebežne dopĺňať: „K 1. februáru 2018 boli prijaté dve sestry na tomto pracovisku a k 1. aprílu bude stav doplnený o ďalšie dve sestry-inštrumentárky.“

Zdroj: vysetrenie.sk/8. marec 2018

Viac na:  http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000740/1695009/V-bratislavskej-nemocnici-mal-podstupit-operaciu–Po-necakanej-sprave-odisiel-s-dlhym-nosom

 

V parlamentnom výbore pre zdravotníctvo som predložil návrh na vykonanie poslaneckého prieskumu v UNB – Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici. Dôvodom sú medializované informácie o nedostatku sestier, podľa ktorých je situácia kritická najmä na oddeleniach chirurgických disciplín a centrálnych operačných sálach, následkom čoho dochádza k poklesu operačnej výkonnosti a predlžovaniu čakacích lehôt. Prieskum bude zameraný na dodržiavanie personálnych a prístrojových normatívov, dodržiavanie počtu nadčasov, pohotovosti a spôsobu vykazovania pracovných výkazov.

Podľa našich informácií vznikol na centrálnych operačných sálach krízový stav, ktorý sa vedenie nemocnice snaží riešiť presunmi zamestnancov z oddelení na operačné sály. Výpovede však podávajú ďalšie sestry. Dôvodom je neúnosné zaťaženie, napätie a frustrácia z neriešenia kritickej situácie následkom čoho dochádza k redukcii chirurgickej činnosti, sestry majú neúmerne veľa služieb a nie je vyriešený ani problém chýbajúcich normohodín. Tieto problémy majú za následok, že aj dlhoroční zamestnanci UNB rezignujú a podávajú výpovede.

Denne sa neustále znižujú počty plánovaných operovaných pacientov, bezprostredne deň, dva pred nástupom pacientov sa musia preobjednávať na neskorší dátum. To samozrejme extrémne zvyšuje riziko nespokojnosti pacientov a zhoršuje povesť nemocnice. Jej personál sa snaží s vypätím síl manažovať zdravotnú starostlivosť aspoň u chorých, ktorí neznesú odklad. Personál však nedokáže poskytovať riadnu starostlivosť v celej škále výkonov, čo veľmi narúša koncepciu práce, znemožňuje rozvoj nových liečebných postupov a samozrejme naplnenie poslania koncových výučbových pracovísk. Pevne verím, že táto závažná situácia bude v rámci poslaneckého prieskumu dôsledne preverená a následné budú navrhnuté rýchle riešenia na jej nápravu.

Zdravotné poisťovne vlani dosiahli zisk vyše 58 miliónov eur
7. mája 2018

V štátnej poisťovni sú pochybné zmluvy
30. mája 2018

Zdravotné poisťovne skončili minulý rok so ziskom vyše 58 miliónov eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dosiahla zisk 35,9 milióna eur, Dôvera približne 17 miliónov eur a Union zdravotná poisťovňa približne šesť miliónov eur. TASR údaje poskytli zdravotné poisťovne.

„VšZP mala počas celého roka 2017 napriek plneniu náročného ozdravného plánu platobnú schopnosť zabezpečenú a počas celého roka neevidovala voči svojim obchodným partnerom žiadne záväzky po lehote splatnosti okrem záväzkov, ktoré nebolo možné uhradiť z právne uznateľných dôvodov,“ uviedla pre TASR jej hovorkyňa Viktória Vasilenková.

Zdroj: aktuality.sk

Viac na: https://www.aktuality.sk/clanok/587275/zdravotne-poistovne-minuly-rok-dosiahli-zisk-vyse-58-milionov-eur/

Dnes som podal podnet na Najvyšší kontrolný úrad pre podozrenie z neefektívneho hospodárenia s finančnými prostriedkami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VsŽP). Je potrebné preveriť neprimerane vysokú cenu za poskytovanie služieb spojených so správou registratúrnych záznamov.

Bývalý šéf VšZP Marcel Forai podpísal ešte v roku 2014 zmluvu s firmou Dokument Logistik s.r.o. na 9,5 milióna eur za služby spojené so správou centralizovanej poštovej adresy. V čase, keď má naša štátna poisťovňa stratu 229 miliónov eur, je jej manažment schopný dať za skenovanie pošty milióny eur externej firme.

Ide o nehospodárne konanie a mám podozrenie, že poisťovňa do 1.7.2017, na základe Foraiovej zmluvy uhradila externej spoločnosti milióny eur za nejasné služby. Štátna poisťovňa mohla byť takto tunelovaná.

VšZP počas druhej Ficovej vlády vygenerovala rekordnú stratu a nútenej správe sa vyhla len preto, že jej Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou schválil ozdravný plán. Zatiaľ sa podarilo len to, že VšZP minulý rok nevygenerovala novú stratu.

Stále má však stratu z minulých účtovných období vo výške 193 miliónov eur, má záporné vlastné imanie, teda ozdravný plán nie je splnený a poisťovni stále hrozí aj nútená správa.

Od 3. júla sa zriadila centrálna poštová adresa s postupným nábehom pobočiek poisťovne, tak, aby všetky listové zásielky boli centrálne spracovávané na jednom mieste. VšZP si platí externú firmu, ktorá zásielky otvára, triedi a skenuje do informačného systému.

Keďže to robia zamestnanci, ktorí z vlastnej praxe nepoznajú typy zásielok pre poisťovňu, celý proces mal najmä v začiatkoch veľké chybovosti a strácali sa dokumenty. Listové zásielky obsahujú častokrát dôležité žiadosti alebo odvolania, na ktoré je zákonom stanovená lehota.

Zároveň VšZP platí nemalé prostriedky za poštovné, nakoľko všetka pošta sa takto musí doposielať do Bratislavy a časť pošty sa následne posiela späť na miesto určenia. Môže ísť až o 467-tisíc dokumentov mesačne.

Poštu samozrejme digitalizujú aj ďalšie zdravotné poisťovne. Ani jedna však nezverila všetky listy poistencov do rúk externej firmy a už vôbec nie za také peniaze. Napríklad zdravotnej poisťovni Dôvera robia elektronizáciu zamestnanci poisťovne a jej ročné náklady predstavujú 200 – 300 tisíc eur.

Výpovedná lehota zmluvy bola 12 mesiacov, zo strany riaditeľa bolo teda možné zmluvu vypovedať. Čo je podstatnejšie, podľa zmluvy objem činnosti nie je záväzný. Pokiaľ by sa VšZP rozhodla si naďalej skenovať dokumenty sama a prestať využívať služby dodávateľa, bolo by to v poriadku.

Najviac ma prekvapilo plnenie zmluvy. Očakával som, že fakturácie za skenovanie pošty zo spoločnosti Dokument Logistik začali po júli minulého roka. Mýlil som sa. Fakturácie sa diali od konca roka 2014. Pritom je evidentné, že zamestnanci pobočiek prestávali preberať poštu a skenovať ju až minulý rok.

Firma Document Logistik s.r.o. si za obdobie od konca roku 2014 do reálneho spustenia CPA v júli 2017 vyfakturovala sumy za 5 mil. EUR. Preto sa pána riaditeľa Kočana pýtame, za aké služby VšZP tejto spoločnosti platila, keď podľa všetkého spoločnosť začala skenovať poštu v Rači až od júla minulého roka.

Liek na výnimku: ministerstvo zdravotníctva plánuje zrušiť spoluúčasť poskytovateľa
17. apríla 2018

Ministerka zdravotníctva Kalavská hasí ďalšie Druckerove chyby
20. apríla 2018

Ministerstvo zdravotníctva má v pláne zrušiť päťpercentnú spoluúčasť poskytovateľa, ktorá bola pri niektorých liekoch na výnimku. Vďaka legislatíve z dielne ministerstva zdravotníctva (MZ) budú mať pacienti k dispozícii nové moderné inovatívne lieky.

„Po novom, ak držiteľ registrácie uvedeného lieku o to požiada, sa môže aj moderný liek, ktorý bol doteraz len na výnimku, dostať do tzv. kategorizačného zoznamu a byť pacientom k dispozícii na základe verejného zdravotného poistenia. Výrazne sa totiž zvýšila hranica na vstup do tzv. kategorizačného zoznamu,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. Farmakoekonomické posúdenie sa z 24-násobku priemernej mzdy zdvihlo až na 41-násobok, čo zjednodušene znamená, že na Slovensko sa konečne môžu dostať nové inovatívne lieky pre pacientov, ktoré sú hradené zdravotnými poisťovňami.

Zdroj: 24hod.sk

Viac na:  http://www.24hod.sk/lieka-na-vynimku-m…-spoluucast-poskytovatela-cl580695.html

Podporujem plánované zrušenie päťpercentnej spoluúčasti poskytovateľa na úhrade lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny.

V NR SR som opakovane poukazoval na to, že takáto spoluúčasť bude viesť k neochote poskytovateľov predpisovať inovatívne lieky a táto liečba sa preto stane pre pacientov na Slovensku nedostupná. Preto som v pléne NR SR podal pozmeňovací návrh, ktorý by túto povinnosť zo zákona zrušil. Žiadnu diskusiu však tento návrh nevyvolal, dočkali sme sa len jeho automatického odmietnutia koalíciou vládnych poslancov. Teraz, keď na zlú legislatívu doplácajú pacienti svojim zdravím, nám ministerstvo zdravotníctva dáva za pravdu. Žiaľ, uvedená zmena zákona je len ďalším dôkazom nekvalifikovaných návrhov zákonov z dielne ministerstva zdravotníctva. Opravy si totiž vyžiadala každá novela zákona, ktorú ministerstvo za posledné mesiace do parlamentu predložilo, dve z nich dokonca nepodpísal ani prezident SR Andrej Kiska.

V rozprave k zákonu sme upozorňovali aj na problémy s uhrádzaním liekov na výnimky, najmä v období dokedy nové lieky prejdú kategorizačným procesom. Nakoľko mnohé farmafirmy odmietajú poskytnúť poisťovniam zľavy, tie boli preto na začiatku roka pacientom nútené účtovať niekedy aj niekoľko stoeurové doplatky. Po pozmeňovacom návrhu ministerstvo od 15 marca zaviedlo v zákone štatút osobitného zreteľa, na základe ktorého môžu poisťovne tieto doplatky pacientom hradiť, avšak iba do 31.12.2018. Po tomto dátume príde ministerstvo asi z ďalším pozmeňovacím návrhom. Veríme, že nová ministerka sa na rozdiel od svojho predchodcu bude pripomienkami opozície aktívne zaoberať a zdravotnícke zákony sa budú v NR SR prijímať aj širším konsenzom.

Valocký ako šéf Národného onkologického ústavu skončil
5. apríla 2018

Valocký sa nikdy nemal stať šéfom onkologického ústavu
6. apríla 2018

Poslanec Smeru Jozef Valocký vo štvrtok odstúpil z funkcie šéfa Národného onkologického ústavu. Z onkologického ústavu za posledný rok odišlo 15 lekárov a ďalší boli pripravení odísť, ak neodíde on. Nemocnici po hromadných odchodoch zdravotníkov chýba aj 25 sestier. V ústave sa predĺžili čakacie lehoty na zákroky na sedem týždňov. Valockého odchod minulý týždeň naznačila aj nová ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská. Valocký podal výpoveď k 30. aprílu. Ústav budú podľa ministerstva, ktoré je jeho zriaďovateľom, viesť zvyšní dvaja členovia rady riaditeľov. Nový šéf onkologického ústavu by mal byť podľa ministerstva známy do pol roka, na miesto vypíšu konkurz.

Zdroj: SME

Viac na: https://domov.sme.sk/c/20796670/valocky-skoncil-ako-sef-narodneho-onkologickeho-ustavu.html#ixzz5Bu0FL72g

S nevôľou som sledoval rozhodnutie exministra zdravotníctva Tomáša Druckera dosadiť na pozíciu generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozefa Valockého, poslanca NR SR za SMER-SD. Drucker presúval Valockého do NOÚ z postu riaditeľa Nitrianskej fakultnej nemocnice po viacerých medializovaných kauzách, v snahe vyriešiť problémy, ktoré mal tento kontraverzný manažér s personálom tamojšej nemocnice. Po nástupe Valockého do NOÚ sme boli svedkami ako podobnými praktikami zhoršoval pracovné podmienky personálu, ktoré spôsobovali nadmernú fluktuáciu až redukciu stavu. Následkom jeho opatrení sa v NOÚ začala viditeľne zhoršovať kvalita a časová dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Moje osobné upozornenia pána Druckera, aby sa situáciou zaoberal a stav riešil, nepriniesli žiadne výsledky. Situácia sa tak prevalila až do kritickej úrovne, v ktorej hrozil protestný odchod ďalších zamestnancov až kolaps celého zariadenia. Na tento stav som v pléne Národnej rady upozorňoval novú ministerku Andreu Kalavskú a žiadal ju, aby pána Valockého odvolala. S potešením som prijal správu o demisii pána Valockého z postu generálneho riaditeľa NOÚ. Táto situácia žiaľ už nevráti do ústavu vysokokvalifikovaných zdravotníkov s mnohoročnou praxou, ktorí si pre zlé pracovné podmienky našli zamestnanie v iných zariadeniach. V situácii, keď je na Slovensku kritický nedostatok zdravotných sestier a lekárov špecialistov si vzniknutý rozvrat v NOÚ, podobne ako v Nitrianskej fakultnej nemocnici, vyžiada dlhý čas, aby sa úroveň poskytovanej starostlivosti vrátila do pôvodného stavu.

Bojnická nemocnica mesiace nemá kde uskladňovať mŕtvych. Nikoho o tom neinformovala
23. marca 2018

Na bojnickú nemocnicu bol podaný podnet
27. marca 2018

Bežná prax v nemocniciach je taká, že ak umrie pacient, príde obhliadajúci lekár a keď si urobí svoju prácu, telo na vozíku s antikorovým poklopom prevezú do chladiarenského boxu. Následne si ho vyzdvihne pohrebná služba v bežnom čase, kedy tak zvykne robiť a ktorý si dohodla s nemocnicou. Teda napríklad cez deň medzi ôsmou ráno a druhou hodinou poobede.
Zhruba do jesene minulého roka to tak bolo aj v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Na uskladňovanie tiel tu mali dokonca dva priestory, jeden v podzemí a druhý na patológii.

V súčasnosti sú tam už ale podľa miestnych dlhší čas pokazené chladiarenské boxy. Pohrebné služby v Prievidzkom okrese tak musia byť neustále v pozore.

Zdroj: Trend

Viac na: https://www.etrend.sk/ekonomika/bojnicka-nemocnica-uz-mesiace-nema-kde-uskladnovat-mrtvych.html

Kritickej situácii v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach som sa osobne venoval. Na základe informácií, ktoré mi boli poskytnuté, som požiadal príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva o prešetrenie praktík pri nakladaní s mŕtvymi v tejto nemocnici pre podozrenie z porušovania zákona o pohrebníctve 131/2010 Z. z.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je podľa tohto zákona povinný uložiť ľudské pozostatky do chladiaceho zariadenia alebo do vyčlenenej miestnosti na dočasné uloženie mŕtvych. Nemocnica má k dispozícií jeden funkčný chladiaci box na oddelení patológie a v suterénnych priestoroch pri oddelení patológie je zriadené aj dočasné úložisko pre mŕtvych.

Z organizačných a personálnych dôvodov však nemocnica nezabezpečuje odvoz zosnulého z oddelenia do úložiska. Pracovníci pohrebných služieb sú tak nútení vstupovať priamo do nemocničných oddelení. Takýmto postupom sa Bojnická nemocnica dopúšťa protizákonného postupu. Nemocnica navyše  svojim neetickým konaním komplikuje prácu pohrebným službám, obmedzuje pacientov a ich návštevy, a v neposlednom rade komplikuje výkon práce zdravotníckemu personálu. Podnet bol po prešetrení Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach označený ako opodstatnený, a voči prevádzkovateľovi NsP bude zahájené správne konanie.

NKÚ: Najväčší problém sú zadlžené nemocnice
26. februára 2018

Ministerstvo zdravotníctva sa pri zavádzaní DRG vybralo zlým smerom
28. februára 2018

Ľubomír BAJANÍK, moderátor
Najvyšší kontrolný úrad uzavrel po 2 rokoch kontrolu v rezorte zdravotníctva. Na konci sa sústreďoval na zdravotné poisťovne a zistil rozdiely v platbách za ukončenú hospitalizáciu, niektoré nemocnice mali viac výhod. Zlepšiť by to mal nový systém, tzv. DRG.
Iveta GOMBOŠOVÁ, redaktorka
Za pobyt v nemocnici platia všetky 3 zdravotné poisťovne paušálnu platbu. Kontrolóri zistili, že úhrady sú rozdielne a závisia najmä od typu nemocnice a medicínskeho odboru. Všeobecná zdravotná poisťovňa platila najviac peňazí za ukončenú hospitalizáciu týmto 4 nemocniciam, zvýhodnila odbory vnútorného lekárstva, chirurgie, pediatrie a gynekológie.
Daniela BOLECH DOBÁKOVÁ, hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu
Možno predpokladať, že zistené rozdiely budú odstránené úplným zavedením systému DRG do praxe, ktorý vygeneruje cenu kalkuláciou. Zavedením systému by mali nemocnice dostávať rovnaké platby za rovnaké výkony na celom Slovensku a to pri zohľadnení choroby pacienta, náročnosti liečebných postupov i prípadných komplikácií.
Dušan ZACHAR, analytik INEKO
DRG systém má potenciál v tom, že jednoznačne klasifikuje jednotlivé hospitalizačné prípady. Myslím si, že poisťovne by mali slobodu v tom, aby si určovali základné sadzby. Aby si odmeňovali jednotlivé zdravotnícke zariadenia podľa toho ako si myslia, že vykonávajú svoju prácu.
Iveta GOMBOŠOVÁ, redaktorka
Po 2 rokoch monitorovania štátnych, ale i súkromných nemocníc, rezortu zdravotníctva ako aj poisťovní Najvyšší kontrolný úrad vyhlásil, že najväčším problémom zdravotníctva je zadlžovanie nemocníc. Pozitívne vníma to, že sa tentoraz nebudú oddlžovať plošne, ale až po splnení podmienok, jednou z nich je vypracovanie ozdravného plánu.
Daniela BOLECH DOBÁKOVÁ, hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že v rezorte zdravotníctva dochádza k zmenám. Ministerstvo už v minulom roku prijímalo opatrenia, ktoré vychádzali zo záverov našich kontrol.
Tomáš DRUCKER, minister zdravotníctva SR /nom. Smer-SD/
Ministerstvo po schválení programového vyhlásenia vlády v oblasti zdravotníctva spustilo tzv. program zmien pozostávajúci z 26 projektov. Tie priebežne plníme.
Iveta GOMBOŠOVÁ, redaktorka
Jedným z cieľov rezortu zdravotníctva je aj to, aby všetky nemocnice mali vyrovnané hospodárenie.
Zdroj: RTVS

V súčasnosti dostávajú nemocnice jednotnú sumu za každú hospitalizáciu, nezávisle od jej dĺžky. Výnimkou sú vybrané vyšetrenia, a to najmä v prípade psychiatrického liečenia, poprípade niektorých chronických ošetrení. Sumy za ukončenú hospitalizáciu sú ukotvené v zmluvách uzavretých medzi jednotlivými nemocnicami a zdravotnými poisťovňami. Tieto zmluvy sa uzatvárajú individuálne. Tým pádom je súčasný model platieb bez jasných pravidiel, netransparentný a záleží len od toho, ako si ho kto vyjednal.

DRG je klasifikačný systém, ktorý po zlúčení diagnózy a výkonu s dosiahnutým výsledkom poskytovateľa vyhodnotí cenu za ukončenie hospitalizácie. Od zavedenia DRG systému do praxe sa očakáva zjednotenie platieb, čím by sa vytvorili férové podmienky, ktoré nedajú priestor klientelizmu. Vedľajším pozitívnym účinkom by malo byť skracovanie dĺžky hospitalizácie. Zavádzanie DRG systému je preto nevyhnutným krokom v modernizácii slovenského zdravotníctva.

DRG sa však spôsobom, akým ho naše ministerstvo zavádza, nebude dať na tento účel využiť ešte niekoľko rokov. Tzv. casemix index, teda suma relatívnych váh všetkých hospitalizačných prípadov za určité časové obdobie, je v súčasnosti nastavený tak, aby nemocnice dostávali približne rovnaké platby ako doteraz. Toto nastavenie by sa malo postupnou konvergenciou (skupinová základná sadzba sa má každý rok priblížiť o 20 % rozdielu k celoslovenskej základnej sadzbe) dostať až k bodu, keď sa všetky sadzby dostanú na úroveň „celoslovenskej referenčnej základnej sadzby“, čo bude pravdepodobne na konci roka 2022.

Vzhľadom na vážne problémy v hospodárení našich nemocníc je zo strany ministerstva alibistické, keď argumentuje dlhodobým procesom zavádzania DRG systému do praxe ako s riešením súčasnej situácie. Namiesto toho, aby si zanalyzovalo výsledky auditu NKÚ a vyvinulo maximálne úsilie na spravodlivejšie rozdelenie finančných prostriedkov medzi nemocnicami, sa bude radšej len bezradne pozerať na to, ako sa niektoré strategické štátne nemocnice aj naďalej zadlžujú a iné si žijú nad svoje pomery. Však sa bude opäť oddlžovať…

Lekárski odborári odmietajú deštrukčné zmeny ministerstva na rezidentskom programe
20. februára 2018

Ministerstvo zdravotníctva neprávom vymáha od mladých lekárok desiatky tisíc eur za materskú dovolenku
22. februára 2018

Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta deštruktívne zásahy Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR do rezidentského programu pre budúcich obvodných lekárov, ktorých je na Slovensku kritický nedostatok. „V máji 2017 sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo rezidentský program nezmyselne meniť “ upozornil predseda LOZ Visolajský. Zmeny sa prejavili aj tak, že sa stanovilo, že prípravu na atestáciu môže lekár prerušiť súvisle len na dva roky, čo je podľa predsedu LOZ veľký problém, napríklad pri materskej dovolenke. „Tiež sa zrušila možnosť čiastočného úväzku, ďalej lekár musí po atestácii do šiestich mesiacov nastúpiť na obvodnú ambulanciu, čo niekedy nie je schopný on sám nijak ovplyvniť. Po nástupe na obvodnú ambulanciu tam musí pracovať súvisle minimálne päť rokov, pričom existujú neovplyvniteľné udalosti ako práceneschopnosť či OČR alebo vážne rodinné situácie, ktoré rovnako nevie lekár dopredu predvídať ani ovplyvniť,“ konštatoval Visolajský. Žiadna možnosť prerušenia sa už podľa predsedu LOZ nespomína, teda sa zdá, že počas týchto piatich rokov nemôže porodiť dieťa či ochorieť. „Za porušenie ustanovení môže byť rezident budúci obvodný lekár prísne pokutovaný,“ dodal Visolajský.

Zdroj: webnoviny.sk

Viac na: https://www.webnoviny.sk/lekarski-odborari-odmietaju-destrukcne-zmeny-ministerstva-na-rezidentskom-programe/

Po tom čo v máji minulého roku vstúpila do platnosti novela zákona upravujúca podmienky rezidentského programu s retroaktívnou platnosťou, boli mladým lekárkam na materskej dovolenke vyrúbené likvidačné sankcie. Ministerstvo zdravotníctva pritom ústami svojej hovorkyňa tvrdilo, že retroaktivita sa na rezidentky – teda budúce všeobecné lekárky, ktoré do programu vstupovali za iných podmienok, nevzťahuje. Dnes  už priznáva, že sa mýlilo a sankcie by vymáhalo neoprávnene.

Rezidentský program je ukážkovým príkladom toho, ako sa z dobrej myšlienky pod taktovkou ministerstva zdravotníctva stáva bič na mladých lekárov a lekárky. Pôvodná myšlienka programu je pritom jednoduchá – podporou štúdia a praxe mladých všeobecných lekárov sa podarí bojovať s ich nedostatkom v regiónoch, kde by inak chýbali. Absolventom štát uhradí štúdium, počas ktorého majú garantovanú prácu, a rezidenti sa zaviažu, že po skončení programu odpracujú na Slovensku aspoň päť rokov.

Novelou zákona platnou od mája minulého roku však ministerstvo zásadne zmenilo podmienky. Jednou zo zmien bolo obmedzenie dĺžky  materskej a rodičovskej dovolenky najviac na dva roky. Mnohé rezidentsky pritom do programu vstupovali s vedomím, že si chcú založiť rodiny. To sa ministerstvu nepáčilo a dobu materskej dovolenky skrátilo pod hrozbou sankcií. Kto si materskú dovolenku predĺži, musí štátu vrátiť všetky odpracované hrubé mzdy, teda vrátane odvodov za všetku odvedenú prácu v rámci rezidentského programu.

Mladé lekárky sa voči tomuto rozhodnutiu ohradili a dnes čelia boju o zmenu zákona. Pokiaľ by podľa jeho platnej verzie ostali doma s dieťaťom na celej rodičovskej dovolenke, hrozili by im desaťtisícové pokuty. Mladé lekárky sa tak stali rukojemníčkami amatérsky napísaného zákona a ministerstva, ktoré si verejne nechce priznať svoju chybu.

Doplnkové ordinačné hodiny sa zatiaľ rušiť nebudú
14. februára 2018

Za objednávanie k lekárovi by sa platiť nemalo
14. februára 2018

Možnosť pre lekárov zriaďovať si doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by sa pacienti mohli objednať na vyšetrenie za maximálny poplatok 30 eur, sa zatiaľ rušiť nebude. Plénum NR SR totiž v stredu nepodporilo novelu zákona o zdravotnej starostlivosti od opozičných poslancov z OĽaNO Igora Matoviča a Mareka Krajčího.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) bol aj na konci roku 2017 presvedčený, že zavedenie doplnkových ordinačných hodín v ambulanciách lekárov od mája 2018 je obsahovo dobrý návrh. Považuje za legitímne právo kohokoľvek ho kritizovať, on si však za ním stojí. „Myslím, že bol vytvorený tak, aby sme zabránili akémukoľvek zneužívaniu. Jednoznačne motivuje ambulantných lekárov, aby pracovali viac nielen v doplnkových, ale aj počas riadnych hodín, pretože na to, aby ste mohli mať doplnkové, musíte odpracovať minimálny počet ordinačných hodín, ktoré často mnohí dnes neodpracujú,“ povedal Drucker.

Zdroj: TASR

Objednávania u lekárov bez poplatkov by mali byť štandardom. Súčasné praktiky, kedy pacienti musia skoro ráno bežať po výmenný lístok alebo čakať dlhé hodiny kým sa dostanú na rad sú ponižujúce. Drvivá väčšina pacientov by tak uvítala možnosť objednať sa u lekára. Minister Drucker sa však rozhodol túto potrebu zneužiť a navrhol, aby si pacienti, ktorí sa chcú objednať v popoludňajších hodinách, platili celé vyšetrenie z vlastného vrecka. Ide tak o ďalší z rady nekvalifikovaných a antisociálnych opatrení, ktoré vzniklo v dielni ministerstva zdravotníctva. Dlhému čakaniu u lekárov by sa pritom dalo predísť zavedením objednávania cez portál elektronického zdravotníctva NCZI, ktoré by bolo priateľské voči pacientom.

Minister Drucker chce definovať štandard 
12. februára 2018

Pacienti doplácajú na pomalú prácu ministerstva
12. februára 2018

V súčasnosti poskytujú samostatný produkt len niektoré komerčné poisťovne, zo zdravotných cez svoju komerčnú dvojičku iba Union. Debatovať o možnosti individuálneho poistenia chcú však aj zdravotné poisťovne. „Sme presvedčení, že poistencom by to prinieslo výhody v podobe lepších produktov zdravotných poisťovní, poistných balíkov či v zavádzaní programov starostlivosti o zdravie,“ hovorí PR manažér Dôvery Matej Štepianský. Súhlasí aj hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková, ktorá vidí priestor v pripoistení v oblasti úrazov, stomatologickej starostlivosti, špeciálnych vyšetrení v ambulantnej starostlivosti, rozšírení prevencie a podobne. Najprv je však nevyhnutné definovanie štandardu. „Nutné je stanoviť, čo, v akej kvalite, v akom časovom horizonte a v akom finančnom rámci bude pacientom hradené zo základného balíka,“ vysvetľuje analytik INEKO Dušan Zachar. To v súčasnosti určené nie je. Podľa Zachara je vytvorenie doplnkového poistenia nevyhnutné pre dlhodobú finančnú udržateľnosť. Spraviť deliacu čiaru medzi tým, čo je bezplatné a čo nie, však nie je jednoduché. Objem preplácanej zdravotnej starostlivosti u nás je totiž väčší ako v susedných krajinách.

Zdroj: HN

Ide  nevyhnutný krok z dielne ministerstva zdravotníctva. Bez jasnej definície štandardu zdravotníckej starostlivosti sa nedajú podniknúť mnohé z  dôležitých reformných krokov. Spôsob, akým sa ministerstvo tejto úlohy zmocnilo, je však neefektívny a príliš pomalý. Čo je v zahraničí samozrejmosťou, sa u nás týmto tempom stane realitou až za niekoľko rokov. Napriek tomu, že vo svojom programovom vyhlásení si vláda stanovila zaviesť viaczdrojové financovanie zdravotníctva, do konca volebného obdobia sa ministerstvu zdravotníctva nepodarí úspešne zadefinovať účinný právny rámec na jeho fungovanie. Na pomalú prácu ministerstva, ktoré namiesto účinného riešenia tohto problému prinieslo legislatívnu smršť v mnohom nedomyslených, ale aj nekvalifikovaných zákonov, tak ako vždy doplatí práve pacient.

Drucker chce dofinancovať štátnu poisťovňu. INEKO ho varuje, aby s tým počkal
10. februára 2018

Druckerove dofinancovanie straty VšZP môže byť napadnuté Európskym súdom ako nepovolená štátna pomoc
10. februára 2018

K dofinancovaniu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) by mohlo dôjsť v najbližších mesiacoch. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) tento týždeň avizoval, že takýto návrh by chcel dať vláde SR na prerokovanie v apríli.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) ale ministra pred spomínaným krokom varuje. Poukazuje, že s rozhodnutím by mal ešte počkať. „A to aj vzhľadom na čerstvý rozsudok európskeho súdu, po ktorom môže byť selektívne dotovanie VšZP zo strany štátu posúdené ako nepovolená štátna pomoc,“ napísali predstavitelia inštitútu na Facebooku.

INEKO narážal na nedávne rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, z ktorého vyplýva, že všetky zdravotné poisťovne majú mať rovnaké podmienky na podnikanie. Podľa inštitútu by mal Drucker počkať aspoň do rozhodnutia Európskej komisie, ktorá bude celú vec riešiť.

Minister oznámil zámer dofinancovať vlastné imanie VšZP, ktoré je záporné, koncom januára tohto roka. Hovoril o sume 45 miliónov eur. Problém s vlastným imaním má poisťovňa pre vysokú stratu, do ktorej sa dostala pre nedostatočnú tvorbu technických rezerv, plní preto ozdravný plán.

Zdroj: finweb.hnonline.sk/TASR

Štát by sa mal voči rozhodnutiu európskeho súdu odvolať, zdravotnú starostlivosť považujeme za sociálnu službu štátu. Avšak je nespravodlivé voči slovenským občanom, aby sa straty VšZP, za ktoré nesú manažérsku zodpovednosť nominanti Smeru, dofinancovali zo štátneho rozpočtu. Ide o nesystémový krok, ktorý môže do budúcnosti len podporiť ďalšie beztrestné zadlžovanie VšZP nekompetentnými rozhodnutiami politických nominantov, či priamo tunelovaním poisťovne. Vzhľadom na plánovaný rekordný hospodársky rast v roku 2018 by sa pri pokračovaní ozdravných opatrení mohla poisťovňa vymaniť z ozdravného plánu aj sama a svoje záporne vlastné imanie by tak pravdepodobne dokázala eliminovať už v tomto ku.

Poslanci schválili zákon o radiačnej ochrane
7. februára 2018

Má Slovensko ambície stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy?
7. februára 2018

Parlament tento týždeň schválil zákon o radiačnej ochrane z dôvodu transpozície smernice Rady EÚ, ktorou sa stanovujú základné bezpečnostné normy ochrany pred nebezpečenstvami vznikajúcimi v dôsledku ionizujúceho žiarenia.

Cieľom zákona, ktorého autorom je ministerstvo zdravotníctva SR, je potreba rozsiahlej právnej úpravy v oblasti radiačnej ochrany. Zákon upravuje výkon štátnej správy v oblasti radiačnej ochrany, podmienky vykonávania činnosti vedúcej k ožiareniu a činnosti v prostredí s prírodnými zdrojmi žiarenia, požiadavky na nakladanie s rádioaktívnymi látkami, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu. Ďalej upravuje ochranu pracovníkov a obyvateľov pred ožiarením radónom vo vnútornom ovzduší budov, vonkajším ožiarením zo stavebných materiálov a pretrvávajúcim ožiarením, ktoré je dôsledkom núdzovej situácie alebo dôsledkom ľudskej činnosti v minulosti, zaistenie bezpečnosti rádioaktívneho žiariča či pripravenosť na núdzové situácie ožiarenia. Zákon rieši aj monitorovanie radiačnej situácie a radiačnú monitorovaciu sieť, obmedzovanie ožiarenia z pitnej vody, prírodnej minerálnej vody a pramenitej vody, povinnosti fyzických osôb a právnických osôb pri zabezpečovaní radiačnej ochrany, priestupky,  správne delikty a sankcie na úseku radiačnej ochrany.

Zdroj: NR SR

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker napriek odporúčaniam odborníkov vyňal zo zákona odsek, ktorým by sme mohli zamedziť dovozu cudzieho rádioaktívneho odpadu na Slovensko. Rádioaktívny odpad u nás spaľuje štátna akciová spoločnosť JAVYS, kde bol minister Drucker v rokoch 2010 až 2012 predsedom dozornej rady. Štrnásť európskych krajín využíva jadrovú energiu, ale len štyri z nich majú vlastné spaľovne, ktoré však využívajú len na spaľovanie vlastného odpadu. Leň Švédsko bolo donedávna ochotné spracovávať český odpad. Teraz im ho už tri roky spracovávame my. Zdá sa, že Slovensko má ambície stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy hoci spracovávanie rádioaktívneho odpadu zahŕňa v sebe riziko poškodenia zdravia zamestnancov a rádioaktívnej kontaminácie našej krajiny.

Ochrancovia práv pacientov: Tehotné ženy by na urgente nemali platiť
2. februára 2018

Chaos v poplatkoch pre tehotné ženy
2. februára 2018

Poplatky na urgente by mali byť odpustené všetkým tehotným ženám, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP). Upozorňuje, že iba ak budú existovať jasné pravidlá, pacienti sa budú môcť prestať obávať vyhľadať pomoc na urgentnom príjme.

„Budúca mamička vie iba ťažko posúdiť v prípade zmeny jej zdravotného stavu, kedy môže dôjsť k ohrozeniu jej života či života dieťaťa,“ vysvetľuje prezidentka AOPP Mária Lévyová.

V stredu (31.1.) minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odporučil, aby mali tehotné pacientky poplatok odpustený. Predtým koaliční poslanci navrhovali, aby si tehotné ženy pýtali zaplatený poplatok späť od svojej zdravotnej poisťovne. Po tom, čo sa voči návrhu ohradila opozícia a niektoré zdravotné poisťovne, Drucker pripustil, že môže ísť o „zbytočnú administratívu“ a poslancov požiadal o zmenu.

Zdroj: TASR

Nedávny prípad tehotnej ženy, ktorá po ošetrení na urgentne musela zaplatiť poplatok desať eur poukázal na ďalší nedomyslený zákon ministra Druckera. Ten päťnásobne zvýšil poplatok za návštevu urgentných príjmov nemocníc. A tie sa naozaj na nedostatok práce sťažovať nemusia. Za prvé mesiace od platnosti zákona si každá z nich prilepšila o desiatky tisíc eur. Ak sa pacient rozhodne so svojim problémom navštíviť urgentný príjem v najbližšej nemocnici, zaplatí desať eur. Od tohto poplatku by bol oslobodený len v prípade, že by išlo o úraz, či vážny zdravotný problém, ktorý by si vyžiadal jeho hospitalizáciu, alebo minimálne 2-hodinovú liečbu v nemocnici. Dôvodom vyššieho poplatku má byť zámer motivovať pacienta, aby nešiel s banálnymi vecami na urgentný príjem do nemocnice a následne zabránenie zneužívaniu pohotovostí.

O tom, či ide o kritický stav, alebo bežnú komplikáciu, rozhodne až lekár v ambulancii, keď prehliadne pacienta. Otázkou teda ostáva, či pacient sám dokáže rozlíšiť nevyhnutnosť urgentného ošetrenia. Spomínaný prípad tehotnej ženy, od ktorej si po urgentnom ošetrení vypýtali poplatok, tak presne poukázal na slabiny tohto návrhu.

Zdravotníckemu výboru bol v utorok predložený pozmeňujúci návrh, z ktorého vyplýva, že tehotné ženy by mali dostať možnosť pýtať si desaťeurový poplatok zaplatený na urgente v nemocnici späť od svojej zdravotnej poisťovne. Po zaplatení tohto poplatku by sa tak museli odvolať a poisťovňa by im do deväťdesiatich dní po schválení ich žiadosti poplatok vrátila.

Proti tomuto nezmyselnému byrokratickému zaťaženiu vystúpili poisťovne ako aj zástupcovia pacientov. Neuplynulo ani 24 hodín a Drucker opäť mení názor. Zavádza výnimku od poplatku pre všetky tehotné ženy na ošetrenia, ktoré budú súvisieť s ich tehotenstvom. V stredu sa preto na zdravotníckom výbore pri schvaľovaní spoločnej správy opäť nekoncepčne otváral zákon a táto zmena sa do neho ešte stihla narýchlo zakomponovať.

Ide však iba o záplatu na návrh, ktorý prinesie viac komplikácií a zbytočnej administratívnej záťaže ako pre pacientov, tak aj pre revíznych lekárov poisťovní. Namiesto toho, aby minister jasne zadefinoval, za ktoré stavy sa poplatok vyberať nebude, resp. túto právomoc delegoval priamo na plecia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, prenáša svoju neschopnosť na plecia poisťovní. Tie sa budú musieť zaoberať jednotlivými prípadmi a rozhodovať, či poskytnutá zdravotná starostlivosť bola urgentnou alebo takou, bez ktorej by hrozilo vážne poškodenie zdravia. Slovenské zdravotníctvo potrebuje štrukturálne reformy a nie narýchlo pripravené krízové riešenia, ktoré prinášajú ešte viac problémov. Takéto návrhy ministerstva zdravotníctva, ktoré sa nám v poslednom období množia, robia iba väčší zmätok a povedú ku zvýšenej nespokojnosti pacientov.

Slovenské zdravotníctvo si polepšilo: Drucker je rád, že naša krajina nie je na chvoste
30. januára 2018

Kto "vyrobil" zo slovenského zdravotníctva druhé Švajčiarsko?
31. januára 2018

BRATISLAVA – Dobré umiestenie Slovenska v aktuálnom rebríčku Európskeho zdravotníckeho užívateľského indexu (EHCI – Euro Health Consumer Index) považuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) za dobrú správu pre zdravotníkov, aj pacientov. V rebríčku, ktorý hodnotí zdravotné systémy z pohľadu pacienta, Slovensko získalo 13. miesto.

„Som rád, že slovenské zdravotníctvo môžeme označiť, a nielen tými dátami, ktoré zverejnil EHCI za 2017, za štandardné v rámci Európy a nie to, ktoré je na chvoste,“ reagoval na umiestnenie Drucker. Vo vlani zverejnenom rebríčku bolo Slovensko na 23. pozícii, tohtoročným umiestnením predbehlo všetky susediace krajiny Vyšehradskej štvorky či Veľkú Britániu. Podľa Druckera tomu pomohlo lepšie vykazovanie údajov, aj viaceré realizované zmeny v zdravotníctve.

„Je to dobrá správa aj pre zdravotníckych pracovníkov, aj pre ľudí, aby sme sa nemuseli stále nejakým spôsobom iba haniť za to, ako je všetko zle. Vychádzame zhruba na rovnakej úrovni, teraz v tomto prípade lepšie ako Česko, výrazne lepšie ako Poľsko a Maďarsko a ostatné krajiny Európy,“ skonštatoval Drucker.
topky.sk

Z rebríčka Euro Health Consumer Index (EHCI), ktorý vypracovala švédska organizácia Health Consumer Powerhouse vyplýva, že Slovensko si v porovnaní s minulým rokom polepšilo o desať miest. Predbehli sme tak všetky susediace krajiny V4 či Veľkú Britániu. Slovensku v rebríčku pomohli najmä údaje pacientskych organizácií z verejných prieskumov. Samotní tvorcovia jedného z najprestížnejších rebríčkov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa divili nad nepochopiteľným nárastom kvality slovenského zdravotníctva. Vysoko pozitívne nám vyskočilo hodnotenie za výbornú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorá je porovnateľná iba so Švajčiarskom a nízke čakacie lehoty.

Minister Drucker sa netajil tým, že sa chce pozrieť na spôsob vykazovania našich dát do podobných prieskumov. Zdá sa, že asi ako jediný bude poznať aj to, ktorá pacientska organizácia dáta pre EHCI poskytla. Predpokladáme, že za výsledkami by mohla byť práve Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), nakoľko s prezidentkou asociácie Máriou Léviovou má minister nadštandardné vzťahy. Nám sa totiž nepodarilo tento údaj získať ani v EHCI a ani po detailnejšom zisťovaní medzi pacientskými organizáciami na Slovensku. Tie sa totiž k výsledkom nechcú priznať. Pritom hodnovernosť podobných analýz spočíva práve v poznaní hodnovernosti zdrojov a metodiky spracovania dát.

Aj tvorcovia správy uvádzajú ako prekvapivé, že slovenské pacientske organizácie boli v hodnotení čakacích dôb pozitívnejšie ako národné agentúry, pričom vo vyspelých krajinách so silnými pacientskymi organizáciami je to práve naopak. Úspech slovenského zdravotníctva v rebríčku EHCI tak nespočíva v preukázateľnom zlepšení prístupu k zdravotnej starostlivosti, ale zo subjektívnych dotazníkových výstupov.

Správa navyše obsahuje aj evidentné faktické chyby. Napríklad uvádza, že slovenskí pacienti nepotrebujú výmenný lístok k špecialistovi, ako aj to, že každý pacient má právo na druhý odborný posudok. Pri posudzovaní „slovenského úspechu“ sa autori mylne nazdávajú, že výborný výsledok je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený nedávnym zavedením súkromného doplnkového zdravotného poistenia, ktoré na Slovensku v skutočnosti neexistuje.

O to smutnejšie vyznieva fakt, že hneď po zverejnení výsledkov sa minister aj so svojim šéfom Inštitútu zdravotnej politiky postaví pred kamery a nekriticky, bez akýchkoľvek pochybností verejnosti vysvetľuje, prečo sme v hodnotení tak dobre obstáli.

Či sú čakacie lehoty na vyšetrenie u našich lekárov naozaj také priaznivé si musia zodpovedať samotní pacienti. Z výsledkov napríklad vyšlo, že na neakútne CT sa dostanú do týždňa a každý jeden prípad rakoviny sa začne riešiť do 21 dní. Nám z tejto analýzy zatiaľ určite vyplynula jedna reálna hrozba. Naši pacienti sa na Slovensku už nemôžu spoliehať ani na svoje „nezávislé“ pacientske organizácie.

Niektorí zubári zvažujú ukončenie činnosti, dôvodom sú vstupné náklady pri zavádzaní eZdravia
21. januára 2018

Na nepripravený eHealth doplácajú ľudia v čakárňach
22. januára 2018

Časť zubných lekárov zvažuje ukončenie svojej činnosti. Ako povedal na tlačovej konferencii prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík, dôvodom je zavádzanie elektronického zdravotníctva (eZdravie). Vstupné náklady zubných lekárov vzrástli pre hardvérové a softvérové vybavenie. Podľa Moravčíka si treba uvedomiť vekovú štruktúru lekárov.
„Niektorí kolegovia povedali, že ak sa budú musieť povinne zapojiť do tohto, zvažujú, či vôbec sa im oplatí zostať poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ povedal prezident SKZL. Komora však zatiaľ nemá potvrdené ukončenie činnosti zubárov.

Problémom podľa Moravčíka bola aj nedostatočná informovanosť. „Od 1. januára tohto roka sa majú lekári a ďalší zdravotnícki pracovníci pripájať k systému eZdravie. Doteraz nedostali relevantnú príručku, Národné centrum zdravotníckych informácii neorganizovalo ani školenia pre používateľov,“ upozornila komora.

Zdroj: WebNoviny.sk

 

Tak ako sme avizovali v polovici decembra minulého roka, zavádzanie eZdravia v slovenskom zdravotníctve sprevádzajú vážne problémy a denne sme svedkami sťažností na jeho funkčnosť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. To, čo sme si všetci priali, aby eZdravie zjednodušilo ich prácu, sa nenaplnilo. Naopak, lekári uvádzajú zdržanie pri svojej práci v minútach až hodinách denne. Sú zapríčinené technickými problémami systému, ale aj nedostatočne pripravenou legislatívou. Tá na jednej strane od 1. januára hrozí lekárom finančnými pokutami, aj odobratím ich licencie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, na druhej strane nie sú v nej implementované dôležité kompetencie, ktoré v ambulanciách lekárov už dnes zabezpečujú sestry.

Dnes musí všetko za nich do systému nahadzovať lekár, ktorý má následne menej času na svojich pacientov. Tí pre časové zdržania súvisiace so zavádzaním systému musia zase dlhšie čakať v čakárňach pred ambulanciami svojich lekárov, či sa k svojmu vyšetreniu v daný deň ani nedostanú. Potvrdila sa aj naša obava, že distribúcia kariet zdravotníckeho pracovníka, či obálok s PINom neprebehla do konca minulého roka, hoci si o ne zdravotníci zažiadali v stanovenom termíne.

Oceňujem, že ministerstvo reagovalo na naše výzvy a chystá predložiť na marcovú schôdzu zmenu legislatívy. Zavádzanie eZdravia na Slovensku sa posunulo vpred, no som vážne znepokojený a mám výhrady k spôsobu, akým sa to deje. Som presvedčený, že zmäkčenie legislatívnych ustanovení a zavedenie prechodného obdobia bude nevyhnutné, aby projekt nakoniec nemal za následok urýchlene ukončenie praxí starších lekárov v dôchodkovom veku. Táto strata by mohla znamenať aj vážne výpadky v sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s následným ohrozením dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov niektorých regiónov.

Tehotná žena prišla s tažkosťami na pohotovosť, vypýtali si urgentný poplatok
9. januára 2018

V Druckerových zákonoch sa objavujú prvé problémy
11. januára 2018

Prvého januára dostala tehotná manželka Ivana Baloga bolesti. Cez deň ju pichalo v podbrušku, podvečer mala výtok a termín pôrodu (25. január) sa blížil.

„Ostala v strachu, čo ak,“ hovorí Balog. Mysleli si, že ide o plodovú vodu a tak zamierili na príjem do nitrianskej nemocnice. Lekárka tehotnú ženu vyšetrila a povedala, že zatiaľ je všetko v poriadku, má navštíviť gynekológa a ak by sa bolesti zhoršovali, má opäť prísť na pôrodnícky príjem. Tak situáciu opísal manžel. „Ako sme odchádzali, tak od manželky vypýtali poplatok 10 eur,“ hovorí. Prekvapilo ho to a zároveň aj nahnevalo. Pýtal sa teda, že keď bude planých poplachov viac a vrátia sa do nemocnice, či zase bude platiť, až kým manželka neporodí. „Pani doktorka so sestričkou mi tvrdili, že áno. Že ich to mrzí, no že oni to nevymysleli,“ hovorí Balog.

Za celé tehotenstvo išli na urgent len raz. Odhodlali sa najmä preto, že termín bol už blízko. Gynekológ, ku ktorému zavítali pár dni potom, im mal povedať, že manželka je pripravená kedykoľvek porodiť. Balog si myslí si, že niektoré ženy s bolesťami môžu kvôli poplatku otáľať s návštevou pôrodníckeho príjmu, najmä ak majú hlboko do vrecka. Jeho prípad vyvolal na sociálnej sieti veľa vášní.

 Desať eurový poplatok sa vyberá na ústavnej pohotovostnej službe (urgentných príjmoch) od novembra minulého roka. Má to odradiť ľudí, aby chodili s menšími zdravotnými ťažkosťami na urgenty, ktoré slúžia pre ťažké prípady. Legislatíva na druhej strane presne stanovuje, kedy pacient za vyšetrenie na urgente nezaplatí nič, na tehotné ženy ale akosi nemyslí.
Zdroj: aktuality.sk

V implementácií najnovších Druckerových zdravotníckych zákonov sa objavujú prvé problémy, ktoré sa vzhľadom na doterajší spôsob legislatívnej práce ministerstva dali predpokladať. Ide o problémy v poskytovaní lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) a pri platbách 10 eurových poplatkov na urgentných príjmoch v nemocniciach.“

Asi najväčšie problémy majú v súčasnosti obyvatelia okresu Detva, kde v období minimálne do 1.7.2018 jej obyvatelia stratili stanicu LSPP. Hoci samospráva má k dispozícii riešenie vzniknutej situácie, zákon jej odobral kompetencie konať a preto sa v súčasnosti obracia na Ministerstvo zdravotníctva, aby tento vážny problém urýchlene riešilo. Niektorí obyvatelia z tohoto okresu majú najbližšiu LSPP vzdialenú až 70 kilometrov od svojho bydliska, častokrát neexistuje možnosť priameho autobusového spojenia. Ide o situáciu pre ktorú môže dojsť aj k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov okresu Detva. Minister Tomáš Drucker by mal nájsť spôsob, ako vzniknutú situáciu urýchlene vyriešiť, aby sa podobné prípady neopakovali.

So znepokojením sledujem aj sťažnosti občanov, ktoré sa týkajú platieb 10 eurových poplatkov za vzniknuté akútne problémy, ktoré ich priviedli na urgentné príjmy nemocníc. Tie majú platiť pri ich neopodstatnených návštevách. Potvrdzuje sa očakávanie, že pacienti častokrát nemajú potrebné medicínske znalosti a správny úsudok, čo patrí na nemocničnú pohotovosť a čo nie. Ich prekvapenie ohľadom platby 10 eurového poplatku je preto častokrát namieste. Najmarkantnejším prípadom sú už medializované prípady mamičiek s podozrením na predčasný nástup pôrodu. Vyzývame preto ministra zdravotníctva, aby sa týmito prípadmi zaoberal a právnym predpisom presne zadefinoval, kedy sa poplatky na urgentoch nemocníc smú a kedy nesmú vyberať.

Lekár: Spustia elektronické zdravotníctvo a my o ňom nič neviem
14. decembra 2017

eHealth – ďalšie IT fiasko štátu. Od januára 2018 nás čakajú veľké problémy
14. decembra 2017

Od januára sa má na Slovensku rozbehnúť elektronické zdravotníctvo, tzv. eZdravie alebo eHealth. Lekári však majú k tejto novinke vážne výhrady. Prezident Asociácie súkromných lekárov a všeobecný lekár Marián Šóth hovorí, že väčšina ich členov stále nemá karty na prístup do systému, a tak si ho ešte nemohli vyskúšať. Doteraz nevedia, aké funkcie majú v eZdravie od nového roka používať.

 Ako sú ambulancie pripravené na eZdravie?

Pripravujeme sa na to podľa toho, aké kusé informácie máme.

Čo to znamená?

Viac-menej nemáme informácie, čo nás od 1. januára čaká. Ako máme postupovať a čo máme očakávať od elektronického zdravotníctva. Budú fungovať elektronické recepty cez Národné centrum zdravotníckych informácií, alebo budú fungovať cez zdravotné poisťovne? Máme očakávať, že nám budú chodiť prepúšťacie správy? Budeme musieť posielať svoje informácie ďalej? Budeme musieť výmenné lístky dávať elektronicky alebo v papierovej forme? Nevieme, čo je našou povinnosťou. Vložiť kartu do čítačky a tým si splníme svoju povinnosť? Ale to nám neprinesie nič z hľadiska elektronického zdravotníctva.

Nie ste vôbec informovaní?

Nejaká časť informácií k nám určite prechádza, ale boli by sme radi, keby sme dostali ucelenú informáciu, čo máme robiť, ako to máme robiť.

Kto vám mal dať takúto informáciu?

Berieme to tak, že informáciu nám mal dať štát cez Národné centrum zdravotníckych informácií.

Keď ste pred časom testovali eZdravie vo Vašej ambulancii, povedali ste, že pripájanie do systému vám trvalo celé popoludnie. Ako je to dnes, aké informácie máte od kolegov?

U mňa to vtedy trvalo pol dňa. Teraz je to päť hodín. Človek, ktorý nie je počítačovo zdatný, bude určite potrebovať pomoc. Mám ale obavu z toho, že aj u počítačovo zdatného lekára si zavedenie systému bude vyžadovať odbornú pomoc… viac na aktuality.sk

Zdroj: aktuality.sk

Systém elektronického zdravotníctva bude od 1. januára iba v testovacej prevádzke, avšak podľa zákona budú lekárom za jeho nepoužívanie hroziť likvidačné sankcie, ak doňho ihneď nenabehnú. Lekárom systém neuľahčí prácu, ale naopak, v prvých mesiacoch nového roka im nesmierne skomplikuje život.

Softvér, ktorý sa teraz narýchlo zavádza, nebol v dostatočnom časovom predstihu testovaný, neboli realizované záťažové testy, teda v ostrej prevádzke môžu nastať vážne výpadky. Systém má už teraz pri zavádzaní množstvo problémov a ďalšie vyplávajú lekárom na povrch v ostrej prevádzke. Pritom ich ambulancie už teraz praskajú vo švíkoch. Sestry nebudú môcť pomáhať lekárom ako doteraz. Systém im to neumožní a lekár bude musieť do systému nahadzovať všetky informácie pod hrozbou likvidačných pokút namiesto toho, aby sa venoval pacientovi. Obrovské časové zdržania zároveň znížia počet ošetrených a zvýšia počet neošetrených pacientov, čím sa ohrozuje ich zdravie.

Veľa lekárov ešte vôbec nedostalo kartičku – Elektronický preukaz zdravotného pracovníka a asi 50% tých, čo ju majú, k nej nedostalo PIN – nevedia ju teda sfunkčniť. Prevažná väčšina z lekárov bude o inštaláciu čítačky musieť požiadať IT technika. Aj pripojený špecialista u pacienta bez občianskeho preukazu s čipom neuvidí jeho záznam. Pokiaľ pacient zmení svojho lekára, nový lekár aj niekoľko týždňov neuvidí jeho záznam. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti – lekári, lekárne, nemocnice – si navyše pripojenie do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) organizácií zabezpečujú na vlastné náklady cez dodávateľov svojich softvérov.

Nad každým lekárom zároveň visia obrovské hrozby, ak sa od 1. januára nepripojí k systému. Podľa zákona mu hrozí pokuta až do výšky 3300 eur a následne mu Slovenská lekárska komora musí zrušiť registráciu –na území SR nebude môcť vykonávať povolanie lekára. Pri objektívnych príčinách vraj nebudú pokutovaní. Ale nikde nie je definované, čo tie objektívne príčiny sú. A čo sa stane, ak lekár hneď neuloží výsledok svojho vyšetrenia do eZdravia? Hrozí mu pokuta do výšky 663 eur. Niektorí naši starší kolegovia – lekári radšej uvažujú, že zavrú svoje ambulancie. Môžu to byť až stovky ambulancií, čo by viedlo až ku kolapsu ambulantnej sféry.

e-Health sa zavádza od roku 2008 a doteraz nás stál podľa NCZI 87,7 miliónov eur. Ide o ukážkový príklad spackaného štátneho IT projektu, ktorého plnenie síce bolo predchádzajúcim ministrom podpísané, hoci reálne sa v podstate nič funkčné nevytvorilo. NKÚ konštatoval, že vykonané verejné obstarávanie na elektronické služby zdravotníctva narušili princíp transparentnosti, pri realizácii zmlúv bolo zistené nedodržanie všeobecne záväzných právnych predpisov a vyčíslil škody na 125 miliónov eur. Systém, ktorým sa mali predpisovať lieky sa v podstate nedal použiť. Nakoniec ho v polovici tohto roka musel suplovať softvér poisťovne Dôvera, ktorý prevzala VšZP a v súčasnosti ho implementuje poisťovňa Union. Poisťovne si ho samozrejme zaobstarávajú a doprogramovávajú za vlastné financie a sú to státisíce eur – z našich zdravotných odvodov. Nedostatočné bolo aj hardverové vybavenie, štát musí naňho vynaložiť ďalšie milióny eur. Aj pre toto všetko máme vážne výhrady k takémuto spôsobu zavádzania elektronického zdravotníctva na Slovensku.

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie si zaplatí sám
22. novembra 2017

Minister Drucker potajomky presadzuje, aby si ťažko chorí platili za vyšetrenie u špecialistu až do 50 eur
22. novembra 2017

BRATISLAVA. Objednávanie na vyšetrenie by sa mohlo zmeniť. A to tak, že k lekárovi by pacient na vyšetrenie na konkrétnu hodinu mohol chodiť až po jeho ordinačných hodinách. To znamená, že počas dňa by lekár normálne prijímal pacientov čakajúcich v čakárni. A až po 14.00 h by sa ľudia mohli objednať na takzvané doplnkové ordinačné hodiny.

Takto objednaný človek by mohol zaplatiť poplatok až do výšky 50 eur. Nebude to však poplatok za prednostné objednanie, ktorý ľudia na Slovensku už poznajú. Pacient si namiesto zdravotnej poisťovne sám zaplatí za samotné vyšetrenie.

Poslanecký návrh predložil na rokovanie parlamentného zdravotníckeho výboru podľa členov výboru Juraj Blanár (Smer). Má však ísť o návrh, ktorý pochádza priamo z ministerstva zdravotníctva. Ak pozmeňovací návrh výbor schváli, bude sa ním zaoberať už len parlament. To znamená, že ho už nebude môcť pripomienkovať verejnosť, ako to býva zvykom pri iných novelách.

Zdroj: Sme

Ministerstvo zdravotníctva chce cez návrh poslanca Tibora Bastrnáka (Most – Híd) potajomky presadiť poplatky za vyšetrenie u špecialistu. Môže to spôsobiť, že napríklad ľudia trpiaci rakovinou, ktorí budú potrebovať vyšetrenie skôr, si zaň budú musieť platiť až do 50 eur. Považujem to za veľmi nešťastný návrh. V marazme nášho zdravotníctva, keď sa na vyšetrenie k špecialistom čaká aj niekoľko mesiacov, si vládna koalícia zvolila na riešenie problému najmenej vhodný spôsob.

Návrh na zmenu zákona tiež hovorí, že lekár môže až 30 % z času svojich ordinačných hodín vyhradiť pre takýchto záujemcov. Keď pôjde manažment nášho zdravotníctva týmto smerom aj naďalej, kvalitná zdravotná starostlivosť bude dostupná iba pre bohatých, tí menej solventní zostanú bokom.

Vyzývam ministra zdravotníctva a vládnu koalíciu, aby tento nehorázny a nesystémový návrh z rokovania parlamentného výboru stiahli, pretože nie je korektné, aby si ľudia, ktorí si poctivo platia zákonné zdravotné poistenie, platili za vyšetrenie aj druhýkrát.

Tlačová správa

Minister Drucker chce platy zdravotníkov valorizovať podľa zásluhovosti
14. novembra 2017

Valorizácia platov podľa zásluhovosti má byť v kompetencii riaditeľa
14. novembra 2017

Spôsob odmeňovania zdravotníkov by sa na Slovensku mohol v budúcnosti zmeniť. V súčasnosti sa im mzdy automaticky každý rok valorizujú, keďže sú naviazané na priemernú mzdu. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by chcel viac zohľadňovať princíp zásluhovosti. S návrhom plánuje prísť budúci rok. „Naším cieľom je presadzovanie princípu zásluhovosti, dá sa to rôznymi formami, napríklad aj tým, že sa viaže viac na kompetencie zároveň za isté odpracovanie a podobne… Neznamená to, že chceme siahať na celkový objem prostriedkov, ktorý má smerovať na valorizáciu miezd pracovníkov v zdravotníctve,“ povedal pre TASR Drucker.

Zdroj: mediaweb.sk, tasr

Slovensko je každoročne konfrontované odchodmi našich zdravotníkov za lepšími podmienkami do krajín EU. Napriek tomu je mzdový automat v nemocniciach tŕňom v oku ministra financií a už aj ministra zdravotníctva. Paradoxom je fakt, že samotní riaditelia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorým automat robí každoročne najväčšie vrásky na čele, ho považujú za nástroj, ktorý im v nemocniciach zastabilizoval stavy lekárov a nežiadajú ho zrušiť. Nikto netvrdí, že valorizácia platov zdravotníkov sa nemá diať aj na zásluhovom princípe. Tá má byť ale plne v kompetencii riaditeľa nemocnice, má sa odvíjať od jej ekonomických ukazovateľov a štát by ju nemal regulovať. Pre minimálnu hodnotu mzdy lekára však považujeme súčasné legislatívne nastavenie valorizácie platov za správne riešenie. Podobným spôsobom naše hnutie plánuje riešiť aj ohodnotenie zdravotných sestier. V krajinách OECD je priemerná mzda sestry na úrovni 110% priemernej mzdy, u nás je to len 90%.

Minister Drucker chce prehodnotiť bezplatné parkovanie pri nemocniciach
12. novembra 2017

Individuálny prístup, nie populizmus
12. novembra 2017

Ministerstvo zdravotníctva zrejme prehodnotí bezplatné parkovanie v štátnych nemocniciach. Ľudia, ktorí do zdravotníckych zariadení prídu autom totiž teraz využívajú maximum času, kedy je parkovanie zdarma. A blokujú tak miesta na státie ostatným. Oproti minulosti sa čas parkovania predĺžil až dvojnásobne. Minister je teraz pripravený tému znova otvoriť. „Vidím, že to nefunguje. Mnohí pacienti sa sťažujú, že sa nevedia dostať na svoje parkoviská. Treba to vyhodnotiť a podiskutovať o tom, či a do akej miery upravíme tento režim,“ dodáva.

Zdroj: TVNOVINY.SK

Niektoré problémy si vyžadujú individuálne riešenia, nie populistické regulácie ministerstva. Najmä koncové štátne nemocnice sú lokalizované v centrách veľkých miest. Bolo jasné, že tento spôsob direktívy, pri obmedzených možnostiach parkovania, bude viesť k zneužívaniu a v konečnom dôsledku k nedostatku parkovacích miest pre pacientov. V týchto prípadoch bol príjem z parkovania príjmom nemocnice, ktorý využívala na zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Problémom sú prípady, keď nemocnica túto lukratívnu službu odovzdala do rúk súkromníkov. A na tých parkoviskách sa samozrejme platí aj naďalej.

© 2017 OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Všetky práva vyhradené.