Denisa Saková
Gábor Grendel

Gábor Grendel

poslanec NR SR za OĽANO (NOVA)

gabor_grendel@nrsr.sk

Naše hlavné výhrady

Pravá ruka Roberta Kaliňáka

Naše hlavné ciele

posilniť dôveryhodnosť spravodajský služieb a zamedziť ich zneužívaniu politickými a ekonomickými záujmovými skupinami
zvýšiť nezávislosť a dôveryhodnosti polície, vrátane boja s korupciou a organizovaným zločinom
účinná kontrola verejných obstarávaní a okamžitý zásah pri ich pochybeniach a podozrení korupcii
odbúranie byrokracie: štát nesmie vyžadovať žiadne potvrdenie, ktoré vydáva
zamedzíme verejným obstarávaniam s jedným uchádzačom, diskriminačnými a nepoctivými podmienkami.

Saková vymenovala nového šéfa polície. Je ním Lučanský
15. apríla 2019

Ministerka by stávku o prezidenta prehrala
15. apríla 2019

Ministerka vnútra Denisa Saková vymenovala za nového policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý dočasne viedol políciu už od mája minulého roka. Rozhodla sa tak po osobnom stretnutí s dvoma kandidátmi, ktorých do výberu posunul parlamentný brannobezpečnostný výbor. Informovala o tom na tlačovom brífingu.

Prioritou Milana Lučanského na poste policajného prezidenta bude stabilizácia polície a zvýšenie jej dôveryhodnosti. „Verím, že budem pokračovať v práci, ktorá bola začatá. Jednou z hlavných priorít je stabilizácia Policajného zboru a zvýšenie jeho dôveryhodnosti,“ povedal. V rámci reorganizácie polície by chcel skvalitniť a zefektívniť činnosť špecializovaných útvarov aj základných útvarov v polícii.

Na otázky o personálnych zásahoch do vyšetrovacích tímov odpovedal, že zatiaľ na to nevidí dôvod. „Zatiaľ majú moju plnú dôveru,“ zdôraznil s tým, že vzhľadom na spôsob a kvalitu vyšetrovania nemá v súčasnosti výhrady.

Zdroj: Trend

Viac na: https://www.etrend.sk/ekonomika/sakova-vymenovala-noveho-sefa-policie-je-nim-lucansky.html

Začiatkom roka som v relácii RTVS O 5 minút 12 ponúkol verejnú stávku ministerke vnútra. Tvrdil som, že po výberovom konaní bude policajným prezidentom opäť Milan Lučanský, takže celý konkurz je zbytočný a slúži len na to, aby Smer zabetónoval prezidenta PZ na 4 roky. “Máte vešteckú guľu” – zareagovala vtedy Denisa Saková a stávku odmietla. Dnes už vieme, prečo: v diskusnej relácii TA3 vyhlásila, že budúci týždeň vymenuje Lučanského do funkcie. Stávku by teda prehrala…

Od začiatku výberového konania tvrdím, že dobrý policajný prezident sa dokáže zabetónovať výsledkami svojej práce a nepotrebuje si neodvolateľnosť zabezpečiť paragrafmi. Smer sa však bojí, že po parlamentných voľbách v roku 2020 príde o moc a takýmito ťahmi sa ju pokúša zaistiť aj do budúcnosti. Časy sa však menia. Čoraz viac policajtov, prokurátorov a sudcov postupne dáva najavo, že sa na Slovensku budú vyšetrovať zločiny bez ohľadu na to, kto je pri moci.

Saková rozhodne o pokračovaní Gašpara vo funkcii poradcu až po stretnutí s premiérom
28. januára 2019

Ministerka vnútra nekoná a podporuje rozklad štátu a polície. Podávame podnet na policajnú inšpekciu
28. januára 2019

Ministerka Saková rozhodne o pokračovaní Gašpara vo funkcii svojho poradcu až po stretnutí s premiérom. „O celej veci chce najskôr a v čo najkratšom čase diskutovať s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorému chce predostrieť svoj postoj. Ministerka sa momentálne nachádza v zahraničí,“ napísal tlačový odbor.

Zdroj: Denník N

Viac na: https://dennikn.sk/minuta/1364126/

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) podáva podnet na policajnú inšpekciu, aby preverila lustráciu Jána Kuciaka pred vraždou, a tiež personálne prepojenia zodpovedných policajných dôstojníkov, mieru ich prípadnej vzájomnej koordinácie ako aj medializované podozrenia z prepojení na skupinu Bödörovcov.

OĽANO minulý týždeň vyzvalo ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby okamžite odvolala z funkcie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara kvôli podozreniam, že vysokopostavený policajt zisťoval na jeho pokyn informácie o zavraždenom Jánovi Kuciakovi niekoľko mesiacov pred jeho vraždou. Je neprípustné, aby bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zastával akúkoľvek funkciu na Ministerstve vnútra v čase, keď vychádzajú na povrch podozrenia o spôsobe fungovania elitných policajných dôstojníkov pod jeho vedením. To isté platí aj pre bývalého policajného funkcionára Roberta Krajmera, ktorý na ministerstve po odchode z polície dostal vedúcu funkciu.

Tibor Gašpar by mal odpovedať na otázky, z akého dôvodu dal pol roka pred vraždou lustrovať v policajných databázach informácie o Jánovi Kuciakovi, aké informácie o ňom polícia zozbierala, a tiež čo s týmito informáciami polícia následne urobila. Ďalšie pôsobenie Tibora Gašpara vo funkcii poradcu ministerky vnútra je absolútne neúnosné. Túto nomináciu sme kritizovali už vtedy, keď ministerka Saková urobila z Tibora Gašpara svojho poradcu, pretože práve jeho odchod bol jednou z kľúčových požiadaviek demonštrantov po vražde Jána Kuciaka.

Exminister Kaliňák sa vyjadril k výpovediam dvoch policajtov v kauze údajného únosu Vietnamca
2. októbra 2018

Skutok sa stal, polícia sa len prizerala
2. októbra 2018

Na pokračovanie vyšetrovania kauzy údajného únosu Vietnamca slovenským špeciálom, v ktorom dvaja policajti uviedli, že videli, ako vlečú vietnamského manažéra do lietadla, sa vyjadril aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák.

Vo vyjadrení na sociálnej siete facebook zdôrazňuje informáciu, v ktorej sa vyvracia účasť štátnych orgánov: „Z utorkových informácií médií som sa dozvedel, že dvaja zo 44 vypočúvaných osôb mali vypovedať, že pravdepodobne videli únos. Druhá informácia hovorí, že vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo, že akcia sa mala udiať s mojim súhlasom, ale naopak vyvracia účasť štátnych orgánov.“

Ďalej vo svojej reakcii verí, že spomínaní policajti budú pokračovať v spolupráci s prokuratúrou, ako aj v dôkladné vyšetrenie celej kauzy:  „Pevne verím, že spomínaní dvaja policajti budú teraz spolupracovať s prokuratúrou, keďže tak z nepochopiteľných dôvodov neurobili už v minulosti. Veľmi mi záleží, aby bol tento prípad dôsledne vyšetrený a samozrejme som pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorí jediní sú oprávnení prijímať závery.“

Na záver zdôrazňuje to, že na akcii sa nepodieľal on, ani „žiadne slovenské štátne orgány“. „Ak sa potvrdí, že bola zo strany Vietnamu zneužitá naša pohostinnosť, bude to mať tvrdú diplomatickú dohru,“ uzavrel exminister vnútra.

Zdroj: SITA

Link: https://www.webnoviny.sk/exminister-kalinak-sa-vyjadril-k-vypovediam-dvoch-policajtov-v-kauze-udajneho-unosu-vietnamca/

Dnes je takmer isté, že sa stal závažný trestný čin. Slovenská polícia sa len prizerala. Neverím, že niečo také by sa mohlo stať bez účasti nejakého vysokopostaveného človeka v štruktúrach ministerstva vnútra. Je dôležité, aby polícia a prokuratúra tento trestný čin vyšetrili bez ohľadu na koho z koaličných strán padá podozrenie a zodpovednosť za únos. Toto požadujeme už niekoľko mesiacov, najnovšie svedectvá naše požiadavky len potvrdili.

Súčasná ministerka vnútra Denisa Saková bola v čase únosu pravou rukou ministra vnútra. Navyše zamestnala ako svojho poradcu bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Vyzývame ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby odstúpila. Občania Slovenska si nezaslúžia, aby bol majetok štátu zneužitý na operácie cudzej služby a koaliční predstavitelia poškodzovali dobré meno Slovenska a klamali našich kľúčových partnerov.

Svedectvo dvoch policajtov potvrdilo pol roka staré indície, že Trinh Xian Thanh bol v Bratislave posadený do lietadla, ktoré Vietnamu požičal Robert Kaliňák. Po dnešku je teda zrejmé, že polícia pod vedením Tibora Gašpara takmer rok kryla tento únos a tiež, že roky kryla Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka.

Ministerstvo vnútra prišlo s návrhom na voľbu šéfa polície. Smer chce nového policajného prezidenta zabetónovať nadlho, tvrdí opozícia
18. augusta 2018

Spravodlivosť na Slovensku nebude nastolená, ak prezidenta PZ vyberie Fico, Kaliňák či Saková
22. augusta 2018

Ministerstvo vnútra po dlhom odkladaní predstavilo nové pravidlá menovania policajného prezidenta a šéfa inšpekcie. Vláda má o nich rokovať budúcu stredu a platiť by mohli už od januára.

Šéfa polície bude naďalej menovať minister, teda aktuálne Denisa Saková, no až po výberovom konaní a na odporúčanie branno-bezpečnostného výboru parlamentu.

Na prvý pohľad bude proces oproti súčasnému stavu, keď minister menoval policajného prezidenta priamo, transparentnejší, no opozícia nebude mať veľa možností, ako kandidáta, ktorý sa jej bude zdať neprijateľný, zablokovať. Novela zároveň budúcej vláde sťaží jeho odvolávanie.

Saková chce, aby bol policajný prezident vo funkcii až sedem rokov a aby ho budúci ministri nemohli jednoducho odvolať. Na zvolenie kandidáta má stačiť, aby mu parlamentný výbor vyjadril podporu nadpolovičnou väčšinou, ktorú má koalícia aj bez opozície. Pri odvolávaní šéfa polície však budú musieť súhlasiť až tri pätiny všetkých členov výboru.

Viac na: https://dennikn.sk/1209037/ministerstvo-prislo-s-navrhom-na-volbu-sefa-policie-smer-chce-noveho-policajneho-prezidenta-zabetonovat-nadlho-tvrdi-opozicia/

Vláda dnes nakoniec nerokovala o kontroverznom návrhu zákona, ktorým chcela zabetónovať budúceho policajného prezidenta na sedemročné funkčné obdobie. Dôvod na radosť tu však určite nie je, pretože nejde o definitívne rozhodnutie koaličných partnerov, ale len o dočasné stiahnutie tohto návrhu.

Na Slovensku budú o necelé dva roky parlamentné voľby a ľudia právom očakávajú zmenu. Nie len zmenu vo vláde či v parlamente, ale aj zmenu v bezpečnostných zložkách a na čele policajného zboru, tak aby mohla byť na Slovensku znovu nastolená spravodlivosť. To nebude možné, ak policajného prezidenta pre budúcu vládu vyberú poslanci Fico, Kaliňák či ministerka vnútra Saková.

Preto tento návrh určite nepodporíme, a ak ho napriek kritike koalícia Smer, SNS a Most schváli, bude to jeden z prvých zákonov, ktorý po najbližších parlamentných voľbách bude musieť nová vláda zmeniť.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa stal novým poradcom ministerky vnútra
16. augusta 2018

Vlastné góly ministerky vnútra
17. augusta 2018

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar robí od prvého augusta poradcu ministerke vnútra Denise Sakovej. Pre Denník N to potvrdil tlačový odbor ministerstva.

Podľa dostupných informácií nie je zamestnaný na plný úväzok. Zastáva funkciu odborníka ústavného činiteľa v oblasti legislatívy a v oblasti sociálne vylúčených komunít.

Rezort nezverejnil, aký plat bude Gašpar dostávať.

Viac na: https://www.aktuality.sk/clanok/615615/byvaly-policajny-prezident-tibor-gaspar-sa-stal-novym-poradcom-ministerky-vnutra/

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je novým poradcom ministerky Sakovej. Ministerstvo vnútra odmieta zverejniť jeho plat.

To sú hneď dva vlastné góly, ktoré si Denisa Saková strelila. Ale je to klasická stratégia Smeru, ktorý sa o ľudí kategórie “náš človek” vždy príkladne postará. A zase to zacvakajú daňoví poplatníci.

Keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic, zverejňovali sme platy a odmeny každého funkcionára, vrátane poradcu ministra. Sú to peniaze z verejných zdrojov. Ľudia majú právo vedieť, na akú sumu si pani ministerka cení rady bývalého funkcionára, ktorý musel po verejnom tlaku odísť z čela Policajného zboru.

Nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú, že sme pomohli uniesť Vietnamca vládnym špeciálom
30. júla 2018

Opozícia chce mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť
31. júla 2018

Nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos podnikateľa bol použitý aj vládny špeciál. Slovenská polícia ani prokuratúra pritom prípad vôbec nevyšetrujú a vyhovárajú sa na Vietnamcov. Ak by však na to dal súhlas vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, mohlo by ísť o vážny trestný čin.

Viac na: https://dennikn.sk/1192677/nemecki-vysetrovatelia-uz-nepochybuju-ze-sme-pomohli-uniest-vietnamca-vladnym-specialom

Do dnešného dňa nebola zverejnená žiadna iná trasa, ani žiadna iná verzia, akým spôsobom sa dostal unesený vietnamský občan z Nemecka naspäť do vlasti, ako cez Slovenskú republiku. Ak dnes nemecký súd konštatuje, že o tom nemá žiadne pochybnosti, tak sa touto témou musíme veľmi vážne zaoberať. Snáď strana Smer nechce povedať, že nemecké súdy platí slovenská opozícia, alebo, že nemecké súdy teraz vytĺkajú politický kapitál a útočia na úspešné predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej únie.“

Ako jedinú možnosť vidím zvolanie mimoriadneho výboru pre obranu a bezpečnosť, tentokrát už nie len za účasti pani ministerky Sakovej, ktorá v tom čase ani nebola ministerkou, ale s verejným vypočutím všetkých zainteresovaných osôb – to znamená ochrankárov z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, palubný personál, pilotov, všetkých, ktorí prišli do kontaktu s vietnamskou vládnou delegáciou.

K rozhodnutiu vlády k nákupu stíhačiek
11. júla 2018

Gajdoš už vie, ktoré stíhačky chce pre Slovensko
19. júna 2018

Rozhodnutie Vlády SR prijať tak závažné rozhodnutie počas prázdnin a dovoleniek len poukazuje na zámer tejto vlády, aby to uniklo pozornosti ľudí. Vláda realizuje nákup na 30 – 40 rokov dopredu a preto aj suma a detaily vynaložené na nákup týchto stíhačiek by mali byť dostatočne vopred zverejnené. Podľa dnes dostupných informácií, nie je možné vôbec posúdiť obe ponuky a ich výhody v odbornej verejnosti.

Tajnosti, ktoré sprevádzali výber obrnených transportérov pre armádu za 1,2 miliardy eur, sa opakujú aj pri výbere nových stíhačiek. Cena by mala byť ešte vyššia, medzi 1,5 a dvoma miliardami eur. Bezpečnostná rada štátu a vláda majú obchod schváliť do konca júna, no ani pár dní predtým ministerstvo obrany, ktoré ovláda SNS, nechce hovoriť ani len o všeobecných podmienkach nákupu. Nie je tak jasné, aké sú hlavné kritériá na vyhodnotenie ponúk, ani to, aké úlohy má nové stíhacie letectvo plniť.

Viac na: https://domov.sme.sk/c/20853437/stihacky-f-16-gajdosovi-uradnici-vybrali-stihacky-cakaju-na-vladu.html

 

Šéfom polície je Milan Lučanský, pravá ruka Roberta Kaliňáka
30. mája 2018

Nominácia Lučanského je dočasné riešenie do doby, kým sa táto vláda nevymení
30. mája 2018

Milan Lučanský doteraz pôsobil ako šéf policajnej inšpekcie. Na tento post odišiel z kresla prvého policajného viceprezidenta po parlamentných voľbách. Rovnako ako doterajší šéf polície Tibor Gašpar, aj on je policajným generálom.

Lučanský má byť dočasným šéfom, kým nezačne platiť novela služobného zákona, ktorá má stanoviť pravidlá pre výber nového policajného prezidenta, aj šéfa inšpekcie. Osud novely je však zatiaľ otvorený.

Viac na: https://www.aktuality.sk/clanok/594052/sefom-policie-je-milan-lucansky-prava-ruka-roberta-kalinaka/

Policajným prezidentom bude ľavá ruka Roberta Kaliňáka. Ministerka vnútra Denisa Saková sa pri výbere policajného prezidenta neriadila princípmi, ktoré sama navrhuje do nového zákona o Policajnom zbore.

Ministerstvo vnútra je pre stranu Smer najdôležitejším rezortom v súčasnej vláde. Pre Smer bol tento rezort až taký dôležitý, že na začiatku volebného obdobia Robert Fico obetoval post riaditeľa SIS, ktorý v každej vláde obsadzovala premiérova strana, a prenechal ho SNS, len aby vnútro zostalo v rukách Smeru. Čoho sa tak strašne bojí Robert Fico, že nechcel pustiť tento rezort zo sféry vplyvu Smeru?

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyvolala obrovský verejný tlak, aby minister vnútra a policajný prezident zo svojich funkcií odišli. „Už vtedy sme na tomto mieste povedali, že to je polovičaté riešenie, a vyzývali sme koaličných partnerov, aby v rámci takzvanej zásadnej rekonštrukcie vlády zobrali rezort vnútra Smeru. Pretože kým ministerstvo vnútra bude riadiť nominant tejto strany, nikto neuverí tomu, že kauzy, o ktorých písal Ján Kuciak, budú niekedy objektívne vyšetrené.

Realita je dnes presne taká, akú poslanci hnutia OĽANO predpovedali. Ministerstvo vnútra je pravou rukou Roberta Kaliňáka, Policajným prezidentom bude ľavá ruka Roberta Kaliňáka. Generál Milan Lučanský prichádza na post Policajného prezidenta z funkcie šéfa inšpekcie. Teda z jednej z kľúčových pozícií v rezorte, do ktorej ho vybral Robert Kaliňák. Ministerka vnútra už niekoľko týždňov opakuje, že ide o dočasné riešenie, kým sa prijme nový zákon o Policajnom zbore. Škoda, že pri tomto dočasnom riešení sa ministerka Saková neriadila princípmi, ktoré navrhuje do nového zákona. Ministerka mohla napríklad realizovať verejné vypočutie kandidátov, na ktorom by sa potvrdili alebo vyvrátili podozrenia, ktoré sa s ich menami spájajú.

V jednom však s pani ministerkou súhlasím, je to naozaj len dočasné riešenie. Ale nie do prijatia nového zákona, ktorým bude chcieť Smer zabetónovať svojich ľudí v Policajnom zbore. Pôjde o dočasné riešenie do doby, kým sa táto vláda nevymení.

Na únos Vietnamca sa pýtajú nemecká polícia i prokuratúra. Vnútro vysvetlenie tají
2. mája 2018

Dokáže štát garantovať, že sa nepodieľal na únose Vietnamca? Zvolávame mimoriadny výbor
10. mája 2018

Okolnosti, za akých mohlo slovenské ministerstvo vnútra napomôcť pri únose vietnamského funkcionára Trinh Xuan Thanha, vysvetľujú slovenské úrady už trištvrte roka nemeckej strane.

Práve z Nemecka totiž muža odsúdeného vo Vietname na doživotie pre korupciu údajne uniesli cez Bratislavu do Moskvy a následne do jeho domoviny. Prepravu z hlavného mesta do Ruska vraj zabezpečil slovenský vládny špeciál.

 Okrem diplomacie sa o prípad zaujíma aj polícia, čo okrem samotného ministerstva vnútra potvrdila aj Generálna prokuratúra. Kauza sa podľa nej týka troch trestných vecí, v ktorých už poskytovala a naďalej poskytuje právnu pomoc pre nemecké justičné orgány.

„V predmetnej veci sa komunikovalo aj prostredníctvom slovenského policajného pridelenca v Berlíne,“ dodala hovorkyňa prokuratúra Andrea Predajňová.

Zdroj: Denník SME

Viac na: https://domov.sme.sk/c/20817347/na-unos-vietnamca-sa-pytaju-nemecka-policia-i-prokuratura-vnutro-vysvetlenie-taji.html#ixzz5FSsfKwao

Ministerstvo vnútra už niekoľko týždňov zahmlieva o únose Vietnamca pomocou nášho vládneho špeciálu. Môže ministerka Saková vylúčiť, že bol unesený občan na palube slovenského lietadla? Predložila vietnamská strana akýkoľvek dôkaz, že sa Trinh Xuan Thanh dostal do vlasti inak, ako zneužitím našej letky?

Preto opoziční poslanci  požiadali o zvolanie mimoriadnej schôdze Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Ministerka vnútra Denisa Saková ma na nej poslancom podať informácie k zapožičaniu lietadla delegácii Vietnamskej socialistickej republiky v roku 2017.

Pokúsime sa teda rovnaké otázky položiť ministerke Sakovej na Výbore pre obranu a bezpečnosť. Dnes sme podali do podateľne žiadosť o jeho zvolanie. Ak nás aj tam zablokujú, bude to nespochybniteľný dôkaz, že chce koalícia túto kauzu ututlať.

Tibor Gašpar si vie predstaviť, že Krajmer bude opäť šéfom NAKA
8. apríla 2018

Výmena policajného prezidenta je nevyhnutný krok na obnovenie dôvery ľudí v spravodlivosť
9. apríla 2018

Z funkcie sám neodstúpim, je to politická požiadavka – povedal Gašpar. Policajný prezident Tibor Gašpar tvrdí, že zákonný dôvod na Krajmerovo odstúpenie nebol. „Pokiaľ sa všetky jeho vyšetrovania jasne a transparentne zdokladujú, viem si predstaviť, že sa  môže vrátiť do svojej funkcie,“ vyjadril sa Gašpar pre TV Markíza.

Zdroj: TV Markíza

Ak Tibor Gašpar nebude tento týždeň odvolaný, opozícia by mala vysloviť nedôveru ministrovi vnútra v parlamente. Výmena policajného prezidenta je prvým zo série nevyhnutných krokov na prinavrátenie dôvery ľudí v elementárnu spravodlivosť v tomto štáte. Ak to Tomáš Drucker nechápe, jeho prínos v novej vláde bude nulový.

Polícia falšuje štatistiky kriminality a objasnenosti, tvrdí mimovládka
4. apríla 2018

Falšovanie štatistík v polícii? Nič nové pod slnkom
6. apríla 2018

Skutočný stav slovenskej polície je značne odlišný od obrazu, aký roky vykresľujú vedenie ministerstva vnútra a Policajného zboru.

S takýmto konštatovaním prišla Nadácia Zastavme korupciu a týždenník Trend na základe podrobných rozhovorov so 16 policajnými vyšetrovateľmi.

Výsledky sondy do fungovania polície prezentovali na stredajšej tlačovej konferencii. Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru) požiadal policajné prezídium, aby zaujalo stanovisko k správe nadácie.

 Najvážnejším zisteniami sú podľa riaditeľa nadácie Pavla Sibylu falšovanie policajných štatistík kriminality a objasnenosti trestných činov.

Tiež nútené odchody policajtov do civilu ako dôsledok svojvoľných výmen zo strany politických nominantov, ktorí sa do najvyšších funkcií v Policajnom zbore dostanú po každých parlamentných voľbách.

Sibyla však kritizoval aj to, že niektoré zložky polície trpia fluktuáciou, pričom sa náhrada za odídených hľadá ťažko aj pre nízke nástupné platy.

Zdroj: Denník Sme

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20795879/nadacia-zastavme-korupciu-tvrdi-ze-policia-falsuje-statistiky.html

 

HRA S ČÍSLAMI

Nadácia Zastavme korupciu zverejnila správu o stave polície: Podľa svedectiev bývalých policajtov sa na NAKA manipulujú vyšetrovania v prospech ľudí z kategórie “náš človek”. Nič nové pod slnkom. Policajný prezident sa bráni štatistikami. Je to účelová obrana, samozrejme. Áno, je menej vrážd ako v roku 1997. Super. Ale to nemá nič spoločné s dôveryhodnosťou polície. Tú kazia prípady najväčších rýb, nad ktorými tu roky drží NAKA ochrannú ruku. To je problém, ktorý ľudia vnímajú ako nespravodlivosť. Že za vrece zemiakov sa ide do väzenia, ale za 2 milióny do Smotánky.

To, že sa takto bráni policajný prezident, je pochopiteľné. Viac ma však vyrušuje, že aj nový minister vnútra nedávno argumentoval podobne. Že skôr, ako rozhodne o osude Tibora Gašpara, chce vidieť štatistiky.

Pán minister Drucker, toto nie je o číslach! Ste dosť bystrý na to, aby ste to vedeli.

KALIŇÁK: Keby bolo na mne, v polícii a jej inšpekcii sa nič nezmení
7. februára 2018

Víťazstvo Roberta Kaliňáka
8. februára 2018

Navrhované zmeny v polícii a policajnej inšpekcii nepredstavujú žiadne výhody oproti súčasnosti. Tvrdí to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý tento týždeň predstavil návrh zmien koaličným partnerom. Minister podľa vlastných slov jeho vypracovaním vyhovel koaličnému partnerovi, strane Most-Híd, a naplnil literu programového vyhlásenia vlády.

Zdroj: TASR

Robert Kaliňák môže začať oslavovať. Ohlásené zmeny v polícii žiadnu politickú nezávislosť neprinesú. Vďaka nim sa však minister vnútra zbaví akejkoľvek zodpovednosti za zlyhania policajného zboru a inšpekcie ministerstva vnútra.

Prezidenta policajného zboru a šéfa policajnej inšpekcie menuje a odvoláva minister vnútra. Čo z toho vyplýva? Ak nejaký policajný útvar odmietne vyšetrovať politicky citlivú kauzu alebo urobí iný prešľap, politická zodpovednosť padá na ministra vnútra. Preto mohla opozícia navrhnúť odvolanie Roberta Kaliňáka za „írsku výbušninu“ či za kauzu Bašternák. Rovnako preto mohol Smer počas Radičovej vlády grilovať na branno-bezpečnostnom výbore Daniela Lipšica za „turecký kamión“, vyšetrovanie vraždy Ernesta Valka či za vymyslené odpočúvanie 40 poslancov.

Vládna novela zákona o obecnom zriadení
1. februára 2018

Kaliňák mohol trapasu v parlamente predísť. Z jeho návrhu ostalo iba torzo.
1. februára 2018

Navrhovaná právna úprava obsahovala zmenu právneho režimu pričlenenia obce k inej (susediacej) obci, postup pri poskytovaní jednorazového finančného príspevku zo štátneho rozpočtu susediacej obci na podporu plynulého výkonu jej samosprávy, vymedzenie dosiaľ v právnom poriadku chýbajúcich pojmových znakov definície verejného priestranstva, precizovanie problematiky vzťahu obce a štátu,  racionálne zníženie počtu poslancov obecných (mestských) zastupiteľstiev, najmä v mestách a vo väčších obciach od najbližších všeobecných volieb do orgánov samosprávy obcí, úpravu poskytovania odmien poslancom obecného zastupiteľstva, ako aj členom komisií obecného zastupiteľstva a členom výborov mestských častí a viaceré nové riešenia i spresnenia ustanovení zákona o obecnom zriadení so zreteľom na ďalšie skvalitnenie a uľahčenie činnosti obcí a miest ako základu územnej samosprávy.

Zdroj: NRSR

Vládna novela o obecnom zriadení posilňuje právomoci starostov a primátorov. Už dnes mali poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev veľmi ťažké podmienky, po schválení vládnej novely sa dostanú ich oprávnenia na minimum.

Vieme prečo to koalícia minulý rok chcela urobiť, všetci vieme ako to nakoniec dopadlo. V roku komunálnych volieb sa koalícia rozhodla zmeniť fungovanie miest a obcí v oblasti počtu poslancov zastupiteľstiev a právomocí kontrolórov. V samotnom návrhu zákona sa konštatuje, že tento návrh nemá žiadny vplyv na verejné prostriedky. Reči pána Kaliňáka o tom, že vďaka novele zákona sa ušetria verejné prostriedky tak vyvrátil samotný návrh zákona.

Podľa ministra malo mať zníženie počtu poslancov vplyv na dĺžku trvania zastupiteľstiev. Trvanie zastupiteľstiev nezávisí od počtu poslancov, ale od ich poctivosti a prístupe k povinostiam. Často sa rokuje o kontroverzných veciach, vtedy je normálne, že rokovania trvajú dlhšie. Jediným cieľom tejto novely bolo menej kontroly primátorov a starostov. Paradoxne, ani v samotnej vládnej koalícii nenašiel tento zákon dostatočnú podporu, preto z neho ostalo iba torzo. Tomuto trapasu sa mohol minister Kaliňák vyhnúť, keby si vypočul naše pripomienky a pripomienky verejnosti.

Bývalý člen SIS chce vypovedať o zosnovaní únosu Ivanom Lexom. Kaliňák sa ho pokúsi dostať na Slovensko
10. januára 2018

Čo nám chce minister Kaliňák vsugerovať?
11. januára 2018

Za únosom Michala Kováča mladšieho je priamo bývalý SIS šéf Ivan Lexa. Pre dennik SME to povedal jeho bývalý podriadený v spravodajskej službe Ľuboš Kosík.

Kosík ešte v decembri SME potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré unieslo Michala Kováča mladšieho. „Vo večerných hodinách medzi 23.00 až 1.00 sme boli pripravení vo vinohrade pri Svätom Jure. Vedeli sme len, že v tejto dedine sa bude nachádzať ten politik. Nikto nám nepovedal ani jeho meno, ani bydlisko. Príslušníci SIS, ktorí ho sledovali, nás mali informovať, kedy vozidlo ráno vyjde z domu. My sme mali za ním ísť a potom ho zastaviť,“ povedal v decembri Kosík.

Teraz mal redakcii slovenského denníka poslať z Mali list, kde sa zdržiava. Ten obsahuje vyhlásenie, že únos Michala Kováča mladšieho osobne riadil Ivan Lexa. Kosík bol v roku 2015 odsúdený na štrnásť rokov väzenia za falšovanie zmeniek, pred trestom však ušiel na Mali, kde sa dodnes zdržiava. Podľa dostupných informácií ho v novembri 2016 zadržala tamojšia polícia a stále by mal byť v miestnom väzení. Mali na žiadosť o vydanie na Slovensko dodnes nereagovalo.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vyhlásil, že sa pokúsia pripraviť podmienky, aby mohol prísť Kosík vypovedať na Slovensko. Nechápe však, prečo sa tak rozhodol až teraz. Nie som orgán činný v trestnom konaní. No mám pocit, že to nie je jednoduché s jeho vydaním. Ale snažíme sa o to intenzívne. Má to na starosti prokuratúra. Jeho vyjadrenia ale pre mňa pôsobia veľmi účelovo. Pýtam sa, prečo teraz, v tejto chvíli, prečo to nebolo predtým, keď tu bol. Pokúsime sa o to, prepraviť ho na Slovensko, aby mohol vypovedať tu,“ vyhlásil Kaliňák.

Zdroj: hnonline.sk

Minister vnútra zacítil potrebu zastať sa bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Takto presne pôsobí jeho dnešné vyjadrenie, ktorým vopred spochybnil svedectvo jedného z priamych aktérov únosu Michala Kováča mladšieho, ktorý za hlavného koordinátora únosu označil Ivana Lexu. Lexa je pritom z tohto zločinu od samého začiatku obžalovaný. Nová svedecká výpoveď preto neznamená nič nové, prevratné. Je len ďalším kúskom v mozaike, nič viac. Ako sa teraz budú správať policajti, prokurátori a sudcovia, keď budú tohto človeka vypočúvať? Môžu sa cítiť pod tlakom, keď dvojka Smeru, minister vnútra vopred verejne povie, že svedok je nedôveryhodný? Môžu, čo je neprijateľné.

Už 10 rokov bez hraníc: Slovensko oslavuje desaťročie v Schengene
21. decembra 2017

Schengen zlepšil kvalitu života ľudí, neospravedlňuje však Kaliňákove prešľapy
21. decembra 2017

Pred desiatimi rokmi, v noci z 20. na 21. decembra 2007, pristúpilo Slovensko do schengenského priestoru. Je tak súčasťou najväčšej zóny voľného pohybu osôb na svete, v ktorej môže v 26 krajinách Európy cestovať viac ako 400 miliónov ľudí. Zahŕňa 22 členských štátov Európskej únie, Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.

Vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek uviedol: „10 rokov v Schengenskom priestore Slovensku veľmi pomohlo. Prinieslo konkrétne výhody slovenským podnikom, ale aj ľuďom. Veľkou výhodou nášho členstva v Schengenskom priestore je, že nás v Európe nerozdeľujú hranice, ale spájajú spoločné hodnoty. Práve pre nás, ktorých od západnej Európy dlhé roky oddeľoval ostnatý plot a ľudia zomierali pri pokuse o prekročenie hraníc, je odstránenie hraníc veľmi cenné a predstavuje symbol zjednotenia Európy. Slobodu pohybu a pobytu si Slováci veľmi vážia a túto slobodu aj často využívajú.“

Schengenskú dohodu podpísalo 14. júna 1985 päť z desiatich vtedajších členských štátov EÚ: Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Luxembursko a Holandsko. Začal sa tým proces odstraňovania vnútorných hraničných kontrol medzi členskými štátmi.

Zastúpenie Európskej Komisie v SR

Vstup Slovenska do Schengenu pred desiatimi rokmi nespochybniteľne zlepšil kvalitu života ľudí na Slovensku. Voľný pohyb tovaru a osôb cez vnútorne hranice je stále jednou z najväčších výhod nášho členstva v EU z pohľadu bežných občanov ako aj rozvoja ekonomiky. Tento úspech z roku 2007 však nijako nemôže ospravedlniť neskoršie zlyhania ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ako sa to snaží verejnosti vsugerovať premiér Robert Fico.