Peter Gajdoš
Jaroslav Naď

Naše hlavné výhrady

netransparentné a nesystémové obstarávanie vojenskej techniky, materiálu a IT služieb
zanedbávanie reálnych potrieb vojakov a ich sociálneho zabezpečenia
katastrofálna komunikácia s odbornou aj laickou verejnosťou
neprípustná politizácia rezortu obrany

Naše hlavné ciele

garancia obrany SR cez zodpovedné spojenectvo v NATO a aktívne pôsobenie v obranných a vojenských štruktúrach EÚ
reálne posilňovanie spôsobilostí ozbrojených síl a zabezpečenie primárnej obranyschopnosti krajiny
pozdvihnutie spoločenského statusu profesionálnych vojakov a vojačiek, zabezpečenie ich kariérneho rastu, kvalitného vzdelávania a motivujúceho finančného zabezpečenia
transparentné a systematické procesy v rezorte obrany, vrátane obstarávania, plánovania a komunikácie
zvyšovanie povedomia verejnosti o obrane, strategická komunikácia o nových hybridných hrozbách, ako kybernetické útoky, propaganda, šírenie falošných správ či špionáž

Vláda schválila najväčšiu modernizáciu armády v histórii, kúpi americké stíhačky F-16
12. decembra 2018

Modernizáciu armády vláda nezvláda, dá sa robiť oveľa efektívnejšie
12. decembra 2018

Slovenská vláda dnes schválila nákup amerických stíhačiek F-16, ktorými armáda nahradí dosluhujúce stroje MiG-29 ruskej výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petra Pellegriniho uprednostnil pred švédskymi lietadlami JAS-39 Gripen.

Nákup nových stíhačiek je najväčším modernizačným projektom slovenskej armády v novodobej histórii krajiny. Hodnota zákazky vrátane výcviku personálu, munície a dvojročnej logistickej podpory dosiahne 1,589 miliardy eur.

Zdroj: HN

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1777039-vlada-schvalila-najvacsiu-modernizaciu-armady-v-historii-kupi-americke-stihacky-f-16

Rešpektujem podpísanie medzinárodnej zmluvy s USA a vítame to, že sa konečne zbavíme starých a kazivých stíhačiek MIG 29 čím výrazne skvalitníme naše vzdušné sily a zároveň znížime závislosť našich ozbrojených síl na Ruskej federácii.

Zároveň však tvrdím, že vláda SR mohla a mala pre občanov Slovenskej republiky zabezpečiť finančne výhodnejšie riešenie, ktoré by pre nich zaistilo rovnakú bezpečnosť, ale ušetrilo by štátnemu rozpočtu stovky miliónov eur.

Teraz očakávame od vlády, že urobí všetko pre to, aby sme sa ruských Migov zbavili čím skôr, a že nájde také riešenie, ktoré do dodania amerických stíhačiek zabezpečí ochranu vzdušného priestoru SR bez zapojenia Ruskej federácie a bez posielania provízií firmám blízkym vládnej koalícii.

Rezort obrany predložil transportéry 8×8 do skráteného pripomienkovania
23. novembra 2018

Obrana potrebuje viac efektivity, transparentnosti, systémovosti a adekvátne ohodnotený personál
23. novembra 2018

BRATISLAVA. Ministerstvo obrany SR predložilo materiál obrnených transportérov typu 8×8 do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Rezort obrany argumentuje v dokumentoch tým, že je potrebné zaručiť obranyschopnosť Slovenskej republiky. V prípade odobrenia vládou SR rezort obrany obstará 81 vozidiel s názvom Vydra za 417 miliónov eur, vrátane logistickej podpory, infraštruktúry či munície a výcviku.

Projekt transportérov čelí kritike politickej opozície a bezpečnostných analytikov, ktorí vyčítajú najmä nedostatok informácií či slabé pancierovanie vozidla, ktoré nie je v súlade s požiadavkami Severoatlantickej aliancie (NATO) na vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády.

Zdroj: SME, 23. 10. 2018

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20944512/mo-sr-rezort-obrany-predlozil-transportery-8×8-do-skrateneho-pripomienkovania.html#ixzz5Xgxuz2Ao

Rezort obrany masívne stráca nielen dôveru občanov, ale dokonca aj mnohých vojakov. Chaotické riadenie, nepotrebné a predražené nákupy vojenskej techniky, či degradácia profesie vojaka – na to všetko sa už nedá pozerať. Úprimne chcem, aby sa to zmenilo. Spôsob riadenia ministerstva obrany nám vyčíta aj Severoatlantická aliancia. Rezort obrany má vo vláde na starosti SNS, ktorej predseda sa už dlhší čas profiluje viac prorusky ako prozápadne. Takéto tendencie treba veľmi rýchlo zastaviť.

OĽANO podporuje jasné proeurópske a proatlantické smerovanie SR. Nebudeme v týchto otázkach politikárčiť či komunikovať navonok populistické vyhlásenia. Naše členstvo v EÚ či v NATO nemá alternatívu, odborníci to vedia a vedia to aj politici a je nezodpovedné, keď práve politici, ktorí by mali byť prirodzenými lídrami, o takýchto veciach populisticky klamú.

Aby armáda opäť získala dôveru občanov, je potrebné urobiť tri základné riešenia. Po prvé, zvýšiť transparentnosť a systémovosť. Uvedomujeme si, že modernizovať ozbrojené sily musíme a ekonomika to v súčasnosti aj umožňuje. Nemôže sa to však robiť tak, ako to robí SNS – v tajnosti a bez diskusie nakupovať drahú a zbytočnú techniku. Súťaže musia byť transparentné, s podporou odborníkov aj opozície, tak, ako je tomu štandardom v mnohých krajinách sveta. Nominanti SNS sú zo svojho pôsobenia v minulom režime naučení konať netransparentne. Čím otvorenejšia bude obrana, tým vyššia bude dôvera občanov v obranu a v dôležité obranné rozhodnutia.

Druhým dôležitým krokom je zabezpečiť pre rezortu adekvátny rozpočet. Obrana potrebuje viac peňazí, no číslo nie je všetko. Pýtam sa, kam tie peniaze idú, na čo a ako ich minieme. Súčasné vedenie nakupuje techniku, ktorá je pre Slovensko príšerne drahá a zbytočná. Zatiaľ čo Severoatlantická aliancia od nás požaduje vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, Slovensko sa chystá nakúpiť predražené vozidlá 8×8, ktoré tieto parametre nespĺňajú. Treba kupovať to, čo slovenská armáda potrebuje, a nie naopak. Zároveň musíme investovať do infraštruktúry. My mnohokrát nemáme ani len kde tú techniku uskladniť, zateká nám do desaťročia neopravovaných kasární.

Tretím riešením je adekvátne ohodnotený personál v ozbrojených silách. Z Ozbrojených síl SR musíme opäť urobiť atraktívneho zamestnávateľa. Potrebujeme motivovať špičkových odborníkov, ktorých bude ich práca baviť a bude primerane zaplatená tak, aby odzrkadlila to, čo títo ľudia a ich rodiny pre našu vlasť obetujú.

Minister Gajdoš: Štát ušetril stovky tisíc eur pre pokutu za lietadlá Spartan
2. januára 2018

Gajdoš stále odmieta zverejniť zmluvy a chváli sa cudzím perím
3. januára 2018

Cena za prvé z dvoch lietadiel C-27J Spartan bude nižšia o 879-tisíc. Ide o výsledok rokovania Ministerstva obrany SR s výrobcom za omeškanie jeho dodávky. Táto suma sa môže v konečnom dôsledku ešte navýšiť, pretože rezort naďalej rokuje aj o sankcii v súvislosti so zmluvou, ktorá sa týkala logistickej podpory. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS).

„Na účet nám 28. decembra 2017 prišlo 879-tisíc eur. Finančné prostriedky vo výške viac štyristotisíc eur boli odoslané do štátnej pokladnice, do príjmu štátneho rozpočtu,“ uviedol Gajdoš.

Zvyšnú sumu si rezort v zmysle platných rozpočtových pravidiel presunul do roku 2018 a peniaze využije efektívne v zmysle modernizačných zámerov, ktoré si stanovil v dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Minister obrany pripomenul, že rezort chcel s talianskou spoločnosťou vyrokovať čo najlepšie podmienky sankcie. „V súčasnosti rokujeme ohľadom zmluvnej pokuty v zmysle zmluvy, čiže platnej legislatívnej úpravy a druhého dodatku k hlavnej zmluve ohľadom logistickej dopravy, kde je omeškanie 41 dní a keď budeme mať vyrokované aj tieto sankcie, budeme o tom informovať,“ poznamenal Gajdoš.

Druhé z lietadiel Spartan by malo byť na Slovensko dovezené v prvej polovici tohto roka. Zatiaľ nie je avizované jeho meškanie.

Zdroj: SME/TASR

Minister obrany Peter Gajdoš sa chváli zmluvnou pokutou, ktorú musí zaplatiť talianska strojárska firma Slovensku, na ktorej nemá jeho ministerstvo žiadnu zásluhu. Pokuta vyplynula zo zmluvy a bola uplatnená na základe nedodržania podmienok zo strany  talianskej firmy Leonardo – Finmeccanica.

Navyše, stále sú vážne pochybnosti, či nákup dopravných lietadiel Spartan spolu za sto miliónov eur nebol výrazne predražený. Pochybnosti umocňuje postoj samotného ministra, ktorý odmieta zverejniť zmluvy o nákupe lietadiel.

Jediné pozitívum, ktoré z „novoročného posolstva“ ministra Gajdoša vyplýva, je prístup talianskej spoločnosti, ktorá ukázala, že vie niesť zodpovednosť za nedodržanie toho, čo sľúbila a k čomu sa zaviazala. Z toho by si mohli naši vládni politici zobrať príklad.

Zmluvy o nákupe lietadiel za verejné zdroje sú z nepochopiteľných dôvodov utajené pred verejnosťou v plnom rozsahu. Preto na najbližšom rokovaní výboru pre obranu a bezpečnosť požiadam ministra obrany, aby sa aspoň poslanci mohli oboznámiť s ich obsahom.