Peter Gajdoš
Jaroslav Naď

Naše hlavné výhrady

netransparentné a nesystémové obstarávanie vojenskej techniky, materiálu a IT služieb
zanedbávanie reálnych potrieb vojakov a ich sociálneho zabezpečenia
katastrofálna komunikácia s odbornou aj laickou verejnosťou
neprípustná politizácia rezortu obrany

Naše hlavné ciele

garancia obrany SR cez zodpovedné spojenectvo v NATO a aktívne pôsobenie v obranných a vojenských štruktúrach EÚ
reálne posilňovanie spôsobilostí ozbrojených síl a zabezpečenie primárnej obranyschopnosti krajiny
pozdvihnutie spoločenského statusu profesionálnych vojakov a vojačiek, zabezpečenie ich kariérneho rastu, kvalitného vzdelávania a motivujúceho finančného zabezpečenia
transparentné a systematické procesy v rezorte obrany, vrátane obstarávania, plánovania a komunikácie
zvyšovanie povedomia verejnosti o obrane, strategická komunikácia o nových hybridných hrozbách, ako kybernetické útoky, propaganda, šírenie falošných správ či špionáž

Premiér žiada Gajdoša a Lajčáka o stanovisko ku kauze vrtuľníkov
7. júla 2019

OĽANO diskutuje v regiónoch o obrane: Ľudia rozumejú dôležitosti obrany, potrebujú však záruku transparentnosti
7. júla 2019

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) a šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) o stanovisko k situácii ohľadom nepovolenia pristátia amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch. „Je nevyhnutné, aby sa Slovensko správalo zodpovedne voči svojim zahraničným partnerom,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol Úrad vlády SR.

Ministerstvo obrany SR odmieta medializované informácie ohľadom nepovolenia pristátia vrtuľníkov a tvrdí, že nastala chyba v komunikácii. „Ministerstvo obrany SR sa ostro ohradzuje voči nepravdivým medializovaným informáciám, že svojim rozhodnutím zabránilo pristátiu amerických vrtuľníkov na území Slovenskej republiky,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Dodala, že udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: TASR, 14. jún 2019

Viac na: https://www.dobrenoviny.sk/c/165567/premier-ziada-gajdosa-a-lajcaka-o-stanovisko-ku-kauze-vrtulnikov

Nedávno som predstavil komplexný program v oblasti obrany s názvom Zodpovedná a dôveryhodná obrana. V týchto dňoch realizuje šnúru diskusií v mestách po celom Slovensku, na ktorých ľuďom približuje jednotlivé body obranného programu, a tiež dôvody, prečo je obrana pre občanov SR najmä v súčasnosti mimoriadne dôležitou témou.

Na náš obranný program, ktorý sme pripravili spolu s tímom viac ako dvadsiatich odborníkov z praxe, máme vynikajúce ohlasy. Prakticky hneď po jeho zverejnení sme začali dostávať množstvo podporných správ od bežných ľudí, ale aj priamo od našich vojakov. Obrovským zadosťučinením pre mňa bolo, keď na jednej z prvých diskusií povedal bývalý vysoký dôstojník ozbrojených síl, že taký komplexný a kvalitný program pre obranu ešte nevidel, a takú istú pozitívnu odozvu počúva aj od ďalších profesionálnych vojakov v aktívnej službe.

OĽANO plánuje v priebehu leta uskutočniť viac ako 20 stretnutí s občanmi na tému obrany a bezpečnosti SR. Spolu so mnou sa diskusií zúčastňujú aj viacerí poslanci NR SR za OĽANO, ktorí približujú ľuďom prácu hnutia v ďalších oblastiach. Prvé diskusie sme zatiaľ absolvovali v mestách Zvolen, Prešov a Poprad, na ktorých boli spolu so mnou poslanci Miroslav Sopko, Martin Fecko a Eduard Heger. Teší ma najmä záujem ľudí v regiónoch o tieto stretnutia a tému obrany. Je vidieť, že spoločnosť si čoraz viac uvedomuje potrebu zodpovedného a dôveryhodného konania v oblasti obrany a bezpečnosti našej krajinyĽudia rozumejú dôležitosti investícií do obrany, potrebujú však záruku transparentných procesov bez korupcie tak, aby každé jedno investované euro skončilo tam, kde naozaj má – teda v ozbrojených silách, nie v spriaznených firmách, či na straníckych účtoch.

Najbližšia diskusia sa uskutoční 17. júla o 17:00 hod. v Hlohovci a o deň neskôr v Nitre. Pokračovať budú v Michalovciach, Trebišove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Bratislave, Malackách, Trenčíne, Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici, Žiline, Trnave, Košiciach a ďalších mestách.

Ministerstvo obrany podalo podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preskúmal tender na obstaranie vozidiel 4×4
4. júla 2019

Úrad pre verejné obstarávanie pozastavil pochybný tender na nákup vozidiel 4x4, na ktorý upozornilo OĽANO
4. júla 2019

Ministerstvo obrany SR v záujme maximálnej transparentnosti a vyvrátenia akýchkoľvek pochybností, dnes podalo v zmysle zákona podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preskúmal medzinárodný tender – užšiu súťaž pre obstaranie vozidiel 4×4. Aj týmto spôsobom sa chce dištancovať od  politicky motivovaných, neopodstatnených tvrdení a útokov, ktoré smerujú k podozreniu, že podmienky spĺňa iba jediný uchádzač.

Na základe uvedeného rozhodnutia, ministerstvo obrany predlžuje termín na predkladanie žiadostí o účasť, a to o 30 dní od podania podnetu na preskúmanie na Úrad pre verejné obstarávanie, t. j. do 17. júla 2019. Naďalej platí tiež vyhlásenie, že v prípade potvrdenia nezákonnosti postupov, je minister obrany pripravený súťaž aj zrušiť. Striktne však odmietame spochybňovanie tohto medzinárodného tendra a kritérií, ktoré v plnom rozsahu odzrkadľujú operačné požiadavky vojakov.

Zdroj: MO SR, 17. jún 2019

Viac na: https://www.mod.gov.sk/44844-sk/ministerstvo-obrany-podalo-podnet-na-urad-pre-verejne-obstaravanie-aby-preskumal-tender-na-obstaranie-vozidiel-4×4/

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal v prebiehajúcom konaní o obstarávaní viacúčelových viacúčelových taktických vozidiel 4×4 pre Ozbrojené sily SR predbežné opatrenie a pochybný tender ministerstva obrany, na ktorý som nedávno upozornil, pozastavil.

Lehoty, ktoré určilo Ministerstvo obrany SR ako kontrolovaný subjekt v ohlásenom tendri neplynú. Naše podozrenia sa ukazujú ako opodstatnené.

Oceňujem rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o predbežnom opatrení. Pozastavilo tým tento tender, ktorý je z nášho pohľadu od začiatku netransparentný, neférový a šitý na mieru pre jediný typ vozidla. Veríme, že ÚVO tento ďalší podozrivý tender z dielne nominantov SNS dôkladne prešetrí a záverom bude jeho definitívne zrušenie.

Ten nedávno na tlačovej konferencii upozornil, že súťažné podmienky, ktoré vydalo MO SR pre medzinárodnú súťaž na obstarávanie VTV 4×4, sú šité na mieru pre jediného uchádzača. Iba jediné vozidlo totiž spĺňalo stanovené operačné požiadavky OS SR, pričom tieto podmienky nespĺňali ani špičkové vozidlá zavedené v desiatkach krajín, ktoré sú preverené v bojových operáciách.

Okrem tohto tendra v hodnote cca 400 miliónov eur hnutie OĽANO v pondelok upozornilo aj na netransparentný výber BOV 8×8 za ďalších 400 miliónov eur, a tiež na podozrivé obstarávanie 3D rádiolokátorov za viac ako 150 miliónov eur.

Všetky tieto obstarávania by mali byť bezodkladne zrušené. Vyzývame preto demokratické opozičné strany, aby sa pridali na našu stranu a pomohli nám zabrániť týmto netransparentným procesom s ďalekosiahlymi dopadmi. Očakávame, že Vláda SR tieto nákupy neschváli, a tiež, že premiér bude stáť za svojim jasným vyhlásením, že pokiaľ nebude v NR SR schválená Bezpečnostná stratégia SR, nebudú žiadne ďalšie obstarávania na obrane.

Rezort obrany vyhlásil tender na nákup taktických vozidiel
1. júla 2019

Vládna koalícia chce rozdeliť pred voľbami miliardu svojim oligarchom
1. júla 2019

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo tender na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4×4 pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Pôjde o nákup 424 vozidiel za maximálnu sumu 321 miliónov eur bez DPH. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

V počte 424 vozidiel je započítaná aj opcia 20 kusov pre Ministerstvo vnútra SR. Súčasťou tendra je aj rámcová dohoda na obdobie desiatich rokov. Tá bude zahŕňať dodávky náhradných dielcov, mobilné maskovanie na leto a zimu a aj dodatočné plnenie potrieb spôsobených krízou.

Projekt obstarávania taktických vozidiel je súčasťou Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR do roku 2030.

Zdroj: Pravda, 5. jún 2019

Viac na: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/514767-rezort-obrany-vyhlasil-tender-na-nakup-taktickych-vozidiel/

Kontraktom za miliardu eur, ktoré plánuje uzatvoriť ministerstvo obrany krátko pred voľbami, predchádzali mimoriadne netransparentné obstarávacie procesy.

Máme pochybnosti nad transparentnosťou obstarávaní ministerstva obrany v celkovej sume 955 miliónov eur. Ide o obstarávanie bojových obrnených vozidiel 8×8 za 400 miliónov eur, obstaranie VTV 4X4 za ďalších 400 miliónov eur a obstaranie 3D rádiolokátorov za 155 miliónov eur.

Človek by si pomyslel, že po tom, čo mali na ministerstve obrany za tri a pol roka jednu kauzu za druhou, aspoň pár mesiacov pred voľbami si už dajú pozor, ale nie. Ešte si potrebujú pomôcť a tak prišli s ďalšou chuťovkou – s plánom podpísať kontrakty za miliardu eur, navyše po šialene netransparentných obstarávacích procesoch. Každý väčší projekt v obrane bol spojený s netransparentnosťou, s mnohými podozreniami na nekalé aktivity či s predražením.

Obstaranie bojových obrnených vozidiel 8×8 je už podľa Naďa známe ako manuál na netransparentnosť. Ako ďalej uvádza, navrhované vozidlo bolo vybrané bez súťaže a utajene, pričom oklamaná nebola opakovane iba široká verejnosť, ale aj samotná vláda.

Celý tento projekt musí byť zrušený. Je extrémnym príkladom, ako nerobiť obstarávanie. Keď minister Gajdoš predkladal na vládu 17. mája 2017 možnosti, ako obstarávať bojové obrnené vozidlá, už vtedy mal na svojom stole vytlačené dohadované Memorandum o spolupráci s Fínskom, ktoré na druhý deň 18. mája 2017 aj podpísal v Bruseli, a ktoré jasne smerovalo k nákupu vozidiel Patria.

Na záver ministerstvo predložilo dokument o obstaraní vozidiel do skráteného medzirezortného pripomienkovania, a päť dní malo stačiť na diskusiu o takmer pol miliarde eur.

Problematické je aj obstaranie VTV 4×4, pričom pôvodný plán MO SR bol dohodnúť s niektorou z vlád priamy nákup formou vláda – vláda bez verejného obstarávania.

Po tom, čo opakovane komunikujeme a kritizujeme, že SNS na vláde nerieši ani jedno obstarávanie cez transparentný tender, sa nominanti SNS na ministerstva obrany rozhodli zmeniť spôsob obstarania a oznámili, že chcú vyhlásiť medzinárodný tender.

Po divadelných predstaveniach na Záhorí, a po neustálych zmenách koncepcie obstarávania, nakoniec 6. júna oficiálne spustilo tender na nákup 424 viacúčelových taktických obrnených vozidiel 4×4 za takmer 400 miliónov eur. Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať ako dobrá správa, nebyť toho, že to je ďalší príklad toho, ako transparentne riadi rezort obrany SNS.

Nedávno sme na tlačovej konferencii vysvetlili, že všetko je šité na mieru pre jediné vozidlo – Gerlach. „Po tlačovke ma kontaktovalo viacero dodávateľov, ktorí potvrdili moje stanovisko. Prebehla dokonca porada s ľuďmi od výrobcu Gerlachu, ako eliminovať dopady mojej tlačovky. Nuž, nijako, pretože tento tender, tak ako je nastavený, je jednoznačne diskriminačný pre ostatných uchádzačov. Aj v tomto prípade je jedinou cestou okamžité zrušenie tejto na mieru šitej súťaže.

Žiadame zrušiť aj obstaranie 3D rádiolokátorov za 155 miliónov eur, pričom ešte v roku 2015 minister Glváč vyhlásil tender na radary za 60 miliónov eur. V roku 2018 bol tento tender nepochopiteľne zrušený. Odrazu sa suma navýšila na 155 miliónov eur a naraz sa obstarávajú okrem radarov stredného dosahu aj blízkeho a krátkeho. Zámerne a tendenčne. Opäť išlo o priame zadanie, netransparentné rokovanie vláda-vláda.

Proces podľa Naďa navyše sprevádzalo množstvo hrubých pochybení, ktoré by v prípade verejnej súťaže viedli k automatickému ukončeniu výberu. Uchádzači nemali rovnaký čas na spracovanie ponúk, o predĺžení lehoty na predloženie ponúk neboli niektorí uchádzači vôbec informovaní, niektorí uchádzači mali viac informácií na vypracovanie ponúk, niektorí uchádzači mohli dodať alternatívne ponuky, či hodnotiace podmienky neboli vôbec vopred známe.

Spomínanú miliardu síce zaplatia z daní občanov ďalšie vlády, ale provízie sa budú deliť ešte pred voľbami.

Podľa mojich informácií je už koaličná dohoda v týchto biznisoch na svete. Ak vyhrá v programe 4×4 Gerlach, tak Smer umožní SNS, aby si obstarali 8×8 a radary podľa svojho výberu. Je načase skoncovať s chaosom, netransparentnosťou a nedôstojným zaobchádzaním s príslušníkmi OS SR.

Vyzývame ďalšie demokratické opozičné strany, aby sa pridali na našu stranu a pomohli nám zabrániť týmto netransparentným procesom s ďalekosiahlymi dopadmi. Vyzývame tiež predsedu vlády, aby na rokovaní vlády neboli tieto projekty schválené, pretože sú zjavne netransparentné. Rovnako očakávame, že premiér bude stáť za svojim jasným vyhlásením, že pokiaľ nebude v NR SR schválená Bezpečnostná stratégia SR, nebudú žiadne ďalšie obstarávania na obrane.

Pripomenul, že v zmysle uznesenia vlády je povinné zverejniť hodnotenia od útvaru Hodnota za peniaze na MF SR pri každej zákazke nad 40 miliónov eur. Doteraz tieto hodnotenia ani v jednom zo spomínaných prípadov neboli zverejnené.

Ministerstvo vyhlásilo tender: Plánuje nákup taktických vozidiel 4×4 pre armádu.
14. júna 2019

Ďalší netransparentný tender v rezorte obrany pod taktovkou SNS
14. júna 2019

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo tender na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4×4 pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Pôjde o nákup 424 vozidiel za maximálnu sumu 321 miliónov eur bez DPH. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

V počte 424 vozidiel je započítaná aj opcia 20 kusov pre Ministerstvo vnútra SR. Súčasťou tendra je aj rámcová dohoda na obdobie desiatich rokov. Tá bude zahŕňať dodávky náhradných dielcov, mobilné maskovanie na leto a zimu a aj dodatočné plnenie potrieb spôsobených krízou.

Projekt obstarávania taktických vozidiel je súčasťou Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR do roku 2030.

Záujemcovia o predloženie žiadosti sa majú prihlásiť do 2. júla do 10.00 h. Oznámenie o vyhlásení tendra bolo zverejnené v európskom vestníku a bude zverejnené aj vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
Zdroj: dnes24.sk, 5. jún 2019

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na mimoriadne podozrivý tender v rezorte obrany na nákup vozidiel 4×4. Podľa tieňového ministra obrany za OĽANO Jaroslava Naďa je dopredu jasné, kto súťaž vyhrá. Podmienky stanovené ministerstvom sú totiž šité na mieru pre jedno konkrétne vozidlo.

Iba jediné vozidlo z 8 v minulosti ohlásených záujemcov spĺňa až nezmyselne prísne stanovené podmienky našich ozbrojených síl. Ide najmä o požiadavky na rozmery vozidla alebo veľmi konkrétne dané požiadavky na prekonanie terénnych nerovností nebo prekážok.

Zaujímavé to je najmä v tej súvislosti, že podľa verejne dostupných produktových listov tieto stanovené parametre nesplní viacero v zahraničí zavedených a v minulosti v rôznych náročných oblastiach vysúšaných vozidiel. Podmienky spĺňa iba jediné vozidlo – Gerlach od spoločnosti Zetor.

Jedná sa pritom o vozidlo, ktoré je ešte stále uvádzané ako prototyp a nie je zavedené v žiadnej armáde sveta. Minimálne štyri alternatívy k tejto ponuke sú už zavedené po celom svete. Paradoxne, nespĺňajú naše najprísnejšie kritériá pre výber v tomto tendri. Kde sa na nás chytá Nemecko, USA, Švajčiarsko, Dánsko, Turecko, Francúzsko či Británia, naše ozbrojené sily dokáže zachrániť zjavne iba jeden dodávateľ.

Pôvodne rezort obrany plánoval obstarať 404 vozidiel 4×4 za 782,7 mil. eur. Teraz chce ministerstvo nakúpiť 424 vozidiel za 321 mil. eur. Výrazne nižšia cena, paradoxne za viac vozidiel, je podľa Naďa spôsobená tým, že MO SR plánuje vysoko neštandardne a najmä nezmyselne nakúpiť vozidlá 4×4 len v základnom prevedení, teda bez zbraní a špeciálnej výbavy a bez špeciálnych nadstavieb.

Ministerstvo nakúpi 424 nedostatočne vybavených vozidiel, ktoré budú bez potrebnej výbavy. Bez ďalšieho dovybavenia budú jednoducho nepoužiteľné. Ďalšia výbava bude stáť oveľa viac, keďže ju bude ministerstvo neskôr samostatne nakupovať.

Naď za takýmto postupom ministerstva vidí viacero dôvodov. Zrejme chceli narýchlo obstarať vozidlá, aby bol do volieb ešte nejaký biznis, pričom vedia, že presne našpecifikované vozidlá by už nestihli obstarať. No a zároveň sa naoko zníži cena, čiže to nebude až tak ťahať pozornosť.

Takisto je možné, že zo strany SNS to favorizovaný dodávateľ nedokáže v krátkom čase komplexne zabezpečiť, ale nedovybavené vozidlá by dodať vedel. To by mohlo naznačovať, že to asi nebude príliš veľký hráč v obrannom priemysle.

Tender za 321 miliónov bol spustený 6. júna. Záujemcovia však majú predložiť svoje ponuky už do 2. júla. „Dostali teda menej ako jeden mesiac na spracovanie ponúk. Nikto ma nepresvedčí, že toto je férová súťaž a že tá „správna“ firma už dávno nepracuje na spracovaní ponuky.

Ide o ďalší škandalózny pokus SNS ako prihrať obrovskú štátnu zákazku dopredu určenej firme.„Každý jeden rezort, ktorý je pod vedením SNS, je plný netransparentnosti, zlodejín, neprofesionality, chaosu a nesplnených sľubov. Inak to samozrejme nie je ani v rezorte obrany. Každý väčší projekt, o ktorom sa na obrane hovorilo v tomto volebnom období, bol spojený s netransparentnosťou, s mnohými podozreniami na nekalé aktivity či predraženými nákupmi.

Človek by si myslel, že aspoň pár mesiacov pred voľbami si už dajú pozor, ale nie. Ešte si potrebujú pomôcť a tak prišli s ďalšou chuťovkou.

„Pre nás v hnutí OĽANO je jedinou cestou okamžité zrušenie tejto zjavne na mieru šitej súťaže. Prosím, SNS nech už v tom rezorte nerobí do volieb nič, iba svieti a kúri, pretože skoro každý deň sme svedkami novej kauzy, za ktorou sú ich pochybné kšefty“ uzavrel Jaroslav Naď.

Obrana štátu by mala byť efektívnejšia, zmeny schválila vláda
14. júna 2019

OĽANO predstavilo program „Zodpovedná a dôveryhodná obrana“
14. júna 2019

Cieľom návrhu zákona je skvalitniť riadenie obrany štátu vrátane procesu plánovania obrany štátu so zameraním na jeho komplexné vymedzenie zahŕňajúce okrem už ustanoveného obranného plánovania a plánovania použitia Ozbrojených síl SR na účely obrany štátu aj plánovanie ich mobilizácie.

Návrh zákona má reflektovať na poznatky z aplikačnej praxe, výsledky analýz systému obrany štátu, ako aj na vývoj bezpečnostného prostredia, nové hrozby a ich riziká. Cieľom je podľa rezortu tiež zefektívniť prípravu a použitie obranných kapacít a podpory obrany, precizovať terminológiu a niektoré ďalšie ustanovenia zákona o obrane Slovenskej republiky.

Zdroj: TA3

Viac na: https://www.ta3.com/clanok/1156157/obrana-statu-by-mala-byt-efektivnejsia-zmeny-schvalila-vlada.html

Rezort obrany je žiaľ už dlhodobo v úpadku a nelepší sa to ani v tomto volebnom období. Skôr naopak. Napriek množstvu sľubov, vzletných rečí a plánov, ktoré sa dajú nazvať rovno vzdušnými zámkami, si vojačky a vojaci stále musia kupovať oblečenie či kanady na internetových burzách či v army shopoch. Majú neadekvátne sociálne postavenie, modernizácia starej a rozbitej techniky je vždy spojená s kauzami a preto je neúspešná, infraštruktúra je v katastrofálnom stave a doslova padá vojakom na hlavu a mnohokrát znemožňuje realizáciu stanovených úloh.

Je naozaj načase skoncovať s diletantstvom, chaosom, netransparentnosťou a najmä so znevažovaním a nedôstojným zaobchádzaním s príslušníkmi ozbrojených síl, ktorí nasadzujú svoje životy pre našu bezpečnosť a obranu, ako na Slovensku, tak v zahraničí. Obrana SR musí byť zodpovedná a dôveryhodná, ako voči našim občanom, tak aj voči našim spojencom.

Obrana musí spĺňať nasledovné parametre:

o    Transparentnosť

–  žiadne zbytočné utajovanie

–  profesionálna komunikácia s odbornou aj s laickou verejnosťou

–  protikorupčné opatrenia

o    Systémovosť

–  záväzné strategické dokumenty

–  jasné dlhodobé plány

–  dlhodobo stabilné financovanie (2%HDP)

–  adekvátna legislatíva

o    Profesionalita a spoľahlivosť

–  pripravený, motivovaný a adekvátne ohodnotený personál

–  kvalitné vzdelávanie a výcvik

–  moderná technika

–  adekvátna a zodpovedajúca infraštruktúra

–  profesionálne vojenské spravodajstvo

o    Čitateľnosť

–  jasné geopolitické zakotvenie

–  nespochybňovanie spojeneckých záväzkov

–  intenzívna medzinárodná spolupráca

Na dosiahnutie týchto cieľov tím J. Naďa s viac ako 20 civilnými a vojenskými odborníkmi na jednotlivé oblasti v rezorte obrany a na základe konzultácie s viacerými odbornými organizáciami pripravil komplexný program hnutia OĽANO pre obranu. Okrem prezentovania našej vízie pre ozbrojené sily obsahuje tento dokument najmä 50 konkrétnych riešení a opatrení, ktorých realizácia posunie náš rezort výrazne dopredu. Problematike obrany a medzinárodnej bezpečnosti sa venujem už veľmi dlho. Môžem úprimne povedať, že takto komplexne spracované riešenia pre rezort obrany som doteraz na Slovensku od žiadnej politickej strany nevidel.

OĽANO zároveň ponúka svoj obranný dokument odbornej aj laickej verejnosti na diskusiu, a zároveň očakáva akékoľvek konštruktívne podnety.

Verím, že ktokoľvek bude po nasledovných voľbách realizovať kroky, ktoré sú definované v tomto programe, bude to zásadnou pozitívnou zmenou pre vojačky a vojakov, pre civilných zamestnancov rezortu, ale najmä pre Slovenskú republiku ako takú. Obrana je mimoriadne dôležitá oblasť, ktorú naozaj nemôžeme zanedbávať tak, ako doteraz.

Program „Zodpovedná a dôveryhodná obrana“ je dostupný na obycajniludia.sk aj na sluzimvlasti.sk.

Danko odcestoval do Bieloruska, stretne sa s Lukašenkom
6. júna 2019

Všetci traja najvyšší ústavní činitelia pochybili
6. júna 2019

BRATISLAVA. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v nedeľu popoludní odcestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Bieloruska, počas ktorej sa stretne aj s prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Danka tiež prijme predseda dolnej komory Národného zhromaždenia Bieloruska – Snemovne reprezentantov – Vladimir Andrejčenko a predseda hornej komory parlamentu – Rady republiky – Michail Miasnikovič.

Zdroj: Sme, 6. jún 2019

Viac nahttps://domov.sme.sk/c/22135675/danko-odcestoval-do-bieloruska-stretne-sa-s-lukasenkom.html#ixzz5qWSEalnE

OĽANO považuje Pellegriniho cestu do Ruska a Dankovu návštevu Bieloruska za pokus o odklon smerovania zahraničnej politiky SR. Premiérove zlyhanie mal napraviť prezident SR Andrej Kiska, no neurobil tak.

V otázke zahraničnej politickej orientácie Slovenska pochybil najmä premiér Peter Pellegrini, ktorý si namiesto osláv 75. výročia vylodenia v Normandii išiel urobiť predvolebnú „selfie“ s Putinom do Ruska. V čase, kedy sme mali jasne ukázať, aká je zahraničná politika Slovenska, premiér ide do Ruska a predseda parlamentu do Bieloruska. Keď už urobil Pellegrini takúto zásadnú chybu, mal ju napraviť prezident Andrej Kiska. No neurobil tak. Všetci traja najvyšší činitelia urobili chybu, a teraz vyzeráme veľmi zle.

Posledné udalosti spochybňujú smerovanie zahraničnej politiky Slovenskej republiky, ktoré bolo nastavené po Novembri 1989. S trpkosťou som musel sledovať, ako Ruská federácia začína spochybňovať fakt, že v roku 1968 došlo k okupácii. Včera navyše naša krajina, ako jediná spomedzi 16 pozvaných štátov, nemala zastúpenie v osobe predsedu a ani podpredsedu parlamentu na oslavách 30. výročia pádu totalitarizmu v Poľsku.

Slovenskú republiku mal v Poľsku reprezentovať predseda NR SR Andrej Danko, ktorý, na prekvapenie organizátorov, odriekol účasť na poslednú chvíľu, a uprednostnil návštevu Bieloruska. Navštívil však nomenklatúrny káder Komunistickej strany Sovietskeho zväzu – pána Lukašenka, ktorý je prakticky jediným pozostatkom čelného predstaviteľa Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, ktorý sa udržal pri moci.

Premiér: Návšteva Ruska je pre SR veľmi dôležitá
2. júna 2019

Pellegrini plánuje kvôli osobným záujmom poškodiť zahraničné renomé SR
2. júna 2019

Návšteva Ruska, ktorú absolvuje predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) 5. až 6. júna a počas nej sa stretne s prezidentom Vladimirom Putinom a premiérom Dmitrijom Medvedevom, je pre Slovensko veľmi dôležitá cesta. Má byť zameraná na naše strategické priority. Premiér to konštatoval v sobotu v Banskej Bystrici.

„Bude to oficiálne pracovné stretnutie s predsedom vlády a prezidentom Ruskej federácie. Budeme tam riešiť napríklad pravdepodobne dodávku paliva do našich jadrových elektrární, ďalej hovoriť o tranzite plynu vzhľadom na výstavbu Nord Stream 2, sú to pre nás kľúčové veci. Takže ide o vážnu návštevu, ktorá bude mať práve takýto pracovný rozmer, zameranú najmä na tieto naše strategické priority,“ priblížil Pellegrini.

Zdroj: TASR, 25. máj 2019

Viac na: https://www.teraz.sk/slovensko/premier-navsteva-ruska-je-pre-sr-ve/397616-clanok.html

Včera mediálnym priestorom zarezonovala správa o tom, že v Ruskej federácii zvažujú prijatie zákona, ktorým budú legitimizovať okupáciu Československa v rokoch 1968-1991. Ide bezpochyby o ďalšiu zo zbytočných a najmä zámerných provokácií autoritárskeho režimu Vladimíra Putina, na ktorú je potrebné adekvátne a jednoznačne reagovať diplomatickou cestou.

Táto ruská provokácia má však aj oveľa silnejšie reflexie v slovenskej domácej politike. V meste Portsmouth vo Veľkej Británii budú 5. júna 2019 a následne vo francúzskej Normandii 6. júna 2019 významné oslavy 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Na tieto pre západný svet najvýznamnejšie oslavy ukončenia 2. svetovej vojny prídu okrem iných svetových osobností aj britská kráľovná Alžbeta II., britská premiérka Mayová, americký prezident Trump, nemecká kancelárka Merkelová, francúzsky prezident Macron, austrálsky premiér Morrison, z Českej republiky premiér Babiš a dokonca aj generálny guvernér Nového Zélandu Reddy.

Pozvánku na tieto významné oslavy dostal aj slovenský predseda vlády Peter Pellegrini. Ten sa ale nepochopiteľne rozhodol uprednostniť svoju cestu do Ruska.

Namiesto toho, aby Slovenskú republiku adekvátne reprezentoval predseda vlády, ten sa rozhodol radšej ísť pokloniť do Ruska Putinovi. Tomu Putinovi, ktorý vedie vojenské operácie na Ukrajine, ktorý schvaľuje hybridné operácie voči krajinám EÚ a NATO, vrátane Slovenska a ktorý chce aktuálne dať schváliť zákon, že okupácia Československa bola oprávnená. Ak si niekto myslí, že ten termín, ktorý dostal od Putina Pellegrini je náhodný, veľmi sa mýli. Putin stanovil tento termín zámerne, aby si Pellegrini musel vybrať a náš premiér mu s cieľom mať predvolebnú fotku okrem Trumpa aj s Putinom, trápne a neskúsene skočil na lep. Zjavne mu je úplne jedno, že Slovensko bude vyzerať medzi svojimi spojencami veľmi zle, keďže ho bude na oslavách 75. výročia vylodenia v Normandii reprezentovať iba podpredseda vlády Richard Raši a premiér  sa bude vtedy bratať s ruským prezidentom. Je to veľmi veľmi zlým signálom.

Premiér Pellegrini by mal cestu do Ruskej federácie odložiť a vycestovať na oslavy do Veľkej Británie a aj Francúzska. Tak by sa zachoval zodpovedný a prozápadný líder slovenskej vlády, ktorý si uvedomuje geopolitický kompas a naše hodnotové nastavenie. Ak tak Pellegrini neurobí a pôjde sa po Dankovi aj on hlboko pokloniť Putinovi, preukáže, že nie je nič viac ako Fico 2.0 a další nezodpovedný politik tejto zúfalej koalície.

Národniari chcú obsadiť post šéfa NBÚ, výmena nastane v máji
18. apríla 2019

Výzva premiérovi: Nepustite SNS na Národný bezpečnostný úrad
18. apríla 2019

Úrad, ktorý pracuje s utajovanými skutočnosťami a pri previerkach sa pozerá do súkromia niektorých politikov, dostane nového šéfa. V máji končí vo funkcii riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jozef Magala.

Parlament by mal jeho nástupcu zvoliť v máji. Riaditeľa úradu navrhuje premiér. Doterajší šéf bol nominantom Smeru.

Podľa informácií denníka Pravda chce však post získať SNS. V kuloároch sa špekuluje, že národniari plánujú presadiť Jána Hoľka z ministerstva obrany. SNS zatiaľ jeho meno oficiálne nepotvrdila.

 

Viac na: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/509359-narodniari-chcu-obsadit-post-sefa-nbu-vymena-nastane-v-maji/

 

Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Slovenskej republiky (NBÚ SR) je z hľadiska bezpečnostných a obranných záujmov Slovenska jednou z najdôležitejších pozícií. Je šokujúce, že vládna koalícia ju v koaličnej zmluve pridelila Slovenskej národnej strane, ktorá sa prejavuje prorusky a protizápadne. SNS tak už ovláda rezort obrany, Slovenskú informačnú službu a čoskoro by mala prevziať aj NBÚ.

Veríme, že predseda vlády Peter Pellegrini a ďalší členovia koalície si na základe mimoriadne problematických skúseností s SNS v otázkach obrany, bezpečnosti a zahraničnej politiky uvedomia, že ďalšia neodborná politická nominácia tejto strany by bola zásadným problémom pre bezpečnostný systém Slovenska, jeho euro-atlantické ukotvenie a dôveru voči Slovensku zo strany našich spojencov v EÚ a NATO.

Prípadná nominácia RSDr. Jána Hoľka by už bola absolútnou odbornou, ale najmä bezpečnostnou katastrofou s ďalekosiahlymi následkami. Ide o bývalého politruka, presadzujúceho marxizmus a leninizmus v komunistickej armáde ČSSR, údajného spravodajského dôstojníka pôsobiaceho za bývalého režimu, neskôr obchodného spoločníka posledného generála ŠtB Alojza Lorenca a človeka, ktorý realizoval netransparentné a pre štát nevýhodné obchody s rezortom obrany za minulej vlády, pričom dnes ich kryje na ministerstve ako vysoký úradník. Ide o osobu, ktorá prepojila taliansku mafiu na Úrad vlády SR cez asistentku Mária Troškovú.

V v súčasnosti sa už v rezorte obrany, kde Ján Hoľko pôsobí ako generálny tajomník služobného úradu, preukazujú jeho bočné záujmy. Ministerstvo obrany je pod jeho faktických riadením plné netransparentnosti a zvláštnych personálnych, či modernizačných rozhodnutí, ktoré ak by diktovali v Moskve, nevyzerali by inak.

V štandardnej demokratickej krajine by po množstve káuz, ktoré za ním sú, už dávno v bezpečnostných zložkách pracovať nemohol. Premiére Peter Pellegrini by sa mal rázne postaviť proti tomu, aby SNS obsadila NBÚ svojím politickým nominantom a trval na jeho vedení odborne zdatnými a charakterovo bezúhonnými ľuďmi.

V Dohode o obrannej spolupráci s USA J. Paška nevidí pomoc Slovensku
3. apríla 2019

Pravda o „amerických základniach“ na Slovensku
3. apríla 2019

Slovenská národná strana (SNS) očakáva od premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby pri Dohode o obrannej spolupráci s USA odmietol pokračovať v postupe, ktorý zvolil rezort diplomacie. Podpredseda SNS Jaroslav Paška to uviedol na tlačovej konferencii v parlamente pred piatkovým rokovaním premiéra s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) a ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS).

„Čakáme od zajtrajšieho rokovania pána premiéra s ministrom obrany a ministrom zahraničných vecí, že zaujme zásadné stanovisko k pripravovanej dohode, že odmietne pokračovať v postupe, ktorý ministerstvo zahraničných vecí zvolilo, a že zverejní viaceré údaje z textu, ktoré dostalo ministerstvo obrany,“ uviedol Paška. Pokiaľ k tomu nedôjde, bude zvolané predsedníctvo SNS, kde budú hľadať riešenia situácie.

V dohode Paška nevidí pomoc Slovensku, ale dobudovanie kapacít pre americkú armádu na území Slovenska. „Na stole je príprava na budúce pôsobenie amerických síl na Slovensku,“ povedal Paška. Finančné prostriedky, ktoré majú vyplynúť z dohody, sú podľa neho určené predovšetkým na úpravu leteckých pristávacích plôch pre potreby americkej armády. Tiež hovorí napríklad o budovaní muničných skladov pre americkú armádu.

Zdroj: 24hodín, 21. marec 2019

Už niekoľko týždňov na Slovensku vidíme intenzívne zneužívanie témy obrany a bezpečnosti SR na politické ciele, ktoré súvisia s viacerými voľbami, ktoré nás čakajú v priebehu maximálne jedného roka. Aj včerajšie vystúpenie ministra obrany SR Petra Gajdoša vo Výbore NR SR pre európske záležitosti preukázalo, že SNS zámerne klame a straší ľudí, vymýšľa si o hroziacej americkej základni či o strate suverenity SR.

Pritom práve SNS je tou stranou, ktorá od roku 2016 drží v rukách rezort obrany. SNS už v roku 2016 oficiálne požiadala USA o financovanie modernizácie obrannej infraštruktúry na Slovensku. SNS od začiatku vedela, že USA budú chcieť podpísať Zmluvu o obrannej spolupráci (DCA) a od roku 2017 poznala jej navrhované znenie. Nominanti SNS sa zúčastňovali od samého začiatku všetkých relevantných rokovaní a dokonca sa tou plánovanou americkou finančnou pomocou verejne chválili v apríli 2018 prostredníctvom tlačovej správy MO SR, kde jednoznačne tvrdili, že „peniaze od USA budú prínosom pre zvýšenie operačných spôsobilostí OS SR a v žiadnom prípade neznamenajú trvalú prítomnosť ani budovanie základní USA na Slovensku“. V januári tohto roka dokonca minister obrany Gajdoš napísal americkému veľvyslancovi, že „oceňuje spoločné projekty smerom k oprave infraštruktúry na letiskách Sliač a Kuchyňa a že ďalej už nie je možné pripravovať projekty bez toho, aby nebola podpísaná DCA“, čím vyslovene vyzval americkú stranu k urýchleniu podpisu tejto zmluvy. Zmena postoja SNS nastala až po návšteve ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea na Slovensku, ktorý sa odmietol stretnúť s predstaviteľmi SNS. Od tohto momentu začali predstavitelia SNS útočiť na USA a zmluvu kritizovať a zneužívať celú tému na politickú kampaň do eurovolieb pre svojho podpredsedu Pašku. Urazené ego predsedu SNS teda rozhoduje o národnoštátnych záujmoch SR. Je neskutočnou hanbou a svetovým unikátom, že MO SR v rukách SNS tlačovou správou oznámilo nášmu spojencovi, že už s ním ďalej nebude rokovať.

Naša vojenská infraštruktúra je integrálnou súčasťou vojenskej štruktúry NATO. Primárne nám samým musí záležať, aby bola v čom najlepšom stave, aby v prípade potreby bola k dispozícii ako našim ozbrojeným silám, tak aj našim spojencom. A dnes je v stave nevyhovujúcom, v niektorých prípadoch dokonca katastrofálnom. Sme presvedčení, že rokovať s našim najvýznamnejším spojencom, ktorý prejavil ochotu financovať modernizáciu našej obrannej infraštruktúry, treba aj naďalej. Samozrejme pri dôslednom obhajovaní našich záujmov.

Zmluva o obrannej spolupráci je štandardná medzinárodná zmluva vojenskej povahy. Takúto alebo podobnú tzv. statusovú zmluvu, o pôsobení ozbrojených síl USA v konkrétnej krajine, má podpísaných celkovo 22 krajín v rámci NATO. Je to rámcová dohoda, ktorá žiadnym spôsobom neobchádza Ústavu SR a iné naše zákony týkajúce sa prítomnosti zahraničných ozbrojených síl. Nie je tiež pravdou tvrdenie Andreja Danka, že by dohoda vadila našim partnerom v EÚ, pretože až 18 z 22 krajín, ktoré ju majú, sú členmi Európskej únie.

Už v súčasnosti prebieha medzi ozbrojeným silami SR a USA intenzívna spolupráca, vrátane výraznej finančnej pomoci USA pre OS SR. Len za ostatných 5 rokov, získal slovenský rezort obrany viac ako 70 miliónov EUR z vládnych fondov USA. Z toho viac ako 50 miliónov išlo na nákup vojenskej techniky. V súčasnosti slovenské a americké ozbrojené sily identifikovali štyri infraštruktúrne projekty na slovenských leteckých základniach v predpokladanej výške 105 miliónov USD. „Po podpise DCA sa môžeme my slobodne rozhodnúť, či vôbec budeme, a ak áno, tak ktoré projekty realizovať. Je to slobodná vôľa SR a nikto nás nemôže k ničomu nútiť. Naopak, prebiehajú neustále diskusie vojenských odborníkov a boli predbežne identifikované ďalšie projekty za približne 200 miliónov USD. Vo vládou schválenom  Dlhodobom pláne rozvoja OS pritom počíta rezort obrany s investíciou do infraštruktúry letísk iba vo výške 70 miliónov EUR do roku 2030. Tu hovoríme o možno až 300 miliónoch v horizonte niekoľkých rokov. Kvôli neschopnosti nominantov SNS na MO SR už naše ozbrojené sily, prišli o stovky miliónov z NATO, keďže sa neprihlásili ani o jeden z 250 navrhovaných infraštruktúrnych projektov platených zo spoločného rozpočtu NATO. Nedovoľme im zahodiť ďalšie stovky miliónov, lebo majú urazené ego a politikárčia pri obrane krajiny. Okrádajú totižto samotných vojakov a celú krajinu.

Gajdoš oznámil výrazné zvyšovanie platov v armáde, vojaci si prilepšia o 300 eur
8. marca 2019

Lacný populistický ťah SNS. Vojakom chce zvyšovať platy pár mesiacov pred voľbami
8. marca 2019

Platy vojakov by sa mali zvýšiť v priemere o 30 percent, každý vojak by mal mesačne zarábať minimálne 300 eur viac.

Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámili minister obrany za SNS Peter Gajdoš a generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko. Cieľom opatrenia je zvýšenie atraktivity vojenského povolania.

„Plne si uvedomujeme, že potrebujeme zlepšiť atraktívnosť vojenského povolania a byť viac konkurencieschopný na trhu práce. Jedným zo základných opatrení, ku ktorému z tohto dôvodu pristupujeme, je výrazné zvýšenie platov profesionálnych vojakov,“ priblížil šéf rezortu.

Zdroj: HN

Viac na: https://slovensko.hnonline.sk/1903188-gajdos-oznamil-vyrazne-zvysovanie-platov-v-armade-vojaci-si-prilepsia-o-300-eur

Tlačová konferencia nominantov SNS na Ministerstve obrany SR úplne preukázala, že bývalý generál, dnes minister obrany Peter Gajdoš, a bývalý politruk, dnes generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko, si spomenuli na existenciu vojakov len vtedy, keď sa na Slovensku blížia troje voľby.

Je to populistický krok nominantov SNS. Vojaci si mysleli, že keď budú mať generála na poste ministra, čakajú ich lepšie časy. V tejto chvíli však zažívajú veľké vytriezvenie. Najmä vojaci s nízkou hodnosťou majú nedostatočné platy, ktoré potrebné bezodkladne zvýšiť.

Zvýšenie platov vojakov o približne 300 eur mesačne tak, ako to zaznelo na tlačovej konferencii ministerstva obrany, nie je systémové. Na ministerstve takéto navýšenie platov vojakov koncepčne nepripravovali. Celé tri roky boli totiž veľmi zaujatí netransparentnými biznismi a hľadaním vnútorného nepriateľa. Teraz narýchlo, v predvolebnom roku, podhadzujú vojakom “maškrtu” cez nesystémové príplatky.

Takéto navyšovanie platov malo ministerstvo urobiť systémovo cez zmenu zákona, resp. tabuliek hneď po nástupe nového vedenia MO SR. V tomto prípade bolo navýšenie platov robené politicky a navyše tak narýchlo, že dnes aj pán Hoľko priznal, že to budú financovať vnútornou úpravou rozpočtu. Keby to plánovali len o niekoľko mesiacov skôr, bolo by to v štandardnom rozpočte. Ani pred pol rokom ešte nemysleli na platy vojakov..

Ak si páni v SNS myslia, že vojaci im na tento ťah skočia, tak sa veľmi mýlia. Vojaci veľmi dobre vedia a vidia, že pôsobenie SNS v rezorte obrany je čistou a špinavou tragédiou. Čerešničkou na torte je fakt, že zákon na systémové riešenie platov vojakov, ktorý predložia na rokovanie vlády, a parlamentu by mal byť schválený až koncom roka. Čiže tesne pred voľbami.

Som oficiálnym predstaviteľom Slovenska a nie Ruska, reaguje na kritiku štátny tajomník Ondrejcsák
6. marca 2019

Rusi sa miešajú do našich štátnych záležitostí. Je to neprípustné
6. marca 2019

Štátny tajomník ministerstva obrany za Most-Híd Róbert Ondrejcsák si nevie predstaviť, že by slovenský diplomat používal podobný jazyk a spôsoby voči oficiálnym predstaviteľom Ruska, ako Rusi použili voči nemu.

Ruské veľvyslanectvo totiž v stredu na facebookovej stránke zverejnilo otvorený list, v ktorom na Ondrejcsákovu adresu tvrdia, že „kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne“.

Túto vetu odsúdil aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, podľa ktorého ruskému veľvyslanectvu absolútne neprísluší komentovať, kto zastáva ústavnú funkciu na Slovensku.

„Našťastie nežijeme pred rokom 1989, keď ruské/sovietske veľvyslanectvo diktovalo, kto a čo môže na Slovensku povedať či písať. Žijeme v slobodnej a demokratickej krajine, ktorá je sebavedomým členským štátom Európskej únie a NATO. Ja som oficiálnym predstaviteľom Slovenska, štátnym tajomníkom Ministerstva obrany Slovenskej republiky, a nie Ruskej federácie,“ uviedol v stredu na svojej facebookovej stránke Ondrejcsák.

„Moje stanoviská sú formulované v súlade so záujmami a stanoviskami Slovenskej republiky, a nie na základe naratívu Ruska. To, že Krym bol ilegálne anektovaný a okupovaný, a že došlo k ruským vojenským operáciám, sú fakty, ktoré uznávajú všetky členské štáty EÚ a NATO. Veľvyslanectvo Ruskej federácie bezprecedentne zasahuje do vnútorných záležitostí SR, aj kádrovaním oficiálnych predstaviteľov SR,“ pokračoval štátny tajomník za Most-Híd. Uzavrel, že ani takéto agresívne reakcie Veľvyslanectva Ruskej federácie či kohokoľvek ho neodradia od realistického pomenovávania situácie na základe faktov ani v budúcnosti.

Slovensko dostalo nótu veľvyslanectva Ruskej federácie, v ktorej kritizovali výroky štátneho tajomníka ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka. Ministerstvo zahraničných vecí pripravuje na kritiku odpoveď. Pred stredajším rokovaním vlády to potvrdil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ruská ambasáda reaguje na Ondrejcsákove názory publikované v spravodajskom denníku a pýta sa, či je to oficiálna pozícia krajiny.

„My pripravujeme odpoveď, v ktorej povieme, že nie sú, ale zároveň tá posledná veta, to veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania. Absolútne im neprísluší komentovať, kto zastáva ústavnú funkciu a to bude súčasťou našej odpovede,“ povedal Lajčák.

Zdroj: SITA

Viac na: https://www.webnoviny.sk/som-oficialnym-predstavitelom-slovenska-a-nie-ruska-reaguje-na-kritiku-statny-tajomnik-ondrejcsak/

To, čo si dovolilo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, prekonalo všetky rámce na štandardnú diplomatickú prácu cudzieho štátu v akejkoľvek krajine. Je to nehorázne miešanie sa do vnútorných záležitostí SR a pre diplomatickú komunikáciu je to neprípustné. Reakcia vlády SR musí byť jasná. Vyzývame vládu SR na jasné stanovisko voči predstaviteľom ruskej diplomacie v SR. Keby slovenský diplomat toto napísal či povedal v Rusku, mal by presne 48 hodín na odchod z krajiny.

Samozrejme, že Rusi nie sú vo svojej krajine, ktorá už dávno nie je demokratická, zvyknutí na kritiku. Ale to obdobie, kedy nás tu 23 rokov Moskva okupovala a prikazovala našim politikom to, čo majú a nemajú hovoriť, to obdobie je už preč a pevne verím, že už sa ani nevráti. Akokoľvek sa politici – trójske kone Ruska zo SNS, ĽSNS a niektorí aj v Smere snažia, aby tomu bolo inak.

Rezort obrany: Previerky nebudú potrebovať všetci používatelia dronov
4. marca 2019

Po nátlaku hnutia OĽANO ministerstvo obrany upúšťa od nezmyselnej byrokracie
4. marca 2019

Bezpečnostné previerky na používanie dronov a bezpilotných lietadiel nebudú potrebovať všetci ich používatelia. Ministerstvo obrany (MO) SR tvrdí, že to nevyžadovalo ani v minulosti. Podľa slov hovorkyne rezortu obrany Danky Capákovej bola informácia nesprávne interpretovaná.

„Potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti sa vyžaduje len vo vzťahu k leteckému snímkovaniu. Bezpečnostné previerky od používateľov dronov je možné vyžadovať iba v prípade použitia dronov na vykonávanie leteckého snímkovania podľa zákona o geodézii a kartografii,“ povedala Capáková.

Ak boli fotografické a filmové záznamy vytvorené pre film, reklamu či vizualizáciu a neobsahujú parametre leteckého snímkovania, rezort podľa nej nemá stanovené úlohy a povinnosti na konanie v tejto oblasti.

Zdroj: TASR

Viac na: https://www.teraz.sk/slovensko/bezpecnostne-previerky-nebudu-potrebo/381750-clanok.html

Vítam rozhodnutie Ministerstva obrany SR, ktoré viac nebude vyžadovať od majiteľov dronov bezpečnostné previerky nad rámec zákona, ako aj európskych štandardov. Zmena sa týka len vlastníkov, ktorí bezpilotné zariadenia používajú na bežnú činnosť v turistickom ruchu, poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve, stavebníctve, zdravotníctve, na reklamu a podobne.

Pre majiteľov dronov je to veľmi dobrá správa. Ministerstvo obrany zobralo do úvahy naše pripomienky a ruší túto nezmyselnú šikanu. Nielen, že konalo proti zdravému rozumu, dlhodobo tiež porušovalo aj zákon, ktorý si vykladalo svojvoľne. Vôbec by som sa nečudoval, keby teraz na ministerstvo smerovali žaloby od ľudí, ktorí mali kvôli tejto svojvôli zbytočné vysoké finančné náklady.

Na nadmernú byrokraciu pri vybavovaní oprávnenia na zaznamenávanie akýchkoľvek fotografií a videa z lietajúcich zariadení sme upozornili začiatkom februára na tlačovej konferencii. Podľa zverejnených informácií ministerstvo obrany požadovalo nezmyselnú byrokraciu pri akomkoľvek leteckom zaznamenávaní, čo sa v praxi vzťahovalo aj na súkromný let lietadlom, balónom či zoskok s padákom so záznamovým zariadením.

Takýto výsledok ma teší, pretože to znamená, že štát nebude klásť pod nohy zbytočné prekážky slušným a poctivým majiteľom dronov, ktorí sa živia filmovaním a fotografovaním. Podľa odhadov sa táto zmena dotkne približne 30-tisíc ľudí. Štát má ľudom život uľahčovať, nie ho komplikovať tak, ako to robí ministerstvo obrany. Vyzývam preto relevantných zástupcov rezortu, aby bezodkladne odstránili všetku nadbytočnú byrokraciu.

Podobných príkladov byrokratizácie a šikany obyčajných ľudí je na ministerstvách bohužiaľ viac. Aj touto cestou chcem preto vyzvať každého, kto sa v praxi stretne s nezmyselnými požiadavkami, aby ma na ne upozornil. Urobím maximum pre to, aby boli odstránené.

Gajdoš odporúča predĺžiť zmluvu s Rusmi. Migy chce do roku 2023
20. februára 2019

Vláda odobrila zlý návrh Gajdoša na servis MiGov 29
20. februára 2019

Ministerstvo obrany (MO) SR na základe analýzy odporúča vláde predĺžiť zmluvu s ruskou spoločnosťou na prevádzku stíhacích lietadiel MiG-29AS/UBS do konca roka 2023, s možnosťou predĺženia na jeden rok.

Analýzu v stredu vláda zobrala na vedomie.

Ako dôvod rezort uvádza súčasný technický stav, platnú legislatívu aj udržanie úrovne výcviku slovenských pilotov.

Rezort v analýze zvažoval tri možnosti – ochranu vzdušného priestoru lietadlami členských krajín NATO, spoluprácu s Poľskou republikou a pokračovanie v spolupráci so spoločnosťou RSK MiG. Pri predĺžení zmluvy s ruskou spoločnosťou by Slovensko malo platiť vyše 2,5 milióna eur za jedno lietadlo ročne.

K predĺženiu zmluvy mali podľa šéfa rezortu spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) výhrady ministri za Most-Híd.

„Nehlasovali sme. Povedali sme, že nie sme nadšení týmto návrhom, nie sme za tento návrh. My by sme najradšej boli, keby sme sa zbavili starých ‚migov‘ a neboli závislí na ruských dodávkach,“ vyhlásil.

Zdroj: SME

Viac na: https://domov.sme.sk/c/22057890/gajdos-odporuca-predlzit-zmluvu-s-rusmi-migy-chce-minimalne-do-roku-2023.html#ixzz5g5YpjK1P

Vláda Slovenskej republiky svojím dnešným odobrením tendenčného a nekvalitného návrhu z dielne Ministerstva obrany SR predĺžiť abonentskú zmluvu na servis lietadiel MiG 29 do roku 2023 preukázala, že jej záleží viac na uspokojení oligarchov v pozadí SNS, ako na jasnom prozápadnom smerovaní SR.

Zvykli sme si na dlhodobé podkopávanie prozápadného ukotvenia SR, a tiež na veľkú blízkosť, ktorú prejavuje strana Andreja Danka k Ruskej federácii, vrátane rokovaní s ľuďmi, ktorí sú na sankčnom zozname EÚ. Je pre nás však veľkým sklamaním, že premiér Peter Pellegrini, ani strana Most – Híd nemajú problém s tým, že v oficiálnom dokumente nominanti SNS na MO SR strašia prítomnosťou vojakov z radov našich spojencov v NATO a EÚ na území SR, ale nevadia im ruskí „technici“, ktorí kvôli servisovaniu MiGov pôsobia dlhodobo na letisku Sliač.

Hnutie OĽANO zároveň uisťuje občanov SR, že bude veľmi pozorne sledovať, ktoré firmy a s akým prepojením budú profitovať z predĺženia tejto dohody.

Bezpečnostné previerky majiteľov dronov? Situáciu chce riešiť Národný bezpečnostný úrad
8. februára 2019

Ministerstvo obrany zbytočne šikanuje majiteľov dronov
8. februára 2019

Ministerstvo obrany (MO) SR chce riešiť situáciu ohľadom bezpečnostných previerok v súvislosti s používaním dronov. Čaká na oficiálne stanovisko Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

„Odmietame akékoľvek útoky, že svojvoľne žiadame od držiteľov dronov bezpečnostné previerky. Vzniknutú situáciu musí objasniť gestor zákona a tým je Národný bezpečnostný úrad SR. My sme od NBÚ do dnešného dňa nedostali oficiálne stanovisko, ani odpoveď, na základe ktorej by sme mohli reagovať,“ povedala TASR hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Zdroj: dnes24.sk

Viac na: https://www.dnes24.sk/bezpecnostne-previerky-majitelov-dronov-situaciu-chce-riesit-narodny-bezpecnostny-urad-322176

Pri vybavovaní oprávnenia na používanie dronu je v súčasnosti nadmerná byrokracia, ktorá hraničí so šikanou.

Rezort obrany pod vedením SNS výrazne sťažuje desiatkam slovenských firiem a živnostníkov obchodné aktivity, ktoré súvisia s používaním dronov (UAV). Získanie oprávnenia pre komerčné používanie dronov nie je jednoduchý proces. Záujemca potrebuje pilotný preukaz, povinné zmluvné poistenie, zaregistrovanie dronu, a tiež licenciu. Toto je európsky štandard, ktorý má hlavu a pätu. Vybavovanie síce trvá pol roka a stojí približne tisíc eur, ale pravidlá musia byť. No týmito podmienkami by vybavovanie oprávnenia malo skončiť a ľudia, ktorí chcú používať drony na fotenie či zaznamenávania videa, by mohli začať. Presne tak, ako to je bežné v krajinách EÚ, vrátane našich najbližších susedov. Byrokratický vstup ministerstva obrany do procesu vybavovania je zarážajúci.

Rezort obrany požaduje znovuzdokladovanie všetkých povolení, komplexnú žiadosť o letecké filmovanie a fotografovanie, ktorú je potrebné zaslať 30 dní pred realizáciou vrátanie GPS súradníc a mapy, súhlasu majiteľov pozemkov, objednávateľa a účelu a trvania, typu drona a typu kamery či fotoaparátu a ich výrobných čísiel. Ministerstvo taktiež požaduje oznámenie o nadobudnutí prvotného nasnímaného materiálu a zaslanie poštou na TOPO (tiež MO SR) na kontrolu. Celý tento proces, môže trvať až 70 dní. Ako môžu ľudia 30 dní dopredu vedieť, kde a kedy budú točiť či fotiť? Taktiež objednávateľ bude musieť ďalších 30 dní čakať na výstupy? Je to nemožné, je to absolútne proti biznisu, ale najmä proti zdravému rozumu. Ministerstvo zaviedlo unikátny proces, ktorý nemá obdobu ani v krajinách V4. Je to úplne zbytočná a nezmyselná byrokracia, ba dokonca jednoznačná šikana.

Čo je podľa Naďa najhoršie, ministerstvo obrany požaduje rovnaký postup pri akomkoľvek leteckom zaznamenávaní, čo sa prakticky vzťahuje aj na let lietadlom, balónom či zoskok s padákom. Absurdita nad absurditu. Podľa ich výkladu zákona, nemôžete už fotiť či filmovať zo vzduchu bez ich schválenia vôbec nič.

Podľa Naďa zverejnené stanovisko NBÚ SR ukazuje, že MO SR už dlhšie koná v tejto oblasti mimo rozsah zákona o OUS. Úplne zbytočne šikanuje slušných a čestných ľudí, ktorí sa snažia živiť poctivou prácou. Nielen, že žiadne previerky si firmy, ktoré používajú drony na poľnohospodárstvo, cestovný ruch, reklamu, lesné a vodné hospodárstvo, na podporu cestovného ruchu, atď. atď. nemusia robiť, ale treba ísť ešte ďalej a úplne zrušiť tú nezmyselnú až absurdnú byrokraciu, ktorú si ministerstvo svojvoľne vytvorilo za ťažko pochopiteľným účelom.. Myslím si, že je potrebné vytvoriť jednu online aplikáciu, do ktorej sa pred použitím dronu žiadateľ nahlási a dostane povolenie. Presne tak, ako to funguje vo viacerých krajinách, kde sa snažia ľuďom vychádzať v ústrety, nie robiť im problémy tak, ako to robí ministerstvo. Na Slovensku je podľa odhadov až 30-tisíc dronov. Šikana majiteľov dronov musí prestať. Vyzývame ministerstvo obrany a ďalšie zodpovedné štátne inštitúcie, aby konali okamžite.

Opozícia: premiér by mal stiahnuť z rokovania vlády dokumenty rezortu obrany
22. januára 2019

Pellegrini zobral do úvahy odborné argumenty hnutia OĽANO. Nekvalitné dokumenty ministerstva obrany bezpečnostná rada neschválila
23. januára 2019

Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vyzýva predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby zo stredajšieho rokovania Bezpečnostnej rady SR stiahol materiály týkajúce sa ďalších výdavkov na rezorte obrany. Hnutie argumentuje, že ide o nezmyselné a predražené projekty.

„Vyzývame predsedu vlády a tiež Bezpečnostnej rady Petra Pellegriniho, aby nariadil stiahnutie obidvoch dokumentov zo zajtrajšieho rokovania Bezpečnostnej rady SR, keďže opäť reálne hrozia veľmi nehospodárne a nezmyselné výdavky v rezorte obrany vo výške ďalších viac ako 650 miliónov eur,“ vyhlásil Naď a pripomenul, že Pellegrini sa nedávno vyjadril, že v rezorte obrany už neschváli vláda žiadne ďalšie veľké modernizačné projekty bez schválenia Bezpečnostnej a obrannej stratégie v Národnej rade SR.

Zdroj: hlavne.sk

Link:  https://hlavne.sk/domace/olano-vyzyva-premiera-aby-stiahol-z-rokovania-dokumenty-rezortu-obrany/

Vítam rozhodnutie predsedu vlády Petra Pellegriniho neschváliť na rokovaní Bezpečnostnej rady SR nekvalitne pripravené materiály týkajúce sa projektu bojového obrneného vozidla 8×8, a tiež predĺženia servisnej, tzv. abonentskej zmluvy na lietadlá MiG 29, ktoré na rokovanie Bezpečnostnej rady SR opätovne predložilo Ministerstvo obrany SR.

Teší ma, že premiér zobral do úvahy naše odborné a nespochybniteľné argumenty, ktoré hnutie OĽANO včera prezentovalo na tlačovej konferencii. Nízku kvalitu predložených dokumentov potvrdzuje aj fakt, že prvý dokument bol stiahnutý z rokovania a druhý dokument bol vrátený ministerstvu obrany na prepracovanie, keďže nespĺňal základné atribúty analytického materiálu.

OĽANO je pripravené kedykoľvek zodpovedne diskutovať s premiérom o odborných veciach s cieľom napomôcť ku skvalitneniu obrany a bezpečnosti Slovenska a jeho obyvateľov. Nepodporíme však megalomanské, nehospodárne, nesystémové a netransparentné návrhy z dielne SNS, aké predložili aj tentokrát na rokovanie bezpečnostnej rady.

Otázku ruských Migov v obrane Slovenska vláda v stredu neuzavrie
22. januára 2019

Výzva premiérovi: Nedovoľte SNS ďalšie nezmyselné plytvanie v rezorte obrany
22. januára 2019

Bezpečnostná rada SR (BR SR) ani vláda v stredu o obrnených transportéroch rokovať nebudú. Tému ochrany vzdušného priestoru, teda možné predĺženie abonentnej zmluvy s Ruskom, možno otvoria len na Bezpečnostnej rade.

„Nebudeme dnes vôbec rokovať o transportéroch. Ani na Bezpečnostnej rade, ani na vláde. A abonent možno na Bezpečnostnej rade otvoríme a materiál necháme otvorený. Ale dnes nebudeme prijímať závery ani k abonentu, ani k 8×8,“ informoval v stredu pred zasadnutím Bezpečnostnej rady premiér a predseda BR SR Peter Pellegrini.

Kým ministerstvo obrany presadzuje predĺženie abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou RSK MiG, opozícia a bezpečnostní analytici vyzývajú rezort, aby zabezpečil ochranu pomocou lietadiel našich partnerov zo Severoatlantickej aliancie (NATO) alebo Európskej únie.

Zdroj: Sme

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22035621/otazku-ruskych-migov-v-obrane-slovenska-vlada-v-stredu-neuzavrie.html#ixzz5hd5DHN53

Minsterstvo obrany chce zajtra opätovne predložiť Bezpečnostnej rade Slovenskej republiky dokumenty, ktorých prípadné schválenie nás bude stáť ďalších 650 miliónov eur. Upozornili sme na to pred zasadnutím tohto orgánu a vyzývame premiéra Pellegriniho, aby nariadil stiahnutie obidvoch dokumentov zo zajtrajšieho rokovania Bezpečnostnej rady.

ProjektyBojové obrnené vozidlo 8×8 za vyše 400 mil. eur a predĺženie servisnej, tzv. abonentskej zmluvy na dosluhujúce lietadlá MiG29 za približne 250 mil. eur chcelo Ministerstvo obrany SR nechať schváliť už koncom roka, no neuspelo. Nepodarilo sa im to kvôli tomu, lebo dokumety sú tak nekvalitné, že ich rozbili v rámci medzirezortného pripomienkovania viaceré rezorty, a dokonca boli politicky neakceptovateľné aj pre koaličné strany. Neprekvapuje maopätovné predloženie dokumentov ministerstvom obrany bez akejkoľvek relevantnej zmeny na zajtrajšie rokovanie Bezpečnostnej rady. Poznáme SNS a vieme, že vydieranie je pre ňu štandardná forma fungovania.

Pri dokumente s projektom BOV 8×8 je stále nejasné, ako chce rezort obrany prepojiť navrhované vozidlá s potrebou vybudovať ťažkú brigádu tak, ako sa k tomu zaviazal sám minister Gajdoš v roku 2017.

Dokument smerujúci k predĺženiu abonentskej zmluvy na MiGy zase vôbec nereflektuje na svoj názov – Analýza alternatív ochrany vzdušného priestoru SR do času dodania nových taktických stíhacích lietadiel. Žiadna reálna analýza totižto robená nebola. Reálne rokovania s Českom alebo Poľskom neprebehli. Reálne rokovania s NATO neprebehli. Reálne rokovania s USA, keď už od nich kupujeme stíhačky F16, neprebehli. SNS od začiatku len presadzovala predĺženie abonentskej dohody.

Vyzývame predsedu vlády a tiež Bezpečnostnej rady Petra Pellegriniho, aby nariadil stiahnutie obidvoch dokumentov zo zajtrajšieho rokovania Bezpečnostnej rady SR, keďže opäť reálne hrozia veľmi nehospodárne a nezmyselné výdavky v rezorte obrany vo výške ďalších viac ako 650 miliónov eur. Predseda vlády sa nedávno jasne vyjadril, že v rezorte obrany už neschváli vláda žiadne ďalšie veľké modernizačné projekty bez schválenia Bezpečnostnej a Obrannej stratégie v NR SR. Verím teda, že pán premiér už nepripustí, aby mu SNS dala ďalšiu facku, akú mu dala nedávno pri podpise zmlúv na F16, a že premiér bude na tomto svojom stanovisku aj trvať. Naozaj by sme uvítali, keby boli tieto strategické dokumenty konečne predložené do parlamentu po tom, čo ich jednohlasne schválila vláda už pred vyše rokom.

Pripomenul, že tento rok opäť začína cyklus obranného plánovania v NATO a čoskoro nám NATO zašle nový návrh tzv. Cieľov spôsobilostí tzv. BlueBook, a následne prebehnú vzájomné rokovania o tomto návrhu. Táto situácia Slovensku poskytne priestor na to, aby sme dokázali odborníkov v Aliancii presvedčiť, že náš navrhovaný projekt BOV 8×8 bude prospešný aj pre ňu. Dajme tomu reálnu šancu, nech teda odborníci rezortu obrany presvedčia odborníkov v NATO o ich argumentoch a dosiahnime to, aby aj NATO uznalo, že pripravený projekt 8×8 je dobrý a užitočný. Do záverov expertnej diskusie by vláda projekt BOV 8×8 schvaľovať nemala, pretože zatiaľ nemá nič spoločné s cieľom, ktorý nám odsúhlasil osobne minister Gajdoš pred dvomi rokmi, t.j. vybudovať ťažkú brigádu.

Danko: Slovensko sa nemuselo tak hnať do transatlantických štruktúr
31. decembra 2018

Šéf parlamentu nás ťahá k nedemokratickým režimom
31. decembra 2018

Slovenská národná strana (SNS) je súčasťou vlády a preto jej ambícia vyjadrovať sa k zahraničnej politike ostane. Národniari budú zároveň oveľa viac sledovať zahranično-politické záväzky a konanie slovenského rezortu diplomacie. V rozhovore pre TASR to avizoval predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko.

„Vážne kroky našich zástupcov v OSN, ktoré Slovensko k niečomu zaväzujú, by mal mať minister zahraničných vecí schvaľované minimálne vládou. Mám pocit, že niekedy to zbytočne ulietava. Vláda musí byť informovaná o takýchto záväzkoch. Potom by nevznikla situácia ako s globálnym paktom,“ povedal Danko.

Na margo skutočnosti, že je ako predseda NR SR v zahraničnej politike aktívny, poznamenal, že parlament je v hierarchii ústavného usporiadania vyššie ako vláda.

„Ak parlament príjme uznesenie či zákon, vláda ho vykonáva. Zároveň rešpektujem koaličné usporiadanie, ale aj SNS má svojho štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí (MZV). Ja som za zahraničnú politiku vyváženú na západ aj východ a nebudem sa podieľať na hystérii, napr. aj pri ukrajinsko-ruskom konflikte. Vystúpil som ako prvý predseda NR SR v ruskej dume, v srbskom a českom parlamente. Oživujem spoluprácu národných parlamentov, máme vynikajúce vzťahy,“ deklaroval.

V súvislosti s bezpečnostnou a obrannou stratégiou, ktoré vláda schválila jednohlasne, ale do parlamentu sa doteraz pre postoj SNS nedostali, uviedol, že by to tak skoro ani nemalo byť.

„Politická dohoda bola, že to v tomto volebnom období do parlamentu nepôjde v súčasnej podobe. Táto téma sa nebude siliť. Nevylučujem však kompromis,“ pripustil. O stratégiách sa majú podľa jeho slov lídri rozprávať na koaličnej rade v januári.

Vláda nedávno odobrila nákup 14 amerických stíhačiek F-16 zhruba za dve miliardy eur aj s príslušenstvom, čo je najväčší nákup vojenskej techniky v dejinách.

„Je to šialené číslo. Bol by som radšej, keby sme za to niečo stavali. Žiaľbohu, nešli sme cestou Rakúska a nie sme neutrálny štát. Vždy si myslím, že Slovensko sa nemuselo tak hnať do transatlantických štruktúr a mohli sme sa zamýšľať nad zlatou strednou cestou. Nešťastím bolo aj zrušenie povinnej základnej vojenskej služby. Asi prichádza čas a budeme sa musieť o tom baviť, že tri mesiace 18-ročnému chlapcovi na vojne pomôžu,“ konštatoval Danko.

Zdroj: Sme

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22018425/danko-slovensko-sa-nemuselo-tak-hnat-do-transatlantickych-struktur.html#ixzz5hdEZ1fc7

Predseda SNS Andrej Danko dnes vo svojom rozhovore pre TASR opäť preukázal nielen absolútne chýbajúcu odbornosť a zodpovedný úsudok v zahraničnopolitických a obranných témach, ale najmä úplne odhalil štýl politiky SNS v zmysle ,,postaraj sa o svojich oligarchov, míňaj peniaze občanov na drahé nezmysly, predražuj im potraviny zlodejskými odvodmi, zakrývaj to populizmom či klam a straš ľudí neexistujúcimi hrozbami, nech to Slovensku republiku a jej občanov stojí čokoľvek.

O bláznivej a nesystémovej snahe znovu zavádzať povinnú vojenskú službu sa netreba ani širšie vyjadrovať. Takto strašiť mladých ľudí môže iba niekto, kto absolvoval protekčnú povinnú vojenskú službu ako podržtaška ministra za SNS na ministerstve a neskôr sa nechal trápne a odporne povýšiť do hodnosti kapitán, čím dal slušným a poctivým vojakom neskutočnú facku do tváre.

Dankom dlhodobo a opakovane spochybňované členstvo SR v NATO je nielen v absolútnom protiklade k už dvakrát schválenému programovému vyhláseniu vlády SR, ale najmä proti základným bezpečnostným záujmom Slovenska a jeho občanov. Zhadzovať nominantmi SNS až smiešne spackaný nákup stíhačiek za vyše 2 miliardy EUR na členstvo v NATO je rovnako smiešne, ako tvrdenie, že keby sme boli ako Rakúsko neutrálnou krajinou, nemuseli by sme tak konať. Otázkou potom je, jednak to, prečo neutrálne Rakúsko nakúpilo ešte drahšie lietadlá Eurofighter a najmä prečo predseda SNS vydieral svojich koaličných partnerov, že keď neschvália nákup lietadiel F16, tak padne vláda, keď ich teda tak veľmi nechcel.

Spochybňovanie vládou jednomyseľne už pred vyše rokom schválených základných bezpečnostných strategických dokumentov je ale už naozaj nebezpečný príklad geopolitickej stratenosti a nezodpovednosti SNS. Táto strana nemala nikdy dostať zodpovednosť za riadenie silových rezortov. Preukazuje sa to každý deň a jasne to už vidia aj koaliční partneri tejto strany.

Predseda SNS zjavne stále nechápe, že jeho konanie ide ako v obrannej a bezpečnostnej, tak aj v zahraničnopolitickej oblasti veľmi výrazne proti základným národným záujmom Slovenskej republiky a podporuje skôr záujmy nedemokratických krajín, ktorým jasné proeurópske smerovanie našej krajiny vadí.

Danko a jeho strana nás ťahajú do náručia nedemokratických autoritárskych režimov. Ľudia to ale vidia a nechcú, aby naše deti kvôli takémuto nezodpovednému konaniu museli opäť žiť v diktatúre alebo v neslobode, ako tomu bolo v období mečiarizmu. Presne do tohto obdobia nás politika SNS a Andreja Danka ťahá. Asi si spomína, ako dobre sa mu vtedy žilo, keď jeho rodina za Mečiara a Slotu škandalózne privatizovala v Revúcej.

Ministerstvo obrany chce zvýšiť platy vojakov
17. decembra 2018

Minister obrany si po troch rokoch bačovania konečne všimol, že má v rezorte aj vojakov
17. decembra 2018

Platy vojakov v budúcom roku porastú. Ministerstvo obrany (MO) SR pripravuje novú legislatívu na úpravu odmeňovania profesionálnych vojakov. Okrem hodnostnej tarify by mali zahŕňať aj funkčnú. Rezort tak chce podľa ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) zatraktívniť povolanie profesionálnych vojakov.

„Plne si uvedomujeme, že potrebujeme zlepšiť atraktívnosť vojenského povolania a byť viac konkurencieschopní na trhu práce,“ ozrejmil Gajdoš. Podcenenie alebo ďalšie odkladanie nepriaznivého stavu v oblasti odmeňovania a benefitov by mohlo podľa Gajdoša vyústiť do vážneho problému aj v súvislosti s doplňovaním vojenského personálu. Z tohto dôvodu rezort pripravil koncepciu manažmentu vojenského personálu Ozbrojených síl (OS) SR, ktorú plánuje v budúcom roku predložiť vláde SR.

Cieľom pripravovanej koncepcie je podľa ministra analyzovať súčasný stav v oblasti personálneho manažmentu, vytvoriť predpoklady legislatívneho charakteru, teda konkrétne opatrenia, ktoré prispejú k eliminácii prehlbovania negatívnych trendov v OS SR v posledných rokoch. „Ide predovšetkým o zastavenie poklesu záujmu mladých ľudí o štátnu službu profesionálneho vojaka, rozhodujúcim spôsobom zvýšiť atraktivitu, spoločenskú prestíž a konkurencie schopnosť vojenského povolania na trhu práce,“ ozrejmil minister.

V novom roku by mali byť platy vojakov na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve. Podľa slov ministra porastú v zmysle valorizácie o desať percent a po zapracovaní pripravovaných zmien o ďalších zhruba 300 eur. Keďže si tieto opatrenia vyžadujú aj legislatívne zmeny, na rokovanie vlády plánuje rezort predložiť aj novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov.

Zdroj: Pravda

Link: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/495477-ministerstvo-obrany-chce-zvysit-platy-vojakov/

Po troch rokoch bačovania nominantov SNS v rezorte obrany, ktorí pokútnym spôsobom, netransparentne a nesystémovo míňajú miliardy eur na nákup predraženej vojenskej techniky, si minister Gajdoš ako bývalý generál konečne uvedomil, že v ozbrojených silách sú aj vojaci. Aj to až v čase, keď situácia s masívnym odchodom príslušníkov ozbrojených síl začína byť neudržateľná.

Je veľmi smutné, že nominanti SNS v rezorte obrany nenašli ani po troch rokoch vládnutia systémový a spravodlivý spôsob na to, ako dôstojne ohodnocovať mimoriadne dôležitú prácu vojakov, ktorí slúžia našej vlasti a pracujú pre bezpečnosť našej krajiny.

OĽANO pôjde do parlamentných volieb s konkrétnymi opatreniami, na ktorých pracuje spolu s tímom civilných aj vojenských odborníkov, a ktoré napravia krivdy a zabezpečia spravodlivé odmeňovanie príslušníkov ozbrojených síl.

Vláda schválila najväčšiu modernizáciu armády v histórii, kúpi americké stíhačky F-16
12. decembra 2018

Modernizáciu armády vláda nezvláda, dá sa robiť oveľa efektívnejšie
12. decembra 2018

Slovenská vláda dnes schválila nákup amerických stíhačiek F-16, ktorými armáda nahradí dosluhujúce stroje MiG-29 ruskej výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petra Pellegriniho uprednostnil pred švédskymi lietadlami JAS-39 Gripen.

Nákup nových stíhačiek je najväčším modernizačným projektom slovenskej armády v novodobej histórii krajiny. Hodnota zákazky vrátane výcviku personálu, munície a dvojročnej logistickej podpory dosiahne 1,589 miliardy eur.

Zdroj: HN

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1777039-vlada-schvalila-najvacsiu-modernizaciu-armady-v-historii-kupi-americke-stihacky-f-16

Rešpektujem podpísanie medzinárodnej zmluvy s USA a vítame to, že sa konečne zbavíme starých a kazivých stíhačiek MIG 29 čím výrazne skvalitníme naše vzdušné sily a zároveň znížime závislosť našich ozbrojených síl na Ruskej federácii.

Zároveň však tvrdím, že vláda SR mohla a mala pre občanov Slovenskej republiky zabezpečiť finančne výhodnejšie riešenie, ktoré by pre nich zaistilo rovnakú bezpečnosť, ale ušetrilo by štátnemu rozpočtu stovky miliónov eur.

Teraz očakávame od vlády, že urobí všetko pre to, aby sme sa ruských Migov zbavili čím skôr, a že nájde také riešenie, ktoré do dodania amerických stíhačiek zabezpečí ochranu vzdušného priestoru SR bez zapojenia Ruskej federácie a bez posielania provízií firmám blízkym vládnej koalícii.

SNS podpísala zmluvy na stíhačky, podľa Pellegriniho sú neplatné
30. novembra 2018

OĽANO žiada premiéra, aby odobral rezort obrany SNS
4. decembra 2018

Nominanti SNS na ministerstve obrany zrejme podpísali zmluvy k miliardovému nákupu stíhačiek bez vedomia predsedu vlády.

V koalícii vypukol nový spor, ktorý sa týka historicky najväčšieho vojenského obchodu od vzniku Slovenskej republiky: nákupu amerických stíhačiek F-16. Nominanti SNS na ministerstve obrany zverejnili krátko poobede stručnú informáciu, že ministerstvo podpísalo tri zmluvy týkajúce sa stíhačiek.

Nepovedali, s kým ich podpisovali, nezverejnili cenu a neprezradili ani to, či to znamená definitívne uzavretie celého obchodu.

O niekoľko hodín neskôr vydal ostré stanovisko premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý pravdepodobne o  takomto kroku vopred nevedel.

„Predseda vlády považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16, ktoré podpísal rezort obrany, zatiaľ za neplatné,“ oznámila Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Macíková.

Pellegrini tiež nepriamo povedal, že ministerstvo konalo svojvoľne. „V zmysle uznesenia vlády je potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií a ten doposiaľ udelený nebol,” dodala hovorkyňa.

Zdroj: Denník N

Link: https://dennikn.sk/1312439/nova-hadka-v-koalicii-sns-podpisala-zmluvy-na-stihacky-podla-pellegriniho-su-neplatne/?ref=mpm

OĽANO vyzvalo premiéra Petra Pellegriniho, aby nepredložil na rokovanie vlády materiál týkajúci sa nákupu vozidiel 8×8. Zároveň sme presvedčení, že by mal odvolať ministra obrany Petra Gajdoša a odobrať rezort Slovenskej národnej strane.

SNS realizuje na ministerstve obrany najväčšie a zároveň najnetransparentnejšie nákupy zbraní v histórii samostatného Slovenska. Náklady na nové stíhačky predstavujú 1,6 miliardy eur, čo je viac, ako ročný rozpočet ministerstva zdravotníctva. Ďalšie stovky miliónov eur plánuje ministerstvo minúť na nákup obrnených transportérov.

Nákupy zbraní bývajú často spojené s veľkou korupciou. Pripomenula, že pre korupciu boli stíhaní aj zástupcovia fínskej firmy, od ktorej chcú nominanti SNS kúpiť obrnené transportéry, a v rovnakom prípade bol v Slovinsku za korupciu odsúdený bývalý premiér.

Minister Gajdoš už dvakrát oklamal predsedu vlády – najprv Roberta Fica s vozidlami 8×8 a teraz Petra Pellegriniho so stíhačkami. Premiér sa tak stal fackovacím panákom nominantov SNS. Ľudia chcú vedieť, prečo SNS nakupuje mercedesy medzi stíhačkami a prečo míňa stámilióny z peňazí občanov na niečo, čo nepotrebujeme. Sme zásadne proti tomu, aby nákup obrnených transportérov vôbec šiel na vládu. Celý nákup by mali okamžite skartovať, aby už nikto tú hanbu nevidel, lebo to určite nie je pripravené hrdo, odborne a ani slušne.

 

Nová hádka v koalícii: SNS podpísala zmluvy na stíhačky
30. novembra 2018

Premiér Pellegrini dostal facku od ministra obrany
1. decembra 2018

V koalícii vypukol nový spor, ktorý sa týka historicky najväčšieho vojenského obchodu od vzniku Slovenskej republiky: nákupu amerických stíhačiek F-16. Nominanti SNS na ministerstve obrany zverejnili krátko poobede stručnú informáciu, že ministerstvo podpísalo tri zmluvy týkajúce sa stíhačiek.

Nepovedali, s kým ich podpisovali, nezverejnili cenu a neprezradili ani to, či to znamená definitívne uzavretie celého obchodu.

O niekoľko hodín neskôr vydal ostré stanovisko premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý pravdepodobne o  takomto kroku vopred nevedel.

„Predseda vlády považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16, ktoré podpísal rezort obrany, zatiaľ za neplatné,“ oznámila Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Macíková.

Zdroj: Denník N

Viac na: https://dennikn.sk/1312439/nova-hadka-v-koalicii-sns-podpisala-zmluvy-na-stihacky-podla-pellegriniho-su-neplatne/

OĽANO považuje nákup stíhačiek F-16 nominantmi SNS na ministerstve obrany poza chrbát vlády za facku premiérovi Pellegrinimu a ďalší dôkaz svojvôle a zvrátenosti SNS.

Minister Gajdoš už raz oklamal celú vládu na čele s premiérom Ficom, keď na vláde v stredu 17.5.2017 predkladal dokument o tom, ako si ministerstvo do jesene 2017 vyberie jeden z piatich možných spôsobov obstarania vozidiel 8×8, a na druhý deň už podpisoval memorandum s Fínmi o spoločnom postupe. Oproti tomu, čo si dovolili nominanti SNS na čele s Gajdošom teraz, to bolo nič. Teraz dal Gajdoš premiérovi Pellegrinimu poriadnu facku. Pokladám podpis kontraktu za približne 2 miliardy eur bez súhlasu vlády za klasickú svojvôľu a zvrátenosť SNS.

Je to na okamžité odvolanie ministra Gajdoša. Inak by mal odstúpiť Pellegrini, keďže jeho podriadení si z neho zjavne robia fackovacieho panáka. Zvažujeme podanie trestného oznámenia za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Rezort obrany predložil transportéry 8×8 do skráteného pripomienkovania
23. novembra 2018

Obrana potrebuje viac efektivity, transparentnosti, systémovosti a adekvátne ohodnotený personál
23. novembra 2018

BRATISLAVA. Ministerstvo obrany SR predložilo materiál obrnených transportérov typu 8×8 do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Rezort obrany argumentuje v dokumentoch tým, že je potrebné zaručiť obranyschopnosť Slovenskej republiky. V prípade odobrenia vládou SR rezort obrany obstará 81 vozidiel s názvom Vydra za 417 miliónov eur, vrátane logistickej podpory, infraštruktúry či munície a výcviku.

Projekt transportérov čelí kritike politickej opozície a bezpečnostných analytikov, ktorí vyčítajú najmä nedostatok informácií či slabé pancierovanie vozidla, ktoré nie je v súlade s požiadavkami Severoatlantickej aliancie (NATO) na vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády.

Zdroj: SME, 23. 10. 2018

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20944512/mo-sr-rezort-obrany-predlozil-transportery-8×8-do-skrateneho-pripomienkovania.html#ixzz5Xgxuz2Ao

Rezort obrany masívne stráca nielen dôveru občanov, ale dokonca aj mnohých vojakov. Chaotické riadenie, nepotrebné a predražené nákupy vojenskej techniky, či degradácia profesie vojaka – na to všetko sa už nedá pozerať. Úprimne chcem, aby sa to zmenilo. Spôsob riadenia ministerstva obrany nám vyčíta aj Severoatlantická aliancia. Rezort obrany má vo vláde na starosti SNS, ktorej predseda sa už dlhší čas profiluje viac prorusky ako prozápadne. Takéto tendencie treba veľmi rýchlo zastaviť.

OĽANO podporuje jasné proeurópske a proatlantické smerovanie SR. Nebudeme v týchto otázkach politikárčiť či komunikovať navonok populistické vyhlásenia. Naše členstvo v EÚ či v NATO nemá alternatívu, odborníci to vedia a vedia to aj politici a je nezodpovedné, keď práve politici, ktorí by mali byť prirodzenými lídrami, o takýchto veciach populisticky klamú.

Aby armáda opäť získala dôveru občanov, je potrebné urobiť tri základné riešenia. Po prvé, zvýšiť transparentnosť a systémovosť. Uvedomujeme si, že modernizovať ozbrojené sily musíme a ekonomika to v súčasnosti aj umožňuje. Nemôže sa to však robiť tak, ako to robí SNS – v tajnosti a bez diskusie nakupovať drahú a zbytočnú techniku. Súťaže musia byť transparentné, s podporou odborníkov aj opozície, tak, ako je tomu štandardom v mnohých krajinách sveta. Nominanti SNS sú zo svojho pôsobenia v minulom režime naučení konať netransparentne. Čím otvorenejšia bude obrana, tým vyššia bude dôvera občanov v obranu a v dôležité obranné rozhodnutia.

Druhým dôležitým krokom je zabezpečiť pre rezortu adekvátny rozpočet. Obrana potrebuje viac peňazí, no číslo nie je všetko. Pýtam sa, kam tie peniaze idú, na čo a ako ich minieme. Súčasné vedenie nakupuje techniku, ktorá je pre Slovensko príšerne drahá a zbytočná. Zatiaľ čo Severoatlantická aliancia od nás požaduje vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, Slovensko sa chystá nakúpiť predražené vozidlá 8×8, ktoré tieto parametre nespĺňajú. Treba kupovať to, čo slovenská armáda potrebuje, a nie naopak. Zároveň musíme investovať do infraštruktúry. My mnohokrát nemáme ani len kde tú techniku uskladniť, zateká nám do desaťročia neopravovaných kasární.

Tretím riešením je adekvátne ohodnotený personál v ozbrojených silách. Z Ozbrojených síl SR musíme opäť urobiť atraktívneho zamestnávateľa. Potrebujeme motivovať špičkových odborníkov, ktorých bude ich práca baviť a bude primerane zaplatená tak, aby odzrkadlila to, čo títo ľudia a ich rodiny pre našu vlasť obetujú.

Minister Gajdoš: Štát ušetril stovky tisíc eur pre pokutu za lietadlá Spartan
2. januára 2018

Gajdoš stále odmieta zverejniť zmluvy a chváli sa cudzím perím
3. januára 2018

Cena za prvé z dvoch lietadiel C-27J Spartan bude nižšia o 879-tisíc. Ide o výsledok rokovania Ministerstva obrany SR s výrobcom za omeškanie jeho dodávky. Táto suma sa môže v konečnom dôsledku ešte navýšiť, pretože rezort naďalej rokuje aj o sankcii v súvislosti so zmluvou, ktorá sa týkala logistickej podpory. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS).

„Na účet nám 28. decembra 2017 prišlo 879-tisíc eur. Finančné prostriedky vo výške viac štyristotisíc eur boli odoslané do štátnej pokladnice, do príjmu štátneho rozpočtu,“ uviedol Gajdoš.

Zvyšnú sumu si rezort v zmysle platných rozpočtových pravidiel presunul do roku 2018 a peniaze využije efektívne v zmysle modernizačných zámerov, ktoré si stanovil v dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Minister obrany pripomenul, že rezort chcel s talianskou spoločnosťou vyrokovať čo najlepšie podmienky sankcie. „V súčasnosti rokujeme ohľadom zmluvnej pokuty v zmysle zmluvy, čiže platnej legislatívnej úpravy a druhého dodatku k hlavnej zmluve ohľadom logistickej dopravy, kde je omeškanie 41 dní a keď budeme mať vyrokované aj tieto sankcie, budeme o tom informovať,“ poznamenal Gajdoš.

Druhé z lietadiel Spartan by malo byť na Slovensko dovezené v prvej polovici tohto roka. Zatiaľ nie je avizované jeho meškanie.

Zdroj: SME/TASR

Minister obrany Peter Gajdoš sa chváli zmluvnou pokutou, ktorú musí zaplatiť talianska strojárska firma Slovensku, na ktorej nemá jeho ministerstvo žiadnu zásluhu. Pokuta vyplynula zo zmluvy a bola uplatnená na základe nedodržania podmienok zo strany  talianskej firmy Leonardo – Finmeccanica.

Navyše, stále sú vážne pochybnosti, či nákup dopravných lietadiel Spartan spolu za sto miliónov eur nebol výrazne predražený. Pochybnosti umocňuje postoj samotného ministra, ktorý odmieta zverejniť zmluvy o nákupe lietadiel.

Jediné pozitívum, ktoré z „novoročného posolstva“ ministra Gajdoša vyplýva, je prístup talianskej spoločnosti, ktorá ukázala, že vie niesť zodpovednosť za nedodržanie toho, čo sľúbila a k čomu sa zaviazala. Z toho by si mohli naši vládni politici zobrať príklad.

Zmluvy o nákupe lietadiel za verejné zdroje sú z nepochopiteľných dôvodov utajené pred verejnosťou v plnom rozsahu. Preto na najbližšom rokovaní výboru pre obranu a bezpečnosť požiadam ministra obrany, aby sa aspoň poslanci mohli oboznámiť s ich obsahom.