Arpád Érsek
Ján Marosz

Ján Marosz

poslanec NR SR za OĽANO

jan_marosz@nrsr.sk

Naše hlavné výhrady

dobré dopravné stratégie, ambície však zostali len na papieri
nesystémový prístup k verejnej osobnej doprave, zanedbané investície, zlé riadenie a plánovanie dopravy
predražená a chaotická výstavba diaľnic, priority sa určujú politickými, nie dopravnými a socioekonomickými argumentmi
prevládajú záujmy oligarchov, bežný občan je na poslednom mieste
predražené železničné tendre

Naše hlavné ciele

udržateľný rozvoj dopravy: podpora a zvyšovanie preferencie verejnej osobnej dopravy a budovanie reálnych integrovaných dopravných systémov v SR
komplexná reforma a zefektívnenie železničnej dopravy ako nosného systému verejnej osobnej dopravy
dobudovanie základnej diaľničnej siete, najme diaľnic D1 a D3 a ostatnej cestnej siete všade, kde je to potrebné a perspektívne
pokračovať v harmonizovaní podmienok prevádzkovania nákladnej prepravy na ceste a železnici
systematická podpora cestovného ruchu, ako jedného z nástrojov regionálneho rozvoja

Dankove národné aerolinky nebudú, zostala len analýza za 57-tisíc eur
11. septembra 2019

Danko s Érsekom vyhadzujú peniaze na zbytočné analýzy
11. septembra 2019

Národný letecký dopravca za tejto vlády nevznikne a potvrdil to aj poslanec SNS. Aerolinky by boli drahé, stratové a riskantné.

Mala to byť výkladná skriňa „národnej“ agendy SNS a Andreja Danka, zostalo po nej však len 110 strán papiera. Reč je o projekte národného leteckého dopravcu, ktorý SNS dostala dokonca do programového vyhlásenia vlády. S projektom sa zjavne nepohlo už mesiace a pokiaľ ho neopráši budúca vláda, skončí v archíve ministerstva dopravy.

Zdroj: denník E

Viac na: https://e.dennikn.sk/1580583/dankove-narodne-aerolinky-vysumeli-zostala-len-analyza-za-57-tisic/?ref=tit

Národný letecký a vodný dopravca sú ekonomický nezmysel. Ročne by produkovali straty v desiatkach miliónov eur. Ukázali to analýzy, ktoré nás všetkých stáli desaťtisíce eur.

Napriek tomu, že na nezmyselnosť týchto projektov upozorňovali viacerí odborníci, teraz to už má Andrej Danko konečne čierne na bielom a po troch rokoch vo vláde by sa mohol začať venovať skutočným problémom v doprave. OĽANO už po medializovaní prvotných nápadov hovorilo o tom, že na Slovensku už jedného národného dopravcu máme – vlakového – a jeho dopravné prostriedky horia. Ak by mal rovnako fungovať aj národný letecký, či vodný dopravca, mohlo by to byť životu nebezpečné.

Vláda by sa mala vláda najprv postarať o kolabujúcu železničnú dopravu a až potom pracovať na nových projektoch. Je to ďalší príklad nekompetentnosti a falošných bublín Andreja Danka, ktorý sa nevie postarať ani o to, aby do vlakov netieklo a nehoreli, a nieto ešte zriaďovať leteckých alebo vodných dopravcov. Tí ľudia na to nie sú kompetentní a je to ekonomický nezmysel.

Keďže predstavitelia Slovenskej národnej strany chcú tieto projekty presadzovať po budúcich voľbách, za hnutie OĽANO si dovoľujeme upriamiť pozornosť na náš program SPOĽAHLIVÁ DOPRAVA, v ktorom hovoríme najmä o systematickom zlepšovaní kvality existujúcej železničnej siete, jej modernizácii, koordinácii spojov, či integrácii dopravy. Tieto riešenia z dielne OĽANO by zabezpečili, aby vlaky jazdili načas a aby bola verejná doprava pre ľudí spoľahlivá.

Vlaky z Bratislavy do Štúrova môžu meškať až do tristo minút
16. augusta 2019

Železnice rezignovali na opravu rozbitých tratí
19. augusta 2019

Železnice majú opäť problémy. V stanici Šaľa je od 14:43 hod. prerušená doprava pre poškodené trolejové vedenie.

„Rozsah poškodenia v tejto chvíli ešte nie je možné určiť. Zatiaľ vieme len to, že báger pravdepodobne strhol trakčné vedenia nad oboma koľajami,“ povedal hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Vlaky na trati Bratislava – Nové Zámky – Štúrovo tak majú meškanie, ktoré môže narásť aj na niekoľko hodín.

Železnice odporúčajú cestujúcim, aby na prepravu využili iný spôsob. Vlaky podľa železníc môžu meškať od sto do tristo minút.

Zdroj Sme

Viac na: https://domov.sme.sk/c/22191562/vlaky-z-bratislavy-do-sturova-mozu-meskat-az-do-tristo-minut.html#ixzz5x34DrCkG

Železnice Slovenskej republiky už takmer úplne rezignovali na údržbu tratí. V posledných dňoch to vyzerá na totálny kolaps ŽSR. Hnutie OĽANO upozorňuje, že už teraz katastrofálna situácia sa ešte zhorší. ŽSR totiž výrazne škrtajú výdavky na údržbu a zavádzajú radikálne opatrenia, čo prakticky znamená zastavenie nevyhnutných opráv železničných tratí.

Ako uviedol tieňový minister dopravy za OĽANO Ján Marosz, cesta vlakom trvá čoraz dlhšie. Dôvodom sú podľa neho meškania, ktorých príčinou je okrem častých porúch, či požiarov vlakov aj katastrofálny stav železničných tratí. Takmer tretina železničnej siete na Slovensku je už hodnotená ako nevyhovujúca. Len pre zlý stav infraštruktúry, teda predovšetkým koľajníc, nazbierajú vlaky každý deň približne 750 zmeškaných minút. Do tohto času ešte nie sú započítané mimoriadne udalosti ani poruchy vlakov, či horiace rušne.

Začína byť znepokojivý stav koridorovej trate Bratislava – Žilina – Košice, kde vlaky denne nazbierajú viac ako dve hodiny meškaní, ktoré sú spôsobené zanedbanou údržbou. Mimoriadne zlý stav železníc je podľa neho aj v regiónoch, ktoré Marosz spolu s dopravným tímom hnutia OĽANO v júni precestoval a organizoval v nich diskusie o doprave. Cestovali sme vlakmi a sami sme sa tak presvedčili, v akej mizérii sa železnice nachádzajú. Napríklad rýchlik na trati Zvolen – Levice, ktorý brzdí každú chvíľu zo 100 km/h na 30 km/h a neustále zbiera meškania, či dvojročné obmedzenie rýchlosti vlaku na trati Fiľakovo – Lučenec. Aj tieto príklady sú ukážkou toho, že Železnice Slovenskej republiky už takmer úplne rezignovali na údržbu tratí. Ale to, čo sa deje v týchto dňoch vyzerá na totálny kolaps ŽSR.

Obávam sa, že situácia sa ešte zhorší. Dostali sa k nám totiž dva dokumenty, ktoré hovoria o výraznom škrtaní výdavkov na údržbu a o radikálnych opatreniach. Medzi opatrenia má patriť napríklad zákaz výdaja a používania materiálu zo skladov, zákaz objednávania chýbajúceho materiálu či zákaz nakupovania elektrického náradia. Čerešničkou na torte sú nariadenia, aby zamestnanci železníc obmedzili požiadavky na pranie a čistenie bielizne a tiež, aby obmedzili volania z pevných liniek. Jeden z dokumentov sa dokonca končí jasnou výzvou: „Ak táto situácia vyvolá potrebu zaviesť dopravné opatrenia pre dodržanie bezpečnosti vlakovej dopravy, urobte tak.“ Inými slovami – tam kde bude treba, namiesto opravy znížte rýchlosť.

Ďalšie obmedzovanie údržby smeruje k tomu, že onedlho nebudú mať vlaky po čom jazdiť. Toto je obraz železníc po dvanástich rokoch vlád Smeru a zároveň dôsledok letargie ministra dopravy za Most-Híd Árpáda Érseka. Z týchto dokumentov vyplýva, že údržba a oprava tratí sa zastavuje. Železnice Slovenskej republiky robia presný opak toho, čo by mali. Toto je hanba posledných vlád Smeru, ktoré okrem školstva a zdravotníctva položili na kolená aj železničnú dopravu.

Domnievame sa, že manažéri v ŽSR opäť „prejedli“ celý svoj rozpočet, nakúpili, čo nebolo treba, prípadne draho. Napokon si povyplácajú odmeny, postrácajú na pumpách ruksaky s 300-tisíc eurami a odnesieme si to my, cestujúci vo vlakoch. Na tento stav sa nedokážu pozerať už ani prevádzkoví zamestnanci, ktorí sa na nás bezradne obracajú.

OĽANO považuje za najdôležitejšie urobiť nevyhnutné a plánované opravy, s čím súvisí aj dofinancovanie železníc, ku ktorému však treba pristupovať veľmi opatrne. ŽSR musí okamžite prestať rozhadzovať peniaze na nezmyselné štúdie a nákupy a predložiť finančný plán údržby a komplexných rekonštrukcií dôležitých tratí. Obávame sa, že vláda už iba chce, aby vlaky zo zotrvačnosti vydržali aspoň do februárových volieb. Žiadame preto ministra dopravy Árpáda Érseka a ministra financií Ladislava Kamenického, aby nenechali cestujúcich trápiť sa vo vlakoch, ale aby okamžite riešili problémy na železniciach.

NA NASLEDUJÚCOM LINKU SI MÔŽETE STIAHNUŤ VIDEO S ILUSTRAČNÝMI ZÁBERMI  Z TRATÍ ZVOLEN – LEVICE A FIĽAKOVO – LUČENEC: https://mab.to/sZEJIjQm5

Rezort dopravy spúšťa liberalizáciu železničných tratí: Prvým úsekom je Žilina – Rajec
15. augusta 2019

Érsek by mal skončiť falošnú hru na liberalizáciu
15. augusta 2019

Rezort dopravy spúšťa dlho očakávanú liberalizáciu železničných tratí. Historicky prvou traťou, o ktorú môžu dopravcovia súťažiť v transparentnej súťaži, je 21 kilometrov dlhá regionálna trať Žilina – Rajec.

Úspešný uchádzač bude v zmysle zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme obsluhovať trať počas 10 rokov. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR si od liberalizácie sľubuje zvýšenie konkurencieschopnosti na železniciach a predovšetkým lepšie a kvalitnejšie služby pre cestujúcich.

Zdroj: Nový Čas, 7. august 2019

Už je to takmer isté. Plánovaná liberalizácia na trati Žilina – Rajec je v skutočnosti iba spôsob, ako na trati „zabetónovať“ súčasného dopravcu – Železničnú spoločnosť Slovensko na ďalších 10 rokov. Minister dopravy Árpád Érsek by mal skončiť s falošnou hrou na hľadanie súkromníka a súťaž prepracovať tak, aby skutočne vyhral ten najlepší dopravca, ktorý poskytne cestujúcim najkvalitnejšie služby.

Združenie alternatívnych železničných dopravcov v Európe AllRail potvrdilo slová hnutia OĽANO spred týždňa, že v súťaži môže ísť o machináciu a tender už môže mať vopred víťaza.

Ministerstvo dopravy síce tvrdí, že predbežné oznámenie o zámere vyhlásiť súťaž zverejnilo ešte pred rokom. Táto informácia však podľa Marosza neobsahuje pre dopravcov nič konkrétne. Žiaden dopravca si dopredu nenakúpi vlaky a nezazmluvní personál kým nevie, či súťaž vôbec vyhral. Ak by chcel minister dopravy Árpád Érsek urobiť férovú súťaž, tak by najprv vybral víťaza súťaže a až potom by mu nechal niekoľko mesiacov na prípravu. Napríklad v prípade trate do Komárna, po ktorej jazdí súkromník bola zmluva podpísaná v decembri 2010, pričom prevádzku spustil v marci 2012. Regiojet tak mal na nákup alebo prenájom vlakov a nábor personálu približne 15 mesiacov. Teraz chce ministerstvo vybrať víťaza tak, aby už od februára 2020 začal jazdiť. Normálny čas férovej súťaže sú 2-3 roky.

Hnutie OĽANO podporuje myšlienku liberalizácie dopravy. Chceme, aby na Slovensku pôsobili súkromní dopravcovia, ktorí môžu priniesť najmä lepšie služby pre cestujúcich. Aj v našom programe SPOĽAHLIVÁ DOPRAVA ale hovoríme, že to nejde chaotickým rozdelením tratí do cudzích rúk na 10 rokov bez toho, aby mal štát jasno, v akom režime majú na nich jednotlivé spoje premávať. Štát by mal najprv urobiť Plán dopravnej obslužnosti. To znamená – určiť, kde a v akom intervale budú jazdiť vlaky a autobusy. Dopravu skoordinovať a integrovať tak, aby mali ľudia zabezpečené prípoje a potom na jednotlivé úseky vysúťažiť nových  prevádzkovateľov.

Keďže Ministerstvo takto nepostupuje, domnievame sa, že môže porušovať aj zákon 514/2009 o doprave na dráhach. Ten hovorí, že uzavretiu zmluvy s novým dopravcom má predchádzať zostavenie Plánu dopravnej obslužnosti, ktorý ministerstvo nemá.

Vlaky zo Žiliny do Rajca môžu byť aj súkromné. Štát spustil súťaž
7. augusta 2019

Súkromným dopravcom treba najprv určiť pravidlá
7. augusta 2019

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) začína prvý tender na vlakového dopravcu na regionálnej trati Žilina – Rajec v dĺžke 21 kilometrov.

Znamená to štart dlho očakávanej liberalizácie železničných tratí na Slovensku. Úspešný uchádzač podľa zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme bude desať rokov prevádzkovať osobnú vlakovú dopravu na uvedenej trati. Ako ministerstvo dopravy v stredu informovalo v tlačovej správe, od liberalizácie si sľubuje zvýšenie konkurencieschop­nosti na železniciach a najmä lepšie a kvalitnejšie služby pre cestujúcich.

Zdroj: Pravda

Viac na: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/521771-vlaky-zilina-rajec-mozu-byt-aj-sukromne-stat-spustil-sutaz/

Podporujeme myšlienku liberalizácie dopravy. Chceme, aby na Slovensku pôsobili súkromní dopravcovia, ktorí môžu priniesť najmä lepšie služby pre cestujúcich.

Nedá sa to ale urobiť chaotickým rozdelením tratí do cudzích rúk na 10 rokov bez toho, aby mal štát jasno, v akom režime majú na nich premávať jednotlivé spoje. Ministerstvo hovorí, že dopravcom určí rozsah výkonov, no už dnes je jasné, že na niektorých tratiach vrátane úseku medzi Žilinou a Rajcom by v dohľadnej dobe bolo treba navýšiť počet spojov aj o 50%. Ak tam minister dopravy ‚zabetónuje‘ dopravcu s pevnými podmienkami, ľudia sa budú roky voziť v preplnených vlakoch.

Ako riziko vidí hnutie OĽANO aj neochotu niektorých dopravcov vstupovať do integrovaných systémov a deliť si tržby s ostatnými dopravcami (napríklad Regiojet, ktorý sa nehrnul do Bratislavskej integrovanej dopravy). Štát by mal najprv nastaviť pravidlá, dopravu skoordinovať a integrovať tak, aby mali ľudia zabezpečené prípoje a potom na jednotlivé úseky vysúťažiť súkromných prevádzkovateľov. V súťaži o dopravcu na prvú trať môže ísť o machináciu a tender už môže mať vopred víťaza. Ministerstvo dopravy tvrdí, že prvý dopravca by mal začať jazdiť už od februára 2020. Ani po tom, čo boli informácie o tendri rok zverejnené, nie je možné nájsť dopravcu za 7 mesiacov. Normálny čas férovej súťaže sú 2-3 roky.

 

Poklepali základný kameň. Váhostav chce obchvat Prešova dokončiť o pol roka skôr
30. júla 2019

Nespoľahlivý Váhostav stavia ďalej. Toto sa môže stať iba na Slovensku
30. júla 2019

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) spoločne s generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Jánom Ďurišinom a ďalšími hosťami v utorok pri Prešove poklepali základný kameň úseku R4, severný obchvat, prvá etapa.

Rýchlostná cesta s dĺžkou 4,3 kilometra má skrátiť čas potrebný na prejazd o približne deväť minút. Stavba má byť dokončená na jar v roku 2023.

Zdroj: Hospodárske noviny

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1982338-poklepali-zakladny-kamen-vahostav-chce-obchvat-presova-dokoncit-o-pol-roka-skor

Začiatok prác na výstavbe severného obchvatu Prešova je dobrá správa pre všetkých obyvateľov tohto regiónu. Už bolo na čase, aby vláda aspoň vo volebnom roku začala stavať nejakú diaľnicu.

Na kritických úsekoch, po ktorých jazdia aj obyvatelia východného Slovenska, sa nič nedeje. Árpád Érsek v minulom roku neotvoril a ani nezačal stavať jediný kilometer diaľnice. Okrem toho zlyháva pri dostavbe najväčších diaľničných projektov, ktoré patria medzi priority vlády. Zastavila sa dostavba tunela Višňové, diaľnica v okolí Ružomberka prakticky stojí a obchvat Bratislavy sa stavia z odpadu.

Hnutie OĽANO zároveň dúfa, že výstavba pôjde podľa časových aj finančných plánov. Je zarážajúce, že do výstavby sa opäť púšťa firma Váhostav oligarchu Juraja Širokého. Toto sa môže stať iba na Slovensku. Firma, ktorá ešte nedávno nevyplatila stovkám subdodávateľov desiatky miliónov eur a napokon ju z problémov dostával štát, dnes opäť naštartuje stroje a bude stavať diaľnicu. Od vypuknutia kauzy uplynuli už štyri roky. Polícia napočítala celkovo 1300 poškodených veriteľov a škodu za 60,6 milióna eur. Pred súd sa doteraz nikto nepostavil.

Vo výstavbe diaľnic je chaos. Jeden minister niečo začne a druhý to zastaví a stavia niečo úplne iné. Chýba jasný plán na niekoľko rokov dopredu tak, aby výstavba diaľnic nepodliehala politickým rozhodnutiam. Príprava takého plánu a jeho prípadná ochrana zákonom je jednou z priorít dopravného programu hnutia OĽANO.

Pod stavbou obchvatu Bratislavy je rakovinotvorný azbest
17. júla 2019

Štát musí podrobne preskúmať všetky časti diaľnice D4R7
17. júla 2019

Posledné vzorky pôdy z násypov D4/R7 potvrdili výskyt nepovolených látok. V troch vzorkách posledného testovania sa vyskytoval azbest, ktorý síce po zakopaní do zeme neohrozuje zdravie ľudí, avšak manipulácia s ním je nebezpečná a nemal byť použitý pod diaľnicou. Informoval o tom v stredu rezort dopravy s tým, že podnikne kroky, aby bol nepovolený materiál zo stavby odstránený. Vdychovanie azbestu môže spôsobiť rakovinu.

Na základe výsledkov týchto testov príslušná sekcia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR vyzvala koncesionára, aby bezodkladne odviezol kontaminovaný materiál a nahradil ho vyhovujúcim materiálom. Rovnako podľa hovorkyne rezortu dopravy Karolíny Duckej koná aj Špeciálny stavebný úrad, ktorý tiež dostal výsledky dodatočných vzoriek a na ich základe zvolal pracovné stretnutie s koncesionárom. MDV žiada vysvetlenie aj od nezávislého dozoru, ako je možné, že takýto odpad neidentifikoval a ministerstvo o tom neinformoval.

Ako uvádza rezort dopravy, problém sa podľa dostupných údajov týka relatívne krátkeho úseku diaľnice pri Jarovciach, pričom kontaminovanú zeminu je možné odviezť a nahradiť kvalitnými materiálmi. Ministerstvo ubezpečuje, že toto riešenie nemusí mať dosah ani na finálny termín otvorenia diaľnice, ak bude realizované včas.

Zdroj: Pravda

Viac na: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/519465-posledne-vzorky-z-nasypov-na-d4-r7-potvrdili-nepovolene-latky/

 

Všetky nové informácie o kontaminácii pôdy pod diaľnicou D4R7 iba dokazujú, že ak by si opozícia a aktivisti nerobili svoju prácu, tak sa občania závažné zistenia nikdy nedozvedia.

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) ešte počas júnového poslaneckého prieskumu poukázalo na to, že na stavbe sa nachádza azbest. Manažéri Národnej diaľničnej spoločnosti vtedy s údivom vyťahovali kusy azbestu z diaľničných násypov. Na prieskume som sa osobne zúčastnil.

Už niekoľkokrát sme upozornili na to, že rôzne káble, igelity a kusy azbestu nemožno používať na výstavbu diaľnice pod zámienkou, že ide o recyklát. Naše obavy o budúcnosť kvality spodnej vody na Žitnom ostrove nielen pretrvávajú, ale sa čoraz viac stupňujú.

Zhotoviteľ robí iba to, čo mu úrady pod vedením ministrov Mostu-Híd dovolia a tolerujú: Ak má zhotoviteľ potvrdenia o tom, že pôda plná odpadu je nezávadná, tak len preto, že tieto rozhodnutia vydali úrady pod vedením ministerstiev dopravy a životného prostredia. Kompetentní sa teraz tvária prekvapene a zisťujú, že pôda je kontaminovaná. Pýtame sa, kde boli doteraz? Prečo od začiatku nemal štát dohľad nad týmto dielom?

Minister dopravy Árpád Érsek sa spoliehal na tzv. nezávislý stavebný dozor, ktorý ale platí zhotoviteľ. Zároveň teraz tvrdí, že mu od začiatku nedôveroval. Prečo nič nerobil? Už pri prvých podozreniach mal vymenovať štátny stavebný dohľad, ktorý by reálne posúdil celú stavbu, či sa postupuje podľa povolení a zmlúv.

Na jednej strane sa iný minister z Mostu-Híd László Sólymos tvárí, že za milióny z eurofondov odstraňuje staré environmentálne záťaže a na strane druhej si tu ministri Mostu zakrývajú oči pred vytváraním ďalších záťaží. Zodpovední ministri nekonali už od prvých podozrení kompetentne a zobudili sa až po tlaku médií, aktivistov a opozície.

Tak, ako pri Višňovom, aj v tomto prípade hrozí prinajmenšom významné zdržanie stavby, ak už rovno nie odchod dodávateľa aj vzhľadom na nereálne nízku vysúťaženú cenu.

O výstavbu bratislavského obchvatu sa budeme naďalej zaujímať.

Ministra sa budeme pýtať aj to, ako nám bude Zhotoviteľ refundovať to, ak dôjde pre jeho chyby k predĺženiu lehoty dostavby obchvatu. Minister dopravy by mal teraz nechať skontrolovať všetky časti rozostavanej diaľnice, kým nebude neskoro.

 

NDS v auguste vypíše súťaž na zhotoviteľa úseku D1 s tunelom Višňové
12. júla 2019

Taliani odchádzajú z Višňového. NDS tají, v akom stave je nedokončený tunel
12. júla 2019

Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a. s., v auguste vypíše súťaž na zhotoviteľa hlavnej trasy úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná skala s tunelom Višňové.

Náklady na výstavbu celého úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná skala odhaduje NDS do 540 miliónov eur bez DPH a jeho sprejazdnenie v roku 2023. Na brífingu pri tuneli Višňové o tom informoval generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.

Doplnil, že ku dnešnému dňu je ukončená inventúra stavby D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala a podpísaný protokol so zhotoviteľom, že 12. júla definitívne odíde zo staveniska. „Stavbu máme prebratú a podklady, ktoré vznikli inventarizáciou celej stavby, slúžia na prípravu novej súťaže formou súťažného dialógu.

Náš odbor obstarávania začína trhové konzultácie a následne na to začneme súťažiť zhotoviteľa. Obstarávania máme rozdelené do niekoľkých etáp práve z toho dôvodu, aby sme čo najskôr spojazdnili hlavnú trasu tohto úseku. To znamená tunel s príslušnými mostmi a nevyhnutne potrebnými stavebnými objektmi,“ povedal Ďurišin.

NDS podľa jej investičného riaditeľa Jiřího Hájeka vyplatila odchádzajúcemu zhotoviteľovi za stavebné práce vyše 165 miliónov eur. „Čo zodpovedá zhruba 40-percentnej rozpracovanosti. A v rámci procesu inventarizácie mu bolo k tejto sume doplatených 24,8 milióna eur. V tom je zohľadnený napríklad nakúpený materiál, zadržané platby z minulosti, vyplatená dokumentácia,“ podotkol Hájek.

Zdroj: transport.sk, 10. júl 2019

Viac na: https://www.transport.sk/spravy-cestna-infrastruktura/11238-nds-v-auguste-vypise-sutaz-na-zhotovitela-useku-d1-s-tunelom-visnove.html

Zo stavby diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové dnes odchádza taliansko-slovenské konzorcium Salini Impregilo – Dúha. Národná diaľničná spoločnosť doteraz nepovedala, v akom stave po sebe zanechávajú stavbu za takmer 200 miliónov eur a predovšetkým tunel Višňové.
Fotografie, ktoré máme k dispozícii hovoria o tom, že betónové konštrukcie tunela sú v zlom stave. Vady na sekundárnom ostení priznal aj investičný riaditeľ NDS Jiři Hájek.
NDS ani po našej včerajšej tlačovej konferencii neukázala výsledky skenovania tunela, ktorý si objednala za viac ako 200-tisíc EUR a ktorý dopadol podľa našich informácií veľmi zle. Naopak, médiám poskytli iba všeobecné stanovisko, v ktorom hovoria, že prípadne chyby budú vykryté z bankovej záruky, ktorá na toto bude stačiť. My naďalej tvrdíme, že nebude!
NDS nepredostrela žiadne čísla, fakty ani dôkazy. Z Dohody o ukončení Zmluvy o dielo vyplýva, že iba chyby na sekundárnom ostení tunela sú v hodnote 5 miliónov. Táto suma bola stanovená ešte pred podpisom dohody a nezohľadňuje skryté vady, ktoré odhalilo podrobné skenovanie tunela a ktoré môžu stáť ďalšie milióny eur! Banková záruka je pritom primárne určená na vyplatenie subdodávateľov.
Nie je preto jasné, kto tieto vady neskôr zaplatí! Aj to je zrejme dôvod, prečo NDS skrýva dôležitú analýzu. V budúcnosti to môže znamenať predraženie a ďalšie zdržanie stavby, pričom my chceme, aby sa tento dôležitý a potrebný úsek diaľnice dokončil čo najskôr.
,Naďalej trváme na zverejnení výsledkov odborných analýz, ktoré dokazujú zlý technický stav odvedených prác. Do momentu, kým občania Slovenska, ktorí výstavbu tunela platia, nebudú vedieť, v akom stave sa dielo nachádza, NDS by nemala vyplatiť odchádzajúcemu zhotoviteľovi zvyšných 25 miliónov EUR.
Čerešničkou na torte je podľa neho aj to, že pôvodný zhotoviteľ si ani do dnešného dňa nesplnil všetky povinnosti, vyplývajúce z dohody o jeho odchode. Týka sa to najmä tých bodov Dohody, ktoré hovoria o zabezpečení jednotlivých stavebných častí, kým príde nový zhotoviteľ.

Podnikatelia a investori sú rozhorčení a žiadajú pokračovanie výstavby úseku D1 s tunelom Višňové
11. júla 2019

TUNEL VIŠNOVÉ: Občania musia vidieť za čo zaplatia takmer 200 miliónov EUR!
11. júla 2019

Okamžité pokračovanie výstavby úseku diaľnice D1 s tunelom Višňové žiada Žilinská regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Podnikatelia a investori v Žilinskom samosprávnom kraji sú v tejto súvislosti rozhorčení zo zastavenia tejto stavby.

Odborníci predpokladajú, že náklady na dokončenie diaľničného úseku môžu byť dvakrát vyššie oproti doterajšej zmluvnej cene. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok predstavila SOPK na základe nedávneho rokovania so zástupcami Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS).

Na meškanie stavby diaľnice, ktorá mala byť pôvodne hotová koncom tohto roka, podľa komory doplatia podnikatelia zvýšenými nákladmi a tiež motoristi čakajúci v kolónach.

Zdroj: SITA, 25. jún 2019

Viac na: https://www.webnoviny.sk/nasadoprava/podnikatelia-a-investori-su-rozhorceni-a-ziadaju-pokracovanie-vystavby-useku-d1-s-tunelom-visnove/

Na stavbe úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala sa skončil sumár stavebných prác, ktoré po sebe zanecháva odchádzajúci zhotoviteľ Salini Impregilo – Dúha. Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) chcú vidieť, za čo presne idú diaľničiari doplatiť odchádzajúcim stavbárom takmer 25 miliónov eur. OĽANO zároveň upozorňuje na katastrofálny stav rozostavaného tunela, v ktorom ho zanecháva zhotoviteľ.

V najbližších dňoch môžu prísť všetci občania o viac ako 25 miliónov EUR. Škody však môžu byť oveľa oveľa vyššie. Prvým problémom je podľa Marosza cena za doplatenie odchádzajúcemu zhotoviteľovi. Podľa pôvodne podpísanej dohody mala NDS doplatiť Talianom 23,5 mil. eur. Táto suma sa napokon zvýšila o viac ako milión eur na takmer 25 miliónov.

Prečo došlo k navýšeniu nevieme a nevieme ani to, za čo vlastne Talianom máme doplácať. Už predtým boli v dohode zahrnuté duplicitné platby a taktiež položky, ktoré neboli bezprostredne potrebné na dokončenie diela. Jednoducho sú tam zbytočnosti ako nosníky, ktoré sú mimochodom po záruke, bunky, zariadenie staveniska a iné, ktoré NDS určite nepotrebuje.

Chceme teda vidieť, za čo presne idú diaľničiari doplatiť odchádzajúcim stavbárom takmer 25 miliónov eur. Kým neuvidíme podrobný účet, domnievame sa, že tieto peniaze potečú do vreciek odchádzajúceho konzorcia ako „odstupné“ za to, že sa nebude súdiť.

Ešte vážnejší problémom je prichádzajúca katastrofa podľa scenára „DEŇ PO TOM“. Zajtra zo stavby nadobro odchádza zhotoviteľ a my nevieme, v akom stave nám vlastne stavbu zanecháva.

Zároveň upozornil, že vláda doteraz nepovedala, či zhotoviteľ postavil svoju časť diela tak ako mal a v požadovanej kvalite. V akom stave teda zanechali stavbu? A kto zaplatí prípadné opravy?,“ pýta sa Kubáček a pokračuje: „Podľa fotografií, ktoré máme k dispozícii, je jasné, že ešte nedávno boli v tuneli popraskané betónové konštrukcie. Ak doteraz neboli opravené, tak ich bude treba vybúrať a vybetónovať nanovo.

Na základe písomných dôkazov, ktoré získalo OĽANO, si NDS ešte v máji objednala  firmu na sken tunela, ktorý mal povedať, či je dielo v požadovanej kvalite. Tento scan stál daňových poplatníkov viac ako 200-tisíc eur. Podľa informácií OĽANO dopadla táto analýza veľmi zle, NDS by ju preto okamžite zverejniť.

Investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Jiři Hájek včera priznal, že na odovzdanej stavbe a predovšetkým v tuneli sú chyby. To iba potvrdzuje naše obavy, že časť betonových konštrukcií sa bude musieť vybúrať a opraviť. Banková zábezpeka vo výške 40 miliónov eur, ktorú spomína pán Hájek je však primárne určená na vyplatenie subdodávateľov! Kto teda zaplatí milióny eur za vady, ktoré sa objavia až DEŇ PO TOM, keď zo stavby odíde pôvodný zhotoviteľ? Veríte tomu, že Salini Impregilo príde a bude opravovať to, čo už raz urobili zle?“.

V hnutí OĽANO sme presvedčení, že vláda nemôže poslať na účet zhotoviteľa „odstupné“ 25 miliónov eur, kým nám nepovie, za čo presne tieto peniaze dáva. Zároveň chceme vedieť v akom stave nám odovzdáva nedokončenú diaľnicu aj s najdlhšou a najdrahšou jaskyňou na Slovensku spolu za takmer 200 miliónov eur. Ak tam nechal pôvodný zhotoviteľ „nášľapné míny“, môže to v budúcnosti znamenať predraženie a ďalšie zdržanie stavby. Hnutie OĽANO chce, aby sa tento dôležitý a potrebný úsek diaľnice dokončil čo najskôr.

Spor o diaľnicu D4: Je v násypoch odpad?
4. júna 2019

Obavy o spodnú vodu na Žitnom ostrove pri stavbe bratislavského obchvatu pretrvávajú
4. júna 2019

Pochybnosti o materiáloch používaných na výstavbu obchvatu Bratislavy neutíchajú. Ministerstvo dopravy a výstavby poskytlo výsledky ekoauditu, ktorý vypracovali spoločnosti Infram SK, HBH Projekt a NDS.

Problémom majú byť podľa ekoauditu najmä úseky D4. „Pri kontrolách stavieb D4 Jarovce – Ivanka, sever a D4 Ivanka, sever – Rača bolo evidentné porušovanie podmienok plynúcich už zo samotného EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) procesu oboch stavieb samotnou výstavbou (stavebnou činnosťou),“ uvádza sa v ekoaudite.

Zdroj: Pravda

Viac na: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/514555-spor-o-dialnicu-d4-je-v-nasypoch-odpad/

Arzén, barit a fenoly. Prítomnosť týchto zdraviu škodlivých látok v pôde, ktorá sa používa na výstavbu bratislavského obchvatu nedávno odhalil ekoaudit. Okrem toho sa v násypoch  diaľnice mali nachádzať aj kusy igelitu, betón, elektrické káble, kusy dreva, korene, sklo, rozbité kachličky, tuby zo zubnej pasty či škvaru, ktoré by mohli ohroziť statiku a celkovú kvalitu diela.

Navážanie rôzneho materiálu na stavbu D4R7 bolo hlavným bodom dnešného poslaneckého prieskumu. Zhotoviteľ diaľnice tvrdí, že spomínané problémy neeviduje, no zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti dnes s údivom vyťahovali kusy odpadkov z diaľničných násypov. Zodpovednosť podľa neho nesie štát. Máme pocit, že zhotoviteľ robí iba to, čo mu úrady pod vedením ministrov Mostu-Híd dovolia a tolerujú. Ak má zhotoviteľ potvrdenia o tom, že pôda plná odpadu je nezávadná, tak len preto, že tieto rozhodnutia vydali úrady pod vedením ministerstiev dopravy a životného prostredia. Árpád Érsek mal už na začiatku výstavby vymenovať štátny stavebný dohľad, ktorý by priebeh výstavby postupne posudzoval. Teraz sa vláda a zástupcovia NDS tvária prekvapene a zisťujú, že na stavbe sú kusy azbestu a ďalšie odpadky. Pýtame sa, kde boli doteraz? Prečo od začiatku nemal štát dohľad nad týmto dielom?

Z prieskumu jednoznačne vyplýva, že zodpovední ministri nekonali kompetentne a zobúdzajú sa až teraz, po tlaku médií a opozície.

Dokončenie bratislavského obchvatu sa ešte môže vinou Národnej diaľničnej spoločnosti omeškať o ďalšie mesiace. D4 je už takmer na hranici, kde sa bude križovať s D1 a NDS tam ešte nemá vykúpené pozemky. Nečinnosť NDS bude stáť vodičov v okolí hlavného mesta mesiace nervov navyše. OĽANO trvá na tom, aby Béla Bugár a jeho ministri odišli pre škandál s výstavbou obchvatu z politiky.

Érsek nemá právo zastaviť stavebné práce obchvatu Bratislavy
17. mája 2019

Bratislavský obchvat je bratislavský odpad. Béla Bugár a jeho ministri by mali odísť z politiky!
17. mája 2019

Ministerstvo dopravy ako verejný obstarávateľ nemá v zmysle koncesnej zmluvy právo zastaviť práce na stavbe bratislavského obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Uviedlo to s tým, že v prípade potvrdenia použitia neprijateľných materiálov pri výstavbe, bude dôsledky omeškania znášať koncesionár a zhotoviteľ stavby.

„O pozastavení stavby môžu rozhodnúť príslušné orgány, ak si to bude vyžadovať verejný záujem,“ spresnilo ministerstvo. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) minulý týždeň potvrdil, že polícia koná vo veci podozrenia vývozu kontaminovanej zeminy alebo stavebného odpadu na stavbu D4 a R7.

Zdroj: Sme, 10. apríl 2019

Viac na: https://domov.sme.sk/c/22095788/ersek-nemoze-zastavit-stavebne-prace-obchvatu-bratislavy-d4-r7.html#ixzz5oSQDox1t

Arzén, barit a fenoly. Všetky tieto zdraviu škodlivé látky sa našli v pôde, ktorá sa používa pri výstavbe bratislavského obchvatu. Ministerstvo zľahčuje situáciu, že ku kontaminácii pôdy nedošlo.

Minister dopravy sa nás všetkých snaží upokojiť, že vlastne je všetko v poriadku, pretože v pôde síce je chémia, ale nie veľa. Ale to, že sa do násypov navozili kachličky, káble, igelit, plasty, korene stromov, či tuby od zubnej pasty je v poriadku. Podľa ministra dopravy je úplne v poriadku, že obchvat stojí na horde odpadkov, lebo pôda zatiaľ nebola kontaminovaná.

Tento prípad je takmer identický s prípadom, ktorý pozná celá Česká republika. Diaľnica pri Ostrave bola postavená na kope rôzneho odpadu. Našiel sa tam stavebný odpad, či kusy stromov. Diaľnica sa po dokončení zvlnila, museli obmedziť rýchlosť a dodnes sa súdia, kto to opraví.

Chceme toto na Slovensku? Postavili by si ľudia príjazdovú cestu alebo chodník tak, že tam nasypu nebezpečný odpad, zalejú asfaltom a ohrozia vlastné studne? My sa domnievame, že stavba s takto zhotovenými násypmi nie je skolaudovateľná. Podľa nás hrozí, že ak minister dopravy bude pokračovať v takto započatej stavbe, hrozí, budeme tu mať druhé Višňové, prípadne rovnakú zvlnenú diaľnicu, ako má Česko pri Ostrave.

Okrem toho je tu podľa neho aj druhý rozmer. Žitný ostrov je najdôležitejším zdrojom pitnej vody. Staviteľ si tu okrem nebezpečných násypov narobil asi desiatku zemníkov, z ktorých vyťažil štrk len preto, aby ušetril na jeho nákupe od oficiálnych dodávateľov. Zemníky sú tak hlboké, že sa v nich odkrýva spodná voda, čo pekne zdokumentovali aj novinári spolu s aktivistami z OZ Triblavina. My sa naďalej obávame, že celá táto stavba môže ohroziť kvalitu spodnej vody, to zatiaľ nikto nevylúčil.

Tieto štrkové jamy pri diaľnici nemali vôbec existovať. Neboli v projekte a nemali povolenia, čiže staviteľ ich teraz rieši dodatočne. Vytvárajú ich tak, aby sa vyhli platným zákonom, napríklad – aby nemuseli robiť posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Minister dopravy sa oháňa stavebným dozorom a nazýva ho nezávislým, no v skutočnosti ho platí zhotoviteľ.

Takto vyzerá riadenie rezortov v podaní strany Most-Híd. Je to totálne zlyhanie. Ničia podzemné vody, nestarajú sa a nekonajú. Minister dopravy už dávno mohol vymenovať štátny stavebný dohľad, ktorý by reálne posúdil celú stavbu, či sa postupuje podľa povolení a zmlúv. Toto minister nikdy nespravil a my ho žiadame, aby tak okamžite urobil! Okrem toho môžu využiť analýzu terénu prostredníctvom skenovania dronmi.

Na jednej strane sa iný minister z Mostu-Híd László Sólymos tvárí, že za milióny z eurofondov odstraňuje staré environmentálne záťaže a na strane druhej si tu ministri Mostu zakrývajú oči pred vytváraním ďalších záťaží.

Érsek zostáva ministrom dopravy, väčšina poslancov ho podržala
5. apríla 2019

Po Ficových vlakoch zadarmo predstavilo hnutie OĽANO dopravnú reformu – VLAKY NAČAS!
8. apríla 2019

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) zostáva vo funkcii. Národná rada (NR) SR odmietla zámer opozície odvolať ho. Za vyslovenie nedôvery Á. Érsekovi hlasovalo 44 poslancov z 93 prítomných.

Mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu Á. Érseka iniciovala opozičná SaS a podporili ju aj poslanci Sme rodina a nezaradení poslanci. Ako najzávažnejší dôvod uviedli spôsob riadenia na úseku D1 Lietavská Lúčka — Višňové — Dubná Skala. Vyčítajú mu tiež meškanie diaľničných úsekov.

Rezort dopravy kritiku odmieta. Á. Érsek podľa vlastných slov vyriešil situáciu na úseku D1 s tunelom Višňové podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Ministra podporila aj vláda, ktorá s jeho odvolaním nesúhlasila.

Zdroj: Trend

Link: https://www.etrend.sk/ekonomika/ersek-zostava-ministrom-dopravy-vacsina-poslancov-ho-podrzala.html

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) predstavilo najpoctivejší dopravný program spomedzi všetkých parlamentných strán.

Doprava kolabuje

Výsledkom viac ako desaťročnej vlády Smeru je kolabujúca doprava. Takmer denne počúvame o tom, ako sa niekde roztrhne vlak, zhorí rušeň, prípadne nie je vypravených niekoľko spojov, alebo meškajú desiatky minút. Cestujúci čakajú hodiny na zdevastovaných staniciach, popritom vodiči tŕpnu v kolónach napríklad pod Strečnom, pretože ani táto vláda nie je schopná dokončiť jeden z najdôležitejších diaľničných úsekov na Slovensku.

Ďalší poctivý program hnutia OĽANO s názvom „Spoľahlivá doprava“ je súhrn riešení, ktoré pomôžu k tomu, aby ľudia nevnímali verejnú dopravu ako niečo, čo stále mešká alebo horí, ale ako moderný a najlepší spôsob cestovania do práce, do škôl, či za rodinou. Našim cieľom je, aby bola doprava konečne spoľahlivá.

OĽANO dlhodobo intenzívne upozorňuje na vážne problémy v cestnej aj železničnej doprave. Dlhodobo poukazujeme na kazivosť moderných eurofondových vlakov a kritizovali aj rôzne evidentne predražené nákupy. Upozorňovali na hroziaci kolaps železníc v dôsledku zanedbanej údržby, žiadali zasadanie krízových manažmentov, vyzývali ministra dopravy na vyvodenie zodpovednosti.

Problémy na cestách aj železniciach stále pretrvávajú. Výstavba jedného z najdôležitejších diaľničných úsekov s tunelom Višňové pri Žiline stojí. Minister dopravy nezvládol krízové riadenie projektu a spolu s Jánom Počiatkom nesú zodpovednosť za to, že vodiči popod Strečno budú jazdiť ešte niekoľko rokov. Teraz sa ukazujú ďalšie škandály nehoráznych rozmerov pri výstavbe bratislavského obchvatu, kde sa podľa všetkého naváža kontaminovaná zemina z bratislavských skládok odpadu, čo môže vážne ohroziť kvalitu pitnej vody a taktiež oddialiť dokončenie bratislavského obchvatu.

Nelichotivá situácia aj na železniciach. Vlaky horia alebo meškajú, železnice množstvo z nich ani nedokážu vypraviť, lebo stovky rušňov a vagónov je odstavených v depách. Cestujúci si už pomaly zvykajú, že namiesto riadnych rýchlikov jazdia na niektorých tratiach lokálkové motoráčiky. Železničné stanice padajú cestujúcim pomaly na hlavu, trate sú rozbité, autobusy nenadväzujú na vlaky a ľudia prichádzajú neskoro do práce, alebo domov za rodinami. Počet odrieknutých alebo zmeškaných vlakov nad 30 minút rok čo rok stúpa. Kým v roku 2013 bol denný priemer 3 vlaky, v roku 2017 to už bolo takmer 5 vlakov, a za prvé tri mesiace v roku 2019 sa denný priemer vyšplhal na 8.

Rastie aj množstvo rozbitých železničných tratí. Medzi rokmi 2012 – 2017 stúpol podiel traťových úsekov hodnotených ako nevyhovujúcich z 23 % celkovej prevádzkovanej dĺžky siete na 27,6 %. Len pre neriešené problémy na koľajniciach meškajú vlaky každý deň viac ako 650 minút.

Priority programu OĽANO v doprave

Medzi priority programu Spoľahlivá doprava patrí dokončenie najdôležitejších diaľničných úsekov a  zlepšenie verejnej dopravy. Do volieb ideme s jasným cieľom, ktorý sa súčasnému ministrovi dopravy nepodarí splniť, a podľa nás je pre cestujúcich dôležitejší ako Ficove vlaky zadarmo. My totiž chceme pre ľudí VLAKY NAČAS! To je to, čo chceme nielen sľúbiť, ale čo od nás môžu ľudia po voľbách aj očakávať.

K naplneniu tohto cieľa je potrebné okamžite zlepšiť údržbu vlakov, tratí a ciest. Rovnako musíme zamedziť masívnemu predražovaniu nákupov tovarov a služieb, a ušetrené prostriedky investujeme do systematickej starostlivosti o vlaky aj koľajnice. Za podstatné v tejto súvislosti považujem dofinancovanie údržby ciest I. triedy.

Nevyhnutná je podľa neho vzájomná koordinácia spojov. Zriadime Národnú dopravnú autoritu, ktorá jednotlivé druhy dopravy zosúladí tak, aby prestupy medzi vlakmi a autobusmi boli pohodlné a zabezpečené aj v prípade krátkych meškaní. Ďalším plánom má byť zriadenie štátneho fondu dopravnej infraštruktúry, ktorý pomôže znížiť aktuálnu vysokú závislosť modernizácie dopravnej infraštruktúry na európskych zdrojoch.

Je 5 minút po 12-tej. Nielen cestnej, ale aj železničnej doprave hrozí totálny kolaps a toto je náš záchranný plán. Chceme kvalitnú, rýchlu, modernú, jednoducho spoľahlivú dopravu na Slovensku. My budeme samozrejme radi, ak sa pán minister inšpiruje a do konca svojho pôsobenia ešte skúsi čo najviac z našich odborných riešení realizovať.

Kompletnú verziu dopravného programu hnutia OĽANO nájdete na webovej adrese spolahlivadoprava.sk, kde je zverejnený v stručných bodoch. K dispozícii je na stiahnutie aj celá brožúra.

Dopravný program je otvorený. To znamená, že s ním ešte prejdeme celé Slovensko. Ideme s ním do regiónov – medzi železničiarov a ľudí a prípadné pripomienky budeme priebežne zapracovávať.

Višňové je posledná kvapka.“ Opozícia chce odvolávať ministra Érseka
29. marca 2019

Zásadné informácie pre vodičov! V tuneli Višňové sa minimálne rok nebude vôbec pracovať
1. apríla 2019

Minister dopravy Árpád Érsek (MostHíd) bude v parlamente čeliť odvolávaniu. Opozičnej strane SaS sa podarilo vyzbierať dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Iniciátori odvolávania mu vyčítajú zastavenie výstavby tunela Višňové, ako aj nedokončené diaľnice či zhoršenie stavu komunikácií. Podľa opozície je dianie okolo tunela Višňové poslednou kvapkou.

Zdroj: HN

Viac na: https://slovensko.hnonline.sk/1915476-visnove-je-posledna-kvapka-opozicia-chce-odvolavat-ministra-erseka

 

Zmluvu s novým zhotoviteľom chce rezort ddopravy podpísať v roku 2020. Znamená to, že v tuneli Višňové sa minimálne rok nebude vôbec pracovať. Je to smutná správa pre tisícky vodičov na Slovensku, ktorí sa presúvajú z východu na západ a opačne. Kolóny pod Strečnom ich totiž budú pre neschopnosť tejto vlády trápiť ešte niekoľko rokov.

OĽANO už v novembri ako prvé upozornilo na prepúšťanie a hrozbu zastavenia prác. Až potom začala vláda konať! Tiež sme odhadovali, že dokončenie tunela sa natiahne o niekoľko rokov. Okrem toho sme v januári ako jediní upozornili, že NDS sa už pripravuje na vypovedanie zmluvy so súčasným zhotoviteľom.

Národná diaľničná spoločnosť a minister Árpád Érsek podľa Marosza už priznali, že stavba bude dokončená najskôr v roku 2023. My sa domnievame, že pán minister zavádza ľudí, pretože jeho sľuby sú nereálne.

Tunel bude podľa našich odhadov dokončený najskôr v roku 2024 a naďalej hrozí prepadnutie eurofondov, čo by znamenalo, že na stavbu sa napokon budú musieť poskladať všetci daňoví poplatníci,.

Vláda prezentuje dohodu o ukončení so zhotoviteľom tunela Višňové konzorciom Salini – Dúha len z jej peknej stránky. Opakuje výhody, ktorými majú byť rýchle opustenie stavby a vyplatenie subdodávateľov. Toto však nemusí byť vôbec pravda.

Vychádzam z informácií od konkrétnych zhotoviteľov, že k ich vyplateniu zrejme nikdy nedôjde. „Existuje totiž viacero dodávateľov, ktorí sa nedokážu dostať na zoznam poškodených, pričom práce na tuneli Višňové poctivo odviedli,“ povedal Marosz.

Hrozí, že ostanú nevyplatení, podobne, ako v kauze Váhostav. „Hnutie OĽANO podáva takýmto subdodávateľom pomocnú ruku, a budeme za nich bojovať.

Ďalším problémom podľa neho je, že v prílohe 4. zmluvy o odstúpení sa p. Remeta a zhotoviteľ Dúha zaviazal dokončiť viaceré práce. „Tieto práce už boli zaplatené! Podľa informácií, ktorými disponujeme, odmieta pán Remeta dokončiť tieto práce a my sa obávame, že práce, ktoré boli zaplatené bude musieť dokončiť niekto iný a zaplatíme ich dvakrát,“ vyjadril pochybnosti J. Marosz.

K situácii sa vyjadrila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová: „Dnes nám dala vláda čierne na bielom, že dokončenie tunela sa oneskorí minimálne o štyri roky a čo je najsmutnejšie, zistili sme, že celý tento rok 2019 sa na stavbe nepohne ani prstom. Na tieto chyby J. Počiatka a A. Érseka doplatia vodiči nielen zo Žilinského kraja, ale aj vodiči z celého Slovenska.

Zostane nám najdlhšia cyklotrasa a dve najdlhšie a najdrahšie jaskyne na Slovensku, zápchy na cestách a nervózni vodiči,“ povedala Jurinová a uzavrela: „V rámci našich možností budeme naďalej rokovať s ministerstvom dopravy, aby boli dopady počas tejto doby na ľudí v regióne čo najmenšie.“

Érsek: Museli sme konať. Chceme, aby Višňové bolo hotové do roku 2023
6. marca 2019

Pyrrhovo víťazstvo Árpáda Érséka. Vodiči budú trpieť naďalej
6. marca 2019

Zmluva so zhotoviteľom diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala sa ukončí dohodou.

Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorý v stredu na rokovaní schválila vláda.

​Zmluva so zhotoviteľom diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala sa ukončí dohodou. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorý v stredu na rokovaní schválila vláda.

Minister dopravy Arpád Érsek na tlačovej konferencii priamo na stavbe vyhlásil, že museli konať. „Čo najrýchlejšie potrebujeme toto dielo oživiť, to znamená vypratať starého zhotoviteľa a nájsť nového,“ dodal minister s tým, že cieľom je dielo dokončiť do roku 2023.

Zdroj: HN

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1901958-ersek-museli-sme-konat-chceme-aby-visnove-bolo-hotove-do-roku-2023

Minister dopravy Árpád Érsék spolu s vedením Národnej diaľničnej spoločnosti dnes informoval o ďalšom postupe na stavbe jedného z najdôležitejších diaľničných úsekov, ktorého súčasťou je aj tunel Višňové. Súčasný zhotoviteľ na stavbe končí a vláda bude hľadať nového zhotoviteľa. 

Stále platí, že tunel, cez ktorý mali vodiči jazdiť už tento rok, bude dokončený výrazne neskôr a vodiči budú stáť v kolónach pod Strečnom o niekoľko rokov dlhšie. Navyše sa stavba predraží. Presné čísla však minister stále nepovedal. Tunel mal byť dokončený tento rok. NDS už priznáva, že tak bude zrejme až v roku 2023.

Naďalej hrozí, že ak sa obstarávanie nového zhotoviteľa natiahne, prepadnú nám eurofondy a v tom prípade to celé zaplatia občania Slovenska. Ide približne o 400 miliónov eur, za čo by sme mohli postaviť dve špičkové nemocnice.

Za celé toto nesú zodpovednosť poslední ministri Smeru a Mostu Ján Počiatek a Árpád Érsek. Jeden vybral neschopného zhotoviteľa, druhý  od svojho nástupu nekonal. Tak ako mal Mikuláš Dzurinda svoj tunel Branisko, tak má Robert Fico svoj spackaný tunel Višňové.

Tunel Višňové zrejme dokončí iná firma, za to môžu Slovensku hroziť súdne spory
22. januára 2019

Dzurinda mal svoje neslávne Branisko, Fico má svoj spackaný tunel Višňové
1. februára 2019

Minister dopravy Arpád Érsek tvrdo skritizoval taliansko-slovenské konzorcium, ktoré tunel stavia. Tvrdo ich skritizoval a plánuje im zobrať stámiliónovú zákazku. Minister dopravy Árpád Érsek pripustil, že tunel Višňové dokončí iná stavebná firma.

Súčasné taliansko-slovenské konzorcium podľa neho s výstavbou mešká a nestihne tak termín dokončenia diaľnice. Pri takomto radikálnom riešení však hrozia súdne spory alebo medzinárodná arbitráž.

Zdroj: Markíza/tvnoviny.sk

Viac na: http://www.tvnoviny.sk/ekonomika/1951849_tunel-visnove-zrejme-dokonci-ina-firma-za-to-mozu-slovensku-hrozit-sudne-spory

 

Práce v tuneli Višňové prakticky stoja. Dokončenie stavby sa každým jedným dňom oddaľuje. Na jednej strane je zhotoviteľ, ktorý si pýta nad rámec zmluvy 100 miliónov eur, na druhej strane sú diaľničiari, ktorí im tieto peniaze nechcú uznať a vyplatiť. Spory medzi nimi už rieši medzinárodná komisia. Na jej závery však minister ani neplánuje čakať.

V tejto chvíli vidím len dva scenáre, pričom obidva znamenajú, že tunel bude drahší a v oboch prípadoch bude tunel dokončený výrazne neskôr. „Do oboch nás však doviedla neschopnosť posledných ministrov za Smer-SD a Most-Híd viesť veľké dopravné projekty.

Podľa prvého scenára sa môže stať, že stavbu dokončí súčasné konzorcium Salini Impregilo a Dúha. Konzorcium vyhlasuje, že tunel chce dokončiť, avšak od štátu si v tejto chvíli pýta približne 100 miliónov eur nad rámec zmluvy, ktoré podľa NDS nevie dôveryhodne vydokladovať. Ak by im štát tieto nároky bez ďalšieho skúmania uznal, bol by to nebezpečný precedens. Najväčším rizikom pri tomto scenári by bolo, že konzorcium by aj tak nemuselo byť schopné stavbu dokončiť a o pár mesiacov by si pýtalo ďalšie peniaze, dôvodom tejto obavy je, že v tejto chvíli majú za sebou iba 40% stavby a sekeru 100 miliónov, dá sa preto očakávať, že ak by mali dokončiť zvyšných 60% tunela, peniaze by im tak či tak chýbali. Stavba by tak stála namiesto pôvodných 409 miliónov eur viac ako pol miliardy eur.

Druhá možnosť je, že tunel dokončí nový zhotoviteľ. Ak by sa s novým zhotoviteľom stihla podpísať zmluva ešte do konca roka, stavba by mohla byť dokončená v roku 2023. Obrovským rizikom je, že súčasný zhotoviteľ by sa vypovedaniu zmluvy bránil na súde a namietal by, že má nárok na dokončenie stavby. Stačilo by predbežné opatrenie súdu a na stavbe by sa nemohlo pracovať do vyriešenia sporu. V tom prípade by sa dokončenie tunela mohlo odložiť na neurčito. Cena stavby by sa výrazne predražila. Podľa našich informácií, Národná diaľničná spoločnosť predpokladá, že len dokončenie by stálo takmer 460 miliónov eur, to znamená ešte viac ako mal stáť pôvodne celý tunel. Celková cena by tak bola minimálne viac ako 630 miliónov eur.

Hrozí, že ak by stavba tunela a ostatných objektov nebola dokončená v roku 2023, Slovensku by prepadlo aj takmer 400 miliónov eur z eurofondov. Na túto sumu by sa napokon museli poskladať všetci občania Slovenska.

Aj keď diaľničiari tvrdia, že ešte zvažujú obe možnosti a definitívne rozhodnutie padne do konca februára, podľa našich informácií sa už diaľničiari pripravujú na vypovedanie zmluvy a na hľadanie nového zhotoviteľa. Z dokumentov, ktoré máme k dispozícii vyplýva, že NDS už vyčíslila predpokladanú hodnotu zákazky na dokončenie tunela a pripravuje sa na tender. To všetko bez toho, aby verejne povedali, čo to bude pre ľudí a vodičov znamenať. Považuje za obrovské zlyhanie, že minister dopravy a manažment NDS nechal situáciu zájsť až takto ďaleko.

Pán minister vedel o meškaniach a problémoch na tejto stavbe už od svojho nástupu, napriek tomu sa oveľa intenzívnejšie venoval iným, menej dôležitým projektom. V koho prospech bolo, aby sa celá stavba výrazne predražila, prípadne aby napokon na dokončení zarobili ďalšie firmy? Ako vysvetlí pán minister obyvateľom nielen žilinského kraja, ale celého Slovenska, že tunel, ktorý mal byť dokončený už tento rok nebude možno ani v roku 2023?.

Obyčajní chcú vidieť profesionálne posúdenie oboch scenárov. Občania podľa nich musia poznať výhody aj riziká, ktoré obnáša jedna alebo druhá alternatíva. Žiadame preto Národnú diaľničnú spoločnosť a ministra dopravy, aby čím skôr podrobne informovali občanov a vodičov o tom, čo by znamenalo dokončenie tunela súčasným zhotoviteľom a čo bude znamenať, ak stavbu preberie nový stavebník, tak aby bol čas na odbornú aj verejnú diskusiu.

Diaľničná spoločnosť už vie, ako vyhodí stavbárov z Višňového
9. januára 2019

Vodiči budú pre neschopnosť Smeru a Mostu jazdiť popod Strečno o niekoľko rokov dlhšie
10. januára 2019

Pred dvomi rokmi TREND upozornil, že výstavba diaľnice D1 pri Žiline smeruje ku katastrofe. Na viacerých stavbách sa vyskytli komplikácie, ktoré ohrozovali ich dokončenie.

Načrtnutý čierny scenár Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neodvrátila a teraz chce celú zodpovednosť prehodiť na dodávateľa a vypoklonkovať ho zo stavby. V decembri vznikol okolo toho mediálny cirkus v hlavnej úlohe s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý na stavenisko zostúpil na vrtuľníku ako boh zo stroja v antickej dráme, aby stavbárom adresoval ultimátum: Ak sa nespamätáte, vyhodíme vás zo stavby. NDS sa o to chce pokúsiť v najbližších mesiacoch.
Zdroj: Trend

Koncom novembra OĽANO upozornilo, že práce v tuneli Višňové sa zrejme zastavia. Dôvodom malo byť postupné stiahnutie sa hlavného člena konzorcia – talianskej spoločnosti Salini Impregilo. V tuneli sa začalo s prepúšťaním robotníkov. Podľa našich informácií vyhodili už viac ako 70 ľudí, ďalším rozväzujú zmluvy v týchto dňoch a postupne má prísť o prácu viac ako 160 ľudí.

Následne sme boli svedkami akčného divadla v podaní premiéra Petra Pellegriniho (Smer) a ministra dopravy Árpáda Érseka (Most), ktorí prišli stavbu neohlásene skontrolovať na vrtuľníku. Po svojej návšteve predostreli tri scenáre vývoja. Po mesiaci je jasné, ktorým smerom sa štát uberá.

Podľa informácií týždenníka TREND sa už práce v tuneli zastavili a Národná diaľničná spoločnosť je v najbližších týždňoch rozhodnutá odstúpiť od zmluvy so zhotoviteľom. Diaľničiari chcú následne vyhlásiť novú súťaž. Tunel mal byť postavený do konca roka 2019. Ak zhotoviteľ zo stavby odíde, dokončenie celej stavby sa posunie minimálne o ďalšie 3 roky. Už teraz je meškanie viac ako rok. Tým pádom odhadujeme, že tunel Višňové táto vláda nedokončí a motoristom nebude slúžiť skôr ako v roku 2024. S poľutovaním musím konštatovať, že vodiči budú zlé rozhodnutia manažérov Smeru-SD a Mostu-Híd, znášať ešte niekoľko rokov.

Výstavbu tunela od začiatku sprevádzajú problémy. Za ministrovania Jána Počiatka zo Smeru ešte ani nezačali raziť a už bolo jasné, že dokončenie bude meškať minimálne rok.

Podľa mesačnej správy stavby, ktorý sa nám podarilo získať, jednoznačne vyplýva, že stavba Višňové neplnila od začiatku výstavby ani finančný plán.

Sklz sa začal už v roku 2015, teda krátko po začatí výstavby a následne sa čoraz viac prehlboval. Posledné čísla hovoria o tom, že k novembru 2018 malo byť vyčerpaných na výstavbu 348 mil. eur, pričom zhotoviteľ v skutočnosti vyfaktúroval „iba“ 166 mil. eur. Súčasný minister dopravy tak vedel už pri svojom nástupe – v auguste 2016, že stavba je problémová a určite bude meškať. Od začiatku jej mal venovať maximálne zvýšenú pozornosť. Chodiť na kontrolné dni je málo. Tá stavba bola zrelá na krízový manažment už od nástupu ministra Érseka do funkcie.

Na objektívne posúdenie súčasného stavu a z neho vyplývajúcich rizík by sme jednoznačne potrebovali aj pohľad „druhej strany, teda zhotoviteľa, ktorý však nemôže komunikovať bez povolenia NDS. Rozhodne by sme chceli poznať stanovisko zhotoviteľa skôr ako sa ho s prekvapením dozvieme v hroziacom súdnom procese.

Érsek žiada vypracovať kontrolný posudok na pozemok, ktorý kúpili ŽSR
8. januára 2019

Železnice SR premrhali pri nákupe pozemku státisíce eur
8. januára 2019

„Minister dopravy je o celej veci informovaný a už požiadal o vypracovanie kontrolného znaleckého posudku a vedenie ŽSR požiadal o predloženie správy, za akým účelom bol pozemok kupovaný,“uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká s tým, že minister bez overenia skutočností nerozhoduje.

Predstavitelia OĽaNO podľa ŽSR zámerne zavádzajú, pričom im chýba znalosť legislatívy aj agendy výkupu pozemkov ŽSR. Podkladom na stanovenie kúpnej ceny je podľa predpisov ŽSR rozhodujúca všeobecná hodnota nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku. „To, že znalecké posudky k nehnuteľnostiam môže dodať aj druhá strana, je bežná prax, musia však aj tu byť splnené príslušné legislatívne náležitosti. ŽSR majú povinnosť tieto náležitosti skúmať a overovať, čo v uvedenom prípade bolo splnené a vzhľadom na to ŽSR nemajú dôvod znalca a znalecký posudok spochybňovať,“ konštatuje sa v stanovisku ŽSR.

Zdroj: 24hod.sk, 4. október 2018

Viac na: https://www.24hod.sk/ersek-ziada-vypracovat-kontrolny-posudok-na-pozemok-ktory-kupili-zsr-cl621509.html

Železnice Slovenskej republiky kúpili pozemok pri Devínskej Novej Vsi za výrazne predraženú sumu. Manažéri železníc zbytočne utratili pri tomto nákupe státisíce eur.

OĽANO už v októbri upozornilo na pozemok pri Devínskej Novej Vsi, ktorý ŽSR kúpili za viac ako milión eur a navyše úplne zbytočne. V kúpno-predajnej zmluve klamali, že pozemok museli odkúpiť, pretože sa na ňom nachádza železničná trať. Na tomto pozemku sa žiadna trať nenachádza, je tam iba priemyselná koľaj. Z nášho pohľadu ide o podvod. Aj preto sme podali trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Pozemok je už na prvý pohľad predražený. Železnice sa s firmou Flavio ústne dohodli na cene 90€/m2, pričom okolité pozemky boli výrazne lacnejšie. Cenu ale vysvetlili tak, že znalec, ktorého si najal predávajúci určil hodnotu na 111 eur, a tak sa železnice oháňali tým, že sa im ešte podarilo ušetriť.

Predstavitelia hnutia OĽANO ukázali novinárom aktuálny znalecký posudok pozemku pri trati Lamač – Devínska Nová Ves, v ktorom sa jasne píše, že pozemok má hodnotu maximálne 43€/m2. „Celý pozemok teda nie je hodný milión dvestotisíc eur, ale len 573-tisíc eur. Toto je kauza podobná kauze CT, no tentokrát je to kauza Železníc Slovenskej republiky, ktoré pri nákupe pozemku premrhali takmer 640-tisíc eur. ŽSR akceptovali cenu miliónového pozemku na základe posudku od znalca, ktorého si vybral predávajúci. Novinári z Aktualít zistili, že tento znalec v minulosti postupoval pri určovaní cien podozrivo. Ak by sa železnice správali ako dobrý hospodár a nechali by si pri takom veľkom obchode vypracovať za pár stoviek eur aj vlastný posudok, mohli ušetriť státisíce. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že išlo o dobre zorganizovaný kšeft.

Expert hnutia OĽANO na dopravu Jiří Kubáček pripomenul, ako sa ŽSR po upozorneniach OĽANO na nákup zbytočného pozemku bránili tvrdeniami, že na pozemku sú rôzne káble, trakčné stožiare a ďalšia železničná technika. „Aj z posudku vyplýva, že nič také sa na pozemku nenachádza a železnice klamali. Bol som si tento pozemok osobne pozrieť. Všetky viditeľné zariadenia ležia za plotom alebo na opačnej strane trate a nie na predmetnom pozemku,“ vyjadril sa Kubáček.

OĽANO považuje celý nákup za veľký podvod a peniaze za pozemok by mali podľa nich železnice získať späť. „Za takéto šafárenie s peniazmi občanov musí niekto niesť zodpovednosť. Aj preto naše aktuálne zistenia dopĺňame do trestného oznámenia, ktoré sme podali ešte v októbri. Okrem toho žiadame ministra dopravy, aby v spolupráci zo železnicami získali peniaze za pozemok čím skôr naspäť a využili ich v prospech cestujúcich. Môžu na to využiť všetky právne možnosti vrátane odstúpenia od kúpno-predajnej zmluvy.

Zvolen a Šahy po 15 rokoch opäť spája vlak
2. januára 2019

Trápenie cestujúcich pokračuje: pre nefunknčné vlaky sa vozia v autobusoch
6. januára 2019

Po pätnástich rokoch obnovili osobnú železničnú dopravu na trati Zvolen – Šahy. V oboch smeroch tam bude od 2. januára premávať zatiaľ najmä v pracovných dňoch celkom 22 vlakov. Ako v stredu informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ak verejnosť prejaví dostatočný záujem o železničné spoje, ponuku chce rozšíriť aj na víkendy.

Zdroj: Pravda

Viac na: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/496998-zvolen-a-sahy-po-15-rokoch-opat-spaja-vlak/

Na popud ministra dopravy Árpáda Érseka, spustil štátny železničný dopravca od začiatku roka, pravidelné spoje na trase Zvolen – Šahy. V rovnakom čase však zaviedol náhradnú autobusovú dopravu na linke Zvolen – Banská Štiavnica. Dôvodom je nedostatok pojazdných vlakov. Železničná spoločnosť odmieta, že by funkčné vlaky presunula na novootvorenú linku. Výluku vysvetlila veľmi nezvyčajne – plánovanou údržbou vozidiel. Takéto vysvetlenie je však neakceptovateľné. Ani štátny, ani žiadny iný dopravca, ktorý jazdí na základe zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme, nemôže odôvodniť nevypravenie ktoréhokoľvek spoja plánovanou údržbou. V zálohe musí mať náhradné vozidlá. Ak by predmetom údržby mala byť trať, bolo by to pochopiteľné. Nezjazdná trať je totiž skutočne silným argumentom pre zavedenie náhradnej autobusovej dopravy. Toto však nie je ten prípad.

Hovorca Železničnej spoločnosti informoval v priebehu týždňa všetky médiá, že výluka sa skončí v pondelok 7. januára. Napokon sa tak nestane. Národný dopravca totiž na svojom webe informuje, že výluka potrvá ďalší týždeň – až do 13. januára. Cestujúci tak budú naďalej znášať komplikácie, ktoré sú s výlukou spojené. Na mieste sú aj obavy, že ak sa v pondelok skončí sviatočné obdobie a dopravca bude musieť na trate nasadiť viac vlakov, výluky pribudnú aj v ďalších regiónoch, prípadne sa zvýši počet odrieknutých spojov. Už pred Vianocami sme upozorňovali na úsmevnú situáciu, keď ZSSK nahradila rýchlik zo Zvolena do Košíc súpravou lokálkového motoráčika s prívesným vozňom. Podľa národného dopravcu však cestujúci mohli byť radi, že sa vôbec vezú. Na trati medzi Zvolenom a Banskou Štiavnicou sme teraz svedkami pokračovania tohto tragicko-komického príbehu.

Žiaľ, hlavným problémom národného železničného dopravcu, ktorý disponuje pomerne rozsiahlou flotilou vozidiel je, že tie sú pre zanedbanú údržbu nepojazdné. Náš dopravný tím na to upozorňuje už dlho. Napríklad ku 5.1.2019 bolo z 25 rušňov radu 757 odstavených až 17, napriek tomu, že nedávno boli modernizované v ŽOS Zvolen.

Zarážajúca je aj komunikácia Ministerstva dopravy, ktoré je v tomto prípade nielen objednávateľom osobnej dopravy vo verejnom záujme, ale aj strážcom jej kvality. Ak bude Árpád Érsek akceptovať nepodarené výhovorky národného dopravcu, ktorého štát dotuje miliónmi eur, stáva sa spoluvinníkom systematického poklesu kvality železničnej osobnej dopravy. Opakovane žiadame ministra dopravy, aby vymenil neschopný manažment Železničnej spoločnosti Slovensko.

Železnice na sviatky posilňujú dopravu o desiatky vlakov. Toto je aktuálna obsadenosť
18. decembra 2018

Národný dopravca melie z posledného. Mal by zasadnúť krízový manažment
19. decembra 2018

Železničná spoločnosť Slovensko počas sviatkov posilní dopravu o niekoľko osobných vlakov, rýchlikov ale aj o InterCity vlaky. Spoločnosť upozorňuje, že je najvyšší časť si zakúpiť lístky, pretože jednotlivé spoje sú už takmer obsadené. Najväčšia obsadenosť je tesne pred 24. decembrom a 1. januára.

V piatok 21. decembra 2018 a v piatok 4. januára 2019 pôjde zo západu na východ mimoriadny rýchlik R 11609 (Bratislava hl. st. 13:49 – Košice 19:46). V opačnom smere bude 1. januára a 7. januára 2019 vypravený mimoriadny vlak R 11610 (Košice 14:14 – Bratislava 20:16). Rýchliky budú radené z desiatich vozňov 2. triedy. Okrem týchto 4 mimoriadnych spojov vypraví ZSSK aj 29 posilových vlakov, ktoré sú zapracované v platnom cestovnom poriadku.

Zdroj: JOJ/noviny.sk

Viac na: https://www.noviny.sk/slovensko/397499-zeleznice-na-sviatky-posilnuju-dopravu-o-desiatky-vlakov-toto-je-aktualna-obsadenost

Železničná doprava na Slovensku kolabuje. Namiesto okamžitých riešení vážnych problémov však národný dopravca nakrúca reklamy a míňa peniaze na marketing. Horiace a pokazené vlaky sú každodennou realitou. Ľudia sa už železničiarov nepýtajú, koľko vlak bude meškať, ale či vôbec pôjde.

Národný dopravca v snahe zabezpečiť vypravenie aspoň nejakého vlaku prekračuje v týchto dňoch všetky hranice slušného cestovania.

Kým včera vypravil na trati Zvolen – Košice rýchlik R931 Ipeľ v zložení motorovej lokálky (viď. foto: vozeň 812 + prívesný vozeň) s meškaním viac ako 50 minút, dnes sa cestujúci viezli do hlavného mesta v batožinovom priestore. Dôvodom bola nedostatočná kapacita v osobnom vlaku 4606 zo Štúrova do Bratislavy. Železničná spoločnosť totiž nezaradila do vlaku tri bežné vagóny, ale iba dva, z toho jeden bol batožinový. Zúfalý vlakový personál vyriešil situáciu tak, že cestujúcich vpustil do batožinového priestoru, kde sa síce nekúri, ale aspoň mohli cestovať. Už dlho sledujeme aj situáciu medzi Banskou Bystricou a Margecanmi, kde sú regionálne rýchliky pravidelne v časti trasy vedené lokálkovými motorovými vláčikmi „Bageta“ 813/913. Za posledné dni tiež štátny dopravca odriekol viacero vlakov (napr. v okolí Prievidze, či Galanty). V hnutí OĽANO nechceme dopustiť, aby si cestujúci na takéto situácie museli zvykať.

Preto sa pýtame:

Dokedy bude náš národný železničný dopravca skúšať trpezlivosť cestujúcej verejnosti a ako hlboké dno prerazí nabudúce? Dokedy bude minister dopravy trpieť na rozhodujúcich manažérskych postoch v ZSSK nekompetentných ľudí, ktorí sa domnievajú, že všetko možno vyriešiť veľkohubým marketingom? Dokedy bude pán bývalý premiér tvrdiť, že vlaky zadarmo vyriešili všetky problémy a že hospodárenie ZSSK za zlepšuje? A nebude v tejto situácii liberalizácia našej železničnej dopravy jediným riešením, ako poskytnúť cestujúcim ten rozsah dopravných výkonov, ktorý železnici, ako nosnému dopravnému prostriedku právom prináleží? Zdá sa totiž, že náš národný dopravca už melie z posledného.

Už v septembri, po sérii zlyhaní a požiarov vlakov, sme vyzvali ministra dopravy a manažment ZSSK, aby konali. Aby zlepšili údržbu vlakov a tratí a zabezpečili ľuďom dôstojné cestovanie do práce, do škôl a domov za rodinami. Dodnes nevidíme žiadne riešenia a situácia sa ďalej zhoršuje. Ako odborníci z prostredia železníc vieme, že situácia sa nedá zmeniť zo dňa na deň, no my nevidíme ani žiadny plán.

Žiadame preto ministra dopravy a vedenie Železničnej spoločnosti Slovensko, aby zasadol krízový manažment, ktorý príjme plán s presným časovým harmonogramom, ako situáciu vyriešiť čím skôr.“

P. Pellegrini: Pohár trpezlivosti na stavbe tunela Višňové pretiekol
5. decembra 2018

Výmena zhotoviteľa tunela Višňové bude znamenať jeho otvorenie najskôr v roku 2024
5. decembra 2018

ohár trpezlivosti na stavbe tunela Višňové už pretiekol. Ak sa zhotoviteľ nespamätá v najbližších týždňoch, začneme konať. A buď odíde dobrovoľne, alebo s ním rozviažeme zmluvy my. Predseda vlády SR Peter Pellegrini to povedal v stredu na brífingu po mimoriadnom kontrolnom dni na diaľničnej stavbe D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.

Predseda vlády SR sa na mimoriadnom kontrolnom dni zúčastnil aj s ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom. „Prišli sme bez oficiálneho ohlásenia týždeň dopredu, pretože sme chceli vidieť skutočný stav na stavbe. Mali sme možnosť z vrtuľníka vzhliadnuť aj väčší úsek cesty, ktorá má viesť k tunelu. Musím povedať, že počas rokovania som vyjadril veľkú nespokojnosť s priebehom celej stavby. Stavba je vo veľkom omeškaní. Už dnes vieme, že nebudú plnené míľniky, ktoré vyplývajú zo zmluvy,“ povedal Pellegrini.

Zdroj: TASR

Viac na: https://www.teraz.sk/ekonomika/ppellegrini-pohar-trpezliivosti-na-st/365485-clanok.html

Premiér Peter Pellegrini a minister dopravy Árpád Érsek dnes boli na kontrolnom dni v tuneli Višňové. Sami sa tak mohli presvedčiť o tom, čo sme avizovali už minulý týždeň: na stavbe nastáva útlm, prepúšťajú desiatky robotníkov a jeden z hlavných členov konzorcia – spoločnosť Salini Impregilo sa pripravuje na odchod. Problémy na stavbe sú prakticky od začiatku razenia tunela.

Árpád Érsek je vo funkcii už viac ako dva roky. Aj preto mal mať už dávno pripravené záložné plány. S predsedom vlády ich predstavili až dnes. Avizovali, že ak sa práce nerozbehnú (čo sa podľa naších informácií nestane), vláda začne hľadať novú firmu, ktorá projekt dokončí. Ak sa tak stane, bude to jeden z najväčších škandálov bývalého ministra Jána Počiatka zo Smeru. Ten namiesto najlacnejšej ponuky skúsených dodávateľov – spoločností Skanska a Strabag, dopustil množstvo obštrukcií, aby zákazku dostala firma Dúha pána Miroslava Remetu. Slovensko budú podľa všetkého čakať súdne spory a samozrejme nová súťaž na zhotoviteľa. To všetko potrvá podľa našich odhadov minimálne tri roky.

Pôvodný termín dokončenia tunela bol december 2019. Už dlho je jasné, že výstavba potrvá minimálne o rok dlhšie. Odhadujeme, že tunel Višňové sa nedokončí skôr ako v roku 2024.“ 

Érsek ostro kritizoval výstavbu tunela Višňové
30. novembra 2018

Hrozí zastavenie výstavby tunela Višňové na D1, minister by mal vypracovať krízový plán
30. novembra 2018

Minister dopravy Árpád Érsek dnes ostro kritizoval postup prác na tuneli Višňové. Svoju kritiku predniesol počas kontrolného dňa priamo pred tunelom.

„Od radosti nemôžem skákať po plafón. Neviem si predstaviť, koľko meškania sa ešte môže nahromadiť,“ vyhlásil Érsek.

Vysvetlil, že tento stavebný objekt má spolu 226 objektov, stavia sa však len na dvadsiatich. Právoplatné stavebné povolenia sú vydané na 75.

„Pýtam sa, prečo sa nestavia na všetkých 75 objektoch. Naťahuje sa to, projektovanie sa nerobí, je to žltý fidic. Jednoducho mám pocit, že tu nejde všetko tak, ako by malo ísť,“ doplnil Érsek.

Minister má obavy, že takýmto tempom sa to bude zbytočne naťahovať.

„Neviem, kedy sa táto stavba ukončí. Nedostal som harmonogram, nevedia mi dať odpoveď, kedy ukončia stavbu, alebo aspoň križovatku. Do mesiaca sa stretneme so zhotoviteľmi spoločnosťou Dúha, firmou Salini Impreglio a so zástupcami Nezávislého stavebného dozoru. Musíme nájsť riešenie,“ vysvetlil minister s tým, že riešenie musia dať o. ni.

Zdroj: HN, 18. 9 . 2018

Viac na: https://slovensko.hnonline.sk/1810709-nieco-tu-smrdi-mam-obavy-ze-sa-to-bude-natahovat-ersek-ostro-kritizoval-vystavbu-tunela-visnove

Kolóny pod Strečnom budú vodičov trápiť ešte niekoľko rokov. Tunel Višňové, ktorý by odľahčil tento úsek denne o tisícky áut tak skoro nedostavajú. Dôvodom je plánovaný odchod hlavného člena konzorcia Salini Impregilo zo stavby.

Informáciu o odchode talianskej spoločnosti máme potvrdenú z viacerých zdrojov, vrátane vysokopostaveného člena manažmentu konzorcia. Potvrdzuje to aj fakt, že v tuneli sa začalo s prepúšťaním robotníkov. Doteraz bolo vyhodených už viac ako 70 ľudí, ďalším rozväzujú zmluvy v týchto dňoch a postupne má prísť o prácu viac ako 160 ľudí. Nakoľko je to asi štvrtina zamestnancov, ktorí v tuneli pracujú hrozí, že práce na výstavbe sa buď výrazne utlmia alebo úplne zastavia. Zároveň, ak by zhotoviteľ zo stavby odišiel, dokončenie celej stavby by sa posunulo minimálne o ďalšie tri roky. Tunel Višňové by tak nedokončili skôr, ako v roku 2024.

Pri problematickej výstavbe tunela Višňové ma zaráža prístup ministra dopravy Árpáda Érseka, ktorý ani v septembri podľa vlastných slov nevedel, ako bude stavba napredovať. Doteraz sme nevideli žiaden harmonogram, minister nevie kedy sa tunel dokončí, čas beží a my vidíme, že zhotoviteľ prepúšťa robotníkov a balí kufre. Očakávame, že minister sa už prestane konečne vyhovárať na zhotoviteľov a v krátkom čase predstaví jasný krízový plán ako chce situáciu s najdôležitejším diaľničným úsekom riešiť. Zároveň sme sa rozhodli urobiť v tuneli poslanecký prieskum, pretože ľudia sa musia dozvedieť pravdu, ako bude stavba pokračovať.

Popod Strečno prejde denne približne 30-tisíc áut, čo spôsobuje časté zápchy. Podľa poslankyne Žilinského samosprávneho kraja a NR SR za OĽANO Anny Verešovej sa však Érsek venuje menej dôležitým projektom. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová aktívne tlačí na ministra dopravy aj na diaľničiarov, zodpovednosť je však aj v tejto chvíli na ich pleciach. Má to aj sociálny rozmer. Jednoducho nechceme, aby krátko pred Vianocami skončili bez práce ľudia, ktorí sa v tuneli nadreli a teraz ostanú bez peňazí.

Výstavbu tunela od začiatku sprevádzajú problémy. Za ministrovania Jána Počiatka zo Smeru ešte ani nezačali raziť a už bolo jasné, že dokončenie bude meškať minimálne rok. Súčasný minister dopravy vedel už pri svojom nástupe, že stavba je problémová a určite bude meškať. Od začiatku jej mal venovať maximálne zvýšenú pozornosť. Chodiť na kontrolné dni je málo. Stavba bola zrelá na krízový manažment už od nástupu ministra Érseka do funkcie. Zhotoviteľ podľa našich informácií nemá na dokončenie stavby peniaze. Aj preto urguje štát, aby mu preplatil faktúry za desiatky miliónov eur, ktoré sú nad rámec vysúťaženej ceny. Je potrebné, aby minister dopravy v čo najkratšom čase vypracoval jasný krízový plán výstavby, aby ľudia mohli tunel využívať čím skôr.

Riaditeľ Železníc SR po dvoch rokoch nečakane skončil
26. novembra 2018

Do vedenia Železníc Slovenskej republiky sa musí dostať odborník
26. novembra 2018

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Martin Erdössy po dvoch rokoch končí vo funkcii. Ako dôvod svojho odstúpenia uviedol osobné dôvody.

„Po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie som sa rozhodol odstúpiť. Mám ľudsky aj profesionálne svoju úroveň, ktorá je pre mňa dôležitá a ktorú by som si rád zachoval,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie.

​Železnice Slovenskej republiky aj Železničná spoločnosť Slovensko sú od septembra terčom kritiky pre viacero nebezpečných krízových situácií na železniciach. V priebehu mesiaca padlo trakčné vedenie, roztrhla sa súprava a horeli tri rušne.

Zdroj: HN

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1848781-riaditel-zeleznic-necakane-skoncil

Vítam rozhodnutie Martina Erdössyho, ktorý sa rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie generálneho riaditeľa ŽSR. Na odchod ho OĽANO vyzvalo niekoľkokrát, pretože nezvládal svoje pôsobenie. Na zlú organizáciu práce a zanedbanú údržbu koľajníc doplácali najmä cestujúci. Stav železničných tratí sa neustále zhoršuje a vedenie železníc nevie zabezpečiť ani nevyhnutné opravy. Vlaky tak musia v problémových úsekoch spomaľovať a ľudia meškajú do práce, do školy, či za rodinou. Poslednou kvapkou bol nákup zbytočných pozemkov pri Devínskej Novej Vsi za viac ako milión eur, pod ktorý sa podpísal práve p. Erdössy a pre ktorý sme podali aj trestné oznámenie.

Odchodom Martina Erdössyho sa však problémy na železniciach nekončia. Do vedenia železníc by mal minister dopravy vybrať odborníka, ktorému sa podarí zabezpečiť bezpečnú železničnú dopravu bez zbytočných obmedzení. Nový riaditeľ by mal okamžite zabezpečiť riadnu údržbu všetkých perspektívnych železničných tratí, predovšetkým odstrániť bodové závady s najvýznamnejším vplyvom na presnosť a spoľahlivosť železničnej osobnej dopravy, dbať na riadnu dodávku materiálu pre údržbu železničnej infraštruktúry a náhradné diely pre výhybky, obmedziť počet úradníkov ústrednej správy, odstrániť všetkých nekompetentných vedúcich funkcionárov a nahradiť ich odborníkmi. Na druhej strane je nutné významne zvýšiť platy prevádzkovým zamestnancom, ktorí nesú osobnú zodpovednosť za stav a prevádzkovanie dopravnej infraštruktúry.

V hnutí OĽANO nezabúdame ani na problémy, ktoré má štátny dopravca – Železničná spoločnosť Slovensko. „Horiace a odstavené vlaky sú dôsledkom zanedbanej údržby. Vedenie železníc zatiaľ nepredstavilo žiadne kroky, ktorými by situáciu zlepšilo. Náš dopravný tím denne pripravuje riešenia pre spoľahlivú dopravu na Slovensku,“ uzavrel tieňový minister dopravy za hnutie OĽANO Ján Marosz.

Minister dopravy zhodnotil dva roky vo funkcii
11. októbra 2018

Érsekovy xhýbajú analýzy a viaceré rozhodnutia robí na základe politických motívov
12. októbra 2018

Po dvoch rokoch vo funkcii ministra dopravy  sa Arpádovi Érsekovi podarilo veľa vecí zlepšiť. V rámci hodnotenia svojho pôsobenia vyzdvihol hlavne vyriešenie viacerých kritických problémov na diaľničných úsekoch, ale aj rozbehnutie prípravy nových diaľnic a rýchlostných ciest. Minister sa zároveň sústredil na opravu ciest I. triedy, či postupné zlepšovanie situácií vo vlakoch, kde sa historicky zanedbali investície.

„Stále máme čo zlepšovať, ale myslím si, že po dvoch rokoch vo funkcii sa môžem s kľudným svedomím pozrieť ľudom do očí a povedať im, čo všetko sme spravili a čo nás ešte čaká,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Medzi najväčšie problémy, ktoré musel minister riešiť, boli problémy s výstavbou na tuneli Čebrať, chýbajúce stavebné povolenia na D4R7, alebo chýbajúca EIA na obchvate Prešova. Takisto bolo treba venovať pozornosť kritickým úsekom na cestách prvej triedy, výstavbe nových obchvatov alebo situácii na železnici, kde je treba dobehnúť zanedbané investície z minulosti.

„Darí sa nám posúvať veci dopredu. Za dva roky môjho pôsobenia v rezorte vyhlásime súťaže na rôzne stupne projektovej dokumentácie na viac ako 200 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest,“ zdôraznil minister. Zároveň vyzdvihol, že sa podarilo pridať nové vlakové spojenia nielen do okolia Bratislavy, ale aj na východné Slovensko. Súčasne sa postupne obnovuje aj vozňový park ZSSK.  V tomto aj nasledujúcom roku navyše rastie dotácia pre ŽSR.

„Veľa z týchto úspechov sa nám podarilo dosiahnuť aj vďaka tomu, že veľmi efektívne čerpáme európske peniaze,“ povedal minister. Operačný program Integrovaná infraštruktúra je najúspešnejším operačným programom na Slovensku a len za posledné dva roky sa čerpanie zvýšilo o takmer miliardu eur.

Zároveň sa potvrdilo, že ministerstvo dopravy je schopné efektívne propagovať Slovensko na zahraničných trhoch a počas posledných dvoch rokoch dosahujeme rekordné čísla v návštevnosti Slovenska.

Ministerstvo okrem toho presadilo niekoľko zmien v legislatíve. Znižovali sa pokuty za STK, nemenila sa výška spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest, intenzívne sa pracuje na príprave nového stavebného zákona, ktorý by mal byť hotový a predložený do medzirezortného pripomienkového konania na jeseň tohto roku.

Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Link: https://www.mindop.sk/media-5144/tlacove-spravy-2726/minister-dopravy-zhodnotil-dva-roky-vo-funkcii

Doprava na Slovensku kolabuje. Ľudia denne trávia nekonečné hodiny v zápchach, a tiež v meškajúcich, či horiacich vlakoch. Tento stav sa doposiaľ nepodarilo zmeniť ani Árpádovi Érsekovi. Práve naopak. Krátko po nástupe do funkcie vyhnal z hlavnej trate, na základe politickej objednávky Andreja Danka, súkromného dopravcu Regiojet. Havárií na železniciach pribúda, výstavba diaľníc mešká a v budúcom roku pôjde ešte menej peňazí na údržbu ciest prvej triedy, takže ich stav sa bude naďalej zhoršovať. V rezorte pána ministra je absencia dopravného plánovania. Chýbajú analýzy a viaceré rozhodnutia sú robené na základe politických motívov. Štátne dopravné firmy (ŽSR, ZSSK, SSC, NDS a pod.) sú plné politických nominantov, ktoré svoje pôsobenie nechápu ako službu občanom, ale ako prečerpávačku peňazí občanov do súkromných vreciek. Pánovi ministrovi držíme palce, aby sa mu do konca funkcie podarilo aspoň časť z týchto výziev zmeniť k lepšiemu. Hnutie OĽANO chce spoľahlivú dopravu na Slovensku.

Železnice Slovenskej republiky kritizujú navrhovaný štátny rozpočet.
8. októbra 2018

Železnice musia zlepšiť hospodárenie
8. októbra 2018

Rozpočet verejnej správy na budúci rok, tak ako je navrhnutý, je pre Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) likvidačný a nekorešponduje s požiadavkou na vyrovnané hospodárenie v zmysle platnej Zmluvy o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry.

Konštatuje to spoločnosť v stanovisku pre médiá s tým, že viaceré ich požiadavky neboli v návrhu rozpočtu akceptované a nemôžu s ním teda súhlasiť.

Železničné spoločnosti však musia presvedčiť aj o efektívnosti míňania peňazí, upozornil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Zdroj: Hospodárske noviny

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1821670-zeleznice-kritizuju-rozpocet-je-t-o-pre-nas-likvidacne

Namiesto 316 miliónov dostane správca železničnej infraštruktúry – Železnice Slovenskej republiky dotáciu 250 miliónov eur. Železničiari sa po zverejnení štátneho rozpočtu pre rok 2019 vyhrážajú ešte horšou údržbou koľajníc. Železnice by však v prvom rade mali prestať plytvať s verejnými peniazmi a hľadať rezervy vo vlastnom rozpočte. Tým by v dokázali zlepšiť svoje hospodárenie.

Stačí porovnať ročné prevádzkové náklady na jeden kilometer stavebnej dĺžky koľajníc v Česku a na Slovensku. Zatiaľ čo Správcovi železniční dopravní cesty každoročne stačilo v uplynulých rokoch necelých približne 60-tisíc eur, Železnice Slovenskej republiky potrebovali vždy okolo  65 – 70-tisíc, teda minimálne o 10% viac. Zaťaženie koľajníc v Českej republike je pritom vyššie ako u nás.

Nesúhlasím s masívnym zvyšovaním dotácií pre ŽSR. Ak by železnice prestali kupovať nepotrebné pozemky a obnovovať čakárne za nehorázne peniaze, mali by peňazí dosť. Jediným pochopiteľným vysvetlením pre zvyšovanie dotácie sú podľa neho vyššie náklady na mzdy pre zamestnancov z dôvodu vyšších príplatkov za nočnú prácu a prácu cez víkend. Tie však zďaleka nedosahujú 66 miliónov eur, o ktoré železnice žiadajú. Železniciam by sme pridali peniaze na investície iba v prípade, ak by predložili jednoznačný a odôvodnený investičný plán, ktorý by bol pod dohľadom Ministerstva financií SR a samozrejme prerokovaný s Útvarom hodnoty za peniaze, a ktorého realizácia by bola pravidelne a detailne kontrolovaná. Inak by sme sa obávali o poctivé využitie každého eura.

Trvám na tom, že minister dopravy musí v štátnych železničných podnikoch urobiť poriadok a vymeniť vedenie firiem za dôveryhodné. Inak sa lepšej a spoľahlivejšej železničnej dopravy na Slovensku nedočkáme.

Železnice dali za pozemky milióny, na cene sa dohodli ústne
26. septembra 2018

Na železniciach pribúdajú ďalšie pochybné obchody
4. októbra 2018

Štátne ŽSR kúpili pozemky za takmer 2 milióny eur od súkromnej firmy, kde je spoločníčkou aj 84-ročná pani Anna. Znalecký posudok objednal predávajúci, na konečnej sume za pôdu sa obe strany dohodli ústne.

V decembri 2017 uzavreli štátne Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zmluvu, na základe ktorej kúpili pozemky pod železnicou v Devínskej Novej Vsi od firmy Flavio.

Zaujímavé je nielen to, že v zmluve sa neuvádza, ako železnice dospeli ku konečnej cene 90 eur za meter štvorcový. Pozornosť púta aj personálne obsadenie firmy Flavio, ktorá pozemky predávala.

Zdroj: Aktuality

Link: https://www.aktuality.sk/clanok/615564/zeleznice-dali-za-pozemky-miliony-na-cene-sa-dohodli-ustne/

Zatiaľ čo sa manažéri železničných firiem sťažujú na nedostatok peňazí, nakupujú predražené pozemky.

Manažmenty štátnych železničných firiem zneužívajú medializované problémy na železniciach na to, aby sa mohli sťažovať na nedostatok financií. V skutočnosti však podľa neho štátne peniaze určené na železnice nejdú tam, kam by mali ísť. Na železniciach sa kradne viacerými spôsobmi. Najčastejšie je to cez verejné obstarávania na nákup rôznych materiálov, ako sme upozornili už v lete na predražené nákupy tričiek či pracích práškov, alebo pri predaji a kúpe nehnuteľností. A práve tu sme svedkami ďalších pochybných obchodov.

Podľa medializovaných informácií kúpili Železnice Slovenskej republiky pri Devínskej Novej Vsi pozemok za viac ako milión eur. Už prvé zistenia novinárov poukazujú na nevýhodný nákup a podozrivé personálne prepojenia. Pozemky sú extrémne predražené – m2 za 90 eur, pričom okolité pozemky sa predávajú za 7 eur/m2. Vedeniu železníc stačil znalecký posudok, ktorý si dal vypracovať predávajúci. Posudok robil znalec, ktorý už v minulosti vypracoval kontroverzné posudky. A napokon sa na cene dohodli ústne. S našim odborným tímom sme si detailne preštudovali zmluvy, na základe ktorých železnice pozemky nakúpili. Zistili sme, že problémom nie sú len premrštené sumy a podozrivé personálne prepojenia, ale najmä to, že celý nákup sa javí, ako podvod.  Železnice totiž nakupujú pozemky, ktoré im vôbec netreba, pričom v zmluvách tvrdia presný opak.

Železnice sa tvária, že tento nevýhodný obchod urobili preto, že pod železničnou traťou mali nevysporiadané pozemky a snažia sa ich iba vysporiadať. Považujeme to za klamstvo. Podľa katastra sa na pozemkoch, ktoré nakúpili, žiadna železničná trať nenachádza. Na pozemku sa nachádza stará nevyužívaná vlečka, teda priemyselná koľaj, ktorá nepatrila železniciam. Tie teda vôbec neboli nútené vykúpiť predražené pozemky.

Železničná trať Bratislava – Devínska Nová Ves leží na parcele 2336/1. Železnice však kúpili vedľajšiu parcelu číslo 2337/13 s odôvodnením, že si musia vysporiadať pozemok pod železničnou traťou. Na ňom je však stará vlečka (priemyselná koľaj), ktorá podľa zákona nie je železničná trať a v minulosti patrila bývalému podniku Technické sklo. Železnice pozemok vôbec kupovať nemuseli.

Vieme, že v budúcnosti sa na tomto mieste plánuje vybudovanie terminálu integrovanej osobnej prepravy, avšak o jeho realizácii sa má rozhodnúť až na základe výsledkov štúdie realizovateľnosti modernizácie uzla Bratislava, ktorej schválenie je zatiaľ v nedohľadne. To je ako keby sme už teraz začali vykupovať pozemky pre vysokorýchlostnú trať z Varšavy do Bratislavy, ktorá nevieme kadiaľ pôjde a nebude tu možno ani o tridsať rokov.

Zatiaľ, čo sa cestujúci vozia po rozbitých tratiach a meškajú im vlaky, železničiari namiesto okamžitej opravy koľajníc, nakupujú predražené pozemky, ktoré nepotrebujú. Navyše za peniaze, ktoré podľa ich vlastných slov ani nemajú. A to všetko v tieni podozrenia z dobre zorganizovaného kšeftu. Po sérii problémov na železniciach som viackrát vyzval ministra dopravy Árpáda Érseka, aby odvolal šéfov ŽSR a ZSSK, no nestalo sa. Znovu preto žiadam ministra dopravy, aby konal. Ak nie, bude sám čeliť odvolávaniu v parlamente. Keďže zmluva bola podľa nás uzavretá protizákonne s cieľom nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi, zároveň podávame v tejto veci trestné oznámenie.

Európska komisia obvinila ZSSK, že jej bránila pri inšpekcii. Železnice tvrdia opak
25. septembra 2018

Železničná spoločnosť bránila medzinárodnej kontrole
25. septembra 2018

Európska komisia (EK) informovala Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) o svojom predbežnom stanovisku, že v júni 2016 bránila tomuto orgánu EÚ v inšpekcii, keď mu poskytla nesprávne informácie a zmazala údaje z jedného laptopu. Informoval o tom portál europa.eu.

„V prípade, že z našej strany prebieha vyšetrovanie, sú spoločnosti povinné poskytnúť nám presné informácie. To isté platí aj o inšpekciách. Je neprípustné, aby (spoločnosti) akýmkoľvek spôsobom manipulovali s požadovanými údajmi. Takýto postup by predstavoval ohrozenie integrity a efektívnosti vyšetrovania. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby spoločnosti postupovali v súlade s našimi predpismi,“ uviedla na margo inšpekcie v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová.

EK vykonala inšpekcie v priestoroch ZSSK v júni 2016. Komisia mala podozrenie, že ZSSK mohla uzavrieť zmluvy namierené proti konkurencii, ktorých cieľom bolo neumožniť vstup na trh konkurenčnému železničnému osobnému prepravcovi, čo je v rozpore s európskym právom hospodárskej súťaže (článok 101 Zmluvy o fungovaní EÚ), uvádza sa v tlačovej správe EK

Podľa EK mohla ZSSK brániť inšpekcii viacerými spôsobmi vrátane neposkytnutia požadovaných údajov z prenosného počítača jedného z jej zamestnancov a umožnila vykonať na ňom „reinštaláciu“, čo viedlo k „nezvratnej“ strate, údajov, ktoré v ňom boli uložené.

EK dospela k predbežnému názoru, že toto správanie zo strany ZSSK by mohlo byť v rozpore s jej povinnosťou vyhovieť v súlade s Nariadením Rady 1/2003 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže, píše sa v tlačovej správe EK.

Zdroj: Trend

Link: https://www.etrend.sk/ekonomika/zssk-obvinili-z-branenia-pri-inspekcii.html

Železničná spoločnosť Slovensko bránila riadnej medzinárodnej kontrole. Tvrdí to Európska komisia, ktorej úradníci urobili v roku 2016 u dopravcu inšpekciu. ZSSK mala zatajiť, kde sa nachádza jeden z notebookov jej zamestnancov a zároveň na ňom vymazali dáta. Komisia ako dôvod kontroly uviedla možný kartel dopravcov, ktorého cieľom by bolo vyradenie konkurenčných prevádzkovateľov z trhu.

Iba pol roka po kontrole z Európskej komisie odišiel z hlavnej trate súkromný dopravca Regiojet. Bolo to po sérii politických rozhodnutí, ktoré urobil Robert Fico, Andrej Danko a manažment ZSSK. Napríklad zavedenie bezplatného cestovania, či obnovenie štátnych IC vlakov.

ZSSK vtedy tvrdila, že komisia sa zaujímala o postupy pri predaji koľajových vozidiel. Ak by to tak skutočne bolo, ZSSK mohla zneužiť svoje dominantné postavenie, ktoré zahŕňa napríklad neprimerané nákupné alebo predajné ceny alebo iné nerovné obchodné podmienky.

OĽANO minulý týždeň vyzvalo ministra dopravy Árpáda Érseka, aby po sérii zlyhaní odvolal politických nominantov vo vedení štátnych železničných spoločností ZSSK a ŽSR. Ak sa podozrenia Európskej komisie potvrdia a ZSSK dostane pokutu, manažéri by ju mali zaplatiť a okamžite odstúpiť.

Roztrhnutý vlak, uväznení cestujúci, horiace rušne. Prečo „národný dopravca“ štve zákazníkov a baví internet
17. septembra 2018

Železnice kolabujú, Fico zavádza o ich hospodárení. Žiadame okamžitú výmenu manažmentov ZSSK a ŽSR
19. septembra 2018

Železničná spoločnosť sa stala terčom vtipov práve v čase, keď hudobným klipom láka ľudí z áut do vlakov. Začínajú sa prejavovať problémy, ktoré vo firme roky zanedbávali.

A tento poznáte? Cestujúci pristúpi k okienku a pýta si lístok do Bratislavy. „Prajete si vlak s rušňom?“ spýta sa ho pokladníčka.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá sa po iniciatíve SNS začala nazývať aj „národný dopravca“, sa stala opäť vďačným terčom zosmiešňujúcich vtipov. Od začiatku septembra ťahá z pohľadu firemného PR veľmi smolnú sériu.

Začalo sa to 5. septembra stručnou informáciou: „Od 09:55 hod. bola prerušená doprava v úseku Kalná nad Hronom – Levice. Roztrhnutie súpravy vlaku R 811.“ V rýchliku Sitno sa vtedy lokomotíva a prvý vozeň oddelili od zvyšku súpravy.  Do Levíc tak dorazila len prvá časť vlaku, zvyšok odtiahli do Kalnej nad Hronom.

Zdroj: denník N

Viac na: https://dennikn.sk/1233013/roztrhnuty-vlak-uvazneni-cestujuci-horiace-rusne-preco-narodny-dopravca-stve-zakaznikov-a-bavi-internet/

V posledných týždňoch vidíme, že slovenská železničná doprava už nie je iba nespoľahlivá, ale priamo nebezpečná. Považujeme za absurdné, že v tejto situácii sa poslanec Robert Fico vyjadruje, že železniciam sa darí a znižujú svoju stratu.

Včera horel expres Podlužan idúci z Bratislavy do Nových Zámkov. Od horiaceho rušňa sa postupne chytil vagón a následne sa pretrhlo aj vedenie, ktoré spadlo, a cestujúci museli utekať po koľajniciach a cez pole. Podobných prípadov bolo v posledných dňoch viac. Horiaci rušeň zo soboty, strhnuté vedenie v Bratislave a cestujúci, ktorí čakali vo vlakoch na pomoc niekoľko hodín, roztrhnutý vlak a ďalší ľudia, ktorí po poruche rušňa doslova dokráčali do práce a do škôl po koľajniciach. Reakcie pána Érséka, ale aj predsedu SNS Andreja Danka sú, že vlaky sa postupne modernizujú a manažmenty štátnych železničných firiem sú schopné, a nemôžu za jeden deň dobehnúť to, čo sa tridsať rokov zanedbávalo. Musíme dodať, že netreba zabúdať na to, kto na Slovensku vládol bez krátkej prestávky posledných dvanásť rokov.

Za tieto havárie zodpovednosť aj súčasné vedenie železničných firiem. Tieto havárie sú dôsledkom katastrofálnej údržby, ktorá sa každý deň zanedbáva. Vo Švajčiarsku jazdia bez problémov aj 50-ročné rušne, či vagóny. U nás však horia, pretože zamestnanci železníc nemajú s čím robiť. Chýbajú náhradné diely a materiál na opravu vlakov. To všetko vám potvrdí ktorýkoľvek zamestnanec údržby, nie manažéri z riaditeľstiev. Je paradoxné, že v tejto situácii „masíruje“ poslanec Robert Fico verejnosť tým, že vďaka doprave zadarmo sa vlakom darí, cestujúcich je viac a železnice znižujú stratu.

Je pravda, že strata železníc sa postupne znižuje, no R. Fico zamlčal, že štát každý rok posiela železniciam výrazne viac peňazí vo forme dotácií. Od roku 2014 do roku 2017 sa strata štátneho dopravcu síce znížila o tri milióny eur, dotácie štátu sa však zvýšili o neuveriteľných 33 miliónov eur. Okrem toho rástli železniciam aj tržby z prepravy. Robert Fico tak zatajil minimálne 30 miliónov, ktoré sa stratili v Železničnej spoločnosti a zneužíva, že v komplikovaných číslach sa bežní ľudia nevyznajú.

Štát míňa na železnice stále viac peňazí, vlakov jazdí rovnako málo a ich kvalita sa zhoršuje. My sa preto pýtame, kde sú tieto peniaze? Prečo nám na koľajniciach horia rušne, keď do železníc leje štát stále viac peňazí?

Žiadam ministra dopravy, aby okamžite vymenil manažmenty Železničnej spoločnosti a Železníc Slovenskej republiky. Sú tam nekompetentní politickí nominanti pána Danka a pána Hrnčiara. A to nielen na riaditeľských pozíciách, kde šéfom ZSSK je právnik a šéfom ŽSR bývalý manažér Orangeu. Nehovoriac o tom, že ani ľudia pod nimi nie sú odborníci. Príčinou toho je zlá organizácia práce, katastrofálna údržba, nejasné hospodárenie a každodenné meškania, na ktoré doplácajú cestujúci. Železnice ihneď potrebujú odborníkov. Železniciam musia šéfovať skúsení manažéri s dlhoročnou praxou na železnici.

Predražené video z výstavby mosta v Komárne: desať minút za 60-tisíc eur
2. augusta 2018

Šéf Slovenskej správy ciest má na krku kauzu Dron
2. augusta 2018

Výstavbu nového mostu medzi Komárnom a Komáromom má pripomínať propagačné video aj fotodokumentácia. Slovenská správa ciest (SSC) preto vypísala súťaž, aby našla vhodného dodávateľa.

Autor má natočiť desať videí pomocou dronu a každé má mať aspoň minútu. Okrem toho má dodávateľ namontovať dve časozberné kamery a odovzdať z nich spracované video.

Zákazku vyhrala firma Segal zo Žirian, pretože z troch súťažiacich ponúkla najnižšiu cenu. Správa ciest jej zaplatí 58 200 eur v priebehu jeden a pol roka.

Hodnotu promo videa odhadli oslovení odborníci na päťnásobne nižšiu. Slovenská správa ciest, ktorá si ho objednala, na výške trvá. Pri odhadovaní sumy pritom oslovila aj firmu, ktorá stavia domy.

Zdroj: aktuality.sk

Viac na: https://www.aktuality.sk/clanok/611172/predrazene-video-z-vystavby-mosta-v-komarne-desat-minut-za-60-tisic-eur/

Slovenská správa ciest (SSC) si objednala natočenie 10-minútového videa mosta medzi Komárnom a Komáromom za takmer 60-tisíc eur v zákazke: Foto a video dokumentácie stavby „Nový cestný most medzi mestami Komárom-Komárno vyhotovený bezpilotným lietadlom“.

Len krátko po tom, ako hnutie OĽANO  upozornilo na predražené pracovné prostriedky pre zamestnancov Železníc slovenskej republiky o takmer o 200-tisíc eur, minister dopravy má opäť čo vysvetľovať.

SSC predpokladala, že zákazka bude stáť 49-tisíc eur bez DPH.  Domnievam sa, že štátna firma úmyselne nastavila zákazku po limitom 50-tisíc eur, aby na ňu nemusela robiť transparentnú súťaž, ktorá by mohla priniesť nižšiu cenu vo verejnom obstarávaní.

Prieskum trhu „troch kamarátov“ – teda firiem, z ktorých dve nemali žiadne skúsenosti s predmetnou činnosťou vyhrala firma Segal s cenou takmer 60-tisíc eur s DPH. Táto firma je zároveň prepojená s členom predstavenstva Regionálnej správy a údržby ciest Nitra Valentínom Gálom. Suma, za ktorú natočia videá predstavuje ročné tržby firmy Segal, ktoré dosahovala v predchádzajúcich rokoch.

Keďže SSC sa vyhovára, že nemôže zverejniť konkurenčné ponuky ostatných účastníkov súťaže, žiadame ministra dopravy Árpáda Érseka, aby objasnil všetky podrobnosti zákazky na desaťminútové video za takmer 60-tisíc eur.

Minister dopravy Érsek musí voči riaditeľovi SSC Romanovi Žemberovi vyvodiť zodpovednosť pre podozrenie, že vedome manipuloval a „ušil“ zákazku na mieru spriazneným firmám. Samotný spolumajiteľ Segalu Csaba pracuje vo firme Granvia, ktorá je koncesionárom časti rýchlostnej cesty R1 – teda obchodného partnera Ministerstva dopravy.

Na základe hore uvedených podozrení preto podávam podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby preveril nehospodárne nakladanie s peniazmi občanov pri tejto zákazke.

Opravy na železnici vylúčia vlakovú dopravu
16. júla 2018

ŽSR realizuje predražené nákupy v pochybných tendroch
24. júla 2018

Na trase medzi Rematou a Handlovou nebudú v utorok 17. júla medzi 7.40 h a 12.20 h premávať vlaky.

Informoval v pondelok Dávid Bozsaky z odboru komunikácie Železníc SR (ŽSR).

„V rámci výluky sa v uvedenom úseku zrealizujú činnosti spojené so skladaním dlhých koľajnicových pásov a opravou a údržbou železničného zvršku. Práce vykonajú ŽSR vlastnými personálnymi kapacitami,“ uviedol Bozsaky.

Zdroj: My Horná Nitra

Viac na: https://myhornanitra.sme.sk/c/20871555/opravy-na-zeleznici-vylucia-vlakovu-dopravu.html#ixzz5Mw8lAN00

Stav koľají na Slovensku sa neustále zhoršuje. Medzi rokmi 2012 a 2017 stúpol podiel nevyhovujúcich úsekov z 23 na takmer 28 % siete. Ľudia musia znášať rôzne obmedzenia takmer na tretine všetkých tratí. Na mnohých úsekoch sú koľajnice tak rozbité, že vlaky musia jazdiť pomalšie a meškajú. Na zmodernizovanom úseku medzi Trnavou a Leopoldovom IC-čka a rýchliky od začiatku roka až doteraz brzdia kvôli chybnej výhybke zo 160 km/h na 60 km/h. Podobne aj vlaky medzi Petržalkou a Novým Mestom spomaľujú z 80 km/h na 50 km/h kvôli zhnitým podvalom.

Azda najakútnejším prípadom v tomto smere bola jednokoľajka Humenné – Stakčín, kde sa na niektorých miestach tak zmenil rozchod koľají, že cestujúci museli medzi Sninou a Stakčínom pol roka prestupovať z vlaku do autobusu.

Za tento stav zodpovedné Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré zlý stav železničných tratí odôvodňujú obvykle nedostatkom financií na ich opravu.

Napriek tomu sme našli sme niekoľko obstarávaní, ktorými táto štátna firma nakúpila bežné pracovné pomôcky za ceny, ktoré sú výrazne vyššie, ako ceny obdobných výrobkov v ktoromkoľvek obchode. Pri celkovom objeme obstarávaného tovaru ide o vysoký objem premrhaných prostriedkov, ktoré by železnice mohli použiť účelnejšie.

Napríklad 16-tisíc tričiek s krátkym rukávom nakúpila ŽSR od spoločnosti REMPO za 6,31 eur za kus bez DPH. Ide o štandardné bavlnené tričko s malým logom ŽSR. Bežná cena podobného trička je približne 2,90 eur. Samotná firma Rempo ponúka na svojom webe rovnaké tričká tiež za 2,90 eur za kus. Iný výrobca nám na požiadanie vypracoval cenovú ponuku so sumou 2,17 eur za kus. Oslovili sme aj jedného veľkého zamestnávateľa na Slovensku, ktorý hromadne nakupuje pracovné tričká pre svojich zamestnancov dokonca za 1,99 eur bez DPH. Ak by ŽSR obstarávali tieto tričká za bežnú trhovú cenu, dosiahli by úsporu viac ako 66-tisíc eur.

Firma REMPO zarezonovala v médiách pred tromi mesiacmi, keď predseda OĽANO Igor Matovič odhalil obchody jej majiteľov s manželkou vtedajšieho ministra vnútra Tomáša Druckera. Druckerová vtedy kupovala od REMPa lukratívne pozemky podozrivo lacno. Ukazuje sa, že REMPO získavalo zákazky nielen od slovenskej pošty, v čase keď jej šéfoval Tomáš Drucker. Zákazky mala firma aj v zdravotníctve, a teraz vidíme, že sa jej darí aj v rezorte dopravy.

Druhým príkladom predraženého nákupu je obstaranie 80-tisíc balení pracieho prášku na pranie pracovných odevov, ktoré ŽSR nakúpila od košickej firmy FOREX brokers s. r. o. za 3,12 eur za jedno balenie. Nám sa podarilo len za pár minút na internete nájsť celú plejádu práškov renomovaných firiem za ceny od 1,70 eur, pričom špeciálne prášky na pranie pracovných odevov sú ešte podstatne lacnejšie. S rovnakou gramážou je prášok dostupný aj za 0,51 eur. Riadny a starostlivý hospodár by nakupoval predmetný produkt nanajvýš za 1,70 eur. V tomto konkrétnom prípade by dosiahol úsporu viac ako 131-tisíc eur.

Ďalším príkladom obstaranie tzv. nočných výpraviek. Košická firma KONEX ELEKTRO sa kúpnou zmluvou zaviazala dodať železniciam jeden kus takejto baterky za neuveriteľných 178,89 eur za kus. Som presvedčený, že aj pri veľmi konzervatívnom uvažovaní možno odhadnúť predraženie na jednom kuse o prinajmenšom 100 eur. Keďže železnice odobrali prinajmenšom 200 kusov týchto lampičiek, odhadujem objem premrhaných prostriedkov na 20-tisíc eur.

Celková úspora, ktorú sme vyčíslili na týchto troch nákupoch pracovných prostriedkov je približne 200-tisíc eur. Za spomínanú sumu by sa napríklad dala opraviť výhybka na hlavnej trati, aby IC vlaky a rýchliky nemuseli spomaľovať. Ide pritom iba o náhodné príklady, ktoré však odrážajú to, ako sa na železniciach hospodári s peniazmi daňových poplatníkov.

Mám vážne obavy, že podobne nehospodárne postupujú železničiari aj pri väčších a viac sofistikovaných tendroch, napríklad pri plánovanom tendri na kamerový systém, či pri nákupe výpočtovej techniky, ktoré pozorne sledujeme. Cieľom, nielen našim, ale predovšetkým súčasných manažérov ŽSR by malo byť okamžité zastavenie plytvania, a investícia ušetrených peňazí do opravy koľají, pretože katastrofálny stav tratí prispieva k meškaniam vlakov a sťažnostiam cestujúcich.

Viac na: https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/1659522707494098/

Érsek pripravuje liberalizáciu na vybraných železniciach
15. mája 2018

Ministerstvo šliape pri riešení verejnej osobnej dopravy na brzdu i plyn súčasne
16. mája 2018

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) v pondelok informovalo, že pripravuje súťaž na osobnú regionálnu prepravu vo verejnom záujme na úseku Košice – Moldava nad Bodvou, mesto tento zámer zverejnilo v Úradnom vestníku Európskej únie. Osobnú prepravu na tomto úseku zabezpečuje práve štátny osobný vlakový dopravca. V rámci liberalizácie železničnej osobnej dopravy rezort plánuje aj súťaž na trati Žilina – Rajec. Ďalšie trate pre súťaže, vrátane trasy Bratislava – Komárno, majú byť zverejnené v najbližších mesiacoch, aby sa mohlo začať súťažiť už v budúcom roku.

Zdroj: pravda.sk

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/469766-statny-dopravca-chce-sutazit-so-sukromnikmi-o-dotovane-vlakove-trate/

Ministerstvo dopravy sa rozhodlo vypísať súťaže na nových dopravcov v  železničnej osobnej doprave na viacerých železničných tratiach. Po avizovanej súťaži na úseku Žilina – Rajec bola najnovšie oznámená aj súťaž na trať Košice – Moldava n. Bodvou. Tento krok MDV SR považuje tieňový minister dopravy Ján Marosz za závažnú chybu a pokladá za správne, aby ho ministerstvo dopravy prehodnotilo.

Už dlhý čas sa celé Slovensko borí s problémom nesúladu cestovných poriadkov prímestských autobusov a regionálnych vlakov. MDV SR už pred niekoľkými rokmi zistilo, že najzásadnejšou príčinou tohto rozvratu je dvojkoľajnosť objednávania ich výkonov – vlaky objednáva ministerstvo dopravy, autobusy vyššie územné celky. Pochopilo tiež, že systémovú nápravu možno dosiahnuť len odstránením tejto dvojkoľajnosti, t. j. sústredením kompetencie objednávať dotované dopravné výkony v jediných rukách.

Do programového vyhlásenia si vláda dokonca dala záväzok pripraviť podmienky pre vznik dopravnej autority ktorá by zastrešila objednávanie výkonov vo verejnom záujme tak v železničnej, ako aj autobusovej doprave, a zabezpečila nevyhnutnú synchronizáciu jednotlivých spojov …“.

Považujem za zarážajúce, ak popri realizácii tejto úlohy ministerstvo zároveň rozvíja úvahy o vypísaní súťaží na nových železničných dopravcov.

Prvým krokom k zosúladeniu cestovných poriadkov autobusov a vlakov má byť  významné posilnenie železničnej osobnej dopravy v tých smeroch, kde železnica má predpoklady stať sa nosným dopravným prostriedkom. A naopak, nemožno ani vylúčiť prehodnotenie železničnej osobnej dopravy v miestach, kde jej prácu efektívnejšie môžu vykonávať  prímestské autobusy.

O tom všetkom sa má rozhodovať na základe plánu dopravnej obsluhy. Jeho príprava má byť prvou úlohou novozriadenej dopravnej autority. Cieľom  tohto plánu bude, rešpektujúc možností štátneho rozpočtu, účelne prerozdeliť výkony vo verejnej osobnej doprave. Okrem iného bude musieť zohľadniť aj existujúce mnohoročné kontrakty na zabezpečovanie dopravných služieb v autobusovej i železničnej doprave. A toto je podstata problému.  Ak si v tejto dobe predčasnou liberalizáciou železničnej osobnej dopravy „zabetónujeme“ súčasný, úplne nedostatočný rozsah vlakovej dopravy na perspektívnych tratiach alebo zakontrahujeme neefektívne železničné výkony, znemožníme tým dopravnej autorite na dlhú dobu akékoľvek jej optimalizačné úsilie.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia si chce prenajať viacsystémové rušne
14. mája 2018

Cargo zrejme súťaží fiktívne, víťaz je známy ešte pred otvorením obálok
9. mája 2018

Najväčší slovenský nákladný prepravca Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) v týchto dňoch vyhlasuje obchodnú verejnú súťaž na prenájom desiatich viacsystémových rušňov. Predpokladaná hodnota zákazky za prenájom na desať rokov je 58,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Železničná spoločnosť sa pre tento krok rozhodla, aby si zachovala svoju konkurencieschopnosť na európskom trhu. Na prepravnom trhu totiž nastupuje nový model realizácie prepráv. Záťaž prestáva byť odovzdávaná na hraniciach štátov a dopravcovia začínajú v zvýšenej miere realizovať výkon na celom ramene z miesta nakládky až po miesto vykládky.

Zdroj: nasadoprava.sk

Viac na: https://nasadoprava.sk/zeleznicna-spolocnost-cargo-slovakiasi-chce-prenajat-viacsystemove-rusne/

Už pred polrokom sme poukázali na čudný lízing desiatich rušňov od lízingovej spoločnosti S Rail Lease, s. r. o., Bratislava . Štátny osobný železničný dopravca sa vtedy obhajoval tým, že rušne budú spoločnosti k dispozícii s full servisom a za technické poruchy bude zodpovedný prenajímateľ. Vtedy sme namietali predovšetkým spôsob obstarania, ktorý bol najdrahší zo všetkých možných variantov a ktorý spôsobí, že po desiatich rokoch nebude mať dopravca ani rušne a ani peniaze. Dňa 9. mája sa otvárali obálky s cenovými ponukami vo verejnej obchodnej súťaži na operatívny lízing desiatich rušňov štátneho Carga. Zadanie je prakticky rovnaké, ako pri súťaži osobného dopravcu s takmer rovnakou cenou, bezmála šesťdesiat miliónov eur. Cargo dokonca používa aj úplne zhodné argumenty ako osobný dopravca.

Už v apríli 2018 sa však v českom časopise Železniční magazín objavili fotky bieleho rušňa typu Vectron 383.202 so slovenskou imatrikuláciou na firmu S Rail Lease (SK RAILL). Išlo o skúšky medzi Mníchovom a Ingolstadtom. Redaktori časopisu Železniční magazín sa pýtali na budúcnosť tohto rušňa S Rail Leaseu. Dostali však vyhýbavú odpoveď. Cargo reagovalo mierne podráždene: „V súčasnej dobe neprebieha žiadna verejná súťaž vyhlásená našou spoločnosťou, ktorej predmetom by bolo obstaranie viacsystémových hnacích železničných vozidiel. Žiadame Vás, aby naša spoločnosť nebola spomínaná v súvislosti s uvedeným rušňom ani jeho vlastníctvom.“ Krátko na to však Cargo vyhlásilo súťaž, ktorej okolnosti sú úplne zhodné s nedávnym obstarávaním štátneho železničného dopravcu, ktorú odôvodňovalo aj zhodnou argumentáciou. Prakticky súčasne sa v rušňovom depe Bratislava – východ objavili tri biele rušne Siemens typ Vectron rad 383.2 s imatrikuláciou vlastníka SK-RAILL, ktoré sa tu podrobili 17.4.2018 technicko – bezpečnostnej skúške.

Nepotrebujeme vešteckú guľu na to, aby sme mohli s najväčšou pravdepodobnosťou vyhlásiť, že víťazom verejnej obchodnej súťaže na obstaranie desiatich elektrických rušňov sa stane rovnaká firma, ako pri osobnom dopravcovi a to S Rail  Lease s.r.o. z Bratislavy. Vyzývam ministra dopravy pána Érseka, aby uvedenú súťaž zrušil a dohliadol na vypísanie transparentného nákupu, a nie lízingu nových rušňov. Odpoveď očakávame na pôde hospodárskeho výboru NR SR v krátkom čase. Takisto podávame podnet na preverenie súťaže na Najvyšší kontrolný úrad.

Slováci sa v tomto roku nedočkajú ani kilometra novej diaľnice. Štát údajne nezaspal.
27. marca 2018

Vláda znovu o diaľniciach v programovom vyhlásení zavádza
28. marca 2018


To, že sa v roku 2018 nepodarí otvoriť pre motoristov ani kilometer novej diaľnice či rýchlostnej cesty, je pravdou. Neznamená to však podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR žiadnu katastrofu ani nič zlé.

„Neznamená to, že by Národná diaľničná spoločnosť a Slovenská správa ciest spali, ani ministerstvo dopravy nespí,“ zdôraznil to v utorok riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií MDV SR Peter Varga na Cestnej konferencii 2018, ktorú organizuje Slovenská cestná spoločnosť.

Podľa neho to takto „jednoducho vyšlo a vyšlo to tak preto, lebo sa ministerstvo snaží veci vždy robiť najlepšie ako sa dá, najskôr ako sa dá a v čase, v ktorom sú kvalitne pripravené“.

Pracuje sa teda podľa Vargu na veľkom počte úsekov a získavajú sa financie na to, aby bolo možné uskutočniť čo najviac z priorít, ktoré Slovensko potrebuje.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/20790664/slovaci-sa-v-tomto-roku-nedockaju-ani-kilometra-novej-dialnice-stat-udajne-nezaspal.html#ixzz5BDLUq4ip

Vláda SR neotvorí v tomto roku žiadnu novú diaľnicu. A to aj napriek tomu, že podľa zmluvy so zhotoviteľom sa mala tento rok v októbri otvárať prvá časť južného obchvatu Žiliny (11 km dlhý úsek D1 za takmer pol miliardy €  – Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka). Na to, aby tento úsek mohol byť v prevádzke je potrebné dokončiť nadväzujúci 2 km privádzač zo Žiliny, ktorý sa napojí na D1 v križovatke Lietavská Lúčka. Tento úsek mal byť už dávno hotový, podklady na súťaž boli prichystané na stole v NDS dva roky a zápchy na južnom vstupe do krajského mesta Žilina mohli byť pri vhodnom riešení už dnes minulosťou. Pred rokom v marci sme sa pýtali ministra dopravy, prečo mešká spustenie férovej verejnej súťaže na zhotoviteľa tohto diela. Minister obhajoval netransparentný postup, podľa ktorého sa mal úsek privádzača do Žiliny stať „doplnkovým tovarom“ za 22 miliónov pre konzorcium stavebníkov úseku D1. Aj po našej intervencii nakoniec súťaž spustil, a tá priniesla zlacnenie diela o 8 miliónov. Až v tomto období sa práce na privádzači konečne rozbiehajú, ale zodpovednosť a zlyhanie si ani NDS ani ministerstvo dopravy nechcú priznať. Radšej sa vyhovárajú na  „zlú geológiu pri razení tunelov“.

Téma výstavby diaľnic sa stáva „fraškou“, kde štát si obháji takmer všetko a občan je len v pozícii čakajúceho a prosiaceho bez nároku na presné a transparentné informácie.

Arogancia novej vlády je tak veľká, že neváhali ponechať v programovom vyhlásení vetu: „ Cieľom vlády je umožniť motoristickej verejnosti už od roku 2020 využívať všetky diaľničné úseky.“ Predsavzatie je zjavne zavádzajúce, keď už v roku 2016, kedy bolo toto programové vyhlásenie v parlamente prvýkrát, bolo jasné, že tento cieľa sa nedá splniť. Tento cieľ mohol byť naplnený za týchto predpokladov: (Nezveriť výstavbu diaľnic oligarchom, ktorí hľadia na svoje provízie a občan im je ukradnutý.) Plánovať súvislé, dlhšie úseky, jasne prioritizovať postup pri výstavbe na minimálne dekádu dopredu. Prestať stanovovať priority podľa „zapáčeniu sa svojim voličom“.  Hľadať hodnotu za peniaze, najmä korektnou súťažou a nie kartelovými dohodami oligarchie. Zveriť riadenie NDS  špičkovým odborníkom a nie politickým nominantom bez potrebných skúseností.

Národný dopravca pýta viac peňazí na trate
19. marca 2018

Železničná spoločnosť navrhuje projekty vzdialené od reality
14. marca 2018

Žiadne nové železničné trate, pomalá modernizácia či nulové investície do koľajovej dopravy v mestách a následný kolaps autodopravy. Takto vidia železničnú infraštruktúru na Slovensku zástupcovia španielskych, švajčiarskych aj slovenských osobných vlakových dopravcov. „Pridávanie ďalších cestných pruhov nie je možné, no napriek tomu investície do koľajovej dopravy stagnujú,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Filip Hlubocký.

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1710478-narodny-dopravca-pyta-viac-penazi-na-trate

Tento týždeň zorganizovala štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v Bratislave konferenciu, ktorá mala zodpovedným orgánom štátnej správy vyslať posolstvo o dlhodobom podfinancovaní slovenskej železnice. Tento fakt zdôraznil aj Libor Lochman, výkonný riaditeľ medzinárodného združenia železničných dopravcov a manažérov železničnej infraštruktúry CER, ktorý poukázal na nepomer medzi financovaním údržby cestnej a železničnej infraštruktúry, samozrejme v neprospech železničnej. Akokoľvek je toto posolstvo aktuálne (najmä vo svetle rastúceho kolapsu cestnej dopravy najmä na vstupoch do väčších miest počas dopravných špičiek), nerezonovalo na konferencii tak, ako by si to situácia reálne vyžadovala.

Zo strany ZSSK odzneli na konferencii návrhy, ktoré sú do značnej miery vzdialené od reality. Inak sa totiž nedá hodnotiť predstava vybudovať vysokorýchlostnú trať (teda trať s rýchlosťou cez 200 km/hod) v línii Zvolen – Fiľakovo – Plešivec – Košice v situácii, keď ŽSR nedokáže reálne udržať konštrukčné technické parametre spred mnohých desiatok rokov ani na podstatne vyťaženejších tratiach, na ktorých sa vykonáva rozsiahla, dokonca i medzinárodná osobná doprava.

Z pohľadu ZSSK je prekvapivé, keď hovorí o potrebe veľkolepých zásadných zmien na železničnej infraštruktúre, hoci  nie je schopná zabezpečiť dopravu ani len tých cestujúcich, ktorí sú na jej služby odkázaní a kvalitou svojich služieb je hlboko pod úrovňou, poskytovanou napríklad v Česku. A to za podstatne nižšiu cenu jednotky výkonu ako na Slovensku.

Navyše, návrhy modernizácie existujúcich alebo výstavby nových tratí nemá dávať ZSSK, ale ministerstvo dopravy, ktoré je zodpovedné za formulovanie štátnej dopravne politiky a má k dispozícii všetky nástroje na jej napĺňanie.

Prvým a najdôležitejším predpokladom k rozhodnutiu o akejkoľvek modernizácii či výstavbe železničnej infraštruktúry je konsolidovaný plán dopravnej obsluhy pre celé územie SR. Zodpovednosť za formuláciu plánu má ministerstvo dopravy. Plán musí byť sformulovaný na základe všeobecne platných štandardov dopravnej obslužnosti územia. Až na základe takéhoto plánu možno zodpovedne povedať, ktoré železničné trate sú pre dopravnú obsluhu štátu skutočne dôležité a aké majú mať parametre. Z neho vyplynie aj zadanie pre kapacitné, kvalitatívne i technické parametre pre vozidlá, ktoré majú po železnici premávať, aby ZSSK nemohla v budúcnosti nakupovať drahé vozidlá so životnosťou až 40 rokov len podľa náhodného subjektívneho pocitu alebo osobných preferencií vedenia firmy.

ZSSK nakúpi 25 elektrických vlakov od konzorcia Škoda Transportation a ŽOS Trnava
7. marca 2018

Aj nákupy vlakov treba nechať posúdiť cez hodnotu za peniaze
7. marca 2018

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) podpísala zmluvu so spoločnosťami Škoda Transportation, a. s., Plzeň a ŽOS Trnava, a. s., na dodanie 25 vlakových elektrických jednotiek v hodnote 160 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (192 mil. eur vrátane DPH). Konzorcium uvedených spoločností uspelo v novej súťaži vyhlásenej vlani v apríli.

Ako národný osobný vlakový dopravca v utorok informoval, projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020, zo štátneho rozpočtu a z vlastných prostriedkov. Je to doteraz najväčšia investícia ZSSK od jej vzniku v roku 2005. Kúpna zmluva bola uzavretá v pondelok a po zverejnení v centrálnom registri nadobudla účinnosť v utorok.

Zdroj: nasadoprava.sk

Obstaranie 25 elektrických motorových jednotiek považujem, na rozdiel od nedávno komentovaných motorových vlakov zo ŽOS Vrútky, za relatívne dobre zvládnutý krok. Ide o doplnenie vozidlového parku ZSSK pomerne spoľahlivými elektrickými motorovými jednotkami, ktoré sa už osvedčili aj v Českej republike. A ani cena jednotiek na prvý pohľad nedáva príčinu pre potrebu detailnejšieho skúmania okolností tendra. Identifikované rozdiely oproti cene, ktorú za podobné jednotky zaplatili pred časom České dráhy, môžu ísť napríklad na vrub zmeny kurzu eura a českej koruny. Považujeme však za potrebné upozorniť na potrebu starostlivého odôvodňovania takýchto rozsiahlych investícií presne determinovanými potrebami grafikonu a z neho vyplývajúcich obehov vozidiel. To nie je možné bez jednoznačného dlhodobého plánu dopravnej obsluhy. Taký plán zatiaľ, žiaľ, na Slovensku chýba. Rovnako považujem za potrebné, aby výhodnosť akýchkoľvek obstarávaní v hodnote nad 40 miliónov eur bola posudzovaná aj Útvarom hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

ZSSK má opäť problém s novými vlakmi
9. februára 2018

Ako je možné, že úplne nové vlaky sú už po pár mesiacoch v takomto stave?
20. februára 2018

ZSSK má opäť problém s novými vlakmi
Na miesto moderných vlakov staré a preplnené motoráky. Cestujúci na východnom Slovensku sa v posledných týždňoch museli znovu rozlúčiť s novými súpravami. Stáli milióny eur, ale sú opäť pokazené. Zo šestnástich súprav jazdili začiatkom týždňa iba dve. Pribudol aj nový problém, zničené kolesá. Železničná spoločnosť Slovensko sa sťažuje na zlé koľaje, ktoré spravuje ŽSR.
Moderné vlaky v okolí Prešova, Bardejova či Humenného nahradili v uplynulých týždňoch desiatky rokov staré motoráky. Cestujúcim sa to nepáči. „Každý sa sťažuje na to, že prečo nechodí tam ten vlak ako predtým čo chodil. Tu smrdí tu vnútri nafta, trepe to, hučí to. Plné sú tie vlaky, lebo v tých novších súpravách je oveľa viac miesta, je to komfortnejšie a zima je vždycky, keď sa otvoria dvere v celom vlaku je hneď zima. A sú hrozné, minule nám tam začalo dymiť vo vlaku,“ sťažujú sa cestujúci.
Štátny dopravca má na východnom Slovensku šestnásť moderných vlakov, ktoré stáli takmer 80 miliónov eur. Železničná spoločnosť priznáva, že začiatkom týždňa boli pojazdné iba dva. Zvyšných štrnásť muselo ostať v depe. Viaceré z nich pre dlhodobé problémy s motormi, na ktoré RTVS upozornila už v júni minulého roka. Až šesť vlakov má teraz problémy s kolesami. Podľa dopravcu za to môže zanedbaná trať medzi Prešovom a Bardejovom.
Zdroj: RTVS

Poruchovosť nových vlakov radu 861 od ŽOS Vrútky. V dôsledku častých porúch musia tieto nové moderné súpravy na našich železniciach zastupovať motoráky z osemdesiatych rokov bez klimatizácie, v ktorých cestujúci cíti každý spoj na koľajniciach, a často aj naftu a výfukové splodiny. K februáru 2018 je z prevádzky vyradených až 53 percent týchto nových vlakov. Najčastejšími poruchami sú údajne závady chladiaceho systému, poruchy motora, chybný palubný elektronický riadiaci systém, v poslednom čase časté poškodenia kolies a iné poruchy.

ZSSK alibisticky tvrdí, že na vine sú koľajnice, ktoré spravuje ŽSR. Manažéri ŽSR a ZSSK sa namiesto intenzívneho riešenia problému vyhovárajú jeden na druhého, kto nesie zodpovednosť za to, že ľudia vidia drahé, nové a pritom pokazené vlaky v depe a nie na železnici. Vyhováranie sa ZSSK na chybné koľajnice je pritom neopodstatnené. Ak po nich dokáže jazdiť stará 812-tka, nie je nijaký dôvod predpokladať, že nová 861-tka by mala mať problém. Naopak, týmto novým vlakom odpadáva materiál z jazdnej plochy na kolesách, čo poukazuje na konštrukčné problémy pri výrobe.

ŽOS Vrútky sa mimoriadne darí pri získavaní zákaziek na nové koľajové vozidlá. Výsledkom sú motorové vlaky 861. Firma ale podľa expertnej správy nemala ani najzákladanejšie skúsenosti pri vývoji tak zložitého výrobku, a nemala ani možnosť novovyvinuté vozidlo dostatočne vyladiť, vzhľadom na malé počty odoberaných vozidiel.

Ministerstvo dopravy musí vo svojom dopravnom pláne presne stanoviť, kde a ako má železničná doprava pôsobiť. Takýmto spôsobom by sa zistilo, koľko a akých vozidiel železničná osobná doprava skutočne potrebuje. Predišlo by sa smiešnemu a súčasne jalovému prehadzovaniu zodpovednosti za aktuálny problém. Súčasne je nevyhnutné stanoviť striktné kvalitatívne štandardy, ktoré majú železničné spoločnosti aj dodávatelia napĺňať, ak chcú dostať svoje peniaze.

OĽANO bude naďalej pozorne sledovať vývoj situácie pokazených, ale tiež novo dodávaných motorových jednotiek. ZSSK a ŽOS Vrútky totiž podpísali zmluvu na ďalších 21 kusov.

Viac v našom videu: https://www.youtube.com/watch?v=8IQa_lfJy9s

V marci už naozaj začnú stavať obchvaty Bratislavy aj Prešova, sľubuje Érsek
30. januára 2018

Obchvat Bratislavy je v nedohľadne
1. februára 2018

V marci tohto roka, po viac než roku a pol od podpisu zmluvy, sa začne stavať obchvat Bratislavy (59 km) za takmer 2 miliardy eur. Minister dopravy Árpád Érsek sa na tom dohodol s konzorciom okolo španielskej firmy Cintra.

„Sme dohodnutí, že od marca idú plným tempom na výstavbu,“ povedal Érsek.

Práce na stavbe od podpisu zmluvy v máji 2016 brzdili problémy s chýbajúcimi stavebnými povoleniami (pre špekulantov s pozemkami) a neskôr chýbali podľa medializovaných informácií konzorciu pod vedením španielskej firmy Cintry zmluvy so subdodávateľmi.

„Na poslednom stretnutí mi hovorili, že majú zazmluvnený všetok materiál, čo treba, aj to je jedna podmienka, a že nebudú robiť s veľkými firmami, budú robiť s malými subdodávkami,“ odpovedal Érsek na otázku, či je problém s dodávateľmi vyriešený.

Veľkí hráči slovenského stavebného trhu zo Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) sa od spolupráce so Španielmi dištancovali.

Dôvodom posunu sú najmä peripetie s výkupmi pozemkov a so stavebnými povoleniami, za čo nesie zodpovednosť najmä Érsekov štátny tajomník Viktor Stromček (Smer). S výstavbou sa vraj má začať až v marci 2018. Takýto termín avizoval v televíznom spravodajstve minister Érsek. Zdá sa, že na ministerstve dopravy je taký neporiadok, že nevedia, čo sa stavia a čo nie. V septembri 2017 sa pán minister pochválil na stránke ministerstva dopravy, že naštartoval výstavbu takmer 100 km diaľnic – medzi inými úsekmi aj D1, D4. V Bratislave a jej okolí však žiadna diaľnica vo výstavbe nie je. Ministerstvo dopravy teda vlani evidentne klamalo.

Ak na ministerstve dopravy nevedia, či sa diaľnica stavia alebo nie, svedčí to najmä o tom, že chýba seriózne dopravné plánovanie založené na dopravných, ekonomických a sociálnych aspektoch. Veci sa robia naopak. Ako je možné, že dopravné prieskumy, vrátane smerových a modelovanie budúcich intenzít sa v prípade D4/R7 vykonalo až po vyhlásení verejného obstarávania, keď to malo byť hotové na úplnom začiatku celého plánovacieho procesu? Najprv sa má robiť štúdia realizovateľnosti, prieskumy, modely a na základe ich výsledkov sa má rozhodnúť, či sa diaľnica ide stavať alebo nie. A až potom sa pripravuje projektová dokumentácia a následne sa vyhlasuje verejné obstarávanie. V týchto dňoch dochádza k optimalizácii a prerábaní mnohých projektov, ktoré nesú so sebou aj také javy ako znižovanie navrhovanej rýchlosti, odstraňovanie protihlukových stien či niektorých cyklotrás.

Praktické zlyhanie celého projektu je aj v tom, že štát najprv hovoril, že vydá stavebné povolenia na 2 úseky obchvatu D4/R7 v marci 2016, potom to posunul v zmluve na jeseň 2016. Fakticky však povolenia boli k dispozícii až o rok neskôr. To je podľa zmluvy s koncesionárom situácia zrelá na tzv. kompenzačnú udalosť, čiže nedodržanie zmluvne dohodnutých termínov a pochybenie na strane verejného obstarávateľa, za čo hrozia zo zmluvy miliónové pokuty.

Najdlhší úsek projektu D4/R7 od Jaroviec po Ivanku sa má podľa zmluvy stavať vyše 4 roky. Ak je údaj korektný, o čom nie je dôvod pochybovať, tak už začiatkom minulého roka musel minister vedieť, že pôvodný zmluvný termín na dokončenie, teda rok 2020 nie je reálny. Je otázne, aké posolstvo chcel minister Érsek tento týždeň vyslať, keď sa po takmer roku odhodlal povedať, že diaľničný obchvat Bratislavy sa nestihne postaviť včas.

Ďalší problém je v tom, že konzorcium „Obchvat nula“ nedokáže nájsť vhodné firmy na realizáciu D4 a R7. Minister vidí východisko v zazmluvnení malých dodávateľov, ktorí budú realizovať komplikované stavebné projekty, súvisiace s výstavbou diaľnic. Môže most cez Dunaj realizovať firma, ktorá nemá dostatočné skúsenosti? Celá situácia začína pripomínať Poľsko, kde v r. 2011 čínska firma COVEC vyhrala zákazku na výstavbu 50 km diaľnice z Varšavy do Lodze s nízkou cenou, následne ale nedokázala nájsť dodávateľov a štát musel zveriť zákazku inej firme. Nemaľujeme čerta na stenu, ale momentálnemu sa vedeniu ministerstva dopravy jednoducho veriť nedá. A termíny sa ľahko stanovujú za hranicu tohto volebného obdobia.

Nech je zámerom ministra pri komunikovaní informácie o posune termínu výstavby obchvatu čokoľvek, svedčí to o jednom. Ministerstvo dopravy nemá seriózny plán prípravy a výstavby diaľnic, hoci stále tlačí na poslancov, aby mu dali viac peňazí cez uvoľnenie dlhovej brzdy. Ako môže niekto stavať diaľnice bez seriózneho plánu prípravy a výstavby, ktorý majú všade vo vyspelých krajinách? To sa jednoducho nedá. Potvrdzuje to aj smutná tohtoročná realita: vláda v roku 2018 dokončí presne nula kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest.

Nie minister Érsek by mal žiadať poslancov o uvoľnenie dlhovej brzdy, ale poslanci by mali žiadať Érseka o uvoľnenie ministerského kresla.

Na výstavbu D3 treba 740 miliónov, Érsek ich však nemá
16. januára 2018

Nereálne sľuby ministra dopravy na kysuckej diaľnici D3
29. januára 2018

Diaľnica D3 na Kysuciach má byť hotová do roku 2022. Vyhlásil to minister dopravy Árpád Érsek na stretnutí s jeho poľským kolegom. Na jednom úseku sa však ešte pracuje a ďalšie tri sú iba v procese prípravy. Zároveň tieto tri úseky by mali vyjsť na 740 miliónov, ktoré rezort nemá. Aj preto si odborníci myslia, že termín dokončenia celej D3 sa značne natiahne.

„Máme to rozdelené do troch etáp a myslím si, že podľa našich plánov by sme mohli týchto 27 kilometrov ukončiť do roku 2022 – 2023. Hovorím to preto, lebo pripravenosť týchto úsekov je rôzna a sú to veľmi zložité úseky,“ vysvetlil v pondelok Érsek. Práve pre ich zložitosť si predseda Správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej nemyslí, že tento termín ministerstvo dodrží. Región je totiž kopcovitého charakteru a iba samotná výstavba bude trvať minimálne štyri roky. To je však iba jedna stránka problému. Matej upozornil aj na to, že projekty ešte nie sú ani pripravené a „samotný tender trvá 12 až 14 mesiacov, čo je veľmi veľa“. Preto si myslí, že diaľnica bude dokončená najskôr medzi rokmi 2024 a 2026. Vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa NDS predpokladá na rok 2020.

finweb.hnonline.sk

Hoci minister dopravy Árpád Érsek nedávno sľúbil svojmu poľskému partnerovi a aj verejnosti, že diaľnica D3 bude hotová v roku 2023, žiaľ, nie je to reálne. Vláda pod vedením Roberta Fica svojou nečinnosťou trestuhodne premrhala roky 2012 až 2016, počas ktorých sa s prípravou výstavby D3 na kritických úsekoch v okolí Kysuckého Nové Mesta takmer nepohlo.

V súčasnosti sa jeden z najdôležitejších úsekov kysuckej diaľnice D3 za Žilinou (Brodno – Kysucké Nové Mesto) posudzuje z environmentálneho hľadiska. Bude potrebný čas na vyhlásenie tendra na dokumentáciu na územné rozhodnutie, na jej spracovanie a na schválenie nového územného rozhodnutia. Ďalej je potrebné pripraviť dokumentáciu na stavebné povolenie, vyhlásiť súťaž na zhotoviteľa stavby, vyhodnotiť ju, vybrať zhotoviteľa a stavbu zrealizovať. Stavba preto môže byť hotová najskôr na jar 2024. Pri nasledujúcom úseku D3 (Kysucké Nové Mesto – Oščadnica) sa uvažuje s miernou zmenou trasovania a určite nebude ukončený skôr ako predchádzajúci úsek.

Pýtame sa, aké konkrétne kroky urobila vláda od svojho nástupu v procese prípravy týchto dvoch úsekov, ktoré majú spolu dĺžku 22 km?

Ďalej sa pýtame, aké opatrenia urobilo ministerstvo dopravy a  Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), keď oproti jeseni minulého roka, keď sa odhodlala výrazne skrátiť odhady dostavby oboch úsekov – prvého o 2 roky a druhého o 3 roky?

Situácia v NDS je veľmi vážna. Ide o fluktuáciu zamestnancov a znechutenie odborníkov najmä z toho, že nie sú jasne stanovené priority prípravy a realizácie jednotlivých úsekov diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku.

Vyzývam preto ministra dopravy, aby odvolal štátneho tajomníka Viktora Stromčeka, ktorý je zodpovedný za tento stav a dlhé roky nezvláda riadenie prípravy a výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku.

Výsledkom toho je, že tento rok nebude na Slovensku otvorený ani jeden kilometer novej diaľnice.

Parlament schválil na opravu a údržbu ciest I. triedy 40,5 milióna eur
15. decembra 2017

Parlament nezastavil degradáciu ciest prvej triedy, ministerstvo dopravy sa iba prizerá
15. decembra 2017

Na správu, údržbu a opravy ciest a diaľnic sa rozpočtujú výdavky zo štátneho rozpočtu vo výške 64,1 milióna eur, čo v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2017 predstavuje pokles o 888 tisíc eur, t. j. o 1,37 %. Dôvodom tohto poklesu je zníženie výdavkov na správu a prevádzku Slovenskej správy ciest z 8,7 na 7,6 milióna eur. Na údržbu a opravy ciest prvej triedy má ísť 40,5 milióna eur.

Zdroj: Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2018 – 2020

Hoci cesty I. triedy prenášajú takmer polovicu všetkej dopravy na Slovensku, vláda ich dlhodobo zanedbáva. Zhruba 1300 km, teda asi 40 %, z celkovej dĺžky 3300 km je v zlom až havarijnom stave. Situácia sa nezlepšila ani po schválení štátneho rozpočtu na budúci rok v NR SR. Vládni poslanci totiž na ich opravu a údržbu vyčlenili iba 40 miliónov eur, hoci nevyhnutné minimum, aby nedegradovali, je zhruba 80 miliónov eur.

Koalícia zanedbáva jednotky napriek tomu, že na ich zlý stav dlhodobo poukazujú analýzy ministerstva dopravy. V jednej z nich sa uvádza: „Všeobecne možno povedať, že stavebno-technický stav diaľnic a rýchlostných ciest je na dobrej úrovni a je teda zrejmé, že procesy s týmto súvisiace sú nastavené zodpovedajúcim spôsobom. Z tohto dôvodu bude v ďalšej časti analýzy kladený dôraz na cesty I. triedy, kde je situácia naopak veľmi závažná.“

Ministerstvo dopravy považuje stav ciest prvej triedy za vážny problém, no neurobilo v tejto veci maximum. V rokovaniach s ministerstvom financií o zložení výdavkov v rozpočtovej kapitole malo byť dôraznejšie a zvýšenie zdrojov pre „jednotky“ malo byť jednoznačnou a zásadnou požiadavkou. Pre väčšiu kredibilitu tejto požiadavky malo ministerstvo dopravy zároveň predložiť ministerstvu financií návrh úsporných opatrení, ktoré by aspoň z časti pokryli zdroje na chýbajúcich 40 miliónov eur na opravy a údržby ciest prvej triedy.

Pre porovnanie, v Česku ide na opravu a údržbu v prepočte na km2 zhruba 2,6 milióna eur, u nás je to iba 1,1 milióna na km2, čo je oproti našim susedom iba 42 percent.

Zanedbávanie jednotiek kritizuje Útvar hodnoty za peniaze pri MF SR, aj Klub ekonomických analytikov, ktorý sa tvrdí, že je potrebné výrazne zvýšiť zdroje štátneho rozpočtu na opravy a údržbu ciest I. triedy a odporúča, že „už pri tvorbe rozpočtu je potrebné presunúť na údržbu časť zo sumy na nové diaľnice“.

Ak sa v krátkom čase zdroje na „jednotky“ nezvýšia, hrozí, že sa ich stav bude naďalej zhoršovať, zvýši sa skrytý dlh na ich zásadnú obnovu do použiteľného stavu a rásť bude aj nebezpečenstvo dopravných nehôd, ktorých je na týchto cestách na Slovensku najviac.

Skrytý dlh spočíva vo tom, že ak sa tieto cesty dlhodobo zanedbávajú, ich stav sa výrazne zhoršuje a následne je ich oprava mnohonásobne drahšia, než keby sa ich údržba robila priebežne. Dlhodobé podfinancovanie vedie k deštrukcii ciest a potrebe nákladných rekonštrukcií, čo vytvára vysoký skrytý dlh. V analýzach ministerstva dopravy z rokov 2011 až 2016 sa píše, že na zásadnú rekonštrukciu ciest I. triedy, vrátane mostov, má ísť od 600 do 650 miliónov eur, v revízii výdavkov v doprave od ministerstva financií sa hovorí už o sume 2,1 miliardy eur.

Diaľnica pri Ružomberku bude päť rokov po termíne
1. decembra 2017

Pomalá výstavba diaľnic je spôsobená zlým riadením diaľničnej spoločnosti
1. decembra 2017

Obyvateľom Liptova, ktorí v stredu blokovali cesty na protest proti meškajúcej diaľnici, poslala včera Národná diaľničná spoločnosť dve správy. Dobrú a zlú. Tá zlá je, že diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová bude dokončený neskôr, ako sa predpokladalo. Dobrá správa je, že na jar budúceho roka by sa mali opätovne rozbehnúť práce, ktoré boli dočasne pozastavené kvôli zosuvom pôdy. Prerážanie tunela Čebrať sa muselo zastaviť ešte v prvej polovici roku 2015, odvtedy sa hľadá riešenie vzniknutej situácie. Včera diaľničiari konečne oznámili, že sa dohodli so zhotoviteľom na dodatku k zmluve, ktorý predpokladá začatie prác na zmenenej trase diaľnice. Podľa generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Jána Ďurišina sa na prelome januára a februára skončí proces posúdenia vplyvov novej trasy na životné prostredie a združenie stavebných firiem Váhostav-SK a OHL ŽS bude môcť pokračovať v pozastavených prácach. „V roku 2022 prejdú týmto úsekom prví motoristi a budú si užívať krásnu diaľnicu,“ uviedol Ďurišin. Jej otvorenie v júni 2022 znamená, že stavba bude dokončená päť rokov po dátume uvedenom v zmluve a o rok neskôr, ako sa ešte donedávna predpokladalo. „Je to realistický termín, čo vnímam pozitívne. Smutné však je, že tento úsek budeme stavať namiesto tri a pol roka sedem rokov,“ hovorí predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej. Marián Javorka, starosta obce Likavka, v ktorej sa v stredu uskutočnila protestná blokáda, má z tejto správy zmiešané pocity.

Zdroj: Hospodárske noviny

Napriek tomu, že premiér Fico sľuboval dokončiť diaľnicu D1 do Košíc do konca roka 2010, dodnes nie sú hotové najkritickejšie úseky tohto ťahu. Na úseku Hubová – Ivachnová, ktorý je obchvatom Ružomberka, došlo v roku 2015 ku geologickému zosuvu. Máme koniec roka 2017 a až teraz bol dohodnutý dodatok ohľadom zmien súvisiacich s novým trasovaním tunela Čebraď. Je zarážajúce, že za tri roky nedokázala NDS manažérky skoordinovať všetky činnosti tak, aby sa mohlo začať stavať prinajmenšom o rok skôr ako v polovici budúceho roka. Opäť budeme čakať na záverečné stanovisko EIA.

Nespokojnosť občanov s riadením diaľničných projektov NDS je zrejmá. Ak babráckosť NDS v krátkom čase neskončí, dozreje čas na odvolávanie ministra dopravy na pôde parlamentu. Minister od svojho nástupu do funkcie totiž nebol schopný presadiť, aby jemu podriadená NDS bola riadená odborne, transparentne a začala sa seriózne zaoberať návrhom opatrení na zlepšenie a zefektívnenie plánovania prípravy a výstavby diaľnic a rýchlostných ciest.

Hnutie OĽANO chápe nespokojných občanov, ktorí sa protestmi a petíciami dožadujú diaľnice, ktorá už dávno mala byť v prevádzke.

ZSSK vyhlásila megatender na prenájom rušňov. Vyhrala neznáma slovenská firma z Erste Group
27. novembra 2017

ZSSK chce obstarať desať rušňov nevýhodným spôsobom
27. novembra 2017

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyhodnotila začiatkom októbra súťaž na prenájom a údržbu desiatich viacsystémových rušňov. Vyhrala ju lízingová spoločnosť S Rail Lease s.r.o. so sídlom v Bratislave, ktorá má železniciam prenajímať nové elektrické rušne Vectron od spoločnosti Siemens. Za desaťročný nájom desiatich rušňov a ich údržbu ZSSK zaplatí 58,7 milióna eur. Zmluva zatiaľ nebola podpísaná.

Do súťaže sa okrem S Rail Lease zapojila nemecká spoločnosť ELL Germany GmbH, ktorá má dlhoročné skúsenosti s prenájmom rušňov vo viacerých európskych krajinách. Na druhú stranu firma S Rail Lease má iba krátku históriu. Bola založená 13. júna 2017, pričom súťaž na prenájom rušňov ZSSK vyhlásila 27. júna 2017. Vlastníkmi spoločnosti sú S Slovensko a Slovenská sporiteľňa, ktoré patria do rakúskej bankovej skupiny Erste Group.

Zdroj: info.sk

Plánovaný prenájom 10 rušňov firmou ZSSK na desať rokov za takmer 60 miliónov eur je nevýhodný. Za tú istú sumu by ich mohla nakúpiť aj udržiavať. Na rozdiel od prenájmu, by rušne zostali vo vlastníctve ZSSK a mohli slúžiť ďalších 20 rokov. Štát môže takýmto rozhodnutím manažmentu ZSSK prísť o desiatky miliónov eur. Prenájom znamená, že ZSSK bude musieť rušne po desiatich rokoch vrátiť lízingovej firme, príde o lokomotívy a bude si musieť za desiatky miliónov obstarať ďalšie.

Minister dopravy by sa už konečne mal pozrieť na nehospodárne kroky železničného dopravcu, ktorý je podriadenou organizáciou ministerstvu, a nie SNS a šéfovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Érsek by mal obstaranie rušňov nechať prehodnotiť Útvaru hodnota za peniaze na ministerstve financií.

NDS podpísala zmluvu na výstavbu privádzača Lietavská Lúčka – Žilina
23. novembra 2017

Zbabraná príprava privádzača dočasne znefunkční obchvat Žiliny
24. novembra 2017

Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu na vybudovanie diaľničného privádzača Lietavská Lúčka – Žilina. Víťazom riadneho tendra sa stala spoločnosť Metrostav, ktorá privádzač postaví za 13,9 milióna eur. Súťaž priniesla zníženie ceny o približne 40 percent, keďže predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na 22,5 milióna eur. Súťažné podklady si vyžiadalo 26 záujemcov, cenové ponuky predložilo 8 spoločností.

Zdroj: Tlačová správa NDS

Hneď po mojom nástupe do parlamentu v októbri 2016 som dostal informácie, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neplánuje súťažiť úsek privádzača Žilina – Lietavská Lúčka a chce ho za takmer 23 miliónov eur „prihrať“ konzorciu, ktoré realizuje úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka (11,3 km).

V októbri 2016 som sa písomne v parlamente pýtal ministra dopravy Árpáda Érseka, prečo NDS nevyhlási súťaž, keďže už od roku 2013 mala pripravené všetky potrebné podklady. Rovnakú otázku som mu adresoval aj koncom novembra 2016 a tiež v marci 2017. Minister sa napokon rozhodol úsek súťažiť a podarilo sa získať zhotoviteľa za cca 14 miliónov eur. Som rád, že aj vďaka tlaku na ministra dopravy sa nám podarilo ušetriť takmer 9 miliónov eur.

Zvyšok príbehu je to, čo dookola opakujeme: neschopnosť a babráckosť manažmentu NDS, ktorý je pod priamym vplyvom štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka, zodpovedného za výstavbu diaľnic.

Aj vďaka chaosu v riadení diaľnic sa preto budúci rok po južnom obchvate Žiliny za vyše 400 miliónov eur jazdiť nebude. Mal začať slúžiť už v októbri 2018, no pre spackanú prípravu privádzača bude dočasne nepoužiteľný. Poslúži nanajvýš tak „korčuliarom“. Privádzač bude totiž funkčný najskôr až v júni 2019.

Stavia sa diaľnica pri Čadci
18. novembra 2017

Reakcia - diaľnica pri Čadci
18. novembra 2017

Pri Čadci pokračuje výstavba diaľnice D3 v smere na Svrčinovec, ktorá sa začala stavať začiatkom roka. „Ľudia žijúci v Čadci a okolí sú dlhodobo vystavení veľkému počtu áut, ktoré im komplikujú život. Verím, že nová diaľnica zlepší životy ľudí, prinesie viac práce a zvýši kvalitu života ľudí v regióne. Táto cesta tiež prepojí veľmi perspektívne regióny Poľska, Česka a Slovenska a prinesie lepšie dopravné spojenie v rámci Európy. Preto ju môžeme postaviť s prispením európskych zdrojov,“ povedal pri otváraní júseku minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Zdroj: TS MDV SR, upravené

Diaľnica pri Čadci je z hľadiska dopravnej intenzity, čiže počtu áut, ktoré denne prejdú cez Čadcu životne dôležitým diaľničným úsekom. Je tu od 11- do 18-tisíc vozidiel denne, z toho vyše 40 percent tvoria nákladné vozidlá. Rovnako je dôležitá aj ako súčasť prepojenia na Poľsko. Keby však ministerstvo dopravy a Národná diaľničná spoločnosť nezanedbali prípravu tohto úseku, mohol sa úsek začať stavať minimálne o jeden rok skôr, a tým pádom aj skôr sprevádzkovať.

NDS nemala v roku 2015 samostatne súťažiť projektovú dokumentáciu, ale už vtedy vyhlásiť tender na obstarávateľa tzv. žltým fidicom (naprojektuj a postav), teda tak, že zhotoviteľ by stavbu nielen staval, ale aj projektoval. Upozorňovali v tom čase na to aj odborníci. Ide o babráctvo NDS, ministerstva dopravy a jedna z chýb súčasnej vlády v diaľniciach, ktorá súčasného župana Juraja Blanára (Smer) pripravila o funkciu. Ten sa totiž roky na babráctvo diaľničiarov iba prizeral.

Prvý nákladný vlak z Číny v Bratislave
13. novembra 2017

Príchod vlaku je v poriadku, no s terminálom zaspali
13. novembra 2017

Do nákladného prístavu v Bratislave prišiel prvý čínsky vlak s kontajnermi. Cesta z čínskeho Dalianu cez Rusko a Ukrajinu až na Slovensko trvala 17 dní. V prekladiskovom termináli bratislavského prístavu ho privítal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek spolu s čínskymi zástupcami. Počet nákladných vlakov na našich tratiach má narastať. Budúci roku by k nám mohlo doraziť 500 takýchto súprav. „To, že tovar bude naprieč Áziou prechádzať aj cez územie nášho malého Slovenska, aby sa ďalej dostal do Európy, je obrovským úspechom a vynikajúcou obchodnou príležitosťou. Prepravné kapacity Slovenska dnes nie sú ani zďaleka naplno využité. Pevne verím, že sme len na začiatku úspešnej spolupráce,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Zdroj: TS MDV SR, upravené

V princípe nie je nič zlého na tom, že do bratislavského prístavu dorazil kontajnerový vlak z Číny. Ak na tejto preprave nebudeme participovať my, určite tak rád urobí ktorýkoľvek z našich susedov. Vnímam to, ako potvrdenie názoru, že perspektívne miesto železničnej nákladnej dopravy je v jej účasti v systéme intermodálnej prepravy.

V tejto súvislosti ale treba poukázať na pridlhé otáľanie MDV SR so sprevádzkovaním verejného terminálu Žilina Teplička, ktoré rozvoju nákladnej železničnej dopravy na území SR určite neprospieva. Terminál bol dokončený v lete 2015, stále nie je v prevádzke a ešte niekoľko mesiacov ani nebude. Nechať investíciu za zhruba 25 miliónov eur, na ktorej štát už mohol zarábať, je názornou ukážkou veľmi zlého riadenia ministerstva dopravy. Nemožno vylúčiť, že v tomto prípade zohral svoju úlohu aj lobistický tlak prevádzkovateľov existujúcich kontajnerových prekladísk v SR.