Miroslav Lajčák
Veronika Remišová

Naše hlavné výhrady

chýbajúca konštruktívna vízia reformy a ďalšieho smerovania EÚ
vnútorné rozpory v zahraničnopolitickom smerovaní SR (výrazné rozpory medzi postojmi štátneho tajomníka a ministra)

Naše hlavné ciele

Slovensko ako spoľahlivý a plnohodnotný partner v rámci EÚ
reforma fungovania EÚ – väčšia efektivita a menej byrokracie, tak aby sa na Európskej úrovni riešili len otázky, ktoré majú výraznú pridanú hodnotu
boj proti nespravodlivej daňovej optimalizácii nadnárodných koncernov
boj proti podvodom s DPH a daňovým únikom, osobitne spoločný postup na úrovni EÚ k daňovým rajom
podpora boja proti extrémizmu a terorizmu na medzinárodnej úrovni
zapojenie úspešných krajanov do slovenskej hospodárskej diplomacie a podpora Slovákov žijúcich v zahraničí

Brexit ide do druhého predĺženia, Británia môže byť členom EÚ ďalšieho polroka
11. apríla 2019

Oddialenie Brexitu je nešťastné a neefektívne
11. apríla 2019

Po 29. marci a 12. apríli je novým oficiálnym dátumom brexitu 31. október. Ide o kompromisné riešenie odkladu britského vystúpenia, ktoré zohľadňuje obavy francúzskeho prezidenta, že Británia ako odchádzajúci člen EÚ bude blokovať unijný rozhodovací proces.

Brexit má nový, už tretí dátum. Predsedovia vlády a hlavy štátov EÚ na mimoriadnom summite v Bruseli schválil žiadosť Theresy Mayovej o posunutie termínu vystúpenia Spojeného kráľovstva. A hoci britská premiérka žiadala krátkodobý odklad do 30. júna, lídri sa dohodli na polročnom odklade do 31. októbra.

Stredajší večerný summit Európskej rady o brexite bol o niečo dlhší ako sa očakávalo. Rokovania európskych lídrov sa natiahli práve kvôli rôznym názorom na dĺžku odkladu dátumu brexitu. O dosiahnutí kompromisného návrhu až v stredu nadránom novinárov informoval predseda Európskej rady Donald Tusk.

Zdroj: euractiv.sk

Viac na: https://euractiv.sk/section/brexit-referendum/news/brexit-ide-do-druheho-predlzenia-britania-moze-byt-clenom-eu-dalsieho-polroka/

Je v záujme všetkých členských štátov Európskej únie, aby vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bolo koordinované a nespôsobilo chaos v celej únii, pretože  Brexit bez dohody výrazne poškodí EÚ aj Spojené kráľovstvo. Rozhodnutie európskych lídrov oddialiť termín vystúpenia na 31. októbra 2019 považujeme za nešťastné a neefektívne.

Britská vnútropolitcká kríza trvá a predlžuje sa neistota ohľadom spôsobu vystúpenia Veľkej Británie z EÚ, navyše stále prichádza do úvahy aj Brexit bez dohody. Spojené kráľovstvo má tiež po novom participovať na májových voľbách do Europarlamentu, hoci hrozí, že britskí poslanci vzápätí po pár mesiacoch Europarlament opustia a členské štáty budú musieť riešiť ďalší problém.

Verím, že Spojené kráľovstvo využije ponúknutý čas na to, aby konečne prijalo definitívne rozhodnutie. Vítame, že európski lídri sú jednotní v tom, že pripravená dohoda sa nebude otvárať.  Termín 31. októbra by mal byť už posledný a definitívny.

Brexit je ukážkou toho, kam dovedú krajinu nezodpovední politici a populisti, ktorí klamú ľudí. Krajina je rozdelená, politici sa namiesto riešenia problémov ľudí už viac ako dva roky dohadujú o odchode z EÚ.  Nesmieme dovoliť, aby sa podobná situácia opakovala v eurovoľbách a do europarlamentu sa dostali politici, ktorí chcú spoločný projekt zničiť. Je oveľa ľahšie niečo zbúrať, ako spoločnými silami budovať a zlepšovať.

Smer verí viac Blahovi než Lajčákovi, Slovensko neuznalo Guaidóa za prezidenta Venezuely
6. februára 2019

Slovensko sa nepridalo na stranu demokratických krajín
7. februára 2019

Slovensko ide proti jadru Európskej únie, ktoré oficiálne uznalo predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely.

Minister zahraničia Lajčák svoj návrh uznať predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa za prezidenta nakoniec nepredložil na rokovanie vlády. Narazil na odpor zo strany Smer, ktorá ho do funkcie ministra nominovala. Slovensko sa tak priklonilo k postoju talianskej populistickej vlády, ktorá tento týždeň zablokovala spoločnú pozíciu EÚ k Venezuele.

Keď na európskom výbore obhajoval poslanec Smeru Ľuboš Blaha venezuelského prezidenta Nicolása Madura, predseda Smeru Robert Fico zverejnil na Facebooku video, kde prirovnával situáciu vo Venezuele k Iraku. Ich názory sú v úplnom rozpore so stanoviskom slovenskej diplomacie, ktorá považuje za legitímneho partnera vo Venezuele len parlament a jeho lídra.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tak po nedávnej hystérii pre pakt OSN o migrácii utrpel znovu výraznú porážku. Otázna je aj zahraničnopolitická orientácia krajiny, kde majú stále silnejšie slovo predseda SNS Andrej Danko či poslanci Smeru Robert Fico a Ľuboš Blaha, ktorí neskrývajú svoj obdiv k autokratickým režimom a lobujú za koniec sankcií proti Rusku.

Zdroj: Denník N

Link: https://dennikn.sk/1373115/slovensko-neuznalo-noveho-venezuelskeho-lidra-smer-veri-viac-blahovi-nez-lajcakovi/

OĽANO považuje za nepochopiteľné, že sa Slovenská republika odmietla pridať na stranu demokratických krajín Európskej únie. Naši spojenci a partneri oprávnene odsudzujú režim prezidenta Nicolása Madura vo Venezuele, ktorý spôsobil hladomor v krajine, 3 milióny vyhnaných občanov a stovky mŕtvych pri protivládnych protestoch.

Kompetenčný zákon jasne hovorí, že za tvorbu zahraničnej politiky SR je zodpovedné Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, a nie niektorí poslanci NR SR za Smer, ako napríklad marxista Ľuboš Blaha alebo Robert Fico. Rovnako nerozumiem tomu, že predsedom tak významného výboru, akým je Výbor NR SR pre Európske záležitosti zostáva Ľuboš Blaha, ktorý robí hanbu Slovenskej republike na všetkých medzinárodných fórach, na ktorých vystupuje a spôsobuje tým vážne problémy zahraničnej politike SR.

Vyzývame predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby okamžite zabránili poškodzovaniu zahraničnopolitických záujmov SR, konali zodpovedne a pripojili sa k tým európskym krajinám, ktoré volajú po okamžitom zorganizovaní slobodných a demokratických prezidentských volieb vo Venezuele.

Zahraničnú politiku Slovenska riadi podvodník a tak aj vyzerá
29. novembra 2018

Stanovisko k situácii v Kerčskom prielive a Azovskom mori
27. novembra 2018

A lžidoktor Andrej Danko je v koalícii tým úspešnejší, čím väčšie sú jeho škandály. Namiesto toho, aby chodil po kanáloch, deň po vážnom incidente medzi ruským a ukrajinským námorníctvom hovorí o zrušení protikremeľských sankcií a dosiahne dôležité víťazstvo v parlamente.

Falošný JUDr. je hanbou Slovenska, ale nie je slepý. Vidí, že mu jeho taktika v koalícii prechádza. Zároveň si myslí, že mu proruská politika pomôže vo voľbách. Preto je veľmi pravdepodobné, že ju bude ďalej stupňovať.

Smer ho nezastaví, pretože Pelegrini sa proti nemu bojí zakročiť a ani na to nemá v strane dostatočný vplyv. Fico zase s Dankom počíta do budúcnosti. Navyše majú s predsedom SNS na Rusko a Ukrajinu podobný názor a Fico možno chce Danka využiť na to, aby vyštval Miroslava Lajčáka z ministerskej funkcie.

Ten tiež nič neurobí. Aj keby sa ho Fico nechcel zbaviť, Pellegrini mu už dal po hrozbách demisiou pre migračný pakt jasne najavo, že ak sa mu nepáči, nech si pokojne rezignuje.

Takže ak náhodou nebudú predčasné voľby, je to len na Bugárovi. Lenže bolo by naivné spoliehať sa naňho. Do dejín sa nakoniec môže zapísať ako ten, kto tak veľmi chcel ísť na Západ, až nás nasmeroval na Východ.

Zdroj: Denník N

Link: https://dennikn.sk/1308620/zahranicnu-politiku-slovenska-riadi-podvodnik-a-tak-aj-vyzera/?ref=tit

Pozorne sledujeme eskalujúce sa napätie medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou v súvislosti s nedeľným incidentom v Kerčskom prielive.

Podľa dostupných informácii sa ukrajinské lode ocitli pod paľbou vedúcou k zraneniam príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl. Ukrajinské lode sú v súčasnosti naďalej zadržané ruskými jednotkami, ktoré tiež zablokovali Kerčský prieliv a vstup do Azovského mora.

OĽANO odsudzuje túto agresiu, ktorá je len ďalším príkladom, kedy Ruská federácia opätovne porušuje medzinárodné právo a zbytočne zvyšuje napätie v regióne. Kerčský prieplav je dôležitou obchodnou cestou. Je preto kľúčové, aby táto medzinárodná vodná cesta bola bezpečne prístupná pre všetkých.

Ukrajina je pre Slovenskú republiku strategickým partnerom. Jej stabilita, rozvoj a územná celistvosť je našim dôležitým záujmom.

SR doposiaľ nemá aktualizovanú Bezpečnostnú ani Obrannú stratégiu, ktorú predseda NR SR Andrej Danko doteraz nezaradil do rokovania parlamentu. Pokiaľ je súčasťou vládnej koalície SNS, priorita bezpečnostnej a obrannej agendy nie je garantovaná ani v domácich ani v zahraničných otázkach.

Lajčák najskôr oznámil, že považuje dankovcov za hlupákov, a potom ohlásil demisiu
29. novembra 2018

Vládna koalícia sa správa ako deti v materskej škôlke
30. novembra 2018

Máme za sebou deň, na ktorý raz možno budeme spätne spomínať ako na chvíľu, keď sa Slovensko veľmi zmenilo. Z vlády totiž chce odísť minister, ktorý ako jeden z posledných v tejto vládnej zostave neťahal krajinu smerom preč z Európy.

Dôvodom je, že sme sa vo štvrtok de facto pridali ku krajinám (napríklad USA, Austrália, Estónsko či Rakúsko), ktoré odmietajú migračný pakt OSN. Parlament 90 hlasmi schválil uznesenie, že sme proti. Vláda by teraz podľa poslancov mala vymyslieť, ako to zariadiť.

Ako už bolo spomenuté, zďaleka nie sme jedinou krajinou, ktorá pakt odmieta. Slovenský príbeh však má také zásadné špecifiká, že naozaj zaváňa veľkými dejinami.

Prvým je oficiálny vznik červenohnedej ústavnej väčšiny a definitívne vyradenie Mosta z „jadra“ vládnej koalície. Podrobne sa tejto téme bude Newsfilter venovať v nasledujúcom bode. Teraz sa pozrieme na osud ministra zahraničia Miroslava Lajčáka.

Toľko varoval, že podá demisiu, ak parlament prijme uznesenie, aké prijal, až to naozaj potvrdil ako hotovú vec. Ešte predtým svoje výhrady voči SNS komentoval vetou: „Keď cítim hlúposť, musím sa ozvať.“ Večer potvrdil, že s takými ľuďmi nechce spolupracovať, tým, že podá demisiu.

Podľa reakcií Roberta Fica, Andreja Kisku a zvyšku koalície a Lajčákovej odpovede na ne až zajtra uvidíme, či je jeho rozhodnutie definitívne, alebo sa ešte nechá prehovoriť, aby zostal.

Zdroj: Denník N

Link: https://dennikn.sk/1311324/newsfilter-lajcak-oznamil-ze-povazuje-dankovcov-za-hlupakov-a-potom-podal-demisiu/

Vládna koalícia by mala prestať s rozdeľovaním krajiny a nespochybňovať našu budúcnosť v slobodnej a demokratickej Európe.

Situácia okolo Globálneho migračného paktu je dôkazom toho, že niektorým politikom nejde o dobro Slovenska, ale o rozdeľovanie krajiny a rozbíjanie základných hodnôt, na ktorých je Slovenská republika postavená.

Demisia ministra Lajčáka je len obrazom rozhádanej a nestabilnej vládnej koalície. Koaličné strany a ich predsedovia sa neustále škriepia, navzájom sa vydierajú a robia si zle. Nie je predsa možné, aby jeden člen vlády na niečom dva roky pracoval, všetci o tom veľmi dobre vedeli, keďže SNS má na ministerstve zahraničných vecí svojho štátneho tajomníka, no nakoniec je z toho veľký cirkus bez normálnej a konštruktívnej diskusi. Čo sa týka zahraničnej politiky, Andrej Danko využíva závažné zahraničnopolitické témy len na to, aby vydieral partnerov, zakrýval svoje škandály ako rigorózna  práca, alebo odpútaval pozornosť od veľmi podivných miliardových nákupov zbraní.

Lajčák s obhajobou paktu OSN nepochodil, poslanci schválili návrh SNS
21. novembra 2018

Migrácia je globálnym problémom, ktorý si vyžaduje komplexné riešenia
21. novembra 2018

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes obhajoval pakt o migrácií pred zahraničným výborom NR SR. S veľkým pochopením sa však nestretol. Svojim kolegom sa snažil vecne vysvetliť formálne náležitosti paktu, ale aj to, čo znamená pre Slovensko. Podľa neho by jeho neprijatie mohlo našej krajine výrazne uškodiť. Výbor sa však pri hlasovaní priklonil k SNS, ktoré navrhlo dokument nepodporiť.

„Nie je to biblia, neobsahuje prikázania, ktoré musíme dodržať,“ povedal Lajčák poslancom o pakte OSN. Dokument je podľa neho už teraz kompromisom. „Neobsahuje nič, čo by bolo pre Slovensko neprijateľné.“

Zdroj: zoznam.sk

Viac na: https://glob.zoznam.sk/lajcak-s-obhajobou-paktu-osn-nepochodil-poslanci-schvalili-navrh-sns/

 

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) si uvedomuje závažnosť fenoménu migrácie a problémov migračnej krízy. Migrácia je globálnym problémom, ktorý si vyžaduje komplexné riešenia na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni.

OĽANO sa v prvom rade výrazne dištancuje od spôsobu, akým prebieha diskusia o migračnom pakte na slovenskej politickej scéne. Neprijateľný je predovšetkým postoj koaličných strán Smeru a SNS. Ich správanie vo veci migračného paktu ilustruje neschopnosť vládnuť a spolupracovať, a to v tak závažnej téme ako je migrácia. Je absurdné, aby Slovenská národná strana, ktorá má na ministerstve zahraničných vecí vlastného štátneho tajomníka, kritizovala to isté ministerstvo, ktoré sa pod vedením Miroslava Lajčáka rok a pol podieľalo na príprave migračného paktu.

Európska únia čelí od roku 2015 veľkej migračnej kríze, ktorá vyvoláva napätie medzi jednotlivými krajinami a rozdeľuje EÚ. V súčasnosti potrebujeme riešiť hlavne problémy spojené s migračnou krízou v EÚ.

Globálny pakt OSN nerieši žiadny zo zásadných problémov, ktorým čelí Európska únia. V EÚ potrebujeme urýchliť uzavretie dohôd o vracaní utečencov s tretími krajinami, pretože bez vzájomnej spolupráce s krajinami pôvodu sa migračné tlaky vyriešiť nepodarí .

Rovnako je potrebné zlepšiť vonkajšiu ochranu hraníc a ďalšie praktické kroky, ako napríklad prijatie spoločného európskeho zoznamu bezpečných krajín. Minister Lajčák by mal svoju energiu venovať najmä riešeniam týchto problémov, nie dokumentu, ktorý je z tohto hľadiska zbytočný. OĽANO považuje za nevyhnutné vyvíjať politický tlak na efektívne riešenia v oblasti migrácie na európskej úrovni.

Navyše, Smer a SNS síce odmietajú globálny pakt, no ich ministri v stredu na rokovaní vlády schválili novelu zákona, ktorá rieši ten istý problém ako globálny pakt a výrazným spôsobom uľahčuje zamestnávanie cudzincov z tretích krajín na slovenskom pracovnom trhu. Novelu zákona o službách zamestnanosti dokonca vláda predkladá do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní, čo považujeme za neprijateľné.

Súčasná situácia svedčí o tom, že táto vládna koalície je v rozklade a nemá pre Slovensko žiadnu víziu.

Juncker: Európska únia nemôže byť pevnosťou
12. septembra 2018

Juncker sa opätovne púšťa do nebezpečných diskusií
12. septembra 2018

„Prišla hodina Európy, prišiel čas na európsku suverenitu. Je čas, aby Európska únia zobrala osud do vlastných rúk,“ povedal vo svojom poslednom prejave o stave Únie šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Únia musí podľa neho zohrávať silnejšiu úlohu v medzinárodnej politike.

V prejave pred poslancami Európskeho parlamentu v stredu 12. septembra Juncker zdôraznil, že európska suverenita nenahrádza národnú suverenitu. „Je zrodená zo suverenity členských štátov… Zdieľanie suverenity – vtedy a tam, kde je to potrebné – robí každý z našich národov silnejším,“ povedal Juncker europoslancom.

Zároveň podčiarkol, že európska suverenita nemôže ísť na úkor iných. „Európa je kontinentom otvorenosti a tolerancie… Nikdy nebude pevnosťou, ktorá sa otáča chrbtom svetu alebo tým, ktorí v nej trpia. Európa nie je ostrov,“ povedal šéf Európskej komisie.

Európskych politikov vyzval, aby sa dohodli na novej európskej azylovej politike. Návrh Komisie zahŕňa aj povinné kvóty pre prerozdeľovanie žiadateľov o azyl, čo podporil aj Európsky parlament. Rozdelené sú členské štáty.

Na júnovom summite sa však členovia Únie predsa len dohodli na posilnení pohraničnej agentúry Frontex. Juncker v prejave navrhol rozšírenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá v rámci Frontexu vznikla v roku 2016, na 10 tisíc mužov a žien do roku 2020. Okrem toho avizoval nové partnerstvo pre Afriku, odkiaľ väčšina migrantov do Európy prichádza.

Zdroj: Euroactiv

Link: https://euractiv.sk/section/brexit-referendum/news/juncker-europska-unia-nemoze-byt-pevnostou/

V otázke migrácie, ktorá naďalej rozdeľuje EÚ, považujem za dôležité, že predseda Európskej komisie sa zameral na kľúčové problémy, ktoré sa už dávno mali riešiť: posilnenie vonkajších hraníc, zvýšenie kompetencií Európskej agentúry pre azyl a uľahčenie návratu nelegálnych migrantov. Počet migrantov prichádzajúcich do Európy za posledné roky výrazne klesol a nedá sa porovnávať s migračnou krízou v roku 2015. Zároveň by sa však predseda Európskej komisie mal vyhnúť výzvam na uľahčenie legálnej migrácie do EÚ. Tieto záležitosti by si mal každý členský štát riešiť podľa svojich potrieb a návrhy zo strany Európskej komisie rozhodne neprispievajú k zmierneniu napätia.

J.C. Juncker sa opätovne púšťa do nebezpečných diskusií o zmene spôsobu hlasovania v rôznych oblastiach. V Lisabonskej zmluve sa spôsob hlasovania medzi členskými štátmi výrazne zjednodušil a súčasný stav považujeme za vyhovujúci. Robert Fico vtedy podpísal zmenu hlasovania v oblasti azylu a migrácie a vidíme, že dôsledky tohto rozhodnutia vyvolávajú teraz mnohé spory medzi krajinami.

Z konkrétnych návrhov zverejnených v sprievodnom dokumente Európskej komisie považujem za veľmi dôležité nové pravidlá pre plynovody, na ktorých pracuje náš komisár M. Šefčovič. Takisto je dôležitá reforma systému DPH, keďže podvody s DPH sú na Slovensku výrazne vyššie ako v okolitých krajinách. Zlepšenie systému by mohlo priniesť menej podvodov a teda viac peňazí do nášho štátneho rozpočtu. Za jeden z dobrých návrhov považujem aj posilnenie eura v medzinárodnom obchode, čo by lepšie chránilo ceny v EÚ pri výrazných kurzových zmenách.

Dôležitým odkazom aj pre Slovensko je výzva na lepšiu ochranu novinárov, s ktorou sa plne stotožňujeme. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka stále nie je objasnená. Sloboda médií je základný pilier demokracie a nemôžeme dopustiť, aby boli novinári za svoju prácu prenasledovaní, atakovaní, alebo tak, ako sa to stalo na Slovensku, zavraždení.

Predseda Európskej komisie J.C. Juncker upozornil na dôležitú vec, že usporiadanie sveta, na aké sme boli zvyknutí po II. svetovej vojne je čoraz krehkejšie. Spojené štáty americké, ktoré boli spoluzakladateľom svetového poriadku založeného na vzájomných dohodách, toto usporiadanie v súčasnosti spochybňujú a partnerstvá, ktoré fungovali desaťročia, sú čoraz slabšie. Európska únia a jej snahy na medzinárodnom poli ako napríklad v oblasti klímy alebo jadrových dohôd je čoraz osamotenejšia.

V hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti sme preto presvedčení, že je veľmi dôležité, aby Únia bola zvnútra jednotná, stabilná a silná. Neznamená to, že štáty majú upustiť od národných záujmov. No  umelé vyvolávanie pocitu krivdy a ohrozenia, vyvolávanie nepriateľstva medzi krajinami a falošné zjednodušené riešenia problémov, ktoré vidíme  zo strany extrémistov v EÚ aj dnes, nikam nevedú.  Keď sa niečo v Európe podarilo, bolo to vždy vďaka spolupráci a kompromisom, nie vďaka nepriateľstvu. Nepriateľstvo prinieslo Európe vojnu, spolupráca priniesla mier a blahobyt.

Únos Vietnamca: Vyšetrovatelia nepochybujú o použití slovenského lietadla
31. júla 2018

Pri únose Vietnamca vláda buď klame, alebo hrubo zlyhala
31. júla 2018

Nemeckí vyšetrovatelia únosu vietnamského expolitika a podnikateľa Trinh Xuan Thanha z 23. júla minulého roka vzniesli vážne podozrenie voči Slovensku.

Krajinský kriminálny úrad v Berlíne predpokladá podľa správy mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle.

Túto informáciu prevzali v pondelok večer na svojich weboch prvý program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, rozhlasové stanice Deutschlandfunk, Deutsche Welle a Severonemecký rozhlas (NDR), ako aj internetové vydania rôznych periodík.

Podľa berlínskych vyšetrovateľov niet o použití slovenského vládneho stroja pri únose „takmer žiadnych pochybností“, cituje FAZ z ich správy.

Kriminalisti poukazujú v nej na stretnutie vietnamského ministra vnútra To Lama a vtedajšieho ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, ktoré podľa ich názoru „malo jediný účel“, a to „pána Trinha relatívne bezproblémovo dostať zo schengenského priestoru a do Vietnamu“.

Iba v stredu 25. júla odsúdili v Berlíne Vietnamca Long N.H. (47), ktorého vlani 12. augusta zadržali v Česku a ktorého ešte v tom istom mesiaci vydali na trestné stíhanie do Nemecka, na tri roky a desať mesiacov väzenia.

Pomerne mierny trest súvisí s Vietnamcovým priznaním pred nemeckými orgánmi činnými v trestnom konaní.

Zdroj: SME

Viac na: https://domov.sme.sk/c/20881618/nemecki-kriminalisti-su-presvedceni-ze-kalinak-pomohol-v-unose-vietnamca.html

Nemecká polícia už nemá pochybnosti o tom, že pri únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha bolo použité aj slovenské vládne lietadlo. A tiež, že krátke stretnutie vietnamskej delegácie s ministrom vnútra Kaliňákom bolo iba divadlom na zakrytie únosu.

Súčasná vládna koalícia často rozpráva o tom, ako je pre ňu bezpečnosť Slovenska prioritou. Sú dve možnosti, buď o tom slovenská strana vedela, a v tom prípade ministerstvo vnútra a vládna koalícia klame svojich vlastných občanov. A ak aj vládna koalícia o zneužití Slovenskej republiky na únos nevedela, je trestuhodné, že sa nechala  dobehnúť a zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny.

Ako by sme asi tak dopadli, keby išlo o vyspelejšieho protivníka, ktorý by chcel poškodiť Slovensko. Zneužívanie slovenského vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby narušuje suverenitu Slovenska. Mali by si to uvedomiť v Smere, pod ktorý spadá rezort vnútra, ako aj v SNS, ktorej nominant kontroluje SIS. Obe inštitúcie neospravedlniteľne zlyhali. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) žiada premiéra, aby vyvodil dôsledky a budeme žiadať v tejto záležitosti zvolanie mimoriadneho výboru.“

Trump: USA odstupuje od jadrovej zmluvy s Iránom
8. mája 2018

Odstúpenie USA od dohody s Iránom je krok nesprávnym smerom
9. mája 2018

Americký prezident Donald Trump v utorok v Bielom dome oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie.

„Faktom je, že to bola strašná, jednostranná dohoda, ktorá nemala byť nikdy uzatvorená. Nepriniesla pokoj, nepriniesla mier a nikdy ho neprinesie,“ konštatoval Trump.

Trump obvinil Irán, že klamal o svojom jadrovom programe. Tamojšia diktatúra pokračovala aj po dosiahnutí dohody vo vývoji balistických rakiet, ktoré by mohli byť vybavené jadrovými hlavicami. „Máme jasné dôkazy, že sľub Iránu bola lož,“ povedal.

„Nedovolíme režimu, ktorý kričí ‚Smrť Amerike‘, aby získal prístup k najsmrtiacejším zbraniam na Zemi,“ pokračoval Trump. Jadrom dohody bola podľa neho „obrovská ilúzia, že vražedný režim chce len mierový jadrový program“.

Podľa Trumpa je zrejmé, že súčasná „prehnívajúca a rozpadajúca sa štruktúra“ dohody nezabráni Iránu vyvinúť jadrové zbrane. Spojené štáty podľa neho nebudú „rukojemníkom jadrového vydierania“. „Nedovolíme, aby sa americkým mestám vyhrážali zničením,“ vyhlásil šéf Bieleho domu.

Zdroj: TASR

Viac na: http://www.teraz.sk/zahranicie/trump-usa-jadrova-zmluva-iran/323959-clanok.html

Odstúpenie Spojených štátov amerických, ako strategického partnera, od jadrovej dohody s Iránom nepovažujem za správne. Americký prezident Donald Trump odstupuje od dohody, ktorá bola podpísaná len pred tromi rokmi. Medzinárodné dohody sú dlhodobým procesom rokovaní a hľadania konsenzu medzi zúčastnenými stranami. V tak citlivej oblasti ako sú jadrové zbrane sú dohody založené na dôvere, že všetky zúčastnené strany ich budú rešpektovať.

Ďalšie zvyšovanie napätia na Blízkom východe nikomu nepomôže. Tvrdé sankcie môžu zároveň poškodiť slovenské firmy, ktoré si vybudovali obchodné vzťahy s Iránom a len nedávno uzavreli zmluvy v hodnote viac ako 100 miliónov eur. Je pravdepodobné, že po uvalení sankcií budú nútené prerušiť obchodné styky s Iránom alebo sa ich podnikanie mimoriadne skomplikuje. Zároveň podporujeme úsilie medzinárodnej komunity o odstránenie jadrovej hrozby na Blízkom východe. Od jadrových zbraní v rukách fundamentalistických režimov je už len krok k jadrovým zbraniam v rukách teroristov.

Ak sa nebudú vyšetrovať podvody pri eurofondoch, môžeme ich stopnúť, hrozí Brusel v novom rozpočte
2. mája 2018

Korupčné škandály nás môžu obrať o časť eurofondov
3. mája 2018

Menej peňazí pre poľnohospodárov a chudobné regióny a viac pre mladých, ale aj na ochranu vonkajších hraníc, bezpečnosť či výskum. Viac na Erasmus a ochranu hraníc, menej poľnohospodárom a eurofondy naviazané na právny štát.Tak vyzerá návrh viacročného rozpočtu EÚ, ktorý v stredu Európska komisia predstavila v Európskom parlamente.

Celkovo ide o výdavky v hodnote 1,279 bilióna eur, čo je 1,1 percenta hrubého národného dôchodku všetkých členských krajín. Ide o rozpočet na roky 2021 až 2027 a pred jeho schválením ho čaká ešte veľa vyjednávania. Podporiť ho musia všetky krajiny Únie aj europoslanci. Podľa optimistov by ho mali prijať do júna 2019, podľa pesimistov bude úspech, ak bude dohoda do konca budúceho roka.

Eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger povedal, že pri zostavovaní rozpočtu sa museli vyrovnať s dvomi vecami. Jednou bol odchod Británie, ktorá bola po Nemecku druhým najväčším čistým platcom. Nahradiť tak museli dieru asi 13 miliárd eur ročne.

Druhou je reakcia na zmeny vo svete od roku 2013, keď sa prijímal súčasný šesťročný rozpočet. „Nové sociálne výzvy sú migrácia, ochrana hraníc, boj proti terorizmu, obrana či výskum,“ povedal Oettinger.

V týchto oblastiach chce Komisia viac peňazí, niekde skoro až trojnásobne. Napríklad pri ochrane hraníc a riadení migrácie sa zvýši čiastka z 12 na 33 miliárd eur. Počet zamestnancov Frontexu sa má zvýšiť z 1200 na 10-tisíc do roku 2027.

Rozpočet na program Erasmus plus sa zdvojnásobí. Výrazne narastie aj európska rozvojová pomoc, ktorá má zabrániť, aby ľudia z chudobných krajín utekali do Európy.

Zdroj: Denník N

Viac na: https://dennikn.sk/1112098/ak-sa-nebudu-vysetrovat-a-stihat-podvody-pri-eurofondoch-mozeme-ich-stopnut-hrozi-brusel-v-novom-rozpocte/

Súčasný návrh Európskej komisie, týkajúci sa viacročného finančného rámca na roky 2021-2027 odráža politickú situáciu  vo viacerých členských štátoch vrátane Slovenska. Radikálnou zmenou je naviazanie čerpania peňazí z rozpočtu EÚ na vládu zákona v členských krajinách. Európska komisia odôvodňuje tento krok potrebou ochrany finančných záujmov EÚ. Žiaľ, k tomuto opatreniu, ktoré nevnímam pozitívne, prispelo aj Slovensko obrovskými eurofondovými škandálmi v oblasti školstva alebo pôdohospodárstva.

Priorita pre Slovensko, ktorou sú najmä výdavky na infraštruktúru v rámci Kohézneho fondu, ako sú diaľnice alebo obnova železníc, sa drasticky  znižujú.  Zatiaľ je rozpočet len v štádiu návrhu, no bude zlyhaním našej vlády, ak v dôsledku jej neschopnosti a korupčných škandálov, spojených s eurofondami, dostane Slovensko na obnovu našich regiónov menej peňazí ako v súčasnom programovom období.  Rokovania o rozpočte medzi členskými krajinami budú trvať minimálne rok. Budeme ich pozorne sledovať, keďže táto vláda neustálych škandálov poškodzuje národné záujmy a dobré meno Slovenska v zahraničí.

V návrhu Komisie vítame postupné odstraňovanie rabatov, ktoré komplikovali rozpočet a snahu o vykrytie výpadku financií po odchode Veľkej Británie. Zvyšovanie rozpočtu na výdavky Európskej diplomatickej služby o približne 30 percent však nie je rozumné, keďže efektívnosť nových misií EÚ je otázna  a mala by byť podrobená analýze. To sa týka aj pomerne významného navyšovania výdavkov na administratívu EÚ, kde by sa Európska komisia mala snažiť zracionalizovať počet oblastí a politík, ktorým sa venuje, a nie rozširovať byrokraciu vytváraním nových agentúr.

Z hľadiska podpory inovácií EÚ je dobrou správou aj významné zvýšenie investícií do vedy a výskumu. Zároveň už dlhodobo vládu upozorňujeme, že Slovensko míňa eurofondy určené na vedu a inovácie mimoriadne neefektívne, ako to bolo aj v pri poslednom eurofondovom škandále. Peniaze na výskum z programov, manažovaných centrálne z Bruselu, ako napríklad program Horizont, nie sme schopní čerpať kvôli nepripravenosti na takej úrovni ako ostatné členské štáty. Je teda pravdepodobné, že zo zvýšenia celkového balíka na vedu a výskum Slovensko profitovať nebude, keďže vládna koalícia a predchádzajúca vláda Roberta Fica neboli schopné vybudovať priaznivé podmienky pre vedu a inovácie.

Čo sa týka samotnej kohéznej politiky, je neprijateľné, aby Európska komisia podmieňovala objem prostriedkov rôznymi pochybnými kritériami. Slovenská vláda by v rokovaniach mala presadzovať, aby jediným  objektívnym kritériom ostalo HDP na obyvateľa, prípadne nezamestnanosť a nevstupovali do toho ďalšie kritériá, ako napríklad klimatické zmeny alebo prijímanie či integrácia migrantov. Kohézna politika bola určená ako nástroj na znižovanie regionálnych rozdielov, nie ako nástroj odmeňovania alebo trestania jednotlivých krajín.

Ruských diplomatov rieši aj SIS, Kiskovi reakcia Slovenska nestačí
27. marca 2018

V kauze otráveného ruského agenta sme mali Britániu podporiť
27. marca 2018

Britský denník Guardian to nazval „koalíciou neochotných“. Osem krajín EÚ sa rozhodlo, že v reakcii na otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa nevyhostí žiadnych ruských diplomatov.

Všetko podľa Británie naznačuje, že za chemickým útokom stoja Rusi. Slovensko zatiaľ reagovalo predvolaním ruského veľvyslanca, prezident Andrej Kiska si zase predvolal štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Lukáša Parízka. Jeho vysvetlenia mu však nestačia.

 Vyhostenie jednej či dvoch osôb, ako to spravilo napríklad Maďarsko či Dánsko, by sa výrazne chodu ruského veľvyslanectva na Slovensku nedotklo.

Údaje ministerstva zahraničných vecí ukazujú, že na Slovensku s oficiálnou akreditáciou pôsobí 34 ruských diplomatov. Do počtu pritom nie sú započítaní nediplomatickí zamestnanci veľvyslanectva.

Zdroj: Denník Sme

Viac na: https://svet.sme.sk/c/20790547/ruskych-diplomatov-je-na-slovensku-najviac.html#ixzz5Ay0CvtyD

Na pokus o vraždu niekdajšieho ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry  Julije vo Veľkej Británii bola použitá jedna z najhorších chemických zbraní, čím boli s najväčšou pravdepodobnosťou porušené všetky zásady medzinárodného práva a normálnych vzťahov medzi krajinami.

V našom regióne vládna koalícia často hovorí o spoločných postojoch a spolupráci v rámci V4, ale pri prvej príležitosti sa zachovala presne opačne ako Česko, Maďarsko a Poľsko, keďže naši susedia solidaritu s Veľkou Britániou prejavili. Považujem to za chybu.

Navyše, aj český premiér hovoril o vyhostení ľudí s väzbami na ruské tajné služby, ktorí na veľvyslanectve v tejto práci pokračujú. Nešlo teda o narušenie práce diplomatov.

Je to symbolické gesto, nemyslím, že by to malo pre nás hneď nejaké dôsledky, ale náš postoj sa nám raz môže vrátiť. Osobitne dôležité je to v prípade Veľkej Británie, kde pracujú desaťtisíce Slovákov a po odchode krajiny z EÚ ich čaká neistá budúcnosť. Aj preto by bolo dobré, aby sme s Veľkou Britániou udržiavali priateľské vzťahy. A priateľstvo sa ukáže práve vtedy, keď treba niečo konkrétne urobiť.

Priority budúcnosti EÚ podľa Fica: Dobudovanie eurozóny a užšia spolupráca v obrane
22. februára 2018

Ak vláda nevyjedná vyšší rozpočet, bude to jej zlyhanie
22. februára 2018

Prvá priorita, pokiaľ ide o budúcnosť Európskej únie, musí byť nájsť riešenie na dobudovanie eurozóny, dostať pod kontrolu migráciu a tesnejšie spolupracovať v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti. Povedal to premiér Robert Fico (Smer-SD) v príhovore na Národnom konvente o EÚ na Bratislavskom hrade. Práve spolupráca v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti je podľa neho top priorita.V súvislosti so spomínanými prioritami prichádza na rad otázka peňazí. „Ak existujú nové priority, ktoré neboli tak výrazne financované, ako je migrácia a bezpečnosť, pravdepodobne nemôžeme rátať v budúcnosti s tým, že balík na kohéziu, odstraňovanie rozdielov bude taký istý veľký,“ povedal Fico. Tu chce Slovensko podľa jeho slov zohrať aktívnu úlohu a ponúknuť koncept inteligentnej kohézie.

 „Poďme teda pýtať od našich partnerov v EÚ nie viac peňazí, ale hovorme, dajte nám viac voľnosti a pružnosti pri využívaní týchto zdrojov. Možno pri menšom balíku peňazí budeme schopní dosiahnuť viac,“ vysvetlil Fico. Ľudia sa podľa neho chcú mať dobre a cítiť sa bezpečne, a to by mala Únia riešiť.

Zdroj: topky.sk

Štáty EÚ intenzívne rokujú o rozpočte únie po roku 2020. Niektorí politici navrhujú, aby sa znížila finančná pomoc pre chudobnejšie regióny EÚ, teda aj pre Slovensko. Namiesto presadzovania našich záujmov dnes Robert Fico v rámci Národného konventu vyhlásil, že sa nebudeme hádzať o zem, aby sme dostali viac peňazí. Vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi je jeden zo základov fungovania únie. Ak preto vláda pri rokovaniach v Bruseli odsúhlasí zníženie financií z rozpočtu EÚ na regionálny rozvoj, budeme to považovať za zlyhanie vládnej koalície.

Masaker v Sýrii si za 48 hodín vyžiadal 250 životov: Rusko nasadilo najmodernejšie stíhačky
22. februára 2018

Reakcia: Únia by mala razantne zareagovať na sýrsky masaker
22. februára 2018

Už nikdy nemalo vzniknúť druhé Allepo! Situácia v oblasti Východná Ghúta pri sýrskej metropole Damask je však verná kópia niekdajšiemu obrazu skazy. V spomínanej oblasti momentálne pomáhajú režimu Baššára Asada najnovšie ruské stíhačky.

Až 400 000 ľudí je obkolesených v regióne východne od Damasku, sýrska armáda s pomocou ruských lietadiel napáda obytné domy a kliniky, kde ratujú zranených. Vrtuľníky vypúšťajú barely, ktoré OSN zakázala z dôvodu ich ničivých výbušných síl. „Bomby padajú ako kvapky dažďa,“ napísal nemecký Bild s odvolaním sa na svedka udalostí.

Len v pondelok bolo podľa aktivistov zabitých viac ako 120 ľudí v útokoch Asadových vojakov a ruských leteckých síl. Hlavné bomby padali z helikoptér, informuje agentúra Reuters. V stredu ráno aktivisti oznámili 250 mŕtvych za 48 hodín. To sú najkrvavejšie dni v regióne od roku 2015, tvrdí Sýrske observatórium pre ľudské práva.

Zdroj:  novycas.sk

To, čo sa deje v Sýrii je odsúdeniahodné a už sa to nedá nazvať vojnovým konfliktom. Vláda posiela ťažké zbrane na svojich vlastných bezbranných obyvateľov, vrátane detí. Z takmer 200 zabitých nevinných civilistov tvorili práve deti až štvrtinu. Dochádza tu k vážnemu porušeniu medzinárodných noriem v humanitárnej oblasti, pretože útoky sa sústredia na nevojenskú infraštruktúru v obývaných lokalitách, napríklad zdravotnícku či cestnú. Európska únia a ostatné svetové mocnosti by mali podniknúť rázne opatrenia v zápase proti tomuto neľudskému masakrovaniu obyvateľstva vlastnou vládou, ktoré sa deje aj s podporou Ruska.

Skončil ako minister za predražený tender, teraz je veľvyslancom pre nórske a švajčiarske fondy
28. januára 2018

Vláda plytvá verejnými zdrojmi na zbytočné funkcie
29. januára 2018

Bývalému ministrovi obrany za Smer Františkovi Kašickému vytvorili miesto osobitného veľvyslanca. Jeho dobré zázemie v Smere naznačuje aj doterajšia kariéra.

Pracovať v diplomacii spôsobom, že idete z jedného významného postu na ďalší, sa darí len niektorým veľvyslancom. Exminister obrany František Kašický medzi nich patrí a od vlaňajšieho septembra zastáva post, aký doteraz na ministerstve zahraničných vecí nepoznali.

Bývalý minister obrany za Smer, ktorý vo funkcii skončil pred desiatimi rokmi po výrazne predraženom tendri, je od vlaňajšej jesene veľvyslancom s osobitným poslaním pre granty Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu.

Slovensko teda pri rokovaniach o projektoch a grantoch s krajinami citlivými na korupciu reprezentuje Kašický. Ako minister pritom musel skončiť pre kauzu, v ktorej by po dotiahnutí zmlúv, (po medializovaní tender na predražené upratovanie zrušili) mohlo ísť o klientelizmus, alebo korupciu.

Kašického funkcia je len formálna, granty Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (Islandské, Lichtenštajnské a Nórske), a peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu ministerstvo zahraničia nerozdeľuje ani nikdy nerozdeľovalo.

Zdroj: Denník N

Vytváranie zbytočných pozícií v štátnej správe, na upratanie bývalých vysokých funkcionárov, považujeme za neefektívne mrhanie našich spoločných peňazí z verejných zdrojov. Navyše, pán Kašický bol počas svojho pôsobenia na ministerstve obrany zodpovedný za jeden z veľkých škandálov, keď ministerstvo vypísalo extrémne predražené tendre na údržbu a upratovanie a do tendra sa prihlásili firmy s väzbami na Smer a SNS. Namiesto vyvodenia politickej zodpovednosti Smer posúva ľudí, ktorí zlyhali, na teplé pozície, tak ako to bolo aj v prípade ministerky Zvolenskej, ktorá za predražené CT-prístroje  dostala miesto v Bruseli.

Pozícia, ktorá bola vytvorená pre funkcionára Smeru nemá žiadnu pridanú hodnotu pre daňových poplatníkov. Nórske fondy boli zatiaľ celkom dobre spravované na rozdiel od škandálov v oblasti eurofondov. Pevne verím, že táto funkcia nebola vytvorená preto, aby Smer zneužíval aj Nórske fondy.

Fico: Čína je pre Slovensko strategickým partnerom
27. novembra 2017

Fico podporuje iniciatívy, ktoré zvyšujú politický vplyv Číny v Európe
27. novembra 2017

„Musí nám záležať na tom, aby naše vzťahy s Čínou boli partnerské, priateľské a ak budeme tejto destinácii venovať dostatočnú pozornosť, môže to priniesť ovocie,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico, ktorý sa koncom novembra zúčastnil v Budapešti na 6. summite krajín strednej a východnej Európy.

Ako príklad premiér uviedol pravidelný nárast vzájomného obratu tovarov v objeme takmer 7 miliárd dolárov, ale aj prepravu tovarov z Číny do Európy vlakom cez územie Slovenska. „Slovensko má fantastickú zemepisnú polohu, ktorá je mimoriadne dôležitá práve pre prepravu tovaru vlakom z východnej časti sveta, teda z Číny do Európy,“ povedal Robert Fico. Keďže  vlaky z Číny prechádzajú po širokorozchodnej železnici, na Slovensku sa musí tovar preložiť, aby mohol ďalej pokračovať smerom na západ a práve vďaka tomu dochádza k zvyšovaniu kapacít slovenského prepravcu Cargo. Prvý takýto vlak dorazil pred niekoľkými dňami do prekladiska v Dobrej.

Zdroj: Úrad vlády SR

 

Premiér Robert Fico hovorí, že sa snaží o prehlbovanie vzťahov s Čínou. Žiaľ výsledkom je, že namiesto obhajoby záujmov slovenským podnikov sa v našom regióne dlhodobo darí hlavne čínskej obchodnej politike. Od nástupu Roberta Fica k moci v roku 2012 sa čínsky dovoz na Slovensko zvýšil z 3,6 na 5,6 miliardy eur ročne, kým vývoz slovenských podnikov klesol. Slovensko z Číny dováža päťkrát viac tovarov ako vyváža. Namiesto slovenských podnikateľov podporuje pán Fico čínske podniky. V súčasnej situácii by sa od premiéra očakávalo, aby riešil napríklad problémy slovenského oceliarskeho a chemického priemyslu, ktoré im spôsobuje nekalá konkurencia z Číny. On namiesto toho podporuje iniciatívy, ktoré zvyšujú politický vplyv Číny v Európe a podporujú rozvoj infraštruktúry, ktorej cieľom je rýchlejšia doprava stále väčšieho množstva čínskych výrobkov k nám.

Zamestnanci firmy FM Slovenská protestovali proti uprednostňovaniu Srbov
23. novembra 2017

Zahraničných agentúrnych zamestnancov mala vláda riešiť s EÚ
27. novembra 2017

Proti uprednostňovaniu srbských brigádnikov pred dlhoročnými kmeňovými zamestnancami protestovalo vo štvrtok v Seredi asi 70 pracovníkov spoločnosti FM Slovenská. Podnik vytvoril podľa vysvetlenia predsedníčky odborov Eleny Rajnincovej lepšie platené pozície kľúčových operátorov, začal ich však obsadzovať prednostne Srbmi, ktorí vo fabrike pracujú cez rôzne pracovné agentúry.

O potrebe nátlaku na zamestnávateľa hovoril protestujúcim predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. Podľa neho je potrebná aj zmena legislatívy, pretože spoločnosť FM Slovenská nie je jediná, ktorá má radšej zahraničných brigádnikov ako kmeňových zamestnancov. „Chceme zmeniť aj legislatívu. Teraz bude otvorený Zákonník práce, chceme tam dostať klauzulu o sociálnom dumpingu a chceme aj kvóty, ktorými by sa riadili agentúry, ktoré dovážajú ľudí, ale sídlia v Maďarsku, Česku alebo Poľsku,“ uviedol Machyna. Vedenie OZ KOVO bude podľa neho rokovať s vedením FM Slovenská, ak nepríde k vzájomnej dohode, Machyna nevylúčil nátlakové akcie, vrátane zastavenia výroby. Stanovisko vedenia spoločnosti sa novinárom získať nepodarilo.

Zdroj: SITA

Vláda Roberta Fica mala problém zahraničných agentúrnych zamestnancov riešiť už dávno na úrovni EÚ, aby nebolo možné obchádzať pravidlá. Zamestnanci z krajín mimo EÚ umožňujú niektorým našim podnikom, aby umelo udržiavali nízke mzdy. Súčasná situácia je spôsobená najmä neschopnosťou vlády riešiť regionálne rozdiely, keď investičné stimuly dostávajú aj podniky v rozvinutejších regiónoch Slovenska, kde pre napätý trh práce už nedokážu pritiahnuť dostatok slovenských zamestnancov. Vláda by mala výraznejšie podporovať vznik pracovných miest v menej rozvinutých regiónoch, ktoré napredujú pomalšie aj pre babráctvo vlády pri výstavbe dopravnej infraštruktúry. Vo väčšine prípadov zahraničných agentúrnych pracovníkov ide o pomerne jednoduché práce, preto v tomto prípade nie sú príčinou nedostatku pracovníkov problémy školstva.

Danko v dume dvoril Rusom, teraz, keď prekrúcajú ´68, mlčí
22. novembra 2017

Podporujem priateľské vzťahy s Ruskom a odsudzujem intervenciu z roku 1968
23. novembra 2017

Minulú stredu v ruskom parlamente volal po posilnení ruštiny na našich školách, keď však v utorok web ruskej armádnej televízie Zvezda priniesol článok o tom, že by Československo malo Rusku poďakovať za inváziu z roku 1968, mlčí.

Šéf slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) zložil telefón hneď, ako ho s otázkou o článku oslovil redaktor SME. Nereagoval naň ani cez svoju stranícku či parlamentnú hovorkyňu. Text pritom odsúdili viacerí predstavitelia Česka a Slovenska.

Zdroj: Sme.sk

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20701734/danko-v-dume-dvoril-rusom-teraz-ked-prekrucaju-68-mlci.html#ixzz4zGfDt3Zf

Podporujem úsilie o korektné a priateľské vzťahy. Korektné vzťahy so Slovenskom a Európskou úniou sú takisto v záujme Ruska, keďže viac ako polovica vývozu smeruje do krajín Európskej únie. Žiaľ, posledné roky Rusko túto spoluprácu oslabuje agresívnou politikou voči svojim susedom. Najskôr obsadilo časť Gruzínska, potom zas časť Ukrajiny. Rovnako výrazne podporuje propagandu zameranú na podkopávanie demokratických štátov Európskej únie. Takáto sa priateľstvo medzi krajinami nebuduje.

V súčasnej ruskej zahraničnej politiky sú aj vyjadrenia, ktoré odzneli v jednej zo štátnych ruských televízií, a podľa ktorých by sme Rusku mali byť vďační za inváziu v roku 1968. Jednoznačne išlo o nepriateľskú vojenskú intervenciu a zásadné porušenie suverenity vtedajšieho Československa.

Európska lieková agentúra sa nepresťahuje do Bratislavy
21. novembra 2017

Lieková agentúra mala byť na Slovensku, vláda zlyhala
21. novembra 2017

Jedna z najdôležitejších agentúr v Európskej únii nájde nové sídlo v Amsterdame. Bratislava sa v boji o Európsku liekovú agentúru nedostala ani do druhého kola a skončila štvrtá s 15 bodmi. Financial Times nás pred mesiacom označil spolu s Milánom za favoritov. Po tom, čo sú známe výsledky, je otázne, či to bol náš lobing, ktorý napokon k úspechu neviedol, alebo si to diplomati naozaj mysleli. Denník N hovoril s ľuďmi z ministerstva aj z Bruselu, ktorí sa pod podmienkou zachovania anonymity pokúsili vysvetliť, čo sa v posledných mesiacoch dialo a prečo Slovensko získalo len tak málo bodov, ktoré už nestačili na postup do ďalšieho kola. „Prečo sa vo finále rozhodli podporiť niekoho iného, ťažko hodnotiť,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Zdroj: Denník N

Prehra Slovenska v boji o nové sídlo Európskej agentúry pre lieky je zlyhaním súčasnej vládnej koalície. Sídlo agentúry na Slovensku mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a mohlo poskytnúť lepšie príležitosti pre naše univerzity a výskumníkov. Navyše, zamestnanci európskych agentúr sú zväčša vysokokvalifikovaní pracovníci a celkový ročný rozpočet agentúry je viac ako 322 miliónov eur. Na túto príležitosť sme upozorňovali hneď po referende vo Veľkej Británii, no naša vláda sa zobudila už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry. Je to o to väčšia škoda, že v Európskej únii sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú. Slovensko je jednou z posledných takýchto krajín.

Európska migračná agenda: konsolidácia dosiahnutého pokroku
15. novembra 2017

Chýba razantnejší prístup na európskej úrovni
15. novembra 2017

Európska komisia v príprave na decembrové zasadnutie Európskej rady načrtli kroky na konsolidáciu pozitívnych výsledkov z posledných rokov. Celkový počet neoprávnených prekročení hraníc na hlavných migračných trasách klesol v roku 2017 o 63 %. Kolektívne úsilie, ktoré vynakladáme s cieľom chrániť vonkajšie hranice EÚ, spolupracovať s partnerskými krajinami pri riešení hlavných príčin neregulárnej migrácie, zlepšiť ochranu migrantov a zvíťaziť v boji proti prevádzačom, teda prináša konkrétne výsledky. Pokiaľ ide o budúci vývoj, Komisia vzhľadom na úzke prepojenie vonkajších a vnútorných záväzkov v oblasti migrácie vyzývajú EÚ, členské štáty a partnerské krajiny, aby naďalej vystupovali jednotne s cieľom postupovať súbežne a na všetkých frontoch zachovať intenzitu úsilia EÚ, a tým spolu lepšie riadiť migráciu.

Tlačová správa EK

V súvislosti s ochranou hraníc Európskej únie je dobré, že dohoda s Tureckom funguje, keďže príliv migrantov cez Stredozemné more sa podarilo výrazne znížiť. Zároveň sa však zvyšuje počet nelegálnych prechodov z Turecka po jsúši. Z Turecka takto prichádzajú do Grécka najmä utečenci z Turecka (37%), Sýrie (27%) a Pakistanu (15%). Stále je vysoký počet utečencov, ktorí sa presúvajúcez Líbyu, odkiaľ prichádzajú najmä migranti z Nigérie (15 %), Guinei (8%) a Pobrežia slonoviny (8%). Pomerne úspešne pokračuje aj systém presídľovania, keďže v Grécku zostáva len okolo 750 a v Taliansku okolo 3 100 migrantov, ktorí majú byť presídlení. Doteraz bolo presídlených viac ako 31 500 osôb.

Čo však nefunguje a kde by malo Slovensko iniciovať razantnejší postup na Európskej úrovni je proces readmisie, teda návratu utečencov do ich domovských krajín. Readmisia utečencov, ktorí nemajú nárok na azyl v EÚ, do ich domovských krajín je zdĺhavá. Za posledných 10 mesiacov sa podarilo vrátiť len 11 698 utečencov, najmä do krajín Balkánu (Albánsko, Kosovo, Srbsko) a do Tuniska. EÚ by mala urýchlene podpísať readmisné dohody o návrate utečencov z krajinami Afriky a na úrovni Európskeho parlamentu a Rady prijať spoločný zoznam bezpečných krajín. Migračné toky z bezpečných krajín nie sú dlhodobo udržateľné pre krajiny EÚ. A keďže z bezpečných krajín utekajú hlavne ľudia s vyšším vzdelaním a lepším príjmom, odliv tejto vrstvy obyvateľstva má pre obnovu a rozvoj týchto krajín nepriaznivý vplyv.

Predseda NR SR vystúpil v ruskej Štátnej dume
14. novembra 2017

Danko v Rusku neobjahoval záujumy Slovenska, riešil len zástupné problémy
15. novembra 2017

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v stredu vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie. Táto iniciatíva vzišla zo strany predsedu Štátnej dumy Vjačeslava Viktoroviča Volodina na bilaterálnom rokovaní v Moskve. Spomenul napríklad vytvorenie spoločnej komisie, ktorej úlohou bude prehlbovanie hospodárskych vzťahov medzi našimi krajinami alebo nové možnosti pre našich študentov či posilnenie výučby ruského jazyka na našich školách.

Zdroj: WebNoviny.sk

Nepovažujeme za šťastné, aby najvyšší ústavní činitelia prezentovali odlišné názory na zahraničnú politiku SR. Prejav Andreja Danka v Štátnej dume v Rusku sa odkláňal od línie, ktorú Slovensko dlhodobo zastáva k Rusku.

Andrej Danko nedokázal v Rusku obhájiť národné záujmy Slovenska. Rusko napríklad pripravuje výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorým tranzit plynu do Európy obíde Slovensko. Keďže vo firme, ktorá zabezpečuje tranzit plynu v SR má polovičný podiel štát, štátny rozpočet, teda my všetci, prídeme každý rok o stovky miliónov eur z vysokoziskového tranzitu plynu. Namiesto konštruktívnych a Slovenku prospešných návrhov sa Andrej Danko venoval vo svojom prejave v ruskom parlamente nepodstatným veciam.

Ako jeden z konkrétnych krokov slovensko-ruskej spolupráce počas návštevy v Moskve predseda NR SR spomenul napríklad aj zavedenie voliteľného predmetu ruského jazyka na základných školách a oboznámenie sa s ruskými učebnými osnovami. Učebné osnovy na našich školách by mali vytvárať v prvom rade odborníci a ministerstvo školstva a mali by byť predmetom širokej diskusie. Je neprijateľné, aby rozhodnutia o zmene učebných osnov, ktoré majú ďalekosiahli dosah na celý vzdelávací systém, boli takýmto spôsobom ovplyvňované a tvorené zahraničnými návštevami a prejavmi predsedu parlamentu.