Miroslav Lajčák
Veronika Remišová

Naše hlavné výhrady

chýbajúca konštruktívna vízia reformy a ďalšieho smerovania EÚ
vnútorné rozpory v zahraničnopolitickom smerovaní SR (výrazné rozpory medzi postojmi štátneho tajomníka a ministra)

Naše hlavné ciele

Slovensko ako spoľahlivý a plnohodnotný partner v rámci EÚ
reforma fungovania EÚ – väčšia efektivita a menej byrokracie, tak aby sa na Európskej úrovni riešili len otázky, ktoré majú výraznú pridanú hodnotu
boj proti nespravodlivej daňovej optimalizácii nadnárodných koncernov
boj proti podvodom s DPH a daňovým únikom, osobitne spoločný postup na úrovni EÚ k daňovým rajom
podpora boja proti extrémizmu a terorizmu na medzinárodnej úrovni
zapojenie úspešných krajanov do slovenskej hospodárskej diplomacie a podpora Slovákov žijúcich v zahraničí

Ruských diplomatov rieši aj SIS, Kiskovi reakcia Slovenska nestačí
27. marca 2018

V kauze otráveného ruského agenta sme mali Britániu podporiť
27. marca 2018

Britský denník Guardian to nazval „koalíciou neochotných“. Osem krajín EÚ sa rozhodlo, že v reakcii na otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa nevyhostí žiadnych ruských diplomatov.

Všetko podľa Británie naznačuje, že za chemickým útokom stoja Rusi. Slovensko zatiaľ reagovalo predvolaním ruského veľvyslanca, prezident Andrej Kiska si zase predvolal štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Lukáša Parízka. Jeho vysvetlenia mu však nestačia.

 Vyhostenie jednej či dvoch osôb, ako to spravilo napríklad Maďarsko či Dánsko, by sa výrazne chodu ruského veľvyslanectva na Slovensku nedotklo.

Údaje ministerstva zahraničných vecí ukazujú, že na Slovensku s oficiálnou akreditáciou pôsobí 34 ruských diplomatov. Do počtu pritom nie sú započítaní nediplomatickí zamestnanci veľvyslanectva.

Zdroj: Denník Sme

Viac na: https://svet.sme.sk/c/20790547/ruskych-diplomatov-je-na-slovensku-najviac.html#ixzz5Ay0CvtyD

Na pokus o vraždu niekdajšieho ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry  Julije vo Veľkej Británii bola použitá jedna z najhorších chemických zbraní, čím boli s najväčšou pravdepodobnosťou porušené všetky zásady medzinárodného práva a normálnych vzťahov medzi krajinami.

V našom regióne vládna koalícia často hovorí o spoločných postojoch a spolupráci v rámci V4, ale pri prvej príležitosti sa zachovala presne opačne ako Česko, Maďarsko a Poľsko, keďže naši susedia solidaritu s Veľkou Britániou prejavili. Považujem to za chybu.

Navyše, aj český premiér hovoril o vyhostení ľudí s väzbami na ruské tajné služby, ktorí na veľvyslanectve v tejto práci pokračujú. Nešlo teda o narušenie práce diplomatov.

Je to symbolické gesto, nemyslím, že by to malo pre nás hneď nejaké dôsledky, ale náš postoj sa nám raz môže vrátiť. Osobitne dôležité je to v prípade Veľkej Británie, kde pracujú desaťtisíce Slovákov a po odchode krajiny z EÚ ich čaká neistá budúcnosť. Aj preto by bolo dobré, aby sme s Veľkou Britániou udržiavali priateľské vzťahy. A priateľstvo sa ukáže práve vtedy, keď treba niečo konkrétne urobiť.

Priority budúcnosti EÚ podľa Fica: Dobudovanie eurozóny a užšia spolupráca v obrane
22. februára 2018

Ak vláda nevyjedná vyšší rozpočet, bude to jej zlyhanie
22. februára 2018

Prvá priorita, pokiaľ ide o budúcnosť Európskej únie, musí byť nájsť riešenie na dobudovanie eurozóny, dostať pod kontrolu migráciu a tesnejšie spolupracovať v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti. Povedal to premiér Robert Fico (Smer-SD) v príhovore na Národnom konvente o EÚ na Bratislavskom hrade. Práve spolupráca v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti je podľa neho top priorita.V súvislosti so spomínanými prioritami prichádza na rad otázka peňazí. „Ak existujú nové priority, ktoré neboli tak výrazne financované, ako je migrácia a bezpečnosť, pravdepodobne nemôžeme rátať v budúcnosti s tým, že balík na kohéziu, odstraňovanie rozdielov bude taký istý veľký,“ povedal Fico. Tu chce Slovensko podľa jeho slov zohrať aktívnu úlohu a ponúknuť koncept inteligentnej kohézie.

 „Poďme teda pýtať od našich partnerov v EÚ nie viac peňazí, ale hovorme, dajte nám viac voľnosti a pružnosti pri využívaní týchto zdrojov. Možno pri menšom balíku peňazí budeme schopní dosiahnuť viac,“ vysvetlil Fico. Ľudia sa podľa neho chcú mať dobre a cítiť sa bezpečne, a to by mala Únia riešiť.

Zdroj: topky.sk

Štáty EÚ intenzívne rokujú o rozpočte únie po roku 2020. Niektorí politici navrhujú, aby sa znížila finančná pomoc pre chudobnejšie regióny EÚ, teda aj pre Slovensko. Namiesto presadzovania našich záujmov dnes Robert Fico v rámci Národného konventu vyhlásil, že sa nebudeme hádzať o zem, aby sme dostali viac peňazí. Vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi je jeden zo základov fungovania únie. Ak preto vláda pri rokovaniach v Bruseli odsúhlasí zníženie financií z rozpočtu EÚ na regionálny rozvoj, budeme to považovať za zlyhanie vládnej koalície.

Masaker v Sýrii si za 48 hodín vyžiadal 250 životov: Rusko nasadilo najmodernejšie stíhačky
22. februára 2018

Reakcia: Únia by mala razantne zareagovať na sýrsky masaker
22. februára 2018

Už nikdy nemalo vzniknúť druhé Allepo! Situácia v oblasti Východná Ghúta pri sýrskej metropole Damask je však verná kópia niekdajšiemu obrazu skazy. V spomínanej oblasti momentálne pomáhajú režimu Baššára Asada najnovšie ruské stíhačky.

Až 400 000 ľudí je obkolesených v regióne východne od Damasku, sýrska armáda s pomocou ruských lietadiel napáda obytné domy a kliniky, kde ratujú zranených. Vrtuľníky vypúšťajú barely, ktoré OSN zakázala z dôvodu ich ničivých výbušných síl. „Bomby padajú ako kvapky dažďa,“ napísal nemecký Bild s odvolaním sa na svedka udalostí.

Len v pondelok bolo podľa aktivistov zabitých viac ako 120 ľudí v útokoch Asadových vojakov a ruských leteckých síl. Hlavné bomby padali z helikoptér, informuje agentúra Reuters. V stredu ráno aktivisti oznámili 250 mŕtvych za 48 hodín. To sú najkrvavejšie dni v regióne od roku 2015, tvrdí Sýrske observatórium pre ľudské práva.

Zdroj:  novycas.sk

To, čo sa deje v Sýrii je odsúdeniahodné a už sa to nedá nazvať vojnovým konfliktom. Vláda posiela ťažké zbrane na svojich vlastných bezbranných obyvateľov, vrátane detí. Z takmer 200 zabitých nevinných civilistov tvorili práve deti až štvrtinu. Dochádza tu k vážnemu porušeniu medzinárodných noriem v humanitárnej oblasti, pretože útoky sa sústredia na nevojenskú infraštruktúru v obývaných lokalitách, napríklad zdravotnícku či cestnú. Európska únia a ostatné svetové mocnosti by mali podniknúť rázne opatrenia v zápase proti tomuto neľudskému masakrovaniu obyvateľstva vlastnou vládou, ktoré sa deje aj s podporou Ruska.

Skončil ako minister za predražený tender, teraz je veľvyslancom pre nórske a švajčiarske fondy
28. januára 2018

Vláda plytvá verejnými zdrojmi na zbytočné funkcie
29. januára 2018

Bývalému ministrovi obrany za Smer Františkovi Kašickému vytvorili miesto osobitného veľvyslanca. Jeho dobré zázemie v Smere naznačuje aj doterajšia kariéra.

Pracovať v diplomacii spôsobom, že idete z jedného významného postu na ďalší, sa darí len niektorým veľvyslancom. Exminister obrany František Kašický medzi nich patrí a od vlaňajšieho septembra zastáva post, aký doteraz na ministerstve zahraničných vecí nepoznali.

Bývalý minister obrany za Smer, ktorý vo funkcii skončil pred desiatimi rokmi po výrazne predraženom tendri, je od vlaňajšej jesene veľvyslancom s osobitným poslaním pre granty Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu.

Slovensko teda pri rokovaniach o projektoch a grantoch s krajinami citlivými na korupciu reprezentuje Kašický. Ako minister pritom musel skončiť pre kauzu, v ktorej by po dotiahnutí zmlúv, (po medializovaní tender na predražené upratovanie zrušili) mohlo ísť o klientelizmus, alebo korupciu.

Kašického funkcia je len formálna, granty Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (Islandské, Lichtenštajnské a Nórske), a peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu ministerstvo zahraničia nerozdeľuje ani nikdy nerozdeľovalo.

Zdroj: Denník N

Vytváranie zbytočných pozícií v štátnej správe, na upratanie bývalých vysokých funkcionárov, považujeme za neefektívne mrhanie našich spoločných peňazí z verejných zdrojov. Navyše, pán Kašický bol počas svojho pôsobenia na ministerstve obrany zodpovedný za jeden z veľkých škandálov, keď ministerstvo vypísalo extrémne predražené tendre na údržbu a upratovanie a do tendra sa prihlásili firmy s väzbami na Smer a SNS. Namiesto vyvodenia politickej zodpovednosti Smer posúva ľudí, ktorí zlyhali, na teplé pozície, tak ako to bolo aj v prípade ministerky Zvolenskej, ktorá za predražené CT-prístroje  dostala miesto v Bruseli.

Pozícia, ktorá bola vytvorená pre funkcionára Smeru nemá žiadnu pridanú hodnotu pre daňových poplatníkov. Nórske fondy boli zatiaľ celkom dobre spravované na rozdiel od škandálov v oblasti eurofondov. Pevne verím, že táto funkcia nebola vytvorená preto, aby Smer zneužíval aj Nórske fondy.

Fico: Čína je pre Slovensko strategickým partnerom
27. novembra 2017

Fico podporuje iniciatívy, ktoré zvyšujú politický vplyv Číny v Európe
27. novembra 2017

„Musí nám záležať na tom, aby naše vzťahy s Čínou boli partnerské, priateľské a ak budeme tejto destinácii venovať dostatočnú pozornosť, môže to priniesť ovocie,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico, ktorý sa koncom novembra zúčastnil v Budapešti na 6. summite krajín strednej a východnej Európy.

Ako príklad premiér uviedol pravidelný nárast vzájomného obratu tovarov v objeme takmer 7 miliárd dolárov, ale aj prepravu tovarov z Číny do Európy vlakom cez územie Slovenska. „Slovensko má fantastickú zemepisnú polohu, ktorá je mimoriadne dôležitá práve pre prepravu tovaru vlakom z východnej časti sveta, teda z Číny do Európy,“ povedal Robert Fico. Keďže  vlaky z Číny prechádzajú po širokorozchodnej železnici, na Slovensku sa musí tovar preložiť, aby mohol ďalej pokračovať smerom na západ a práve vďaka tomu dochádza k zvyšovaniu kapacít slovenského prepravcu Cargo. Prvý takýto vlak dorazil pred niekoľkými dňami do prekladiska v Dobrej.

Zdroj: Úrad vlády SR

 

Premiér Robert Fico hovorí, že sa snaží o prehlbovanie vzťahov s Čínou. Žiaľ výsledkom je, že namiesto obhajoby záujmov slovenským podnikov sa v našom regióne dlhodobo darí hlavne čínskej obchodnej politike. Od nástupu Roberta Fica k moci v roku 2012 sa čínsky dovoz na Slovensko zvýšil z 3,6 na 5,6 miliardy eur ročne, kým vývoz slovenských podnikov klesol. Slovensko z Číny dováža päťkrát viac tovarov ako vyváža. Namiesto slovenských podnikateľov podporuje pán Fico čínske podniky. V súčasnej situácii by sa od premiéra očakávalo, aby riešil napríklad problémy slovenského oceliarskeho a chemického priemyslu, ktoré im spôsobuje nekalá konkurencia z Číny. On namiesto toho podporuje iniciatívy, ktoré zvyšujú politický vplyv Číny v Európe a podporujú rozvoj infraštruktúry, ktorej cieľom je rýchlejšia doprava stále väčšieho množstva čínskych výrobkov k nám.

Zamestnanci firmy FM Slovenská protestovali proti uprednostňovaniu Srbov
23. novembra 2017

Zahraničných agentúrnych zamestnancov mala vláda riešiť s EÚ
27. novembra 2017

Proti uprednostňovaniu srbských brigádnikov pred dlhoročnými kmeňovými zamestnancami protestovalo vo štvrtok v Seredi asi 70 pracovníkov spoločnosti FM Slovenská. Podnik vytvoril podľa vysvetlenia predsedníčky odborov Eleny Rajnincovej lepšie platené pozície kľúčových operátorov, začal ich však obsadzovať prednostne Srbmi, ktorí vo fabrike pracujú cez rôzne pracovné agentúry.

O potrebe nátlaku na zamestnávateľa hovoril protestujúcim predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. Podľa neho je potrebná aj zmena legislatívy, pretože spoločnosť FM Slovenská nie je jediná, ktorá má radšej zahraničných brigádnikov ako kmeňových zamestnancov. „Chceme zmeniť aj legislatívu. Teraz bude otvorený Zákonník práce, chceme tam dostať klauzulu o sociálnom dumpingu a chceme aj kvóty, ktorými by sa riadili agentúry, ktoré dovážajú ľudí, ale sídlia v Maďarsku, Česku alebo Poľsku,“ uviedol Machyna. Vedenie OZ KOVO bude podľa neho rokovať s vedením FM Slovenská, ak nepríde k vzájomnej dohode, Machyna nevylúčil nátlakové akcie, vrátane zastavenia výroby. Stanovisko vedenia spoločnosti sa novinárom získať nepodarilo.

Zdroj: SITA

Vláda Roberta Fica mala problém zahraničných agentúrnych zamestnancov riešiť už dávno na úrovni EÚ, aby nebolo možné obchádzať pravidlá. Zamestnanci z krajín mimo EÚ umožňujú niektorým našim podnikom, aby umelo udržiavali nízke mzdy. Súčasná situácia je spôsobená najmä neschopnosťou vlády riešiť regionálne rozdiely, keď investičné stimuly dostávajú aj podniky v rozvinutejších regiónoch Slovenska, kde pre napätý trh práce už nedokážu pritiahnuť dostatok slovenských zamestnancov. Vláda by mala výraznejšie podporovať vznik pracovných miest v menej rozvinutých regiónoch, ktoré napredujú pomalšie aj pre babráctvo vlády pri výstavbe dopravnej infraštruktúry. Vo väčšine prípadov zahraničných agentúrnych pracovníkov ide o pomerne jednoduché práce, preto v tomto prípade nie sú príčinou nedostatku pracovníkov problémy školstva.

Danko v dume dvoril Rusom, teraz, keď prekrúcajú ´68, mlčí
22. novembra 2017

Podporujem priateľské vzťahy s Ruskom a odsudzujem intervenciu z roku 1968
23. novembra 2017

Minulú stredu v ruskom parlamente volal po posilnení ruštiny na našich školách, keď však v utorok web ruskej armádnej televízie Zvezda priniesol článok o tom, že by Československo malo Rusku poďakovať za inváziu z roku 1968, mlčí.

Šéf slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) zložil telefón hneď, ako ho s otázkou o článku oslovil redaktor SME. Nereagoval naň ani cez svoju stranícku či parlamentnú hovorkyňu. Text pritom odsúdili viacerí predstavitelia Česka a Slovenska.

Zdroj: Sme.sk

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20701734/danko-v-dume-dvoril-rusom-teraz-ked-prekrucaju-68-mlci.html#ixzz4zGfDt3Zf

Podporujem úsilie o korektné a priateľské vzťahy. Korektné vzťahy so Slovenskom a Európskou úniou sú takisto v záujme Ruska, keďže viac ako polovica vývozu smeruje do krajín Európskej únie. Žiaľ, posledné roky Rusko túto spoluprácu oslabuje agresívnou politikou voči svojim susedom. Najskôr obsadilo časť Gruzínska, potom zas časť Ukrajiny. Rovnako výrazne podporuje propagandu zameranú na podkopávanie demokratických štátov Európskej únie. Takáto sa priateľstvo medzi krajinami nebuduje.

V súčasnej ruskej zahraničnej politiky sú aj vyjadrenia, ktoré odzneli v jednej zo štátnych ruských televízií, a podľa ktorých by sme Rusku mali byť vďační za inváziu v roku 1968. Jednoznačne išlo o nepriateľskú vojenskú intervenciu a zásadné porušenie suverenity vtedajšieho Československa.

Európska lieková agentúra sa nepresťahuje do Bratislavy
21. novembra 2017

Lieková agentúra mala byť na Slovensku, vláda zlyhala
21. novembra 2017

Jedna z najdôležitejších agentúr v Európskej únii nájde nové sídlo v Amsterdame. Bratislava sa v boji o Európsku liekovú agentúru nedostala ani do druhého kola a skončila štvrtá s 15 bodmi. Financial Times nás pred mesiacom označil spolu s Milánom za favoritov. Po tom, čo sú známe výsledky, je otázne, či to bol náš lobing, ktorý napokon k úspechu neviedol, alebo si to diplomati naozaj mysleli. Denník N hovoril s ľuďmi z ministerstva aj z Bruselu, ktorí sa pod podmienkou zachovania anonymity pokúsili vysvetliť, čo sa v posledných mesiacoch dialo a prečo Slovensko získalo len tak málo bodov, ktoré už nestačili na postup do ďalšieho kola. „Prečo sa vo finále rozhodli podporiť niekoho iného, ťažko hodnotiť,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Zdroj: Denník N

Prehra Slovenska v boji o nové sídlo Európskej agentúry pre lieky je zlyhaním súčasnej vládnej koalície. Sídlo agentúry na Slovensku mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a mohlo poskytnúť lepšie príležitosti pre naše univerzity a výskumníkov. Navyše, zamestnanci európskych agentúr sú zväčša vysokokvalifikovaní pracovníci a celkový ročný rozpočet agentúry je viac ako 322 miliónov eur. Na túto príležitosť sme upozorňovali hneď po referende vo Veľkej Británii, no naša vláda sa zobudila už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry. Je to o to väčšia škoda, že v Európskej únii sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú. Slovensko je jednou z posledných takýchto krajín.

Európska migračná agenda: konsolidácia dosiahnutého pokroku
15. novembra 2017

Chýba razantnejší prístup na európskej úrovni
15. novembra 2017

Európska komisia v príprave na decembrové zasadnutie Európskej rady načrtli kroky na konsolidáciu pozitívnych výsledkov z posledných rokov. Celkový počet neoprávnených prekročení hraníc na hlavných migračných trasách klesol v roku 2017 o 63 %. Kolektívne úsilie, ktoré vynakladáme s cieľom chrániť vonkajšie hranice EÚ, spolupracovať s partnerskými krajinami pri riešení hlavných príčin neregulárnej migrácie, zlepšiť ochranu migrantov a zvíťaziť v boji proti prevádzačom, teda prináša konkrétne výsledky. Pokiaľ ide o budúci vývoj, Komisia vzhľadom na úzke prepojenie vonkajších a vnútorných záväzkov v oblasti migrácie vyzývajú EÚ, členské štáty a partnerské krajiny, aby naďalej vystupovali jednotne s cieľom postupovať súbežne a na všetkých frontoch zachovať intenzitu úsilia EÚ, a tým spolu lepšie riadiť migráciu.

Tlačová správa EK

V súvislosti s ochranou hraníc Európskej únie je dobré, že dohoda s Tureckom funguje, keďže príliv migrantov cez Stredozemné more sa podarilo výrazne znížiť. Zároveň sa však zvyšuje počet nelegálnych prechodov z Turecka po jsúši. Z Turecka takto prichádzajú do Grécka najmä utečenci z Turecka (37%), Sýrie (27%) a Pakistanu (15%). Stále je vysoký počet utečencov, ktorí sa presúvajúcez Líbyu, odkiaľ prichádzajú najmä migranti z Nigérie (15 %), Guinei (8%) a Pobrežia slonoviny (8%). Pomerne úspešne pokračuje aj systém presídľovania, keďže v Grécku zostáva len okolo 750 a v Taliansku okolo 3 100 migrantov, ktorí majú byť presídlení. Doteraz bolo presídlených viac ako 31 500 osôb.

Čo však nefunguje a kde by malo Slovensko iniciovať razantnejší postup na Európskej úrovni je proces readmisie, teda návratu utečencov do ich domovských krajín. Readmisia utečencov, ktorí nemajú nárok na azyl v EÚ, do ich domovských krajín je zdĺhavá. Za posledných 10 mesiacov sa podarilo vrátiť len 11 698 utečencov, najmä do krajín Balkánu (Albánsko, Kosovo, Srbsko) a do Tuniska. EÚ by mala urýchlene podpísať readmisné dohody o návrate utečencov z krajinami Afriky a na úrovni Európskeho parlamentu a Rady prijať spoločný zoznam bezpečných krajín. Migračné toky z bezpečných krajín nie sú dlhodobo udržateľné pre krajiny EÚ. A keďže z bezpečných krajín utekajú hlavne ľudia s vyšším vzdelaním a lepším príjmom, odliv tejto vrstvy obyvateľstva má pre obnovu a rozvoj týchto krajín nepriaznivý vplyv.

Predseda NR SR vystúpil v ruskej Štátnej dume
14. novembra 2017

Danko v Rusku neobjahoval záujumy Slovenska, riešil len zástupné problémy
15. novembra 2017

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v stredu vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie. Táto iniciatíva vzišla zo strany predsedu Štátnej dumy Vjačeslava Viktoroviča Volodina na bilaterálnom rokovaní v Moskve. Spomenul napríklad vytvorenie spoločnej komisie, ktorej úlohou bude prehlbovanie hospodárskych vzťahov medzi našimi krajinami alebo nové možnosti pre našich študentov či posilnenie výučby ruského jazyka na našich školách.

Zdroj: WebNoviny.sk

Nepovažujeme za šťastné, aby najvyšší ústavní činitelia prezentovali odlišné názory na zahraničnú politiku SR. Prejav Andreja Danka v Štátnej dume v Rusku sa odkláňal od línie, ktorú Slovensko dlhodobo zastáva k Rusku.

Andrej Danko nedokázal v Rusku obhájiť národné záujmy Slovenska. Rusko napríklad pripravuje výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorým tranzit plynu do Európy obíde Slovensko. Keďže vo firme, ktorá zabezpečuje tranzit plynu v SR má polovičný podiel štát, štátny rozpočet, teda my všetci, prídeme každý rok o stovky miliónov eur z vysokoziskového tranzitu plynu. Namiesto konštruktívnych a Slovenku prospešných návrhov sa Andrej Danko venoval vo svojom prejave v ruskom parlamente nepodstatným veciam.

Ako jeden z konkrétnych krokov slovensko-ruskej spolupráce počas návštevy v Moskve predseda NR SR spomenul napríklad aj zavedenie voliteľného predmetu ruského jazyka na základných školách a oboznámenie sa s ruskými učebnými osnovami. Učebné osnovy na našich školách by mali vytvárať v prvom rade odborníci a ministerstvo školstva a mali by byť predmetom širokej diskusie. Je neprijateľné, aby rozhodnutia o zmene učebných osnov, ktoré majú ďalekosiahli dosah na celý vzdelávací systém, boli takýmto spôsobom ovplyvňované a tvorené zahraničnými návštevami a prejavmi predsedu parlamentu.