Bez výsledkov
Veronika Remišová

Naše hlavné ciele

aktívny boj proti korupcii a klientelizmu, ochrana a odmeňovanie oznamovateľov korupcie
zlepšenie vymožiteľnosti práva v občianskej a hospodárskej sfére
hmotná a trestná zodpovednosť verejných funkcionárov, transparentné zverejňovanie majetkových priznaní,
odstavenie schránkových firiem a oligarchov od verejných zdrojov,
účinný zákon o slobodnom prístupe k informáciám a právo na dobrú správu vecí verejných ako ústavné právo,
spravodlivé eurofondy bez podvodov a korupcie, ktoré pomáhajú tam, kde to krajina najviac potrebuje

Danko po Čižnárovej kritike stojí za Matečnou, na jej výmenu nevidí dôvod
11. mája 2018

Ministerstvo pôdohospodárstva udeľuje miliónové dotácie pochybným firmám s niekoľkotisícovými tržbami
11. mája 2018

Predseda koaličnej SNS a šéf parlamentu Andrej Danko v tejto etape ešte nevidí dôvod na výmenu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS).

Povedal to novinárom na margo ambície opozície vysloviť Matečnej nedôveru, ale aj v reakcii na slová generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý systém poskytovania dotácií poľnohospodárom kritizoval.

„Pani ministerka po návrate z USA zaujme stanovisko k tejto problematike, vysvetlí veci a opatrenia, ktoré prijali a ktoré príjmu,“ avizoval Danko. Uistil, že vníma veci, ktoré sú na stole. „Aj ja sa musím po návrate ministerky opýtať, ako je to s možnosťou digitalizácie a väčšej kontroly systému ortofotomáp. Poprosil som ju tiež, aby iniciovala návštevu u generálneho prokurátora, aby si vysvetlili vzájomné stanoviská a postrehy,“ uviedol Danko.

Zdroj: TASR

Viac na: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/469282-danko-po-ciznarovej-kritike-stoji-za-matecnou-na-jej-vymenu-nevidi-dovod/

Ministerstvo pôdohospodárstva uzatvorilo za posledné tri týždne v rámci výzvy z roku 2015 zmluvy s piatimi podivnými firmami v hodnote takmer sedem miliónov eur. Vyzerá to tak, akoby rezort zámerne vyberal firmy, pri ktorých dotácie násobne prevyšujú predchádzajúcu činnosť.

Vysoké dotácie od štátu idú pre firmy, ktorých tržby sú neporovnateľne nižšie, než samotná dotácia. Takéto neúmerne dotácie zbytočne znechucujú všetkých ostatných podnikateľov, ktorí si musia na rozvoj podnikania zarobiť alebo požičať z banky, a ktorí často nedokážu konkurovať takto dotovaným projektom. Na aktuálnej schôdzi bude parlament rokovať o návrhu zákona od OĽANO, v ktorom okrem iného navrhuje výšku dotácie obmedziť na 30 percent ročných tržieb podniku. Štát má podnikateľov podporovať, nie kompletne financovať ich podnikanie.

Napríklad spoločnosť Hobitidom, s.r.o., ktorá s tržbami 700 eur dostala od štátu dotáciu viac ako 1,5 milióna eur, chce v obci Štiavnické Bane postaviť hobití dom. Majiteľ druhej firmy, PIREMBAU, s.r.o., s tržbami 55-tisíc eur a dotáciou viac ako 1,2 milióna eur bol členom predstavenstva firmy SL SLOVAKIA, a. s., ktorá vyhrala verejné obstarávanie štátnych lesov, aj keď mala voči štátu dlhy.

Tretiu firmu s nízkymi tržbami a obrovskou dotáciou, Hotel IMPOZANT, s.r.o., vlastní kamarát podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara, ktorý strane Sieť požičal dodávku na predvolebnú kampaň a v minulosti bol spomínaný vo viacerých kauzách. Najzaujímavejší je ale posledný príjemca dotácií. Peter Jambor bol spomínaný vo viacerých kauzách v Českej republike, založil a bol predsedom predstavenstva spoločnosti GLOBE 21, ktorá zohrala dôležitú úlohu v prípade Duckého zmeniek. U nás dostáva dotácie z eurofondov, ako aj zákazky od štátnych orgánov. Ministerstvo mu pod pani Matečnou schválilo tri dotácie spolu za viac ako 1,2 milióna eur.

Peter Jambor má v obci Považany dokonca čiastočne na tých istých parcelách vybudovať Ubytovací komplex, produkčný skleník aj skladovacie  a pozberové  zázemie. Urobil aj verejné obstarávanie a dve najväčšie zákazky vyhrala bratislavská firma ISTERCOM, s.r.o. Jej majiteľ je konateľom a konečným užívateľom výhod ďalšej firmy ITS – Intelligent Transport System, s. r. o., ktorá tiež dostala od ministerstva dve dotácie vo výške 640 tisíc eur. Vo verejných obstarávaniach vybrala na oba projekty piešťanskú firmu ENEX GROUP, s.r.o. Tá sídli podľa obchodného registra na rovnakej adrese, akú si uvádza Peter Jambor. A pekáreň chce postaviť v obci Považany na tých istých pozemkoch Petra Jambora, na ktorých už on realizuje svoje tri projekty. Pôvodne mala firma na nich vysadiť aj ovocný sad, ale dodatkom k zmluve sa výsadba sadu presunula na iný pozemok, ktorý vlastní Pavol Jambor, pravdepodobne brat Petra Jambora.

Takéto schémy by mohli byť problémom. Štát prepláca 45 percent nákladov, druhých 55 percent musí dať daná firma. Ako dá firma s ročnými tržbami tisíc eur na projekt 55 percent, čo v tomto prípade znamená ďalšieho 1,6 milióna eur? Zdá sa, že môže ísť o klasické nafukovanie rozpočtu. Videli sme to pri mnohých projektoch, kde reálne ceny boli doslova vynásobené nejakým koeficientom,  v konečnom dôsledku boli dvoj alebo trojnásobné oproti reálnym sumám.

Ministerka Matečná sa bude pravdepodobne obhajovať tým, že peniaze z dávno uzatvorenej výzvy rozdelili preto, lebo niektoré projekty neboli zrealizované. Aký má zmysel dávať peniaze podivným firmám len preto, aby sme ich minuli? Eurofondy majú v prvom rade slúžiť na vyrovnávanie regionálnych rozdielov.

Viac na: https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/483961/dotacie-od-ministerky-matecnej-dostava-aj-jedna-z-hlavnych-postav-duckeho-zmeniek.html

Čižnár o podvodoch s agrodotáciami: systém je prehnitý, Matečná si má urobiť poriadok
9. mája 2018

Ministerka Matečná rozdáva dotácie tým, ktorí to nepotrebujú, ušlo sa aj oligarchovi Beljajevovi
11. mája 2018

Generálny prokurátor kritizoval ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú aj Pôdohospodársku platobnú agentúru za chaos, ktorý vznikol pri agrodotáciách. Rezort sa bráni tým, že veci nejde zmeniť zo dňa na deň.

Fungovanie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) ostro kritizoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ministerke pôdohospodárstva a nominantke SNS Gabriele Matečnej odkázal, aby si tam spravila poriadok.

„…lebo to je prehnité. Nech mi nikto nehovorí, že nevedel o týchto praktikách. To sa nedeje týždeň ani dva, to sa deje niekoľko rokov. A o tomto nevedeli na PPA? Tak tomu neverím,“ povedal Čižnár rozhorčene.

Po tom, čo sa Čižnár minulý týždeň stretol s farmármi a vypočul si ich príbehy o šikanovaní na poliach, o podvodoch s dotáciami či o prepojení policajtov s regionálnymi politikmi tvrdí, že nemá dôvod poľnohospodárov a ich skúsenosti spochybňovať.

Namiesto toho, aby štát drobných farmárov chránil, robil opak a likvidoval ich, zhrnul Čižnár.

„Systém, ktorý je tam nastavený, je chorý, a to som ešte použil prijateľné slovo,“ dodal.

Zdroj: aktuality.sk

Viac na: https://www.aktuality.sk/clanok/587887/ciznar-o-podvodoch-s-agrodotaciami-system-je-prehnity-matecna-si-ma-urobit-poriadok/

Pred týždňom podpísal rezort pôdohospodárstva pod vedením ministerky Gabriely Matečnej s oligarchom Alexejom Beljajevom zmluvu, podľa ktorej mu štát prispeje na výstavbu rybníka pri jeho dome 330-tisíc eur. Predstavte si, že bohatý podnikateľ sa rozhodne vybudovať pri svojom dome rybník. Do oznámenia pre úrady napíše, že jeho zámerom je, citujem, „rozvoj privátneho rekreačného areálu rozvinutého okolo základne – stávajúceho nadštandardného rodinného domu s jestvujúcimi aj plánovanými doplnkovými stavbami na prislúchajúcom pozemku, ktoré tvoria príslušenstvo k rodinnému domu“. Náklady na stavbu sú v oznámení odhadnuté na 78-tisíc eur. Koľko by mal podľa vás tomuto šťastnému majiteľovi nadštandardného rodinného domu na stavbu prispieť štát? Asi väčšina z nás povie, že nič. Ale u pani ministerky Matečnej majú iný názor.

Beljajev vystupuje v mnohých firmách, dotáciu však žiadal ako živnostník Ing. Alexej Beljajev – SKLO PORCELÁN. Okrem toho je registrovaný aj ako samostatne hospodáriaci roľník. Môžeme čakať, že kvôli nejakým dotáciám sa raz za samostatne hospodáriaceho roľníka bude vydávať aj Kočner alebo Bašternák.

Beljajev v žiadosti o dotáciu od ministerstva pôdohospodárstva píše o rozvoji cestovného ruchu a nákladoch na rybník vo výške viac ako 600-tisíc eur. O dva mesiace neskôr posiela oznámenie pre okresný úrad v rámci hodnotenia dopadu na životné prostredie, kde píše o privátnom areáli pri jeho rodinnom dome a odhadovaných nákladoch na rybník 78-tisíc eur. Takýto postup vyvoláva oprávnené obavy, či namiesto rozvoja krajiny neprispejeme z našich daní iba na rozvoj súkromného majetku spomínaného pána. Cena rybníka, ktorú uvádza v žiadosti o dotáciu od rezortu pani Matečnej je viac ako 4 krát vyššia ako náklady, ktoré uvádza pre okresný úrad.

Dôležitým faktom je, že v tejto výzve z roku 2015 z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nedostalo dotáciu 56 živnostníkov. Nie preto, že ich projekty boli zlé, ale preto, že už nevyšli peniaze. Rezort pani Matečnej dal minulý týždeň dotáciu na výstavbu rybníka k „nadštandardnému rodinnému domu“ práve veľkopodnikateľovi, ktorý má podľa médií nadštandardné vzťahy s Robertom Ficom. Ministerka Matečná by mala zverejniť kompletné projekty všetkých 56 živnostníkov, ktorí nedostali dotáciu z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, aby zverejnila bodové hodnotenie a mená hodnotiteľov daných projektov a vysvetlila, prečo práve výstavba rybníka k súkromnému nadštandardnému rodinnému domu pána Beljajeva bola najlepším a výnimočným projektom, ktorý dotáciu dostal.

Ministerka by tiež mala vysvetliť, ako tento projekt prispeje k rozvoju agroturistiky v regióne a čo je cieľom danej výzvy. Rezort pôdohospodárstva by už mal prestať s nezmyselnou podporou pre súkromné chaty a konečne začať podporovať verejnoprospešnú infraštruktúru. Nedávno sa pani ministerka vyhovárala, že ani jeden z týchto projektov peniaze ešte nedostal. Nás a daňových poplatníkov však nezaujíma zatĺkanie o tom že peniaze dostanú až následne a prídu ich pozrieť kontrolóri. Zmluvy boli uzatvorené, je to právny titul a vidíme, aký je teraz problém na ministerstve školstva, kde sa nedarí zrušiť zmluvy s pochybnými firmami. Toto je posledná kvapka,  takáto situácia v rezorte pôdohospodárstva sa už ďalej nedá tolerovať.

Namiesto toho, aby sme podporovali zmysluplné projekty v oblasti agroturistiky, zveľaďujeme súkromné areály veľkopodnikateľov. Nominanti SNS ničia našu budúcnosť, či už škandálmi s eurofondmi v rezorte školstva alebo zatváraním očí pred podvodmi s pôdou a dotáciami na ňu v rezorte pôdohospodárstva. Slovenská národná strana by si preto mala priznať, že dôležitý rezort pôdohospodárstva nezvláda, a radšej by jeho riadenie mala nechať niekomu inému.

Podobných dotácií môže byť viac. Je otázne, koľko je ešte takých skrytých, ututlaných, v tichosti plánovaných dotácií pre „našich ľudí“? A to hovoríme len o jednej časti vašich kompetencií, o eurofondoch. Kde je riešenie reštitučných konaní? Kde je spravodlivé riešenie registrov obnovenej evidencie práv k pozemkom? Ako sa dodržuje ochrana pôdneho fondu?

Neviem presne, koho záujmy pani Matečná v kresle ministerky zastupuje, no záujmy farmárov a roľníkov to nie sú.

OLAF začal vyšetrovať údajné zneužívanie eurofondov na Slovensku
19. apríla 2018

Slovensko potrebuje nové pravidlá pre čerpanie eurofondov. Máme riešenia
20. apríla 2018

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli vo štvrtok oznámil, že začal vyšetrovanie údajného zneužívania fondov Európskej únie na Slovensku, ktoré odhalil slovenský novinár Ján Kuciak. Vo februári ho zavraždili a spolu s ním aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Politico.

J. Kuciak v posledných článkoch, zverejnených posmrtne, písal o údajných prepojeniach medzi talianskou mafiou, slovenskými politikmi a podvodmi súvisiacimi s čerpaním poľnohospodárskych dotácií EÚ na Slovensku. Novinára a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

„Môžeme potvrdiť, že po predbežnom skúmaní dostupných informácií začal teraz OLAF administratívne vyšetrovanie možného zneužívania fondov EÚ v poľnohospodárstve na Slovensku,“ uviedol vo vyhlásení hovorca úradu.

„Vyšetrovanie súvisí so záležitosťami, ktoré nedávno vyšli najavo vďaka práci investigatívneho novinára Jána Kuciaka,“ dodal hovorca.

OLAF sa rozhodol začať vyšetrovanie po tom, čo pri predbežnom skúmaní dospel k postačujúcemu podozreniu z porušovania zákonov. J. Kuciak pracoval pre slovenský spravodajský portál Aktuality.sk, ktorého spolumajiteľom je nemecká spoločnosť Axel Springer a tá je zároveň spolumajiteľom týždenníka Politico Europe so sídlom v Bruseli.

Zdroj: Trend

Viac na: https://www.etrend.sk/ekonomika/olaf-zacal-vysetrovat-udajne-zneuzivanie-eurofondov-na-slovensku.html

 

V súčasnosti existujú najmä tri problematické oblasti eurofondov. Prvým problémom sú nekvalitne pripravené a zle realizované projekty, či už na strane štátu alebo žiadateľov. Alebo projekty a výzvy, kde sa vyskytol klientelizmus alebo korupcia. Tieto projekty nám kvôli chybám únia nepreplatí, budeme ich musieť zaplatiť my z našich daní.

Ďalším problémom je nedostatočná zmysluplnosť projektov. Často sa financujú zbytočné projekty, na mnohé z nich sme upozorňovali už v štádiu výzvy. Napríklad Národná teleprezentačná infraštruktúra, financovanie súkromných penziónov na úkor konkurencie a podobne. Často je to spôsobené tým, že peniaze sa čerpajú neskoro.

Posledným problémom je veľká byrokracia, hoci v zahraničí vidíme, že eurofondy sa dajú riadiť oveľa jednoduchšie podľa tých istých európskych pravidiel. Jeden z manuálov mal spolu 784 strán, a to len na to, aby žiadatelia mohli opraviť školu, škôlku a malé námestie. Byrokracia odrádza najmä malých žiadateľov, obce alebo malé a stredné podniky a je podhubím pre korupciu.

Vládna koalícia nevie tieto problémy riešiť, preto OĽANO prichádza s vlastnými návrhmi. Jedným z nich je nevyhnutné zavedenie kritérií na odborných hodnotiteľov, ako vzdelanie, odborná prax a podobne. Hodnotenie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku musia vykonávať ľudia, ktorí danej problematike rozumejú. Finančný príspevok z eurofondov pre konkrétneho žiadateľa nebude môcť, podľa už odskúšaného modelu z Estónska, prekročiť sumu 30 percent priemernej ročnej tržby vypočítanej z ročných tržieb žiadateľa za obdobie posledných troch rokov pred podaním žiadosti.

Dôležitou reformou má byť zahrnutie hodnotiteľov medzi tzv. zainteresované osoby. Ak sa totiž osoba, ktorá je v určitom vzťahu alebo má väzby na žiadateľa alebo prijímateľa, prihlási a následne je vybraná ako hodnotiteľ, len ťažko možno hovoriť o jej nezaujatosti a nestrannosti. Eurofondy v oblasti výskumu a vývoja by sa mali poskytovať len tým subjektom, ktoré sa výskumu a vývoju preukázateľne venujú. A mali by byť poskytnuté len do výšky preukázateľných investícií týchto subjektov v tejto oblasti.

Navrhujeme tiež posudzovanie veľkých projektov pri eurofondoch na základe princípu hodnoty za peniaze či zverejňovanie výsledkov hodnotenia schválených aj neschválených žiadostí o poskytnutie eurofondov odbornými hodnotiteľmi spolu s odôvodnením. Pritom mená hodnotiteľov a ďalšie údaje o schválenej/neschválenej žiadosti by sa zverejňovali priebežne do tridsiatich pracovných dní od vydania rozhodnutia o žiadosti a ku každej žiadosti zvlášť.

Eurofondy môžu byť obrovským impulzom na rozvoj našej krajiny, ak sa využívajú dobre a transparentne. Väčšina verejných investícii v našej krajine za posledné roky bola financovaná práve z eurofondov. Vidíme, že koalícia nevie riešiť problémy. My chceme problémy riešiť, hoci sme ich nespôsobili.

Bolo by obrovskou škodou, keby sa napríklad ťažko pracujúci roľníci kvôli zopár gaunerom nedostali k dotáciám. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná by za spôsobené problémy a kvôli kšeftom s pôdou počas jej pôsobenia na čele pozemkového fondu mala odstúpiť. Rovnako za škandál pri priamych platbách už vo vedení Pôdohospodárskej platobnej agentúry dávno nemal byť jej generálny riaditeľ Juraj Kožuch. Robia nám hanbu v zahraničí. V súčasnosti sa rokuje o rozdelení peňazí a ak dostaneme menej na rozvoj regiónov, bude to chyba tejto koalície, korupcie a škandálov, ktoré ju sprevádzajú.

Toto je najbohatšia SBS-ka na Slovensku: Podnikateľ Bödör ťahá nitky vládneho Smeru! A zarába milióny eur na štáte
3. apríla 2018

Pre niektorých podnikateľov je štát zlatá baňa
13. apríla 2018

Miroslav Bödör a jeho firma Bonul. Mená, ktoré doteraz neboli veľmi známe, no všimol si ich aj investigatívny novinár Ján Kuciak. Práve táto spoločnosť patrí k tým, ktoré zarábajú na zákazkách pre štát rozprávkové sumy. Zaujímavosťou je aj to, že má viacerých svojich známych, či rodinu vo verejných funkciách. Kto to teda je?

Miroslav Bödör je vplyvný oligarcha. Jeden z množstva, ktorí sú spájaní práve s najsilnejšou vládnou stranou Smer. Práve počas vlády ficovcov sa mu darí zrejme tak, ako nikdy predtým. Čím je teda Bonul taký výnimočný? Ide o spoločnosť, ktorá patrí podľa objemu zákaziek medzi špičku v poskytovaní bezpečnostných služieb na Slovensku. Na ich večierku dokonca rečnil aj samotný expremiér Robert Fico. A to sa potom už podniká so štátom naozaj veľmi jednoducho.

Bödör sa na verejnosti veľmi neobjavuje, to, ako vyzerá dokonca veľa ľudí ani nevie. Jednu z jeho fotiek v minulosti uverejnili napríklad Hospodárske noviny. Jeho spoločnosť sa však môže pochváliť niekoľkými lukratívnymi zákazkami za milióny eur. V celej tejto sieti napojení na vrcholových politikov Smeru je zaujímavou postavičkou aj syn Bödöra Norbert. Práve on mal záložné právo na nitriansky známy hotel Zlatý kľúčik. Preložené do bežnej reči to znamená, že jeho majiteľom požičal peniaze, ktoré si neskôr začal vymáhať.

Zdroj: fakt24.sk

Viac na: https://www.fakt24.sk/politika/8047-toto-je-najbohatsia-sbs-ka-na-slovensku-podnikatel-bodor-taha-nitky-vladneho-smeru-a-zaraba-miliony-eur-na-state

Firmy s prepojeniami na oligarchu Bödöra získali za posledné roky od jedinej štátnej firmy zákazky za 20 miliónov eur. Ani v jednom prípade nie sú známe detaily verejného obstarávania a často nie sú zverejnené ani zmluvy.

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) nedávno upozornilo, že v deň demisie vlády Roberta Fica podpísal rezort spravodlivosti zmluvu na viac ako 8,5 milióna eur s firmou prepojenou na nitrianskeho oligarchu v pozadí Smeru. Ďalšiu veľkú zákazku pred niekoľkými dňami získala firma s podobnými prepojeniami. Štvrtého apríla 2018 uzatvoril štátny Transpetrol zmluvu na 2,6 mil. eur na výstavbu novej meracej stanice ropovodu s firmou B&R Construction s.r.o. Zmluva nie je zverejnená, rovnako ako nie je známe ani žiadne verejné obstarávanie, ktoré by bolo na túto zákazku uskutočnené. Celkovo firma uzatvorila s Transpetrolom od decembra 2015 až doteraz päť zmlúv v hodnote spolu viac než 4 milióny eur, pričom tržby firmy v období 2016-2017 boli podľa Finstatu 4,3 milióna, teda takmer rovnaké číslo. B&R Construction sídlila do konca roka 2015 v Nitre, v nehnuteľnosti patriacej firme oligarchu spájaného so Smerom. Jedným z dvoch majiteľov a konateľov spoločnosti je Radomír Vailing. O tejto osobe písal aj zosnulý Ján Kuciak v článku s názvom „Firmy okolo oligarchu Bödöra súťažili sami so sebou. U Žigu a Jahnátka“. Článok opisuje verejné obstarávania Slovenského vodohospodárskeho podniku, v ktorých medzi sebou súťažili personálne blízke firmy BEST-STAV, ALSPO SK, Bystrická stavebná, AZ GARDEN a SOLUM spol. s.r.o. Spoločným menovateľom v nich bol práve Vailing. Viaceré tieto firmy sídlili v budove Bonulu. Vailing je aj bývalým riaditeľom nitrianskeho hotela Zlatý kľúčik, ktorý je tiež spájaný s bödörovcami.

V súvislosti s Transpetrolom podľa Remišovej stoja za pozornosť aj spoločnosti AZ GARDEN a SOLUM. AZ GARDEN má dnes názov AZ green Works. Stále sídli v budove Bonulu a jediným spoločníkom je stále Radomír Vailing. Vo februári 2016 uzatvorila s Transpetrolom zmluvu v hodnote 420-tisíc eur na Monitorovanie podzemných spojov na potrubných rozvodoch I. Etapa v PS 5 Bučany. Okrem spomenutých firiem profitovala zo zmluvy z Transpetrolom aj ďalšia firma blízka nitrianskej skupine bödörovcov BEST-STAV. V roku 2014 uzatvorila s Transpetrolom zmluvu v hodnote 1,5 milióna eur. Samotná firma BONUL uzatvorila od roku 2011 s Transpetrolom zmluvy v hodnote spolu takmer 6 miliónov eur.

Tu však zákazky od Transpetrolu nekončia. Napríklad kauze Babindol, ktorej sa OĽANO venovalo vo februári. Médiá vtedy upozornili na prepojenia babindolskej skupiny na bývalého ministra Jahnátka a podnikateľa Bödöra, ako aj policajného prezidenta Gašpara. Ku kauze Babindol sa ešte dva týždne pred smrťou vyjadril aj zavraždený Ján Kuciak. „Je to ešte podstatne väčšia téma,“ napísal Ján Kuciak dva týždne pred smrťou svojim nadriadeným, keď denník Sme zverejnil článok o pochybných agrodotáciách pre skupinu spriaznených podnikateľov v malej dedine Babindol pri Nitre. V kauze Babindol vystupuje Robert Ďurica, ktorého spoločnostiam sa darilo aj pri zákazkách pre Transpetrol. Spoločnosť ROBI podpísala koncom októbra 2017 zmluvu na 2,5 milióna eur na výstavbu nádrže ropy. Jeho iná firma ROBI – Slovensko zas získala v roku 2014 dve zákazky v hodnote okolo 5,4 milióna eur, hoci mala predtým nulové tržby.

Firmy z tejto nitrianskej skupiny získali za posledné roky od jedinej štátnej firmy zákazky za zhruba 20 miliónov eur. Ani v jednom prípade nevieme detaily verejného obstarávania a často nie sú zverejnené ani zmluvy. My na tento problém upozorňujeme už dlhodobo, chceli sme túto prax zmeniť a opakovane sme predkladali novelu infozákona. Nie je možné, aby v centrálnom registri zmlúv neboli zverejnené všetky zmluvy a niektoré štátne podniky sa vyhýbali povinnosti zverejňovať dokumenty z verejného obstarávania. Vládnej koalícii zrejme táto prax vyhovuje, keďže ani po sľuboch pani Žitňanskej nie je na stole opravený infozákon.

Okrem kšeftov s Transpetrolom vytiahol Bonul zo štátu od roku 2011 podľa informácií z centrálneho registra zmlúv viac ako 42 641 458 EUR. Keď k tomu pripočítame firmy z celej nitrianskej skupiny môžeme hovoriť o sume viac než 100 miliónov eur. (104 440 276 EUR). Podľa informácií z centrálneho registra zmlúv dostala spoločnosť Bonul od roku 2011 zákazky od Ministerstva hospodárstva, Správy štátnych hmotných rezerv, Národnej diaľničnej spoločnosti, Transpetrolu, Slovenskej pošty, Sociálnej poisťovne, SEPSU, Vodohospodárskej výstavby, Tiposu, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Všeobecnej zdravotnej poisťovne ale aj veľmi zaujímavú stavebnú zákazku od Ministerstva obrany a niektorých ďalších. Podľa včera medializovaných informácií lietadlá Spartan, ktoré kúpilo ministerstvo obrany sa nezmestia do hangárov. Hangár sa bude prerábať a zákazku na projektovú dokumentáciu vyhrala napodiv opäť bezpečnostná služba Bonul v tendri, ktorý vyhrala pred druhou firmou v poradí o desať eur. Scenár súťaže je podobný ako pri iných verejných obstarávaniach, kde Bonul súťažil so spriaznenými firmami. Pre niektorých podnikateľov je štát zlatá baňa, vidíme, že ich biznis model je založený najmä na obchodoch so štátom, k čomu potrebujte samozrejme aj dobré kontakty.

Pýtam sa, koľko z podozrení a prepojení, o ktorých písal Ján Kuciak začala vyšetrovať polícia? Z vlastnej iniciatívy? Zomrel novinár pre svoju prácu, vymenil sa premiér, vymenil sa minister vnútra, ale nič sa nezmenilo. Ako vidíme kšefty pre správne firmy bežia ďalej a spravodlivosť neprichádza.

Investori sa sťažujú na korupciu, boju proti nej dali najhoršiu známku
3. apríla 2018

Neprehľadné pravidlá vytvárajú korupčné prostredie
4. apríla 2018

Nemeckým a rakúskym investorom sa nepáči, ako štát bojuje proti korupcii a kriminalite. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

Zapojilo sa doň 131 firiem, ktoré okrem iného hodnotili 21 lokálnych faktorov. Práve boj proti korupcii a kriminalite spomedzi nich dopadol najhoršie.

Nemeckí a rakúski investori tomuto faktoru udelili priemernú známku 4,35, pričom najhoršou známkou bola päťka.

„Naše členské spoločnosti v tejto oblasti nevidia žiadny hmatateľný pokrok. Vzhľadom na to, že sa prijímajú čoraz prísnejšie zákony proti korupčným praktikám, kľúčovým problémom je zjavne vykonávanie zákonov,“ povedal konateľ obchodnej komory Guido Glania.

Investori v prieskume hodnotili aj ďalšie oblasti. Najlepšie oznámkovali členstvo Slovenska v Európskej únii či produktivitu a ochotu pracovníkov podávať výkony.

Prieskum komora robila počas februára a marca.

Viac na: https://ekonomika.sme.sk/c/20792070/investori-sa-stazuju-na-korupciu-boju-proti-nej-dali-najhorsiu-znamku.html#ixzz5BhpqelMG

Jeden z faktorov, ktoré najviac zaťažujú firmy je nadmerná byrokracia. Neprehľadné pravidlá vytvárajú korupčné prostredie, kde sa darí rôznym špekulantom a podvodníkom. OĽaNO má v programe opatrenia na zníženie byrokracie, ktoré sa snaží presadzovať v parlamente.

Vláda dlhodobo sľubuje opatrenia proti byrokracii, no roky sa nič nemení. Netransparentné verejné obstarávania, podmienky šité na mieru, či fingované súťaže medzi vzájomne prepojenými firmami zas znižujú konkurencieschopnosť, čo v konečnom dôsledku zvyšuje cenu služieb či už pre štát i pre občana. Mnohokrát sme na tieto tendre upozorňovali, dokonca nám nedávno Úrad pre verejné obstarávanie dal za pravdu vo viac ako desiatich prípadoch.

Navrhujeme sprísnenie verejných obstarávaní pokiaľ ide o majetkovo a personálne spriaznené firmy, no zároveň žiadame, aby boli usmernenia zo strany Úradu pre verejné obstarávanie predvídateľné a konzistentné.

Sme presvedčení, že vláda nielenže proti korupcii nebojuje, ale špičky vládnej koalície sa na nej priamo zúčastňujú. Objavujú sa podozrenia z daňových podvodov a korupčných schém, ktoré vedú nielen k regionálnym predstaviteľom strán, k ľuďom vo vedení štátnych orgánov, organizovanému zločinu, ale dokonca aj k najvyšším predstaviteľom štátu. Tí podozrenia nedokážu dôveryhodne vyvrátiť.

Mútne vody a zlá vymožiteľnosť práva nečestným politikom vo vládnej koalícii vyhovujú, no najmä pre malé firmy sú zničujúce. Súčasná vláda vedie boj proti korupcii iba naoko. Za najdôležitejšie považujem, aby vo vedení Policajného zboru boli čestní a charakterní policajti a aby šéfom špeciálnych prokurátorov bol človek, ktorý bude kauzy vyšetrovať, nie ich zametať pod koberec.

Onedlho sa končí mandát šéfovi ozbrojených síl. Kto ho nahradí a prečo je táto funkcia pre politikov dôležitá?
1. apríla 2018

Kandidát na náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl mal zrejme prsty v netransparentnom tendri
19. apríla 2018

Súčasný náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) Milan Maxim za svoje štvorročné funkčné obdobie nič nepokazil, ale našu armádu ani významne neposunul dopredu.

Asi takto by sa dalo sumarizovať hodnotenie, ktoré tomuto sympatickému generálovi dali odborníci na bezpečnosť. Isté je, že o obnovu mandátu žiadať nebude. Otázne je, kto ho nahradí. Keďže jednou z funkcií generálneho náčelníka OS SR je „vypracovanie návrhu ročného a viacročného rozpočtu“ pre vojsko či „riadenie finančno-ekonomických procesov OS“, výber osoby, ktorú vymenujú, nie je ľahostajný ani politikom. Lebo najvyšší veliteľ je človek, ktorý posiela rezortu žiadosti o nákup často drahého armádneho materiálu a techniky.

Hovorkyňa ministerstva obrany tvrdí, že meno možného nástupcu Milana Maxima je u nich v rezorte známe. Kedy vybraného kandidáta minister predstaví vláde, však nepovedala. Neprezradila ani, či už v súvislosti s vybraným menom existuje politická zhoda.

Zdroj: Plus 7 dní

Viac na: https://plus7dni.pluska.sk/Domov/Onedlho-konci-mandat-sefovi-ozbrojenych-sil-Kto-ho-nahradi-preco-je-tato-funkcia-pre-politikov-dolezita

Ozbrojené sily SR sú našou najdôveryhodnejšou inštitúciou. Ak by vládna koalícia túto dôveru narušila, poškodila by tím základné národné záujmy Slovenska. Pri kandidátovi navrhovanom Slovenskou národnou stranou vidíme okrem iných problémov aj jeho účasť na netransparentnom nákupe obrnených transportérov.

Ide o jeden z najväčších nákupov v histórii Slovenska, ale napriek tomu bol dlho utajovaný aj pred zástupcami koaličných partnerov na ministerstve, a predstavitelia ministerstva neváhali zavádzať verejnosť. Je dôležité, aby sa na tak drahom nákupe podieľali aj slovenské firmy. To ale nemôže byť dôvod na to, aby bol nákup predražený, a aby sa spolupracujúce slovenské firmy vyberali pochybným spôsobom.

Kvôli korupcii pri nákupe transportérov rovnakej firmy bol odsúdený premiér Slovinska a viacerí ďalší ľudia. Fínska generálna prokuratúra podala obžalobu aj na vedúcich predstaviteľov firmy. Zástupcovia firmy boli kvôli korupcii vyšetrovaní aj v ďalších krajinách. Fínska verejnoprávna televízia informovala, že pri nákupe mali byť vyplatené úplatky vo výške 7,5 % z ceny transportérov. Obchodný zástupca firmy bol na služobnej ceste v Ugande pred pár mesiacmi zavraždený. Kvôli tomuto prípadu a podozreniam z nekalých obchodných praktík rezignovali traja vysokopostavení predstavitelia fínskej zbrojárskej firmy. Teraz v apríli povedal zodpovedný minister fínskej vlády, že aby táto firma získala späť dôveru občanov, musí zmeniť svoje správanie.

Vládna koalícia je v kríze, vidíme chaos v riadení štátu. Namiesto riešení problémov ľudí sa koaliční lídri zaoberajú vzájomnými mocenskými bojmi. Za takejto situácie sa v šedých zónach najlepšie darí rôznym pochybným biznisom. Preto ešte raz vyzývame Slovenskú národnú stranu, aby nevýhodný a skrývaný nákup transportérov zastavila a zopakovala ho normálnym spôsobom. Chceme, aby sa na výrobe pre armádu podieľali slovenské firmy. Dodávatelia ale nesmú byť vyberaní pochybným spôsobom a ľudia na Slovensku musia za peniaze zo svojich daní dostať dobrú kvalitu, ale aj dobrú cenu. To sa týka aj ostatných nákupov v oblasti obrany, ktoré chce SNS zrealizovať. Tieto nákupy nás môžu stáť až 3 miliardy eur a každý jeden Slovák sa na ne poskladá sumou 550 eur. Ak to majú občania zaplatiť, nie je možné, aby sa tieto nákupy utajovali, prípadne predstavitelia ministerstva pri ich realizácii občanov klamali.

Ľudia, ktorí pochybný nákup obrnených transportérov pripravili, a teda aj kandidát SNS na náčelníka generálneho štábu, nie sú zárukou rozvoja ozbrojených síl a posilňovania dôvery občanov. Občania Slovenska pokladajú korupciu pri štátnych nákupoch za jeden z najväčších problémov, a preto nemôžu byť do vysokých funkcií menované osoby, ktoré na takúto korupciu vytvárajú priestor.

Príbeh Bonulu: darilo sa mu aj za Dzurindu, aj za Fica
26. marca 2018

Zatiaľ čo Fico podával demisiu, ministri podpisovali biznis pre „našich ľudí“
6. apríla 2018

Zamestnáva malú súkromnú armádu v sile 2 500 mužov, ročné tržby podniku presahujú sumu 63 miliónov eur. O zákulisí najväčšej súkromnej bezpečnostnej služby na Slovensku a v strednej Európe sa však takmer nič nevie. Písal o nej aj nedávno zavraždený novinár Ján Kuciak. Spomínal fingované obstarávanie v rezorte hospodárstva, v ktorých súťažili medzi sebou firmy blízke Bonulu, ale aj rodinné prepojenie na policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Jej majiteľ Miroslav Bödör oficiálne médiám rozhovory neposkytuje, a preto okolo najmocnejšej SBS-sky pod Tatrami kolujú iba rôzne legendy či príbehy – od kontaktov na vrcholných predstaviteľov polície a štátu až po spojenia s podsvetím. Spoločnosť Bonul z Nitry si napriek tomu svoje súkromie pozorne stráži. Veľa o sebe neprezrádza ani na webe.

„Súkromná bezpečnostná služba Bonul bola založená v roku 1998 ako slovenská spoločnosť so zameraním na komplexné a profesionálne poskytovanie strážnej služby. Po počiatočných aktivitách v oblasti strážnej služby sa spoločnosť postupne rozširovala, skvalitňovala a v roku 2006 získala aj licenciu na výkon technickej služby,“ uvádza o sebe firma nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödöra.

Zdroj: Hospodárske noviny

Viac na: https://hnonline.sk/hnbiznis/1717432-pribeh-bonulu-darilo-sa-mu-aj-za-dzurindu-aj-za-fica

Štvrtok 15. marca podal Robert Fico pod tlakom verejnosti demisiu. V ten istý deň uzatvoril Zbor väzenskej a justičnej stráže zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému v hodnote viac ako 8,5 milióna eur.

Do verejného obstarávania sa zapojili tri spoločnosti: ADOTEL-HEX zo Žiliny a spoločnosti Bonul s.r.o a VEL Security a.s. (predtým BMN Security) z nitrianskeho okresu. Víťazom verejného obstarávania sa stala práve spoločnosť VEL Security, ktorá bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul, kam Robert Fico chodí na večierky zamestnancov.

Podobný scenár sme už v minulosti pri týchto firmách videli. Ešte na jeseň roku 2015 priniesli médiá informáciu o tendri na zabezpečenie fyzickej bezpečnosti pracovísk Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Víťaznou firmou sa stal práve Bonul. Ako druhá v poradí skončila spoločnosť BMN Security, rozdiel v ponukách oboch firiem pritom mal byť len pár tisíc eur.

Podobne dopadlo aj verejné obstarávanie na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny v hodnote 1,2 milióna. Vyhrala spoločnosť BMN Security pred Bonulom.

V súvislosti s tendrom priniesli viaceré médiá aj informáciu o podozreniach, že BMN Security a Bonul v súťaži postupovali spolu. Ako v článku uvádza denník SME, „BMN Security v konzorciu s Unitec Holding urobila v ponuke pre štátnu poisťovňu rovnakú matematickú chybu ako víťazný Bonul. Vyplýva to zo zápisnice z vyhodnocovania ponúk“.

Podozrení z prepojení Bonulu a BMN Security (dnes VEL Security) je viac. Zaujímavá je napríklad zmluva o zabezpečení strážnej služby medzi BMN Security a Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorá obsahuje dokumenty – smernicu o výkone strážnej služby BMN Security, na ktorých ale zostala hlavička Bonulu. (v dokumente str. 20 a ďalej). V dozornej rade VEL Security od roku 2016 dodnes figuruje Marcela MedekováOsoba s rovnakým menom a priezviskom bola ešte v roku 2015 uvádzaná na faktúre pre Sociálnu poisťovňu za strážne služby od spoločnosti BONUL ako vystavovateľ z ekonomického oddelenia firmy.

Osoby v BMN Security

Spojenie medzi BMN Security a Bonulom bolo médiami spomínané viackrát. Majiteľkou BMN Security bola do januára 2012 dcéra Miroslava Bodora Miriam Gombíková (za slobodna Bodorová). Od júna 2017 je Miriam Gombíková spoločne s Miroslavom Bodorom konateľkou spoločnosti Bonul. Miroslav Bodor začal kedysi podnikať ako živnostník a jeho podnik mal v názve práve BMN Security.

Firma BMN Security prešla po odchode Miriam Gombíkovej začiatkom roka 2012 viacerými zmenami. Spoločníkom sa stal Marek Ciprian z Nitry, spoločnosť zmenila sídlo a od decembra 2015 aj názov na VEL Security a od októbra 2016 aj právnu formu na akciovú spoločnosť. Dnes je predsedom predstavenstva Marek Ciprian, ktorý má byť oficiálne aj majiteľom akcií spolu s Andreou Ciprianovou.

Osoba Cipriana sa spomína aj v súvislosti so Slovenským pozemkovým fondomkedy sa jeho firma mala dostať k lukratívnym pozemkom vo Vysokých Tatrách. Podľa informácií Hospodárskych novín, „spoločnosť TMDE získala cez reštitúciu lukratívny trojhektárový pozemok pri golfovom ihrisku v Tatranskej Lomnici a ďalších 166-tisíc štvorcových metrov v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Ide o najväčší prevod štátnych pozemkov pod Tatrami od roku 2010, keď sa prevalila kauza Veľký Slavkov.“

Nedávno vyšli vo viacerých médiách články o aktivitách nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bodora a jemu blízkych ľudí, o ktorých písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Najvýraznejšie a najznámejšie sú aktivity jeho firmy Bonul s.r.o. – okrem iného pozoruhodná úspešnosť firmy pri štátnych zákazkách v réžií nominantov strany Smer.  No zdá sa, že skupina tohto podnikateľa a okruh spriaznených firiem je oveľa širší. Po vražde Jána Kuciaka sme žiadali, aby polícia objektívne preverila a vyšetrila všetky kauzy, o ktorých Ján Kuciak písal, vrátane tých, ktoré sa týkajú nitrianskeho podnikateľa. No ťažko uveriť tomu, že naozaj príde spravodlivosť, ak policajný prezident T. Gašpar je rodina s nitrianskym oligarchom. Jedným zo znakov ukradnutého štátu je aj to, že polícia nie je slobodná.

Ministerstvo obrany nakupuje techniku transparentne, tvrdí šéf služobného úradu Hoľko
28. februára 2018

Vražda v Ugande a Dankove transportéry
6. marca 2018

Ján Hoľko, generálny tajomník služobného úradu rezortu obrany, na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že ministerstvo postupuje pri nákupoch techniky tak, ako mu to prikazuje zákon. „Je naivné, ak si niekto myslí, že to vie urobiť transparentnejšie. Sú úradné postupy a zákonné nariadenia, ktoré musíme dodržiavať,“ uviedol Hoľko.

Analytici a časť politickej opozície vyčítajú Gajdošovmu rezortu slabé informovanie verejnosti, respektíve utajovanie dôležitých dokumentov.

„Všetko predkladáme tak, aby sme dostatočne o jednotlivých veciach informovali. Zverejňujeme všetky podrobnosti, ktoré podľa zákona môžeme. Nie je pravda, že by tu niekto zámerne utajoval skutočnosti o nákupe či verejnom obstarávaní,“ skonštatoval Gajdoš. Verejnosťou rezonuje najmä historický nákup vojenských transportérov za viac ako miliardu eur. Aj tu však podľa Gajdoša a Hoľka rezort postupuje zákonne.
Zdroj: topky.sk

Krajina je v kríze, vláda je nestabilná a v rozklade. Za takejto situácie sa darí pochybným biznisom. Blízko k nim má aj nákup obrnených transportérov na ministerstve obrany, ktoré patrí pod SNS.

Na úvod pár faktov, ktoré na prvý pohľad s nákupom nesúvisia. Ale len na prvý pohľad. Tento rok – 6. februára – našli v luxusnom hoteli v hlavnom meste Ugandy mŕtveho 40-ročného občana Fínska. O pár izieb vedľa bola ubytovaná bývalá ministerka fínskej vlády, ktorá s mŕtvym spolupracovala. Polícia zistila, že bol otrávený a jeho smrť vyšetruje ako vraždu. Na základe tohto prípadu rezignovali traja vysokopostavení predstavitelia fínskej zbrojárskej firmy. Tu sa dostávame k súvislostiam so Slovenskom. V mužovej hotelovej izbe sa našli prospekty tých istých obrnených transportérov, aké chcú u nás za stovky miliónov eur kúpiť nominanti Andreja Danka v rezorte obrany. Obchodný zástupca spoločnosti sa mal podľa medializovaných informácií stretnúť aj so šéfom miestnej tajnej služby. Ako vidíme, na prípravu obchodov s vojenským materiálom sa často používajú rôzne skryté cesty.

U nás o dohode až do novembra 2017 nevedel ani štátny tajomník Ondrejcsák (Most-Híd), druhý najvyšší predstaviteľ ministerstva. Ale fínska verejnoprávna televízia o nej informovala okamžite po jej podpise v máji minulého roka. Existuje aj fotografia, na ktorej je minister obrany Peter Gajdoš (SNS) tesne po podpise dohody. Ľudia SNS nákup nielen utajovali, ale aj klamali.

Okrem iného viackrát tvrdili, že žiadny iný výrobca nechcel svoje vozidlá vyrábať na Slovensku alebo so zapojením slovenských dodávateľov. Ale napríklad Rumunsko minulý rok podpísalo zmluvu, podľa ktorej sa budú podobné transportéry inej západnej značky vyrábať v Rumunsku, vrátane transferu technológií. Tento rok zase Rumunsko oznámilo, že sa s ďalším európskym výrobcom dohodlo na spoločnom podniku vyrábajúcom v krajine obojživelné transportéry. SNS sa tvári, že transportér sa teraz vyvíja, tak sa vyhli riadnemu verejnému obstarávaniu. V skutočnosti sú fínsky transportér aj slovenská zbraňová veža dávno hotové. Teraz ich iba skúšajú, čo je štandardný postup, pri každom nákupe transportérov sa vyberá iná zbraňová veža.

Andrej Danko tvrdí, že „ak hovoríte o korupcii vo Fínsku, tak potom neviete, o čom hovoríte…“. Avšak firma, od ktorej máme kupovať transportéry, bola v skutočnosti vyšetrovaná pre korupciu v Chorvátsku, Egypte či v Slovinsku. Fínska prokuratúra v minulosti kvôli korupcii obžalovala viacerých riadiacich pracovníkov firmy. Korupčné schémy pri kúpe transportérov boli najpodrobnejšie zmapované v prípade Slovinska. Za korupciu tam bol odsúdený premiér krajiny a dlhší čas vo väzbe strávil aj riaditeľ divízie transportérov vo Fínsku, kvôli škandálu musel vtedy odísť aj generálny riaditeľ celej firmy. Upozornila naša tajná služba, ktorej riaditeľ je nominantom Andreja Danka, na to, že spoločnosť, s ktorou ideme robiť najväčší biznis v dejinách Slovenska, bola zapletená do podozrenia v korupčných škandáloch v Chorvátsku, Egypte či v Slovinsku?

Peniaze samozrejme nikdy nešli priamo, firma ich oficiálne zaplatila konzultantom mimo Slovinska. Ich úlohou bolo peniaze ďalej rozdeliť medzi predsedu vládnej strany, iných politikov a úradníkov ministerstva obrany, často medzitým obehli schránkové firmy po celom svete. Fínska verejnoprávna televízia informovala, že pri nákupe mali byť vyplatené úplatky vo výške 7,5 % z ceny transportérov. Slovensko ide kupovať transportéry za 1,2 miliardy eur, a teda pri podobnej sadzbe hovoríme o 90 miliónoch eur! K rozhovoru so slovinským ministrom obrany redaktor fínskej televízie poznamenáva, že vidno, že rozhodnutia v skutočnosti robí jeden z jeho podriadených. Niečo podobné vidíme aj u nás, keďže nákupu transportérov sa osobitne venuje pán Hoľko, považovaný za pravú ruku Andreja Danka. Títo dvaja páni v minulosti spolu podnikali.

Je to síce asi menej časté, ale zbrane sa dajú nakupovať aj bez korupcie. Ľudia SNS ale tajili najväčší nákup v histórii Slovenska aj pred štátnym tajomníkom ministerstva obrany, nehovoriac o tom, že ho tajili pred občanmi krajiny, ktorí majú tento biznis zaplatiť. Na obrnené transportéry zaplatí každý jeden človek na Slovensku viac ako 200 eur a ľudia si preto zaslúžia, aby bol tento obchod čo najvýhodnejší a transparentný. Predstavitelia SNS dlhé mesiace podpis dohody utajovali a zavádzali vládu, aj obyvateľov. Nevidím iný dôvod ako ten, ktorý mali nominanti SNS pri utajovaní nástenkového tendra či predaji emisií.

Je to veľmi vážna téma, ide o obrovské peniaze. Vidíme, že kvôli peniazom a korupcii sú niektorí ľudia schopní aj vraždiť. Vzhľadom na prebiehajúcu vládnu krízu je neprijateľné, aby ministerstvo obrany podpisovalo akékoľvek zmluvy, ktoré by Slovensko zaväzovali platiť stovky miliónov eur v tomto podivnom nákupe. Nominanti SNS si na ministerstve obrany robia čo chcú, pán Hoľko dokonca tvrdil, že na nákup za stovky miliónov eur nepotrebujú súhlas vlády. Preto vyzývam Andreja Danka, aby si so svojimi ľuďmi na ministerstve urobil poriadok a aby sa žiadne stámiliónové zmluvy na nákup zbraní nepodpisovali a takýmito pochybnými nákupmi sa neokrádali občania Slovenska.

Dôrazne žiadame, aby Slovenská národná strana tento nákup zastavila. Existuje tu množstvo príkladov z minulosti, keď sa veľké obchody uzatvárali iba niekoľko dní pred koncom vlády. Nominanti SNS sú takisto povinní poskytnúť verejnosti všetky informácie vzhľadom na to, akým škandálom firma, s ktorou sa robí obchod, v minulosti čelila.

Viac informácií o prípade nájdete na: https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/478187/vrazda-v-ugande-a-obrnene-transportery-andreja-danka.html

Šípoš: Hrozí, že SR sa do roku 2020 ocitne medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ
21. februára 2018

Korupciu na Slovensku nevidí azda už len Fico s Kaliňákom
22. februára 2018

Slovensko v boji proti korupcii tretí rok stagnuje. Vo svetovom rebríčku indexu vnímania korupcie (Corruption Perceptions Index) od Transparency International (TI) sa v roku 2017 umiestnilo na 54. mieste, rovnako ako rok predtým. Dosiahlo 50 bodov zo 100 možných, o jeden menej ako v rokoch 2015-16 a rovnako ako v roku 2014. SR tak patrí k tretine krajín sveta, ktorá zaznamenala medziročné zhoršenie skóre.

„Ak stagnácia Slovenska bude pokračovať ako v posledných troch rokoch, a naopak Rumunsko, Grécko i Taliansko sa budú doterajším tempom zlepšovať, Slovensko sa do roku 2020 ocitne medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ. V regióne strednej Európy si najviac pohoršilo Maďarsko, spadlo až o deväť miest na celkové 66. miesto. Poľsko skončilo na 36. priečke, Česko o šesť miest nižšie,“ uviedol riaditeľ TI Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš.

Stagnáciu a rozpačitý prístup Slovenska k boju proti korupcii podľa neho potvrdzuje konanie štátnych inštitúcií v uplynulom období. Šípoš v tejto súvislosti pripomenul napríklad odsúdenie exministrov Janušeka a Štefanova za kauzu nástenkového tendra 10 rokov po zločine, pričom odsúdený nebol nik zo zadávateľov, preto nebola preukázaná ani korupcia.

Zdroj: radioaktual.sk

Podľa prieskumu Európskej komisie je až 85% ľudí na Slovensku presvedčených, že korupcia je na Slovensku veľmi rozšírená. Pre porovnanie, priemer EÚ je o 20% nižší. Polovica ľudí na Slovensku si takisto myslí, že korupcia sa u nás za posledné tri roky zvýšila. A až pre 53 % respondentov na Slovensku je prijateľné urobiť láskavosť, ak by niečo žiadali od zástupcu verejnej správy či konkrétneho úradu. Znovu je to výrazne nad priemerom v EÚ, ktorý je nižší až o 22 %. Aj dôvera v políciu a justíciu pri nahlasovaní korupcie ďaleko zaostáva za priemerom.

Tieto tendencie potvrdzuje tiež najnovší prieskum Transparency International, vyjadrený v svetovom rebríčku indexu vnímania korupcie, ktorého vývoj naznačuje, že o pár rokov by sme sa mohli ocitnúť v EÚ medzi krajinami s najviac rozbujnenou korupciou.

A v celej tejto situácii sa premiér Róbert Fico neustále chváli, že v boji proti korupcii sme na Slovensku urobili veľa dôležitých krokov. Minister vnútra Robert Kaliňák zas tvrdí, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje. Zdá sa, že čosi je choré v kráľovstve dánskom, pretože medzinárodné štatistiky jednoducho nepustia.

Fico: Príprava návrhu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie pokročila
12. februára 2018

Ak politik vedome koná nehospodárne, mal by niesť dôsledky
12. februára 2018

Príprava návrhu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie je v pokročilom štádiu. Tento zákon by mal podľa predsedu vlády SR Roberta Fica nadobudnúť účinnosť 1. januára 2019 a na Slovensku by mal fungovať samostatný úrad na ochranu oznamovateľov korupcie.

„Očakávame, že tento úrad bude naberať ďalšie právomoci aj v oblasti majetkových priznaní a v ďalších oblastiach, ktoré sa dotýkajú predovšetkým boja proti korupcii,“ informoval premiér Fico na tlačovej besede v súvislosti s plnením Akčného plánu na posilnenie transparentnosti a zjednodušenia implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Premiér zároveň oznámil, že Úrad vlády SR sa bude uchádzať o získanie medzinárodne uznaného certifikátu kvality o splnení všetkých kritérií pri manažovaní boja proti korupcii. Úrad vlády má tak byť pri verejnom obstarávaní príkladom pre ostatné ústredné orgány štátnej správy.

„Musíme od polroka 2018 splniť celý balík veľmi náročných a ťažkých opatrení. Urobíme všetko pre to, aby to bolo do konca tohto roka, aby mohol mať úrad vlády ako prvý úrad na Slovensku tento certifikát,“ uviedol Fico.

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) opätovne predkladá na rokovanie parlamentu protikorupčnú legislatívu – návrh novely zákona o hmotnej zodpovednosti.

Hlavnými piliermi návrhu zákona je povinnosť verejného činiteľa nakladať s verejnými prostriedkami hospodárne a účelne. V prípade, že verejný činiteľ túto povinnosť poruší, za škodu spôsobenú štátu zodpovedá vlastným majetkom. Ďalšie opatrením je začatie konania voči verejnému činiteľovi Generálnym prokurátorom. V prípade, že to Generálny prokurátor odmietne, môže takéto konanie iniciovať aj tretia osoba, ktorej prináleží náhrada trov konania a v prípade úspechu aj podielová odmena.

Fico: Príprava návrhu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie pokročila
12. februára 2018

Boj proti korupcii je prejav vlastenectva a skutočného patriotizmu
12. februára 2018

Príprava návrhu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie je v pokročilom štádiu. Tento zákon by mal podľa predsedu vlády SR Roberta Fica nadobudnúť účinnosť 1. januára 2019 a na Slovensku by mal fungovať samostatný úrad na ochranu oznamovateľov korupcie.

„Očakávame, že tento úrad bude naberať ďalšie právomoci aj v oblasti majetkových priznaní a v ďalších oblastiach, ktoré sa dotýkajú predovšetkým boja proti korupcii,“ informoval premiér Fico na tlačovej besede v súvislosti s plnením Akčného plánu na posilnenie transparentnosti a zjednodušenia implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Premiér zároveň oznámil, že Úrad vlády SR sa bude uchádzať o získanie medzinárodne uznaného certifikátu kvality o splnení všetkých kritérií pri manažovaní boja proti korupcii. Úrad vlády má tak byť pri verejnom obstarávaní príkladom pre ostatné ústredné orgány štátnej správy.

„Musíme od polroka 2018 splniť celý balík veľmi náročných a ťažkých opatrení. Urobíme všetko pre to, aby to bolo do konca tohto roka, aby mohol mať úrad vlády ako prvý úrad na Slovensku tento certifikát,“ uviedol Fico.

 

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) opätovne predkladá na rokovanie parlamentu protikorupčnú novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku.

Štát nevie účinne zasiahnuť voči podvodníkom, ktorí žijú očividne nad svoje pomery, čo dlhodobo traumatizuje a demoralizuje slovenskú spoločnosť. To sú slová premiéra Fica, ktorý vždy vytiahne preukazovanie pôvodu majetku pred voľbami, alebo keď Smeru padajú preferencie.

Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý bol prijatý krátko pred voľbami v roku 2010, sa ukázal ako nefunkčný.

Osem rokov po jeho prijatí nie je známy jediný prípad, kedy by štát na základe tohto zákona zhabal niekomu nelegálne nadobudnuté príjmy. V Rumunsku protikorupčné orgány skonfiškovali majetok piatim ľuďom, medzi nimi aj predsedovi vládnej strany, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenie zo zneužitia eurofondov.

Vo Francúzsku je podobný zákon tak prísny, že úrady sledujú, či príjmy zodpovedajú životnému štýlu konkrétneho človeka. Dotyčnému, ktorý žije nad pomery, môžu potom zvýšiť daň. Len u nás je možné, že pán Bašternák povie, že zaplatil 12 miliónov eur v hotovosti za sedem bytov, a políciu ani nezaujíma odkiaľ tieto peniaze zobral. Verejnosť doteraz nepozná pôvod jeho peňazí a prokuratúra prípad odložila.

Bašternák je len jeden z mnohých prípadov. Funkčný zákon o preukazovaní pôvodu majetku je základným pilierom boja proti korupcii. Je to jediná vec, ktorej sa skorumpovaní ľudia v iných krajinách boja.

Aktívnejšia musí byť v boji proti korupcii aj polícia. Podľa dostupných štatistík z roku 2016 NAKA z vlastnej iniciatívy nepodala žiaden podnet na preskúmanie pôvodu majetku. O korupcii a praní špinavých peňazí nestačí len hovoriť na tlačových konferenciách. Aj dnes pán Fico hovoril o tom, že jedným z jeho hlavných protikorupčných opatrení je získanie ISO certifikátu. Žiadny certifikát však nepomôže, keď sa na korupcii zúčastňujú vrcholní predstavitelia štátu. Certifikát má zmysel len tam, kde je skutočná vôľa na zmenu. Musíme mať dobré zákony, ale v prvom rade potrebujeme odhodlaných ľudí na správnych miestach. Boj proti korupcii nie je len zápasom za dobrú správu štátu. Je to prejav vlastenectva a skutočného patriotizmu.

Cieľom navrhovaného zákona je teda rozviazať ruky príslušným orgánom, aby mohli komplexnejšie posudzovať aj majetok, ktorý podozrivý nevie preukázať a taktiež keď ide o vyššie definovaný neobvyklý príjem. Treba zároveň uviesť, že orgánom, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne či majetok bol nadobudnutý z nelegálnych príjmov, je naďalej súd na návrh prokurátora. Novela trestného zákona zas umožní efektívnejší boj hlavne proti organizovanému zločinu, nakoľko často dochádza k prípadom, kedy páchatelia dlhodobej a závažnej trestnej činnosti síce nevedia preukázať pôvod svojho majetku, avšak ani príslušné štátne orgány nevedia s istotou preukázať, že majetok pochádza z trestnej činnosti. Povinnosť páchateľa aktívne preukázať legálne nadobudnutie majetku a zjednodušenie uloženia trestu prepadnutia majetku môžu výrazne eliminovať prostriedky, ktoré by za súčasnej právnej úpravy mohli byť znova využité na trestnú činnosť či už páchateľom alebo inými osobami.

Jedným z viacerých problémov zákona v súčasnej podobe je nedostatočné definovanie posudzovaného nelegálneho príjmu. Cieľom nášho návrhu je preto zakotviť princíp, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií, ktoré sú v našej legislatíve presne definované v právnej úprave boja proti praniu špinavých peňazí. Návrh zákona, ktorý predkladáme definuje nelegálny príjem tak, že ide nie len o príjem nadobudnutý v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, ale taktiež ak príjem nie je preukázaný. Rovnako aj vtedy, ak ide o taký neobvyklý príjem, vzhľadom na všetky okolnosti prípadu, že je odôvodnené predpokladať, že ide o príjem získaný konaním porovnateľným s legalizáciou príjmu z trestnej činnosti.

Navrhujeme aj novelizáciu Trestného zákona, keďže pri ukladaní trestu prepadnutia majetku súčasná právna úprava zakotvuje súdu povinnosť dokázať páchateľovi nadobudnutie majetku trestnou činnosťou alebo z príjmov pochádzajúcich z trestnej činnosti. To je v praxi veľmi ťažko preukázateľné, preto sa takáto právna úprava stáva takmer neúčinnou. Návrhom zákona sa mení Trestný zákon v tej časti, podľa ktorej, ak je osoba uznaná za vinnú v závažných trestných činoch, je povinná preukázať, že svoj majetok získala z legálnych príjmov. Ak by toto dôkazné bremeno osoba neuniesla, majetok by prepadol. Podobný model funguje v rámci tzv. antimafiánskych zákonov napríklad v Taliansku.

 

Akčný plán na zlepšenie a zrýchlenie čerpania eurofondov sa priebežne plní
12. februára 2018

Vládna koalícia to s potieraním korupcie pri eurofondoch nemyslí vážne
13. februára 2018

Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušenia implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov sa priebežne plní. V lehote do konca minulého roka bolo splnených dvadsaťdva z tridsaťosem opatrení na rýchlejšie a lepšie využívanie peňazí Európskej únie v tomto programovom období.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini na tlačovej besede v pondelok potvrdil, že dvadsaťdva opatrení už nadobudlo účinnosť a jeho úrad úlohy splnil. Spolu s premiérom Robertom Ficom zároveň oznámili vykonanie kontroly na jednotlivých ministerstvách, či a nakoľko sa tieto opatrenia aj uplatňujú.Pri čerpaní eurofondov by podľa premiéra nemali vznikať pochybnosti o transparentnosti a tieto peniaze by mali byť použité účelne a efektívne. Potrebné budú ďalšie opatrenia na zjednodušenie čerpania.

Robert Fico informoval, že vicepremiéra požiadal, aby osobne navštívil všetky rezorty, ktorých sa 38 opatrení dotýka a čo najpresnejšie ich vyhodnotil. Premiér očakáva, že úrad vicepremiéra a odbor prevencie korupcie na úrade vlády navrhnú ďalšie podnety na sprísnenie alebo zabezpečenie transparentnosti procesov. „Rovnako chcem, aby došli aj s návrhmi, ako zjednodušiť čerpanie európskych fondov. Máme s tým obrovský problém. Naše procesy sú nastavené tak, že ak ich porovnáme s bruselskými, tak sú možno trikrát náročnejšie a prísnejšie, a to nám potom spôsobuje veľké prekážky pri rýchlom a efektívnom čerpaní európskych fondov,“ upozornil Fico.

Zdroj: SITA

Nízka miera čerpania eurofondov na Slovensku opäť potvrdila, že vláda SR nie je schopná plnohodnotne využívať európskej zdroje, ktoré sú pre Slovensko kľúčovým nástrojom pre rozvoj infraštruktúry či vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi.

Za prvé štyri roky aktuálneho programového obdobia (2014 – 2020) Slovensko z celkovej alokácie (vrátane spolufinancovania) 15,98 eur vyčerpalo 1,59 miliardy eur, čo je zhruba 10 percent. Je to dokonca menej ako v predchádzajúcom období (2007 – 2013), kedy bolo za prvé štyri roky minutých takmer 1,8 miliardy eur, teda takmer 13,5 percenta.

Čerpanie eurofondov je sprevádzané nízkou transparentnosťou a obrovskými korupčnými škandálmi za stovky miliónov eur v školstve, sociálnych veciach či v doprave. To je jeden z najzávažnejších dôvodov, prečo sme doteraz minuli tak málo. Napríklad zistenia NKÚ, ktorý preukázal vážne zlyhania pri čerpaní eurofondov na vedu a výskum na ministerstve školstva za 600 miliónov eur či na zbytočné vyhadzovanie miliónov eur v rezortoch dopravy a hospodárstva, ktoré si za európske peniaze objednávali externé poradenské služby, ktoré mohli zvládnuť aj s internými zamestnancami.

Vyjadrenia premiéra ktorý chce, aby vláda prišla s návrhmi na zjednodušenie čerpania eurofondov vyznievajú pod desiatich rokoch jeho vlád bizarne. Korupcia je pri eurofondoch na Slovensku hlboko zakorenená a neprehľadná a neprimerane komplikovaná byrokracia tomuto systému iba vyhovuje. Európske predpisy sú pre všetky krajiny rovnaké, ale napríklad v Estónsku dokážu vyhodnotiť menšie granty za 10 až 20 dní po podaní prihlášky. Je zarážajúce že vláda Roberta Fica nebola schopná  poučiť sa z predchádzajúceho eurofondového obdobia a v súčasnosti opakuje tie isté staré chyby.

Ďalším dôvodom nízkeho čerpania je nekvalitné plánovanie prípravy projektov. Napríklad v rezorte dopravy mali byť viaceré diaľničné projekty ako obchvaty Žiliny či Ružomberka postavené a zafinancované z eurofondov minulého programového obdobia. Pre dlhodobo zanedbávané plánovanie prípravy a výstavby diaľnic na rezorte dopravy však prvá ani druhá Ficova vláda nebola schopná postaviť tieto veľké stavby z predchádzajúceho eurofondového obdobia. Projekty musela rozdeliť a väčšiu časť presunúť do súčasného programového obdobia a na uvoľnené eurofondy narýchlo hľadať nové projekty, z ktorých mnohé boli zbytočné. Príkladom je napríklad zbytočná výmena zvodidiel na diaľniciach a rýchlostných cestách za 80 miliónov eur.

Pochybnosti sú aj ohľadom Akčného  plánu na zvýšenie transparentnosti pri čerpaní eurofondov. Je samozrejme dobre, že vláda s týmto plánom prišla. Ale na druhej strane konkrétne výsledky zatiaľ nevidno, dôležité výzvy na ministerstve školstva sú stále zastavené a eurofondy často využívame vyslovene zle. Navyše podľa tohto akčného plánu už ministerstvá nebudú musieť zverejňovať hodnotiteľov konkrétnych projektov. Bez tejto informácie by nebolo odhalené zneužívanie 600 miliónov eur na ministerstve školstva, keď napríklad lekár kardiológ hodnotil výskum o valcovaní oceľových plechov v hutníctve a naopak onkologický výskum žiadny lekár nehodnotil. Vláda nehľadá opatrenia, ako korupciu vyriešiť, ale opatrenia na to, aby sa škandál už nedal odhaliť. Aj preto si myslím, že vládna koalícia to s potieraním korupcie nemyslí vážne.

Babindol, dedina neobmedzených možností. Ako sa zarába z eurofondov
6. februára 2018

Babindol: ukážka zlyhania eurofondov na Slovensku. Štátne orgány nekonajú, len sa prizerajú.
16. februára 2018

Poľnohospodársky areál v obci Sebechleby pôsobí na prvý pohľad spustnuto, hoci je ovešaný tabuľami s logom Európskej únie, ktoré hovoria o miliónových dotáciách. Väčšina budov je rozpadnutá, prípadne k tomu nemá ďaleko. O druhej popoludní tam zvonka vidieť len jedného traktoristu, ktorý upratuje zvyšky zdemolovanej budovy.

V areáli sídli šesť firiem. Tri z nich Euro-Seb, Agro HN a Starohorská vinárska spoločnosť dostali v marci 2016 od vtedajšieho šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Stanislava Grobára dokopy asi desať miliónov eur.

Minister pôdohospodárstva bol vtedy Ľubomír Jahnátek (Smer). Grobár dotácie odsúhlasil približne dva týždne pred tým, ako ho nová ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) odvolala.

Keď sa na dotácie denník SME pozrel bližšie, zistil, že tieto firmy sú súčasťou väčšej skupiny podnikateľov, ktorá pôsobí v okrese Krupina v poľnohospodárstve. Navzájom sa poznajú, robia spolu biznis, dve firmy dokonca používajú to isté mobilné číslo.

Zdroj: SME

Kauza Babindol je ukážkovým príkladom zlyhávajúceho systému čerpania eurofondov na Slovensku. Podobne ako pri eurofondovom škandále na ministerstve školstva, aj tu je podozrivý mechanizmus hodnotenia a schvaľovania žiadostí o dotácie. V reťazci firiem, ktoré dostali miliónové dotácie z eurofondov sa objavuje – jeden podnikateľ, jeho sused, jeho bývalý zamestnanec či podnikateľský partner. Tieto štyri firmy boli v tomto programovom období úspešné vo všetkých výzvach, v ktorých si podali žiadosti, mnohé dokonca dvakrát v rámci tej istej výzvy. Dokopy podali v rámci viacerých výziev osemnásť žiadostí, v sedemnástich uspeli a jednu sami stiahli. Drvivá väčšina žiadostí bola schválená tesne pred voľbami alebo tesne po nich, v marci 2016.

Predseda vlády R. Fico by na tlačových konferenciách k eurofondom mal namiesto kritiky opozície skúsiť vysvetliť stovkám žiadateľov, ktorí také šťastie nemali, v čom spočíva tajomstvo stopercentného úspechu niektorých firiem.

Napríklad do jednej výzvy prišlo 525 žiadostí, z ktorých bol úspešný ani nie každý tretí projekt a ostatné boli vyradené, väčšinou z dôvodu nedostatku financií. Šiestim spoločnostiam z kauzy Babindol prešli všetky projekty a spolu dostali viac ako 10 miliónov eur, čo je skoro sedmina z rozpočtu výzvy pre celé Slovensko. Výzva bola rozdelená na dve časti. Prvou bola podpora rozvoja vidieckeho cestovného ruchu, ale tri zo štyroch projektov sa týkali nehnuteľností v Nitre.

Ešte absurdnejšie postupovalo ministerstvo pôdohospodárstva pri druhej časti, ktorou mali byť služby pre deti, seniorov a služby všeobecne. V malej obci Sebechleby dalo ministerstvo firmám z kauzy Babindol dotáciu na nákup štyridsiatich kamiónov. Pre poľnohospodárov na celom Slovensku bolo na rozvoj služieb určených pätnásť miliónov eur. Až 5,7 milióna eur dostali na kamióny, bagre a dve autoumyvárne firmy z kauzy Babindol. Ide o ukážkový príklad plytvania spoločnými zdrojmi, keď namiesto rozvoja krajiny platíme desiatky miliónov eur súkromným firmám, ktoré niekedy vyzerajú skôr ako práčky peňazí. Tieto firmy uspeli aj za súčasného vedenia ministerstva. V závere minulého roka im bola schválená dotácia vo výške 6,5 milióna eur a uvedené firmy vystupujú ako partneri na jednej zmluve. V tejto výzve bolo vyhradených 25,8 milióna eur, uchádzačov bolo 20, uspeli siedmi, pričom skupina z Babindola má dostať štvrtinu sumy určenej pre všetky podniky na Slovensku.

Prevažnú časť verejných obstarávaní vyhrala firma JOMAKSTAV (7,2 milióna eur, čo je takmer 60 % z celkového objemu prostriedkov). Jediným spoločníkom a konateľom JOMAKSTAVU je poslanec obecného zastupiteľstva v Babindole za koalíciu Smer – Most. Navyše, ani v jednom z prípadov, kde táto firma uspela, nemáme informácie s kým a za akých podmienok súťažila, keďže dokumenty neboli zverejnené. Rozhodli sme sa preto dať podnet na Úrad pre verejné obstarávanie na kontrolu predmetných verejných obstarávaní.

Už pri dotáciách na inovácie sme upozorňovali, že je nezmyselné dávať firmám dotácie, ktoré sú mnohonásobne vyššie ako ich vlastné tržby. Zvyšuje sa tak priestor na korupciu a dochádza k znevýhodneniu poctivých podnikateľov. V Estónsku sú preto dotácie často obmedzené najviac na 30 % ročných tržieb podniku. Naše ministerstvo v prípade Babindol bez problémov poskytlo dotácie, ktoré 10- či 20-násobne prevyšujú ročné tržby žiadateľov.

Štátne orgány v tejto kauze nekonajú a navzájom sa na seba vyhovárajú. Polícia údajne nenašla dôvod začať trestné stíhanie, prokuratúra nezačala vec preverovať, pretože list z NKÚ podľa nej nespĺňal náležitosti trestného oznámenia. NKÚ naopak tvrdí, že všetky informácie poskytol a s vyšetrovateľmi spolupracuje. Ministerka pôdohospodárstva G. Matečná by mala preveriť prideľovanie európskych a štátnych zdrojov firmám zapleteným v kauze Babindol a zastaviť im ďalšie dotácie.

NKÚ kritizuje rezort dopravy za zbytočné objednávanie externých právnych služieb
25. januára 2018

Právne služby sa ďalej objednávajú predražené a „na Bžána“
25. januára 2018

Služby predstavujú významný podiel na výdavkoch verejnej správy. Doterajšie skúsenosti z kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) poukázali na to, že na ministerstve hospodárstva a na ministerstve dopravy a výstavby dochádza k uzatváraniu veľkého počtu zmlúv s externými poskytovateľmi služieb a následne k vysokému čerpaniu verejných prostriedkov v tejto oblasti. Vyplýva to zo záverečnej správy NKÚ z kontroly externých služieb v oboch rezortoch, ktorú získali poslanci OĽANO začiatkom roka 2018 na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Na ministerstvo dopravy bolo v kontrolovanom období (2013 – 2016) čerpanie verejných prostriedkov za vybrané oblasti služieb najvyššie v roku 2015 – 14 757 091,40 eur. Medziročný nárast v porovnaní s rokom 2014, kedy čerpanie dosiahlo 3 362 399,51 eur, predstavuje 11 394 691,89 eur.

Najvýraznejší nárast čerpaných verejných prostriedkov v rámci kontrolovaného obdobia bol zaznamenaný pri právnych službách, kde výška čerpaných prostriedkov za rok 2016 oproti roku 2013 stúpla o 866 396,70 eur, konkrétne zo sumy 51 493,59 eur na 917 890,29 eur.

NKÚ SR kontrolou na ministerstve dopravy zistil nedostatky pri samotnom uzatváraní zmlúv a ich dodatkov, pri ich zverejňovaní aj pri fakturácii na základe zmlúv. Zistené boli aj nedostatky týkajúce sa úplnosti podpornej dokumentácie potvrdzujúcej vykonanie uhradených služieb.

NKÚ odporúča:

 • V  prípade zmeny zmluvných podmienok čiastkových zmlúv postupovať v súlade s jej záverečnými ustanoveniami, zmluvu meniť a dopĺňať jedine formou písomných číslovaných dodatkov podpísaných oboma zmluvnými stranami.
 • Zabezpečiť, aby realizácia  fakturácie bola v súlade  so zmluvne dohodnutými podmienkami.
 • V záujme preukázateľnosti vykonanej práce odporúčame dbať o úplnosť dokumentácie,  na základe ktorej dochádza k vyplácaniu odmien za vykonané služby, teda podpornej dokumentácie potvrdzujúcej vykonanie uhradených služieb. • Zároveň odporúčame venovať zvýšenú pozornosť vnútornému kontrolnému systému MDV SR.
 • V záujme hospodárneho a efektívneho využívania verejných finančných prostriedkov obmedziť využívanie externých právnych služieb len v najkomplikovanejších prípadoch a sústrediť sa na využívanie vlastných zamestnancov.
  Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky
  7/30
  • Pokiaľ analýza, štúdia, posudok, prípadne expertíza nepodlieha  utajovaniu podľa zákona, považujeme za vhodné, v súlade so súčasnými trendmi transparentnosti vynakladania verejných finančných prostriedkov, jej zverejnenie na webovom sídle ministerstva.
 • Pristupovať k procesu verejného obstarávania až po zhodnotení výsledkov štúdie realizovateľnosti a argumentácii pre najlepšiu alternatívu projektu.
 • Aby MDV SR nezadávalo úlohy, ktoré nemajú operatívny charakter na základe rámcovej zmluvy pre VÚD. Do úloh s charakterom dlhodobých analytických prác zapájať vlastných zamestnancov, príp. využívať potenciál zamestnancov NDS a SSC. V prípade, ak pôjde skutočne o výskumné a vedecké práce oslovovať predovšetkým SAV a technické univerzity a nie súkromné spoločnosti.

Zdroj: NKÚ

 

V histórii podvodov pri verejnom obstarávaní u nás je na „čestnom“ mieste kauza Horné Plachtince. Úplne neznáma čerstvo založená firma urobila verejné obstarávanie na rôzne poradenské služby za stovky miliónov eur. Až počas obstarávania sa k nemu pripojilo aj ministerstvo vnútra pána Kaliňáka a uzatvorilo zmluvy s viacerými advokátskymi kanceláriami, okrem iného aj so spoločnosťou AKMG z Banskej Bystrice, s predpokladaným limitom 10 miliónov eur. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, v tom čase ako opozičná politička, o obstarávaní povedala, že „bolo absolútne zavádzajúce … a boli porušené všetky princípy verejného obstarávania“. Po dlhom otáľaní minister Kaliňák zmluvu zrušil, ale v novom verejnom obstarávaní si vybral tú istú firmu a ministerstvo s ňou uzavrelo rámcovú zmluvu na 40 miliónov eur. Túto rámcovú zmluvu využívajú rôzne ministerstvá a uzatvárajú si realizačné zmluvy.

Napríklad ministerstvo dopravy uzatvorilo s kanceláriou AKMG zmluvy spolu na 6,8 milióna eur. Tieto zmluvy preveroval Najvyšší kontrolný úrad a koncom roka 2017 zistil, že externej advokátskej kancelárii zaplatilo ministerstvo za dva roky viac než dvojnásobok nákladov na platy celého právneho odboru ministerstva. Náklady na právne služby na ministerstve dopravy sa od roku 2013 zvýšili o takmer 1 783 %. Státisíce eur zaplatili advokátskej kancelárii za analýzy, ktoré NKÚ v protokole priamo spochybňuje – napríklad právnu analýzu, ktorá len potvrdzovala už predtým prijatý balíček opatrení v osobnej železničnej doprave.

Čo je však najhoršie, rovnako ako v kauze Bžán, aj tu majú advokáti okrem sadzby 140 eur na hodinu, aj nárok na podielovú odmenu z hodnoty sporu. Ale kým odmena u Bžána bola 11 %, v rámcovej zmluve je odmena 20 % z hodnoty sporu. To sa deje napriek tomu, že ministerka Žitňanská sľúbila, že predstaví pravidlá na využívanie právnych služieb. Doteraz tak neurobila a ministri z jej vlastnej strany situáciu zneužívajú.

V prípade ministerstva dopravy vôbec nejde o malé sumy. Doteraz išlo o spory v hodnote takmer 15 miliónov Eur, no 3 dni pred Vianocami ministerstvo pridalo ďalšie dlhoročné spory v hodnote takmer 43 miliónov Eur. Spolu ide o spory v hodnote 58 miliónov Eur a hovoríme teda o odmene pre advokáta vo výške niekoľkých miliónov Eur. Tieto čísla vychádzajú z výšky odmeny podľa rámcovej zmluvy, ministerstvo dopravy totiž v rozpore so zákonom nezverejnilo prílohy k zmluve napriek tomu, že ich na to vyzýval aj Najvyšší kontrolný úrad a podľa zákona je takáto zmluva neplatná.

Ešte zaujímavejšia je skutočnosť, že pred týždňom, v pondelok, 15.1.2018, bol k tej istej zmluve uzatvorený ďalší dodatok, ktorým ministerstvo zvýšili finančný limit z pôvodných 1,7 milióna Eur bez DPH na sumu 2,6 milióna. Napriek upozorneniam a odporúčaniam NK,  dodatkom pred Vianocami zverili firme množstvo ďalšej agendy, ale zároveň o milión Eur navýšili finančný limit, čím spoločnosti umožňujú ešte vyššie príjmy zo štátnych peňazí.

Minister dopravy by preto mal:

1) informovať občanov, aká je maximálna výška odmeny pre advokáta v uvedenom spore,

2) zdôvodniť kroky ministerstva, hlavne to, prečo ministerstvo v rozpore s odporúčaniami NKÚ na túto agendu nevyužilo svoje vlastné kapacity a  prečo bola agenda navýšená práve teraz a v takom objeme, rovnako ako výška finančných prostriedkov pred pár dňami,

3) informovať, akým spôsobom Ministerstvo reflektuje na zistenia NKÚ a aké opatrenia prijalo.

Linky na zmluvy:

Ministerstvo dopravy uzatvorilo s AKMG zmluvu na právne služby v novembri 2014 na 2 100 000 EUR.

V decembri 2017 tri dni pred Vianocami k spomenutej zmluve bol uzatvorený dodatok, ktorý dopĺňa sporovú agendu zverenú AKMG, ktorá bola doteraz tvorená spormi v hodnote  14 892 257,9 EUR o ďalšiu agendu v celkovej hodnote 42 868 191, 94 EUR.

15.1.2018 bol k tej istej zmluve uzatvorený ďalší dodatok, ktorým zvýšili finančný limit z pôvodných 1 750 000 EUR bez DPH na sumu 2 625 000 EUR, teda ešte o jeden milión eur navyše.

Protokol, kde NKÚ kritizuje využívanie právnych služieb v rezorte, nájdete tu.

Školstvo si objednalo aj také externé služby, ktoré nepotrebuje
16. januára 2018

SNS sa z eurofondového škandálu nepoučila, pochybným spôsobom objednáva externé služby
16. januára 2018

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu si objednalo dodávku externých služieb za viac ako 5 miliónov EUR. Vyplýva to z rámcovej dohody medzi ministerstvom, Výskumnou agentúrou a Grant Thornton Advisory, ktorá bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, v prvej polovici januára 2018.

Cieľom verejného obstarávania vyhláseného verejným obstarávateľom je zabezpečenie odborných poradenských služieb pre podporu riadenia a implementácie operačného programu výskum a inovácie. Konkrétne ide o podporu pri riadení implementácie operačného programu, prípravu a riadenie implementácie vybraných projektov, metodickú podporu pri riadení implementácie a následnej revízii dokumentácie operačného programu, procesné a organizačné zabezpečenie implementácie, riadenie auditných zistení, metodiku a kontrolu verejného obstarávania, efektívne budovanie a riadenie ľudských zdrojov  a výkon kontroly delegovaných právomocí.

Zdroj: CRZ

Keď nejaký úrad podpisuje miliónovú zmluvu v posledný pracovný deň v roku, treba zbystriť pozornosť. Je tomu tak aj pri zmluve v hodnote viac ako 5 miliónov EUR, ktorú tesne pred koncom roka podpísala ministerka školstva. Zmluva sa týka poradenských služieb pre eurofondový Operačný program Výskum a inovácie, najmä pre Výskumnú agentúru ministerstva, ktorá bola v centre letného eurofondového škandálu.

Ministerstvo si konzultantov objednáva na v podstate rovnaké práce, aké už robia jeho zamestnanci – podpora pri riadení programu, príprava projektov, príprava výročných správ, príprava programových dokumentov a podobne. Kým zamestnanci majú často dlhoročné skúsenosti s riadením programu na podporu výskumu, od konzultantov ministerstvo požaduje iba trojročnú prax, a prax dokonca nemusí byť v oblasti projektov na podporu výskumu, ani eurofondov vo všeobecnosti. Ministerstvu stačí prax v oblasti iných nástrojov zahraničnej pomoci, čo je však veľmi všeobecný pojem a môže sa týkať programov s úplne inými pravidlami, ako je Operačný program Výskum a inovácie. Kým vlastným zamestnancom ministerstvo platí okolo 6 eur na hodinu, externým konzultantom bude platiť 95 eur na hodinu. Ich bežný pracovný mesiac tak bude stáť takmer 16 tisíc eur, kým bežný zamestnanec ministerstva s rovnakými, ak nie väčšími pracovnými skúsenosťami dostane okolo 1 000 EUR.

Jeden z dvoch členov konzorcia poskytoval do minulého roka v rezorte školstva podobné služby, aké sú aj v novej zmluve – poradenstvo v oblasti verejného obstarávania. Ale kým do minulého roka mu ministerstvo platilo sadzbu 48 eur na hodinu, podľa novej zmluvy bude platiť dvojnásobok. Starú zmluvu zrušili v auguste týždeň potom, ako bola firma určená za víťaza súťaže pre novú zmluvu. Navyše táto firma na svojej internetovej stránke uvádza, že sa venuje príprave žiadostí na dotácie z eurofondov a tiež riadeniu projektov a poradenstvu pri verejnom obstarávaní, v referenciách si udáva aj projekty financované z eurofondov. Je teda otázne, či náhodou nebude ministerstvu radiť aj pri projektoch, na ktorých sa sama podieľala, alebo plánuje podieľať.

Chápem, že štát nemôže mať odborníkov na všetko a potrebuje si preto objednávať aj externé poradenské služby. Za milióny eur si ale nemôže objednávať práce administratívnej povahy, ktoré musia zvládnuť jeho vlastní zamestnanci – to je predsa podstata práce rezortu.

NKÚ SR: Výskumná agentúra porušovala pri riadení eurofondov transparentnosť
16. novembra 2017

NKU potvrdila naše zistenia, napriek tomu chce Pellegrini tajiť hodnotiteľov
21. novembra 2017

Výskumná agentúra (VA) pri riadení európskych fondov porušovala princípy transparentnosti a objektívnosti. Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky (NKÚ SR) pri kontrole zistil viaceré závažné nedostatky. TASR o tom vo štvrtok informovala jeho hovorkyňa Daniela Bolech Dobáková. NKÚ vykonal kontrolu realizácie výziev a vyzvaní v programovom období 2014–2020 VA pri rozhodovaní o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. NKÚ zistil viaceré nedostatky. „Agentúra okrem iného rozšírila podmienky na predkladanie žiadosti tak, že o nenávratný príspevok sa mohol uchádzať aj subjekt, ktorý nemusel mať dostatočnú spôsobilosť vykonávať kvalitné výskumno-vývojové aktivity. Týmto krokom umožnila podnikateľom, ktorí nemuseli mať dostatočnú spôsobilosť vykonávať kvalitné výskumno-vývojové aktivity, aby sa stali oprávnenými žiadateľmi,“ uvádza sa v stanovisku NKÚ. Kontrola preukázala, že v procese odborného hodnotenia vo Výzve na podporu Priemyselných výskumno-vývojových centier boli hodnotiace kritériá postavené značne subjektívne, a to v prípade šiestich bodovaných otázok z dvanástich.

Zdroj: TASR

Všetky naše zistenia teraz potvrdila kontrola NKÚ. Sú to závažné pochybenia a vyvstáva otázka, ako je možné, že po vyše 10 rokoch čerpania eurofondov má Slovensko tak závážne systémové nedostatky. Je to zlyhanie systému na čerpanie eurofondov.

Hodnotitelia projektov podľa NKÚ nespĺňali základné podmienky. Prekladateľ anglického jazyka hodnotil projekty v oblasti informačno – komunikačných technológií, a následne si rozšíril hodnotenie aj v oblastiach biotechnológie a biomedicíny, pôdohospodárstvo a životné prostredie či udržateľná energetika a energie, a to bez preukázania znalostí a skúseností v danej oblasti. Takto nastavený systém umožnil jednému hodnotiteľovi bez preukázania odborných skúseností hodnotiť aj šestnásť projektov z viacerých oblastí.

Pri rozdeľovaní eurofondov bol navyše viditeľný konflikt záujmov. Hodnotiteľom bol aj poradca kancelárie ministra školstva, ktorý zároveň pôsobil ako člen dozornej rady spoločnosti, ktorá bola žiadateľom o eurofondy. Ďalší hodnotiteľ bol samotným žiadateľom a podľa záznamu mu bola pridelená na hodnotenie vlastná žiadosť o eurofondový príspevok. Niektorí odborní hodnotitelia boli členovia dozorných rád spoločností, ktoré boli žiadateľmi.

Okrem toho, že polovica bodovaných hodnotiacich otázok bola postavená na subjektívnom chápaní hodnotiteľov, nebolo tiež možné jednoznačne overiť, či žiadatelia mali v minulosti skúsenosti s výskumom a či sú schopní realizovať kvalitné výskumno-vývojové aktivity v rámci projektu.

Ak by kauza eurofondy vypukla dnes, tak by sme už nezistili ani konflikt záujmov hodnotiteľov, ani ich neodbornosť, pretože podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini vo svojom akčnom pláne navrhuje hodnotiteľov nezverejňovať. Pán Pellegrini by mal aj na základe výsledkov kontroly NKÚ okamžite znovu zaviesť zverejňovanie mien hodnotiteľov projektov. Hodnotitelia a ich prideľovanie k jednotlivým projektom sú kľúčovým prvkom systému.